Арабска кухня-изпитани рецепти

  • 264 771
  • 726
  •   1
Отговори
# 300
  • In a surreal moment!
  • Мнения: 2 038
Да приложим и снимка на кушери за любопитните като мен  Grinning

# 301
  • Мнения: 4 380
На снимката има нахут- в рецептата няма.

# 302
  • Мнения: 1 777
Кушари съм опитвала в ресторант ,но нещо не е по -моя вкус.
В ресторанта където го опитах също  беше с нахут отгоре. Simple Smile

# 303
  • Варна
  • Мнения: 909
На снимката има нахут- в рецептата няма.

Има и нахут и още един вид макарони тип спагети , на пръв поглед за човек неопитвал това ястие ще си помисли че комбинацията от тези продукти не би довело до нищо вкусно,пък и мръвка няма , обаче това само на пръв поглед,за двуседмичният ми престой в Египет всеки ден си хапвах кушари с огромно удоволствие  Mr. Green, полято обилно с лютиво и дресинг от оцет и пресован чесън и подправки с една дума да си оближеш пръстите ,та ако имате път към страната на фараоните горещо ви го препоръчвам  Crazy

Файмичка   bouquet експериментирай на воля в теб ни е надеждата  Mr. Green

# 304
  • Мнения: 11 747
В нета има доста снимки на кушари, доста са с нахут, но гледам - има и без нахут. На мен ми звучи много добре и определено бих пробвала. Напомня малко на магребския кускус, който също е с нахут, също и на комбинацията от ориз с фиде, звучи ми типично за арабската кухня. Падам си по такива неща  Simple Smile

# 305
  • Egypt
  • Мнения: 132
Може да се сложи и нахут, разбира се, както и пържен дроб или шаварма ( подобно на нашата каварма или дьонер кебап)- но това, което съм дала е основната рецепта. Пина, встрани от темата, искам да ти благодаря страшно много- няколко пъти правих от рогчетата ти, обрах точките   bouquet А кус кус тук не съм виждала да се яде, малко сме встрани от Магреба. На почит са макароните и ориза. А най- големият деликатес са пълнените гълъби  Thinking

# 306
  • Мнения: 11 747
faima , много се радвам!  Peace
Да, аз знам, че няма кускус в Египет, но някак ми напомня съчетанието - зърнени, въглехидратни храни  Thinking В Тунис ядяха освен кускус с нахут, също и много макарони, пак с доматен лютив сос. Стила на съчетаване ми напомня.
Понеже гледам, че живееш в Египет, искам да те помоля, ако можеш да ми съдействаш за една рецепта на хляб. Аз вече много пъти го правя на въпрос във форума, но засега неуспешно е издирването. Ще обясня и ще сложа снимка, ама сега не ми работи сайта за снимката...  Confused

# 307
  • Мнения: 11 747
Значи, хляба излгежда ето така



Но, не става дума за стандартния арабски хляб, който е кух посредата! Такъв съм правила, знам как става. В Кайро, на Пирамидите ядохме такива питки, изглеждаха точно така, но като отчупиш не беше кухо посредата, а имаше мека, шуплеста среда. Страшно вкусни ми се видяха. Дали faima или друг, има представа как точно ги правят?
Аз съм се опитвала и съм успявала да наподобя, но не става същото. Много ми се иска да мога да си направя такива хлебчета, иначе трябва пак да ходя до Кайро, само за единият хляб!  Simple Smile

# 308
  • Egypt
  • Мнения: 132
Pina, да, знам го тоя хляб, той е даже по-разпространен сякаш от другия, кухия. Ще мога да питам от извора как точно се прави в петък  Peace

# 309
  • Мнения: 11 747
О, много ще съм ти благодарна!  Hug
Аз не бързам, ще чакам до петък, ако трябва и повече!  От 4 години търся рецепта!

# 310
  • Мнения: 388
Записвам се да следя темата и се надявам скоро да ми остане време да пробвам нещо - ние сме по разнообразната кухня   chef

# 311
  • Мнения: 171
Хадил - ако знаеш нещо сочно , нещо с крем , нещо със сочно-креместа вътрешност , което не е трудно за правене и може да задържи от 1до 5септ. примерно  ,че и др. работи ще правя. И да може да се яде на крак, че нали така се черпи след ритуала.
Я кажи какви сладости се правят за сватба във вашето семейство например, във вашата общност така да се каже.

сега ще ти дам рецептите, които ние правим у дома при подобни поводи, но не всички са с крем. Всички обаче се правят бързо лесно и са много трайни и се ядат на крак (и на корем  Wink )
"плодови бонбони с кокос"
  •     350 г сухо мляко
         250 г. масло
         500 г. пудра захар
         700 г. банани
         1 чаша кокос
         ванилия
         1 лимон
Оставяш маслото да омекне на стайна температура и му добавяш захарта, сухото мляко и ванилията. разбъркваш добре с лъжицата, за да получиш хомогенно тесто. Нарязваш бананите на кръгчета с дебелина около 1 пръст (1 см) и ги заливаш с сока от лимона (така няма да потъмнеят). Правиш малка питчица от тестото, колкото да сложиш парчето банан вътре и го правиш на топче. Топчето го намокряш леко и овалваш в кокоса. Съхраняваш на студено. Размера на топчето се определя от големината на банановото парче, можеш да пробваш и с други плодове. аз съм пробвала и с ягоди, ама май малко се разводнява.

"класически кокоски" за около 25 бройки
 250 г кокосови стърготини
2 яйца
125 г масло
2-3 лъжици брашно
захар на вкус
Омесваш всичко на тесто. Правиш ги в някакви форми по желание. Предварително загряваш фурната и печеш на 200 градуса около 10-15 минути - наглеждай ги стават бързо !

"бадемови топчета"
Едно пакетче масло /125гр/ се разбива на крем със 100 гр пудра захар.
Прибавят се 2 жълтъка и 300 грама брашно и се замесва тесто. От него се оформят топчета с големината на орех.

150 грама бадеми се нарязват на средно едри лентички. Топчетата се потапят в разбития белтък /на двете яйца/, а после се овалват в бадемите.
Нареждат се в поръсена с брашно, но не намазана с масло тавичка и се пекат в умерена фурна.
фунийки
Тесто:
2 яйца
1 ч.ч.  кисело мляко
1 ч.ч. захар
1 амонячна сода
1 ч.л.. хлебна сода


Крем:
1 литър прясно мляко
8 с.л. брашно
1 пак. кр. масло (125 г)
12 с.л. захар
ванилия

 Замесва се средно твърдо тесто и се оставя за половин час в хладилника. Разделя се на 2 части, за да се разточи по-лесно. Разточва се на лист - тънък 2 мм. за да станат по фини фунийките, тъй като  доста се надува тестото. Реже се на ленти 2 см и се навива  около формички за фунийки.Когато се навива се придръпва леко, за да не става много дебело тестото . След изпичането им се пълнят с крем и се потапят в смлени орехи. Формичка за фунийка може да си направиш от алуминиево фолио или хартия за печене, по-добре е от алуминиево фолио, защото можеш да го нагласяш, а е достатъчно твърдо, за да се задържи като го печеш. .
  трюфели
250 г черен шоколад
200 мл подсладено кондензирано мляко
100 г натрошени бадеми
2-3 с л бренди (или ликьор)
3-4 с л масло

Шоколада се разтопява с маслото и се разбива с кондензираното мляко. Прибавят се бадемите и ликьора. Оставя се в хладилника да стегне добре. От готовата смес се оформят топчета, които се овалват в какао, шоколадови пръчици или кокос.

Това са най-бързите и лесни неща, които се сещам. Иначе у дома правим много пипкави неща. аз казах и преди, че стриктно спазвам рецепти, че не съм особен сладкар. едно нещо само правя с удоволствие и съм добра и това е баклава, ама е много голяма играчка да точиш, дърпаш, печеш и т.н.

# 312
  • Мнения: 3 094
Много вкусни сладки в тия рецепти - благодаря и аз!  bouquet.

# 313
  • In a surreal moment!
  • Мнения: 2 038
Благодаря за труда Хадил , ще се пробват задължително. Само на топчетата мисля да сложа по парченце шоколад, че банани не обичам твърде , особено в сладкиши.Ще ги наречем шоколадови бонбони , вместо плодови Simple Smile

# 314
  • Мнения: 171
става и с шоколад, а може и с крем от пасирани ядки и карамел или само ядки на паста, ако ти се прави.

Общи условия

Активация на акаунт