Белтък - май подранихме много?!

  • 2 757
  • 35
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 917
ами и аз съм чувала че е алерген белтъка на яйцето, но мойта я захраних преди няколко дена с него, след като ми награби моя омлет от чинията

# 16
  • София
  • Мнения: 6 011
Щом няма алергична реакция и не е обременена с алергии фамилно значи всичко е ОК.Белтък се препоръчва след 1 годинка,детето ти е горе-долу на тази възраст.
Иначе относно белтъка-той е най-големият алерген сред храните.
Ето и списък на основни храни,причина за хранителни алергии/честота в %/
Белтък от яйце-58%
краве мляко-50%
соя-50%
жито-45%
грах-42%
портокал-33%
риба-33%
домати-32%
целина-37%
свинско месо-37%
лешници-32%
бял боб-32%
магданоз-30%
ориз-30%
лук-25%
раци-23%
ябълки-32%
киви-23%
моркови-22 %
ягоди-37%
Извадката е от книга "Грижи за малкото дете",написана от 7 автора-български лекари в различни области/всичките с титли Grinning/.Само ще допълня,че книгата е ново издание,методите за отглеждане на бебета са съвсем съвременни-в смисъл препоръчват изключителното кърмене и захранването от 6-ия месец и т.н.Да не си мислите,че инфото ми е от някакъв неназован източник от времето на баба..

# 17
  • Мнения: 667
На същото мнение съм като nikij1979.
май ще търся книгата, която тя цитира.

# 18
  • Мнения: 27 524
Белтък от яйце-58%
краве мляко-50%
соя-50%
жито-45%
грах-42%
портокал-33%
риба-33%
домати-32%
целина-37%
свинско месо-37%
лешници-32%
бял боб-32%
магданоз-30%
ориз-30%
лук-25%
раци-23%
ябълки-32%
киви-23%
моркови-22 %
ягоди-37%

Може, може, на мен лично ми се виждат изключително странно удебелените от мен, но може и така да е.

# 19
  • Мнения: 772
На последната консултация преди два дни педиатърката каза,че вече спокойно мога да давам цяло яйце.

# 20
  • София
  • Мнения: 4 294
Иначе относно белтъка-той е най-големият алерген сред храните.
Ето и списък на основни храни,причина за хранителни алергии/честота в %/
Белтък от яйце-58%
краве мляко-50%
соя-50%
жито-45%
грах-42%
портокал-33%
риба-33%
домати-32%
целина-37%
свинско месо-37%
лешници-32%
бял боб-32%
магданоз-30%
ориз-30%
лук-25%
раци-23%
ябълки-32%
киви-23%
моркови-22 %
ягоди-37%
Извадката е от книга "Грижи за малкото дете",написана от 7 автора-български лекари в различни области/всичките с титли Grinning/.Само ще допълня,че книгата е ново издание,методите за отглеждане на бебета са съвсем съвременни-в смисъл препоръчват изключителното кърмене и захранването от 6-ия месец и т.н.Да не си мислите,че инфото ми е от някакъв неназован източник от времето на баба..


Странно, че ябълката я дават почти със същия процент на алергия както и ягодата.
Та нали при захранване с плодовете се започва именно от ябълка  newsm78 а ягоди се дават едва след година - година и половина (зависи от фамилната обремененост)

# 21
  • Мнения: 27 524
Ами соята? Освен това нали при алергии, и то тежки алергии, се минава именно на соево мляко  newsm78

# 22
  • София
  • Мнения: 6 363
Ами соята? Освен това нали при алергии, и то тежки алергии, се минава именно на соево мляко  newsm78

о, не. не се минава на соево мляко, категорично. това е остаряла практика. доказано е, че бебетата с алергия към кравешкия белтък в огромната си част развиват бързо и алергия към соята, ако преминат на хранене със соево мляко.
откакто има млека с разградена белтъчна молекула, не се практикува даване на соево мляко.

ябълките дават алергии, да.

# 23
  • София
  • Мнения: 3 787
Можеш спокойно да даваш вече белтък,няма страшно.
Калоян хапна белтък за първи път на 11 месеца.С детската кухня.Във всички супи там слагаха сварен настърган белтък Wink

# 24
  • София
  • Мнения: 6 011
И аз се чудих доста за някои храни,които имат голям процент на проявени алергии към тях.Но все пак всичко си зависи от детето-ако не е фамилно обременено и е със здрава имунна система не би трябвало тези храни да му действат като алергени.
Иначе ще напиша и авторския колектив на тази книга,книгата е шесто /допълнено и преработено/ издание.Издадена е през 2006 г.:


Проф. д-р Величко Гатев
д-р на мед. науки,Национален център по опазване на общественото здраве
/НЦООЗ/ София;


Проф. д-р Георги Петров,
д-р на мед. науки,
Катедра по педиатрия,Медицински факултет,Стара Загора;


Доц. Райна Съртманджиева,
д-р по педагогика,София;


Доц. Тотко Татьозов,
д-р по психология,НЦООЗ,София;


Д-р Анелия Буева,
гл. асистент,д-р по медицина,
Катедра по педиатрия,Медицински факултет,София;


Д-р Валентин Пръвчев,
гл.асистинт,д-р по медицина,НЦООЗ,София;


Д-р Любомир Божков,София

От изброените лекари познавам само Д-р Буева,тя е нефролог на сина ми,откакто е роден.Имам прекрасно мнение за нея като човек и като професионалист.

# 25
  • Мнения: 2 249
честно-малко съм потресена какви неща се дават на децата за ядене в градините и яслите-една позната ходи да подава жалба щото редовно давали на детето й в яслата-пържена филийка с шоколад Sick #Cussing out-после що децата ни били дебели и нацията страдала от затлъстяване ooooh!

# 26
  • Мнения: 3 500
Подтикната от темата си задавам въпроса "Добре, на 1-годишна възраст детето трябва да е захранено с повечето неща. Аз все още не съм дала /и скоро доколкото разбирам не се дават/:
- ягоди, кайсии, праскови, цитруси
- мед
- маслини
- гъби
С какво още трябва да внимавам и да не се дава сега?" Питам, защото искам да предупредя тъпите лелки в яслата.  #Cussing out

# 27
  • Велико Търново
  • Мнения: 8 529
С какво още трябва да внимавам и да не се дава сега?" Питам, защото искам да предупредя тъпите лелки в яслата.  #Cussing out

Айде,сега лелките тъпи ooooh!Нали се сещаш,че в държавната ясла няма да му готвят на твоето специално?
Не се заяждам Peace

# 28
  • Мнения: 560
Белтъкът със сигурност е алерген. И то силен. Ние нямаме семейна обремененост с алергии, но моята голяма дъщеря на годинка и два месеца такава силна алергия направи към белтък на яйце, че свят ми се изви. Хубавото е, че я израстна тази алергия и сега яде всичко.  Ако твоето детенце е яло от храната в градината и не е дало реакция сигурно няма да има проблем. Моята дъщеря от първи прием се изрина жестоко.

# 29
  • София
  • Мнения: 4 294
Подтикната от темата си задавам въпроса "Добре, на 1-годишна възраст детето трябва да е захранено с повечето неща. Аз все още не съм дала /и скоро доколкото разбирам не се дават/:
- ягоди, кайсии, праскови, цитруси
- мед
- маслини
- гъби
С какво още трябва да внимавам и да не се дава сега?" Питам, защото искам да предупредя тъпите лелки в яслата.  #Cussing out

Шоколад, газирано, пържени неща (като картофи, филии, бухти и др), мъхести плодове както си изброила и  Thinking това се сещам за сега  Peace
пак ще пиша

Общи условия

Активация на акаунт