Прочутия сладко-кисел сос... и още от китайския народ

  • 194 413
  • 181
  •   1
Отговори
# 60
  • Мнения: 2 587
И аз да питам: някой знае ли как се прави лютиво-кисела супа?

# 61
  • София
  • Мнения: 74
И аз за лютиво-кисела супа питах, ама ле-еко съм се объркала и съм писала сладко-кисела …  (вече го оправих!). Ама batenceto е умен и си е сетил за какво иди реч – благодаря за което  Hug
И така разбрах че основата е вода и се добавят месото и зеленчуците. Ама само с един вид месо ли се прави и с какви зеленчуци? Слагат ли си някакви типично китайски зеленчуци и подправки.
Това със застройката с пресеченото яйце си го представих, ама с пърженото нещо не успях  newsm78 – май ще трябва да поекспериментирам малко в кухнята.  chef

# 62
  • Мнения: 2 070
случайно някой да знае как се прави Пиле по императорски пиле с моркови, фъстъци и краставици.
От много време се опитвам да му намеря рецептата  Rolling Eyes
но все не успявам. 

# 63
  • Мнения: 248
И ние обичаме да ходим на китайски ресторант, но до сега не съм се престрашила да приготвя нищо. Тук има страхотни рецепти, така че в скоро време ще се пробвам!

# 64
  • Мнения: 559
Ето и от мен едно пиле с сладко-лют сос с ананас и ядки, но без ориз в добавка,че съм на РХ.На вкус се оказа по-добро от всичко което съм яла в подобни ресторанти.Гордея се,че успях!

# 65
  • Мнения: 6
случайно някой да знае как се прави Пиле по императорски пиле с моркови, фъстъци и краставици.
От много време се опитвам да му намеря рецептата  Rolling Eyes
но все не успявам. 
Съставки:

пиле - 350 гр (на хапки)
чушки - 1 щипка
лук - 2 щипки
моркови - 1 щипка
фъстъци - 1 шепа
ряпа - 1 щипка
чесън - 1/2 ч.л.
сол - 1/2 ч.л.
китайска сол - 1 ч.л.
захар - 1 ч.л.
оцет - 1 ч.л.
лют червен пипер - 1/2 ч.л.
соев сос - 1/2 ч.л
бяло вино - 1 ч.л.

Приготвяне:

Запържвате пилето за 2-3 минути. Добавяте зеленчуците и фъстъците и пържите още 1 минута. Овкусявате с чесъна и подправките, и разбърквате 2 пъти.
 
Бележки:

Пърженето става в малко количество много силно нагрято олио. Най-добре е да използвате уок и газов котлон. Китайската сол може да замените с натриев глутамат.

Източник: www.mandja.com

И аз за лютиво-кисела супа питах, ама ле-еко съм се объркала и съм писала сладко-кисела …  (вече го оправих!). Ама batenceto е умен и си е сетил за какво иди реч – благодаря за което  Hug
И така разбрах че основата е вода и се добавят месото и зеленчуците. Ама само с един вид месо ли се прави и с какви зеленчуци? Слагат ли си някакви типично китайски зеленчуци и подправки.
Това със застройката с пресеченото яйце си го представих, ама с пърженото нещо не успях  newsm78 – май ще трябва да поекспериментирам малко в кухнята.  chef
И аз да питам: някой знае ли как се прави лютиво-кисела супа?

даа забога  Joy

Рецепта:
Китайска лютиво-кисела супа:
От Ронда Паркинсън, вашият гид в света на Китайската кухня

Тази супа се счита за добра при настинки. За повишаване на здравословните й свойства можете да прибавите 2-3 супени лъжици фино накълцан корен джинджифил.

За вегетариански вариант не влагайте свинското месо.

За 4 порции
ПРОДУКТИ:

1 бучка тофу( соево сирене)( прясно по възможност)
50 грама свинско филе
Марината:
1 чаена лъжичка соев сос
1/2 чаена лъжичка сусамово олио
1 чаена лъжичка тапиока( или царевично нишесте)
Други:
1/2 чаена чаша бамбукови кълнове
2 супени лъжици черна гъба( Горско ухо) или Кладница
( или 3-4 сушени китайски гъби или пресни гъби)
1 малка шепа сушени цветни пъпки от лилия
6 чаени чаши вода( или 1 чаена чаша пилешки бульон, разреден с 5 чаени чаши вода)*
1 чаена лъжичка сол или на вкус
1 чаена лъжичка захар
2 супени лъжици соев сос
2 супени лъжици оцет - от червен или бял ориз или винен
1 чаена лъжичка сусамово олио
1 супена лъжица царевично нишесте разтворено в 1/4 чаена чаша вода
1 яйце, разбито
Няколко фино накълцани пера от пресен лук
Бял пипер на вкус( не повече от 1 чаена лъжичка)
Лютиво олио( в което са киснати люти чушки) на вкус

ПРИГОТВЯНЕ:

Накълцайте свинското филе на лентички( жулиен). Смесете продуктите за маринатата и го мариновайте 20 минути.

Нарежете тофу-то на малки кубчета, а бамбуковите кълнове на тесни лентички, а после на фини резенчета.

Сушените гъби накиснете в топла вода 20 минути, после ги нарежете на тесни лентички. Пресните гъби изтрийте със суха кърпа и тогава накълцайте.

Във вряща вода поставете бамбуковите кълнове, гъбите и сушените пъпки от лилия, разбъркайте, прибавете и кубчетата тофу. Нека отново възври и тогава прибавете маринованото свинско филе.
Прибавете солта, захарта, соевия сос и сусамовото олио.
Пробвайте на вкус и уточнете подправките. Ако се използва пилешки бульон добавете още оцет.

Размийте нишестето във водата, предвидена за него и го добавете бавно в супата като разбърквате докато се поеме. Когато супата отново възври веднага я свалете от огъня.

Бавно прибавете разбитото яйце като бъркате само в едната посока. Прибавете налъкцаните пера пресен лук. Капнете няколко капки люто олио.
Сервирайте гореща.

*Може бульонът и водата да са в друго съотношение.

На тази туршия вода не се ли слага и не се ли вари, за 12 часа нищо няма да стане ми се струва ако е сурова. newsm78

Ми не се слага вода, то в туршия вода слага ли се изобщо???  newsm78 Не се вари, за 12 часа престой ще стане нещо ако сте го мачкали предо това хубаво половин час поне или незнам ... докато умекне щото все пак туршия трябва да е а не прясна салата. Ми да го приемем, че китайците ядат сурова туршия. Ами тая туршия която я сервират в ресторантите е направена по абсолютно същата процедура  bowuu

# 66
  • София
  • Мнения: 74
Благодаря ти batence – ти си златен   bouquet
Още в събота ще наобиколя китайския магазин за някои продукти и се захващам с готвене – тези рецепти трябва да се пробват!

# 67
# 68
  • Мнения: 559
Искам да попитам миже ли в ястиятя да не се използва натриев глутамат.Аз имим много силно обоняние и ужасно ми мирише на него от манджите в китайските ресторанти.Направо откачам.В къщи не го слагам ,а той всъщност за какво служи?

# 69
  • Мнения: 206
Натриевия глутамат го слагат за пристрастяване към храната (по-просто да се изразя).
Слагат го в бульоните, в готовите сухи супи, в Маги фикс.......
Лошото в цялата работа е, че е вреден. Спада в категорията на Аспартама.

Ние в къщи не употребяваме подправки, които съдържат натриев глутамат Peace

Батенце - много ти благодаря за рецептите и ценните съвети  bouquet

# 70
  • Мнения: 75
много вкусни рецепти. непременно ще ги пробвам   bouquet

# 71
  • Мнения: 6
ми тея рецепти ги намерих в нета и се правят така само, че те са прекалили с подправките ест. а кво е това натриев глумат изобщо несъм го чувал и дори несъм го практикувал през работната ми сесия и си нямам и на идея, ест., че може и без него Simple Smile

# 72
  • Мнения: 559
И аз не го слагам,но рецептите са вкусни и без него! Grinning

# 73
  • някъде на юг
  • Мнения: 280
Някой да покаже някоя приготвена китайска вкусотия?

# 74
  • Мнения: 1 485
Здравейте!
Искам да благодаря на авторката,  bouquetза споделените рецепти.Изпробвах ги и се получиха много добре,дори моя мъж,който е спец по този сладко-кисел сос беше във възторг. Party
Скоро намерих доста рецепти от един китаец,готвач в софийски ресторант.
Давам линк ,който иска може да пробва-има и сполучливи.
http://www.mandja.com/index.php?Itemid=36&func=viewcategory& … com_garyscookbook

Общи условия

Активация на акаунт