Солта

  • 2 440
  • 45
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 5 713
Сол не слагам дори и в нашата салата, затова пък компенсирам със сирене. Но дори и да го няма, лично на мен не пречи. Промених много хранителни навици покрай детето и не съжалявам.

# 16
  • Мнения: 27 524
Мислите ли, че е по-добре да приучаваме малките деца да консумират пресните зеленчуци без сол?

Да.

# 17
  • Варна
  • Мнения: 2 171
Ползвайте диетична сол (калиев хлорид), поне за децата си.  Peace

Но като се замисля, спомням си един период, в който брат ми (тогава на 3-4 години) имаше навик да заседне със солницата и чаша вода. Ближе сол и пие вода. Налагаше се нашите да действат с лошо (след неколкократни забележки), за да спре. Горе-долу на същата възраст и моят син мина през такъв етап - близането на сол. Не знам защо го правят това децата. Дали не е породено от някаква липса на организма?  newsm78
Не вярвам да е просто каприз или от любов към соленото.

Сестра ми имаше същият период  Shocked- солеше чаша вода до премала и се наливаше с нея. Гледам да не прекалявам със солта в менюто на детето.

# 18
  • Мнения: 46 518
Най-добре е да няма сол ...
Аз не слагам в нейната салата, към нашата не проявява интерес, най-много веднъж да си вземе, но усеща магданоза и плюе  Mr. Green

# 19
  • Мнения: 1 735
По принцип солта е жизнено важна за организма и ако не се поема достатъчно, човек почва да си я търси, затова някои деца облизват солницата, а пък други, на които им липсват минерали и калций, даже ближат стената! В малки количества солта е задължителна, а в големите жеги лятно време даже трябва да се увеличи количеството - иначе много лесно може да се стигне до обезводняване!

Благодаря ти, че си написала това което мислех да напиша!  Peace
Всяка една крайност е много лоша, смятам аз.
Солта е крайно необходима на организма, така че всяко едно вманиачаване може по-скоро да навреди на детето ви отколкото да му помогне.
Зеленчуците трябва да се солят поне мъничко.  Не сучайно иначе не са вкусни.   bowuu

# 20
  • Мнения: 1 735
Сега се сетих и за тревопасните - те също ближат сол(хвърлят им се буци сол лятото), в противен случай не оцеляват.

# 21
  • Мнения: 46 518
Nevada , infinity, така е, но дневните нужди на децата са толкова малки, че се задоволяват само от приема на вода, примерно  Peace

... Допустими дневни количества сол
Възрастни: 6 г или 2,5 г натрий
Деца:
0-6 месеца – по-малко от един грам или 0,4 грама натрий
7-12 месеца – 1 г или 0,4 г натрий
1-3 години – 2 г или 0,8 г натрий
4-6 години – 3 г или 1,2 г натрий
7-10 години – 5 г или 2,5 г натрий


# 22
  • Мнения: 524




Не съм виждала в природата заек да си слага солцича на зелето, краставицата или марулята. Защо ли?!  newsm78









# 23
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Аз ям зеленчуците без сол и на децата предлагам така.
Както свикне от малко така ще е.
Кажи на бабите, че прекаляването със сол може да увреди зрението.

# 24
  • Мнения: 1 735




Не съм виждала в природата заек да си слага солцича на зелето, краставицата или марулята. Защо ли?!  newsm78
Ами защото явно си далеч от природата. Както писах по-горе те си набавят сол по други начини.  Grinning

Nevada , infinity, така е, но дневните нужди на децата са толкова малки, че се задоволяват само от приема на вода, примерно  Peace

... Допустими дневни количества сол
Възрастни: 6 г или 2,5 г натрий
Деца:
0-6 месеца – по-малко от един грам или 0,4 грама натрий
7-12 месеца – 1 г или 0,4 г натрий
1-3 години – 2 г или 0,8 г натрий
4-6 години – 3 г или 1,2 г натрий
7-10 години – 5 г или 2,5 г натрий



Да, съгласна съм че на малките нуждата е много по-малка, затова и аз съм променила режима си на хранене заради детето: малко солчица, малко мазнини при готвене и без никакви запръжки, като пак благодарение на малкото увеличих три пъти присъствието на риба на нашата трапеза.
Въпреки, че съм против крайностите гледам да спестявам захарта колкото се може повече.
Но това е друга тема и не мисля, че може солта да се сравнява със захарта.










# 25
  • Мнения: 25 620
Nevada , infinity, така е, но дневните нужди на децата са толкова малки, че се задоволяват само от приема на вода, примерно  Peace


Това не го разбрах?  newsm78
За водата имам предвид, с другото съм съгласна напълно.

# 26
  • Мнения: 46 518

Във водата има натрий, като пие вода, детето приема и определени количества натрий, които са достатъчни за да задоволят дневната му нужда Simple Smile

# 27
  • Мнения: 25 620

Във водата има натрий, като пие вода, детето приема и определени количества натрий, които са достатъчни за да задоволят дневната му нужда Simple Smile

Ясно, но дали е същото?  newsm78
Солта не е само натрий, а натриев хлорид. Алтернативата е калиев хлорид (май имаше вариант и с магнезиев хлорид?). Ако има химици и биолози, да се включат, но доколкото си спомням от биологията (учена преди 100 години!  Embarassed), натриевият хлорид играеше важна роля в кръвната плазма или нещо подобно. И за осмозата на клетъчната мембрана беше важен, дано да не бъркам.
С две думи - твърдо вярвам, че няма вредни и полезни вещества, всичко зависи от количеството.
"Дозата прави отровата"!  Peace

# 28
  • Мнения: 46 518
Ясно, но дали е същото?  newsm78 ...

Това изрових:

"Колко сол изядохте днес? Най-вероятно не знаете, защото едно е ние да добавяме готварска сол в яденето си, а друго е това, което се съдържа в хранителните продукти. Дори в пресните плодове и зеленчуци се откриват следи от натрий. Солите на натрия (натриев карбонат, глутамат, нитрат, хлорид, сорбат и т.н.) са и действат като сол, присъстват естествено или се добавят към храните ..."

Ето от тук  Peace

# 29
  • Мнения: 25 620

Благодаря!   bouquet

Макар че, аз лично предпочитам да си посоля зеленчуците, вместо да консумирам готови сосове, сухи супи, фаст фуудс или корнфлейкс...  Wink Laughing

Общи условия

Активация на акаунт