Италианска кухня - 2

  • 48 053
  • 173
  •   1
Отговори
# 150
  • Мнения: 3 830
Любимата ми тема! Heart Eyes Hug
Обожавам италианската кухня и тук видях доста неща, които никога не съм пробвала.
Ще падне готвене Laughing

# 151
  • Torino,IT
  • Мнения: 1 833
За карабонарата, сосът се прави от жълтъци,сметана и пармезано за сгъстяване. Когато спагетите са сварени се прибяват към запържените предварително в тиганче смлян чесън, лук и бекон,  и после се добавя сосът който се разбърква за около половин минута на изключен котлон до пълното му увояване от пастата, така яйцето не се пресича.

# 152
  • Мнения: 3 830
Още нещо...
В един италиански ресторант, близко до Болоня, ядох спагети с някакъв доматен сос сигурно ( беше червен) и различни видове миди. Беше изключително вкусно, но нямам идея как се приготвя. Ако някой знае рецепта, моля да сподели.

Другото, което е... Ядох в същия ресторант, а и в друг, калмари на шиш. Обаче нямам представа как бяха сготвени. Толкова ми допаднаха тези калмари на вкус, че се превърнаха в любимо ядене, но дайте някакви рецепти за приготвяне, плийс Praynig

# 153
  • Мнения: 1 248
Линдита,Хения,благодаря за съветите!-
Линдита,ние не сме любители на чесъна,но ще пробвам с добавка на малко лук.Но за соса,направо суров ли го изсипваш варху спагетите?Май го предпочитам на Хения приготвен на слаб огън,предварително... Hug Hug Hug

# 154
  • Torino,IT
  • Мнения: 1 833
Още нещо...
В един италиански ресторант, близко до Болоня, ядох спагети с някакъв доматен сос сигурно ( беше червен) и различни видове миди. Беше изключително вкусно, но нямам идея как се приготвя. Ако някой знае рецепта, моля да сподели.



Според мен става дума за pasta al sugo di vongole e moscioli (cozze) all'anconetana

Анкона и Болоня са близо, затова мисля че е тази рецептата.

Продукти:
2 скилидки чесън
връзка пресен магданоз
1 чашка зехтин
пеперончино - лют червен пипер или сухи люти чушлета
1 килограм малки кръгли миди с черупки
1 килограм големи миди от тези с черните продълговати черупки
1 консерва дом. сос
1/ 2 чаша бяло вино

Начин на проготвяне:
Измиват се добре мидите под течаща вода както са с черупките.Слагат се в тенджера с похлупак на силен огън без да се прибавя нищо, само мидите. След около 10 15 минути мидите вече са се отворили и котлонът се изключва. При варенето се е образувала вода , която трябва внимателно да се прецеди с фина цедка и да се отдели в отделен съд. Когато сме отсранили водата, започваме да отделяме мидите от черупките (може и да се оставят и в черупките), отделят се готовите миди. Повтаряме същата процедура и с другия вид миди.
Когато сме готови с мидите, отделно в малка тенджерка се слага зехтина и се прибавят ситно накълцаните чесън , магданоз и пиперончино които сеготвят на слаб огън около 5 минутки .След това се добавят мидите, малко се увеличава огънят, разбъркват се равномерно и постепенно започваме да прибавяме  на няколко пъти прецедената вода от тенджерата в която са вряли мидите.
След около 10 минути се прибавя малко от виното и половината от доматената консерва.Огънят се намаля , разбърква се и се добавят малко по малко и останалото вино, доматите и ако е необходимо още от прецедената мидена вода, на вкус по преценка на това колко гъст искаме да е соса. Пастата се сварява и когато е готова се прибавя в съда където е соса. Разбърква се хубаво и се сервира.


Рецептата за калмарите на шиш е по лесна за изпълнение, трябват ти шишове, калмари, магданоз, сол,черен пипер, риган, зехтин,галета и скара.Калмарите се измиват и изчистват добре, нанизват се ако са по - малки на шиша , редуват се с малки снопчета магданозени листа, овкусяват се със сол , пипер, риган и зехтин , потапят се за миг в зехтин и после се овалват в галета. Пекат се на дървени въглища или скара.


Последна редакция: пн, 07 яну 2008, 15:26 от Lindita

# 155
  • Torino,IT
  • Мнения: 1 833
Линдита,Хения,благодаря за съветите!-
Линдита,ние не сме любители на чесъна,но ще пробвам с добавка на малко лук.Но за соса,направо суров ли го изсипваш варху спагетите?Май го предпочитам на Хения приготвен на слаб огън,предварително... Hug Hug Hug



По принцип да, когато се изсипва върху пастата е в сурово състояние, но не се притеснявай,от горещата паста и от все още горещия котлон яйцето се сготвя за половин до една минута, много бързо, но не го оставяй да побелее, по принцип трябва да остане жълто на цвят при сервиране.Трябва много бързо да бъркаш, аз моля някой например да ми държи тигана и аз с две вилици във всяка ръка бързо да разбъркам соса.
Много е вкусно!

# 156
  • Мнения: 1 248
БЛАГОДАРЯ,за карбонарата,при следващия опит,ще следвам вашите съвети! Hug
И тъй като сте много мили,аз ще продължа да досаждам.Имам желание и лaзаня да направя, но не искам да и слагам бешамел.Ако правите такава,споделете рецепта.Не искам да си правя експерименти,защото не знам с какво да заместя бешамела, а и ме е страх да не остане много суха.
  bouquet

# 157
  • Torino,IT
  • Мнения: 1 833
БЛАГОДАРЯ,за карбонарата,при следващия опит,ще следвам вашите съвети! Hug
И тъй като сте много мили,аз ще продължа да досаждам.Имам желание и лaзаня да направя, но не искам да и слагам бешамел.Ако правите такава,споделете рецепта.Не искам да си правя експерименти,защото не знам с какво да заместя бешамела, а и ме е страх да не остане много суха.
  bouquet

За лазаня ето ти линк

http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=229103.0

Тази рецепта не е лоша, само че аз ползвам червено вино , а не бяло и изсипвам каймата веднага след запържването на моркова, лука и целината, (може и малко чесън), после прибавям една водна чаша вино не пълна и чакам да изври виното и водата кято е пуснала каймата, после доматите, захар, сол и пресен или сух босилек. Ти не приготвяй бешамела щом не искаш.
За да не ти стане суха лазаната, си направи повечко дом. сос, аз позлвам две консерви от 400 гр. домати и ако случайно се състи прибавям периодично малко вода. Хубаво е сосът да ти ври поне 40 мин, но ти си прецени, важно е да имаш много сос за да заливаш корите обилно. И много пармиджано между корите върху соса.

# 158
  • Мнения: 1 248
Линдита    bouquet  bouquet  bouquet
Задалжително 6те се похваля какво сам сътворила Hug

# 159
  • Мнения: 3 830
Още нещо...
В един италиански ресторант, близко до Болоня, ядох спагети с някакъв доматен сос сигурно ( беше червен) и различни видове миди. Беше изключително вкусно, но нямам идея как се приготвя. Ако някой знае рецепта, моля да сподели.



Според мен става дума за pasta al sugo di vongole e moscioli (cozze) all'anconetana

Анкона и Болоня са близо, затова мисля че е тази рецептата...



Супер! Благодаря за рецептите. Определено това с мидите е почти същото, защото имаше такива малки кръгли мидички, но и от черните и бяха с черупките си. Точно така ще ги сготвя, но не знам дали ще открия от малките мидички. Confused
Благодаря!   bouquet
Пък тези калмари....Боже, как обичам калмари Laughing Heart Eyes

# 160
  • Мнения: 90
Леле имало отворена нова тема и аз се чудя защо никой не е писал след мен в старата. Сега ще ви представя няколко рецепти от област Тоскана. Изпробвани и наистина много сполучливи и вкусни.

Паста Ла Карбонара

 Продукти за 4/5 порции ( за големи гладници,а иначе може и да се наложи повече от 4/5 човека да гикосумират Naughty )
 пакет макарони сформата на мидички
 400 гр бекон
 3-4 скилидки чесън
 5 яйца
 300/350 гр прясно мляко
 100/150 гр пармеджан (може и български кашкавал)
 черен пипер
 морска сол
 сол

Слага се водата за макораните да заври, когато вече ври се слага шепа морска сол и се изсипват макароните. В купа разбивате яйцата,кашкавала,млякото и черият пипер. Нарязва се бекона на лентички исе запържва до златисто заедно със чесъна и щипка сол (добре е да се използва за пърженето голям и дълбок тиган или най добре тавичка. Когато макароните са ече сварени (не трябва да бъдат прекалено меки) се отцеждат от водата и се изсиват при бекона. Добавя се и сместа от яйцата и млкото и започвате непрекъснато ъркане докато тази смес не се запържи добре. Макароните са готови тогава когато сместа е добре запържена и стои като бъркани яйца...в никакъв случай не трябва да стой водниста.


лазаня с гъби


1 кутиика кори за лазаня (кутиика и половина) Хубаво е да е Италиянска защото българските кори много се разичават по вкус от италиянсите.
брашно
вода
гъби (не мога да кажа точно в момената за грамажа)
морска сол
салвия (незнам в българия дали се продава)
подправки за гъби
черен пипер
пармеджан

Приготвя се рядък сос бешамел.
Гъбите се изпържват дре.
В тенджера с вряща вода се изсипва малко морска сол и корите една по една се сагат за минутка 2 във врящата вода, непосредствено преди реденето им в тавичка.
Тавичката се намазва с олио и се реди 1 ред лазаня, поръсва се със пармеджан.слагат се гъбите и отгоре се залива с малка част от соса бешамел. Пускат се следващите кори във водата и се процедира по сщя начин. Най горният пласт от лазанята де посипва обилно с пармеджан и се слага в загрята фурна.


Суго (сос) за макарони.

Около килограм кайма.
2 пилешки крила
парченце телешко
1 шише домати.
черен пипер
сол
глава кромид лук
глава червн лук
голяма връзка магданоз
дебелата част на стъблата от целина
2 моркова
олио
2- 3 бахарчета

Зеленчуците се режат на кубчета и се слагат в подходяща тенджера налива се олио- не много, но и не малко. Слагат се крилата и телешкото месо и се долива с вода. Слагаме сол на вкус и черен пипер. Тенджерата се похлупва с капак и се слага на бавен огън. Когато водата е извряла и е останала само мазнината изсипваме  каймата и бахара и запържваме дбре. Изливаме доматите и около 100 грама вода.Похлупваме с капака и оставяме на бавен огън. Сугото е готово тогава когата мазнината изплува от горе и е със мнго тъмен цвят, почти черен. Докато е още на котлона започваме да го пълним в бурканчета и затвареме веднага. Чакаме всички капачки да хлътнат и да изстинат бурканчетата и ги слагаме в хладилника.
Истинското италиянско суго започва да се приготвя днес и се сваля утре от котлоно. Но аз го приготвям около 3-4 часа и се получава добре. Всичко останало го спазвам по автентичната рецета.
Забравих да кажа че когато всичко е готово крилцата и телешкото се вадят от тенджерата, те се ползват само за да стане по ароматно сугото.
Този сос може да се ползва и за лазаня, по горе описаната рецепта, но без бешамела и гъбите. Добър апетит.


# 161
  • Мнения: 1 248
Момичета в истинските италиaнски пицерии,какво слагат в т.нар. италиaнска салата?-тази със зеле,шунка и т.н.
Дано имам късмет един ден да посетя италиaнска пицерия, сигурна съм че ще ми хареса. Hug

# 162
  • Мнения: 714
Момичета в истинските италиaнски пицерии,какво слагат в т.нар. италиaнска салата?-тази със зеле,шунка и т.н.
Дано имам късмет един ден да посетя италиaнска пицерия, сигурна съм че ще ми хареса. Hug


Да не те разочаровам, но италианците не знаят какво е италианска салата  Thinking или поне това, което българите правят, е някаква салата с майонеаа или каквото и да било там, но не е италианска и в италия дори не се и прави. Но затова пък съм виждала "руска" салата по магазините  Wink

А за италианската пиццерия ..... хм, ми то на теория само това е "пицария"  Wink така че няма нужда да я наричаш италианска  Wink
Също така съм повече от убедена, че няма да ти хареса, а просто ще се влюбиш в пиците (нали няма нужда да казвам "италианските пици")?  Simple Smile

# 163
  • Мнения: 6 390
За паста Карбонара искам да попитам, знам че за колкото човека в момента приготвяш - толкова яйца се слагат - има ли нещо верно, или колкото повече. толкова повече е по добре?

# 164
  • Мнения: 198
Момичета в истинските италиaнски пицерии,какво слагат в т.нар. италиaнска салата?-тази със зеле,шунка и т.н.
Дано имам късмет един ден да посетя италиaнска пицерия, сигурна съм че ще ми хареса. Hug


Да не те разочаровам, но италианците не знаят какво е италианска салата  Thinking или поне това, което българите правят, е някаква салата с майонеаа или каквото и да било там, но не е италианска и в италия дори не се и прави. Но затова пък съм виждала "руска" салата по магазините  Wink

А за италианската пиццерия ..... хм, ми то на теория само това е "пицария"  Wink така че няма нужда да я наричаш италианска  Wink
Също така съм повече от убедена, че няма да ти хареса, а просто ще се влюбиш в пиците (нали няма нужда да казвам "италианските пици")?  Simple Smile
 
 
Влюбена съм в италиянската кухня.Наистина пицариите не са нищо особенно, но пиците и спагетите са направо разкошни,особено пиците. Но и цените им са доста солени.Въпреки това чакам с нетърпение лятото да отида пак и да ям пица и да пия кафе. Разкошни са.А кафето е убиец Grinning

Общи условия

Активация на акаунт