Юли месец още е далече, но пък вече имаме си първото човече!

  • 12 737
  • 289
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 4 300
Хайде де, слънцето изгря, още има шанс да спасим цацата.
Мъжа ми чисти като малка фурия , а аз седя пред пс-то. Днес явно и на двамата ни е работен ден- аз сутринта правих палачинки и пълнени тиквички, той разтребва....ако имаше и кой да изглади:)

Вчера се сдобихме с кошара за бебето. Свекърва ми се обадила да каже на мъжа ми че било много рано за пазаруване и аз понеже много обичам съвети още същия ден организирах акция по купуването:) МДС, мисля че ти беше питала за сгъваемите на Hauck- точно такава взехме от Прасешката къща и честно казано ми харесва доста.

Последна редакция: сб, 26 май 2007, 14:24 от r0ksi

# 31
  • Мнения: 1 098
Гоца, аз без да съм раждала, това което ти се е случило изобщо не ми прилича на тапата. Дано е така Praynig
Моят мъж в момента  прави един допълнителен дрешник, в който да побираме покъщината, защото поради причината, че в нас почти няма мебели, няма и място къде да побираме това онова. Кофтито е, че вчера чистих в нас, сега след него пак трябва, макар че той предложи- ще видим.
Времето е супер навън, дори е топло. Grinning

# 32
  • Мнения: 640
Сега и нещо за кандидат-мамите, които не са сигурни, че ще разберат кога точно почват да раждат

Известно е, че бременността при човека продължава 40 гестационни седмици или 10 лунарни, или 9 календарни месеца. При всяко изследване на бременната жена чрез съвременните диагностични средства с голяма вероятност може да се предскаже кога ще е очакваното раждане.

По-рано или по-късно
Практиката показва, че не е изключение дългоочакваното събитие да настъпи преди или след предвидената дата. В това няма нищо драматично. Пак практиката показва, че родените след навършване на 37-ата до 41-вата г.с. на бременността  са доносени, жизнеспособни и приспособими към извънматочните условия на живот. Задължителното предварително определяне на датата на очакваното раждане има важно значение както за наблюдението на бременността от ЖК, така и за семейството, което към момента на раждането трябва да е подготвено за посрещането на малкия човек.
Един от важните сигнали
Маточни контракции  може да има през цялата бременност. Маточната кухина и мускултура претърпяват промени, за да осигурят място на плода. В първите няколко седмици той е милиметри, но в края на бременността достига ръст 50-52 см и тегло 3-3,5 кг, при 1,5 л околоплодна течност и 0,6-0,8 кг плацента. Всичко това предизвиква разтягане на маточната стена, която е с по-нисък праг на възбудимост под влияние на биохимичните процеси по време на бременността. При движенията на плода и при двигателната активност на бременната, при механично дразнене и поради други причини, произтичащи от самата бременнист и от плода, възникват маточни контракции. Те може да са краткотрайни, слаби и да настъпват през по-редки интервали. Тези съкращения, колкото се усещат от някои бременни и като краткотрайни втвърдявания на матката, не заплашват нормалното протичане на бременността и не завършват с раждане. Те са известни като контракции на бременността и не бива да Ви тревожат. Колкото повече се приближавате към определения термин на раждането, контракциите могат да стават по-силни, по-продължителни, по-чести и осезаеми.
Кои са предвестниците?
Раждането не протича светкавично, а започва постепенно и трае определено време. Истинското раждане се предхожда от подготвителен период, в който има прояви, известни като предвестници на раждането. Наблюдава се видимо отпускане на маточното дъно, появяват се пристъпни болки в кръста и ниско в корема. Обемът на матката намалява поради резорбцията на част от околоплодната течност. Активните движения, ритането на плода става повече. В този период Вие усещате, че дишате по-лексо поради намаления натиск на маточното дъно върху диафрагмата. Центърът на тежестта се измества по-напред, поради което главата и раменете Ви се изтеглят назад при ходене - получава се т.нар.  горделива походка. Пъпът изпъква, при първораждащите с главично предлежание на плода бебешката глава навлиза в хода на малкия таз.  От канала на маточната шийка се изтласква слузната запушалка. Падането на запушалката и появата на болки в кръста и ниско в корема непосредствено предшестват появата на родилна дейност.
Но краят е още далече
От този момент до раждането има много време - часове! Ето защо появата на предвестниците на раждането не бива да е повод за притеснения и паника. Моментът е подходящ, за да направите последна проверка дали сте подготвили всички документи и лични принадлежности, за да може след появата на редовна родилна дейност да постъпите в родилното отделение. Добре е партньорът Ви да провери акумулатора и резервоара на автомобила.
Запомнете!
Има много и най-различни ситуации, при които бременната следва да потърси съвет от своя лекар или акушерка. При няколко от тях - изтичане на околоплодната течност, кървене от половите органи, много слаби или бурни движения на плода - това трябва да стане незабавно със или без предвестници и контракции, по всяко време на денонощието и за предпочитане в болнична обстановка.
Скоро след появата на сигналите за настъпващото раждане и първите контракции медицинската логика следва наумолимия си ход. Контракциите стават по-силни и болезнени. Отначало трят 5-10 секунди, като стигат до 1 минута и повече. Оттук нататък връщане назад няма, налице е редовна родилна дейност, раждането е в ход.
Вие вече сте раждаща и мястото ви е в родилния дом. За Вас и партньора Ви, който сигурно обича да се прави на много смел, ще напомня, че процесът при вече раждалите може да протече много по-бързо, в сравнение с процеса на първескините. Внимавайте обаче прекалената ви смелост да не доведе до раждане в линейката или в личния автомобил. По-малко конфузното положение е след фалшивата тревога за раждане да се озовете в родилното отделение и отново да Ви върнат вкъщи. Не се отчайвайте, ако това Ви се случи дори няколко пъти. Човешко е да се греши и в конкретната ситуация тази грешка е абсолютно безопасна.
Проф. Б. Стамболов, 2 градска болница - гр. София

# 33
  • Мнения: 384
Рене,БРАВОС!  smile3501 Доста си се потрудила за статиите,но са много интересни и точни!Прави ми впечатление колко точно налучкваш винаги нещата-по всички въпроси-така е то,не питай старило,а питай патило!Рокси,кошарката в синьо и жълто ли взехте,с нещо като сенник?А матраче купихте ли отделно и какво?Времето се оправи,ама малката ей сега заспа и моята организация за днес куца,така че ще се класирам за другия уикенд,ако има желаещи!Сигурно и във вторник ще дойда на лекцията,извиках свеки да гледа детето-добре,зле ще оцелее няколко часа-имам нужда от разтуха.Софи,не искам да разводнявам темата с моите проблеми с мъжо,без да се усетя обаче видях че май все се оплаквам-явно вече чувството ми за хумор не удържа и почвам да мрънкотя на който може,а не се харесвам такава,затова спирам.Само ще кажа,че всичко си казвам и хич дори не съм от притеснителните,искам си,опитвам даже и философски да подкарам и всякак,но мъжо се влошава и дори предприема тактиката-атаката е най-доброто средство за защита.За най-малкото така ме напада,че аз се питам за мен ли става на въпрос?Просто като се скара с мене си има повод да си прави каквото иска и Рени е права,че си е намерил лесното-сега аз си търся моето и така.Тъжно,ама...

# 34
  • Мнения: 4 300
Яна, кошарата е в 2 цвята синьо, с мечо пух. Ето я: http://www.snimka.bg/photo.php?photo_id=2961178
Купихме отделно матрак, кокосов.
Оказа се че сгъваемите кошари са 60/120, а повечето дървени 70/140. Така че реших че първите месеци на бебето ще минат с тоя матрак в тая кошара. А след това живот и здраве ще сме се преместили окончателно и ще купим направо голям креват с голям матрак ( иначе имах идея да ползваме един и същ матрак за сгъваемата и за дървената кошара).

# 35
  • Sofia
  • Мнения: 559
здравейте   Hug

аз да ви проверя за срещата, но като гледам, май няма да я бъде.

Ianamama   не ги знам аз тези смели майки, аз и първия път бях с упойка и сега няма да се откажа. Затова даже си мислех че трябва навреме да съм в болницата, че да не пропусна момента.

Гоца аз си мълча за тапата, но като не се сещам, сигурно вече в болницата ми е паднала и не съм я усетила   Embarassed   Ей затова се притеснявам - първия път родих някак си набързо и между другото, нямах притеснение, нито преди нито по време на раждането, нито съм се замисляла кой знае колко.

От друга страна ме вбесява тая тромавост, трябва като някоя флегма да движа едвам-едвам, вече и завъртането в леглото ми отнема няколко минути, като кит на сухо съм. И по същия начин пуфтя  Laughing

много точно казано   Peace  и аз съм същата, пуфтя при най малкото усилие, като сумист съм. Мати от два дни ме нарича "ПОДУТО КОРЕМЧЕ"     Joy

Лекси  аз бих се възползвала от спиналната упойка. Сестра ми е по същия начин, първо секцио с пълна и за второто отказа категорично пълна поради изброените от теб причини. Ако при мен се наложи секцио също не бих искала пълна.

# 36
  • Мнения: 640
Яна, за съжаление в повечето случаи като избираме партньорите си, те някак успяват да се покажат в такава прекрасна светлина, че като ни друсне действителността после и се чудим дали наистина ние сме били сляпи или добре са си играли ролята мъжлетата. А след това и да мрънкаме и да се повтаряме, и каквото и да правим, просто няма смисъл. Просто ако е от типа мъже, който като не ти помага, поне не ти и пречи, го приемаш и продължаваш с едно дете в повече Simple Smile.
Докато дават Формулата ще ви напиша още една темичка за раждането, която е от сп. Мама от 2001 г. А пък после ще ме разходят из квартала Simple Smile

Вторият период на раждането
Вторият период на раждането (период на раждането на плода) започва с пълното разширение на маточната шийка (около 10 см в диаметър) и завършва с раждането на бебето. При пълно разширение на маточната шийка ще се преместите от предродилна в родилна зала.
През втория период на раждането лекарят и акушерката ще бъдат постоянно до вас, за да наблюдават хода на родилната дейност.
Епизодите на втория период на раждането
- Вторият период на ражданетопродължава средно от 30 до 90 минути;
- Контракциите стават все по-чести, продължителни и силни. Под тяхно влияние главичката на бебето стига до дъното на таза;
- За по-нататъшното придвижване започват да помагат и коремните мускули (коремна преса). Тяхното енергично свиване създава напъна, който се присъединява към контракцията;
- Всеки напън продължава около 10 секунди. Интервалите между напъните в началото са около 2 минути и стигат до няколко секунди. С всеки напън бебето се придвижва все по-напред;
- Когато при напън главичката на бебето започне да се вижда през отвора на влагалището, се казва, че тя "се врязва". В паузата между напъните  тя все още се връща обратно. В този момент се прави епизиотомия (разрез с цел разширяване входа на влагалището и улесняване преминаването на главата на бебето);
- При по-нататъшното напредване на раждането идва момент, когато главичката на бебето не се връща обратно по време на напън - тя прорязва. В този момент акушерката поддържа перинеума и контролира прорязването;
- Главичката се ражда постепенно - темето, челото, лицето, брадичката. При раждането главичката е обърната с лицето надолу;
- След раждането на главата се прави венозна инжекция метергин с цел подготовка за "раждането" на плацентата (тя се ражда, след като се роди бебето). С помощта на този медикамент плацентарният период протича много бързо (около 3 минути) и се намалява кръвотечението;
- Последователно се раждат и рамената. След това акушерката внимателно изтегля останалата част от телцето. Изтича и останалото количество околоплодна течност;
- Вашето бебе вече е родено. То вдишва за първи път. Чувате и първия му плач. Акушерката прерязва пъпната връв. Следват първите грижи за малкото човече - тоалет, измерване на ръста и теглото, тест на Апгар.

Вашето участие
Вторият период на раждането е периодът на активно ваше участие. ключовият момент в него е пълноценното напъване, което ускорява излизането на бебето.
- Използвайте максимално силите си;
- Тъй като е много важно да контролирате добре напъните, слушайте и изпълнявайте напътствията на водещите раждането;
- При наближаване на напъна заемете позиция за напъване: хванете с ръце краката си под коленете; При напъване наддигнете главата и раменете;
- В паузите от 2-3 минути между контракциите се отпуснете, вдишвайте дълбоко и си почивайте.
Запомнете:
- Волевото напъване трябва да съвпада с усещането за напън, което се появява заедно с контракцията;
- Не е необходимо да се напъвате прекалено силно;
- Не се страхувайте, че при напъване влагалището ще се разкъса.

Д-р Анатолий Дуковски

# 37
  • Мнения: 521
Боже, колко много сте изписали!
Рени, ти си цял акушер-гинеколог.
Виждам, че повечето от нас сме обзети от строх. От няколко дни се чувствам много особено - вътрешният ми глас ми подсказва, че момента е много по близо от колкото си мисля.И това ми навява странни мисли. Единствената ми подготовка е, че ми поръчах капки за колики.
А иначе имам чувството, че усещам появата на разкритие. За капак получих някакви странни пъпкообразни буцички и нещо като брадавичка по интимните части. Но не съм сигурна щото немога да видя.Дали е от сапуна или от прахта за пране - емога да си го обясня.
Като ви чета се шашкам от процедурите които ви правят - моя стриктно спазва - 3 пъти пълни изследвания. СПИН  и Васерман още на 5 г.с и после само ултразвук. Честно казано - вече ме е страх и започвам да съжалявам че не отидох в София. За болно гърло ви предлагам най-бърз действащото - лимоново парче със сода за хляб - след 3- тото всичко  е минало.
Да се оплача от още нещо - постоянно ми е топло и ми се лежи и ми се спи.
Спирам за да не опявам повече като стара леля.

 

# 38
  • Мнения: 616
Много ми  е кофти настроението и за това няма да ви го предавам и на вас .
Като ми се пооправи настроението ще  пиша повече.Искам само да ви кажа че най важното от всичко при раждането  е да слушаш какво ти говоря ти какви напътствия ти дават .

# 39
  • Мнения: 640
Phil, ето и още информация, която се шири из нета за раждането Simple Smile
http://www.biberonbg.com/info/rajdane_index.htm
Дано ти е от полза и като започнеш да раждаш да мислиш само позитивно  Peace

# 40
  • Мнения: 195
Малеййй колко сте изписали  Shocked
Виждам обсъждате раждането. Аз май вече си казах, че за момента никакъв страх не изпитвам, напротив! Искам по-бързо да се започва и да свършва! Да си кажа честно много пъти ми минават разни мисли през главата да мине 36 седмица, да вляза в 9 месец и да се ражда още първата седмица на 9 м! Много ми е гузно, че искам да се роди бебо едва ли не преждевременно, но не мога да спра да го искам...  Embarassed Embarassed Embarassed Самата мисъл, че мога да пренося ме кара да откачам. Остава ми още цял месец до термина, а аз вече нямам нито нерви, нито търпение!  Sad Много искам да си видя бебо жив и здрав по-скоро!!! Rolling Eyes

# 41
  • София
  • Мнения: 3 414
Рени ти си страхотна Hugnikka да се сменим аз пък искам да пренося Laughing
Аз пренареждах бебешонските дрешки и немога да им измисля за изписването,едната пелена памучна по тънка от другата и по голяма.Много ме е яд в бг магаините ако има размер няма цветове и обратното.Шапка не съм намерила още.
Яна неискам да изказвам мнение,горе главата бебо ще промени нещата сигурна съм.

# 42
  • На края на вселената!
  • Мнения: 2 825
Здравейте!
Преди малко се прибрахме...

Нямам търпение да ви съобщя и много треперя........







ДНЕС 26.05.2007г. СЕ РОДИ ПЪРВОТО ЮЛСКО БЕБЕ!!!!!!! Мама bima и бебе ЕКАТЕРИНА са добре! Нека да й е честита рожбичката и да са здрави и щастливи! Родила е със секцио днес около 14ч. Бебката е 1900гр, см не е питала. Сега беба е в кувиоз и утре ще може да я види!



извинявам се но много треперя и плача от радост....... не ми стигат думите да си изразя емоциите...... моля се малката сладурана да е здрава и бързо да гушка мама....  Praynig Praynig Praynig

Всички имате поздрави от Бима и когато може ще ни пише. Пожела ни никоя от нас да не бърза като нея. Утре ще й се обадя да я чуя.

Последна редакция: сб, 26 май 2007, 21:03 от Томасе

# 43
  • Мнения: 984
Много се радвам за бебе Ектерина!!!! Да е жива и здрава и много щастлива!!!
Желая и бързо възстановяване на bima  Hug
Стискам палци скоро да са си в къщи.

# 44
  • Мнения: 1 098
Леле, Честито ни първо бебенце! Дано всичко е наред, много се развълвувах! Мъничката Екатерина! Praynig

Общи условия

Активация на акаунт