АРМЕНСКИ СПЕЦИАЛИТЕТИ ???

  • 30 105
  • 28
  •   1
Отговори
# 15
  • ГОре на черешата...
  • Мнения: 11 511
  bouquet

# 16
  • Мнения: 6 243
Пуснах една търсачка, според Уикипедия, галактобуреко (γαλακτομπούρεκο) е гръцки и турски специалитет (турското наименование е Sütlü Börek). Не пише да е типичен за арменската кухня. Според мен тия във вестника са се объркали. За това объркване имах предвид по-горе, не на Мариета, естествено.

Което не ме изненадва никак, имайки предвид, че заради малките си бюджети, повечето издания "крадат" безразборно и без да гледат както рецепти, така и снимки на ястия от интернет и при това крадене правят доста грешки. Последния пример бяха едни рецепти и снимки на Мариана Г, взети от форума на "Гответе с мен" и публикувани в едно доста известно женско списание.

статията в Уикипедия - http://en.wikipedia.org/wiki/Galaktoboureko

# 17
  • Мнения: 86
Голям почитател съм на арменската кухня..........имам много добра приятелка, арменка, и не съм срещала такова гостоприемство като при арменците PeaceЛюбимото ми място за арменски гозби са ресторантите Егур Егур. Обожавам постно мантъ - това са макарони в кисело мляко, заляти с разтопено масълце.............ако имате възможност да ги пробвате, не пропускайте тази вкусотия. Ще си оближете пръстите! newsm10

# 18
  • Мнения: 121
Тази седмица Ути готви арменски ястия. По-миналата вечер му гостуваха Вили и Хилда Казасян и готвиха мантъ, а миналата вечер Астор предложи рецепта за арменска мусака с патладжани. Интересни и лесни за приготвяне ми се сториха.

# 19
  • ГОре на черешата...
  • Мнения: 11 511
Ами пуснете рецептите де - за мантъ и мусаката Praynig.

# 20
  • Мнения: 121
Мантъ:

 Смесва се изцедено и обикновено кисело мляко, добавя се сол и няколко скилидки пресован чесън. Сваряват се макарони (тип мидички), изцеждат се много добре и още горещи се добавят към млечната смес. Всичко се поръсва със сушен гьозум (без да се разбърква).  Сгорещява се масло и към него се прибавя червен пипер, когато е добре сгорещено се изсипва с лъжица върху ястието.

Арменска мусака:

 2-3 патладжана се обелват на няколко места и се нарязват напречно на 3-4 дебели резен и се изпържват. Запържва се кайма със ситно нарязан лук и червен пипер. В тавичка се нареждат изпържените патладжани, отгоре се изсипва каймата. Всичко се покрива плътно с нарязани кръгчета домати, полива се с малко зехтин и се запича за кратко. Преди поднасяне се поръсва със ситно нарязан магданоз.

 П.П. И за двете рецепти няма точен грамаж на продуктите, всичко зависи от домакинята.  Simple Smile

Хилда Казасян каза, че освен много вкусна арменската кухня била много нездравословна  Rolling Eyes 

# 21
  • Мнения: 444
Мантъ:

 Смесва се изцедено и обикновено кисело мляко, добавя се сол и няколко скилидки пресован чесън. Сваряват се макарони (тип мидички), изцеждат се много добре и още горещи се добавят към млечната смес. Всичко се поръсва със сушен гьозум (без да се разбърква).  Сгорещява се масло и към него се прибавя червен пипер, когато е добре сгорещено се изсипва с лъжица върху ястието.

Арменска мусака:

 2-3 патладжана се обелват на няколко места и се нарязват напречно на 3-4 дебели резен и се изпържват. Запържва се кайма със ситно нарязан лук и червен пипер. В тавичка се нареждат изпържените патладжани, отгоре се изсипва каймата. Всичко се покрива плътно с нарязани кръгчета домати, полива се с малко зехтин и се запича за кратко. Преди поднасяне се поръсва със ситно нарязан магданоз.

 П.П. И за двете рецепти няма точен грамаж на продуктите, всичко зависи от домакинята.  Simple Smile

Хилда Казасян каза, че освен много вкусна арменската кухня била много нездравословна  Rolling Eyes 
Мантъ ми прилича на яйца по панагюрски , вместо мидички -яйца поне аз така ги правя , а мусаката с патладжани е невероятно вкусна ,правя я отдавна но никога не съм знаела ,че е арменска рецепта!!!
А днес при Ути - Хайгашот Агасян и съпругата му правиха арменската грис халва - изглеждаше много вкусна и и се носи славата , ако някой е записал рецептата да дава насам  Praynig  !!!!

# 22
  • Мнения: 111
И аз се интересувам от рецептата за грис халвата.
Гледах го но не си спомням колко беше количеството на водата и захарта.

# 23
  • Universe
  • Мнения: 1 556
  Hug Hug HugБлагодаря Ви за рецептите!   bouquet
Скоро смятам да приготвя мусаката  на Астор и ще докладвам. Не е дадена заливка, явно не се слага!
А мантъ правя отдавна - Хилда Казасян беше дала рецептата в кулинарно предаване, още преди да има ресторант. Много ми харесва. Есил Дюран пък направи същата рецепта като турско ястие сатърсаклъ/чесновка/- разликата е, че вместо макарони, се слага домашна юфка
newsm78 newsm78 newsm78Никой ли не е записал прословутата грис-халва  Cry Cry Cry?

# 24
  • Мнения: 5 250
Преди време бях пуснала тази рецепта Simple Smile


Арменски лозови сърмички:

-лозови листа
- 1ч.ч. ориз
- 2ч.ч. лук
- чубрица
- гюзум/джоджен
- копър
- сол
- червен пипер
- черен пипер
- малко лимонтозу (може и лимон)
- канела

Запържва се ориза, лука, добавят се подправките и се завиват сърмите.

# 25
  • Universe
  • Мнения: 1 556
Хайде - направих арменската мусака  Peace
Благодаря на Jenny_71   за рецептата Hug Hug  bouquet!!!
Ето първият ми опит /в разрез/  Rolling Eyes
                    Р.S. Надявам се Астор да не влиза тук Wink Wink

Последна редакция: пт, 08 юни 2007, 00:38 от lenny_pld

# 26
  • СОФИЯ
  • Мнения: 4 144
Мантъ:

 Смесва се изцедено и обикновено кисело мляко, добавя се сол и няколко скилидки пресован чесън. Сваряват се макарони (тип мидички), изцеждат се много добре и още горещи се добавят към млечната смес. Всичко се поръсва със сушен гьозум (без да се разбърква).  Сгорещява се масло и към него се прибавя червен пипер, когато е добре сгорещено се изсипва с лъжица върху ястието.

Арменска мусака:

 2-3 патладжана се обелват на няколко места и се нарязват напречно на 3-4 дебели резен и се изпържват. Запържва се кайма със ситно нарязан лук и червен пипер. В тавичка се нареждат изпържените патладжани, отгоре се изсипва каймата. Всичко се покрива плътно с нарязани кръгчета домати, полива се с малко зехтин и се запича за кратко. Преди поднасяне се поръсва със ситно нарязан магданоз.

 П.П. И за двете рецепти няма точен грамаж на продуктите, всичко зависи от домакинята.  Simple Smile

Хилда Казасян каза, че освен много вкусна арменската кухня била много нездравословна  Rolling Eyes 


Чудесна рецепта отдавна я търсех  Peace

# 27
# 28
Здравейте ето от мен рецепта за:
         АРМЕНСКА ГРИС ХАЛВА
500гр.грис
500гр.захар
125гр.краве масло
50мл.розова вода
бадеми за гарниране
канела
    Грисът се препича на сухо в алуминиева тенджера до розово_бежов цвя.Внимавайте да не загори.Когато е готов се маха от котлона.Сварява се сироп от четири чаени чаши вода+500гр.захар+125гр. краве масло.Слага се отново грисът върху намален котлон и внимателно се налива топлият сироп.По веме на на наливането трябва да се бърка.
Така сместа ври като непрекъснато се бърка докато започне да става на "трохи".Когато се поеме целият сироп се маха от печката.Оставя се да истине и пак се разбърква .Напръсква се с розова вода .При поднасянето се поръсва с канела и се гарнира с бадемови ядки.
  bouquet

Общи условия

Активация на акаунт