Отговори
# 15
  • по света
  • Мнения: 1 587
Не знам защо отказват,епидурални анестезии се ползват от доста години изобщо в медицината.
Ако искаш да родиш с упойка си търси болница в която я практикуват.Аз съм раждала и с упойка и без, и двата пъти съм с епизиотомия,но преживяването не може да се сравни изобщо.

# 16
  • Мнения: 6 618
Според мен има липса на специалисти.Раждах с епидурална , съвсем реално си усещах напъните само ,че без болка.

# 17
  • Мнения: 712
Доколкото си спомням от разговорите ми с един приятел гинеколог, има рискове (освен изброените, е възможно и да се получи засилено маточно кървене поради това, че упойката влияе върху мускулатурата на матката) - като всяко нещо в живота, но се прилага, защото ползите са повече от рисковете. Но при добър анестезиолог е за предпочитане - и самите доктори предпочитат спокойна родилка, а не такава, която крещи и буйства от болка. Така че, според мен е заради анестезиолозите.
Живот и здраве, ако и когато дохде моят ред да раждам, със сигурност ще си избера болница, която не ме връща в 19 век...

# 18
  • Мнения: 476
Аз отдавна съм си избрала клиника в която да родя (Селена -Пловдив)  и там проблем с упойките няма, но ми беше интересно, защо толкова много лекари я отричат, включително и моя от ЖК?!? Някъде тук прочетох, че ако имаш проблеми с прешлените(за които не знаеш), после имало сериозни последици. Мен много пъти ме е болял кръста и на моменти ме е "срязвал" доста сериозно (имам предвид преди бременността), но нямам диагноза от лекар за някакъв проблем в тази област. Главно за това се притесних и се надявах вие да знаете нещо по въпроса!

# 19
  • Между гори и планини
  • Мнения: 9 383
Според мен има липса на специалисти.Раждах с епидурална , съвсем реално си усещах напъните само ,че без болка.

Аз също така - вторият път.
Големия си син родих без епидурална ( преди 6 години ) и се наложи форцепс, пълна упойка, епизидомия и имах много шевове.
Според мен, анестезоилозите в БГ още се учат да използват Епидуралната.

# 20
  • Мнения: 46 520
при правилно поставена упойка и вярна доза не би трябвало да губите цялата си чувствителност ...


Според мен точно това е причината- не са сигурни, че ще уцелят дозата и така ще си затруднят работата.

Мами, аз от любопитство да попитам в кои болници не слагат епидурална? ...

Правителствена и 2 градска със сигурност, за другите уж слагат, но като ходих в Тина Киркова, казаха, че могат да ми откажат в процеса на раждането, без да ми дължат обяснение Tired

Faithless, мен не ме предупредиха, но понеже бях дочула и 100 пъти питах, все отговаряха уклончиво, докато накрая си поисках прост отговор- да или не  Crazy

# 21
  • Мнения: 498
Проблемът не е в липсата на квалифицирани анестезиолози или просто не-практикуване в съответна болница.Вече в почти всички....да не кажа всички болници в София се ражда с епидурална.Проблемът е в гинеколозите.Първо,една епидурална упойка може да промени хода на раждането...и някои гинеколози се страхуват от това.Предпочитат да не си слагат таралеж в гащите...пък нали тях не ги боли. :xarmsНе познавам анестезиолог,който да откаже упойка,освен по медицински показания:И второ:всички ние избираме кой гинеколог ще ни води раждането/не всички де,аз раждах без уговорка/.Някоя от вас да си е избрала анестезиологът,който ще й дава анестезия???Когато гинекологът ви вземе паричките след раждането ,ако е имало упойка трябва да даде нещо и на колегата си...а май му се свиди...За мен това е истината. Peace

# 22
  • София
  • Мнения: 3 787
На мен ми казаха, че поради липсата на реални усещания, майките не напъват достатъчно или правилно и се налага епизотомия, вакуум и т.н. Първо не бях достигнала нужните сантиметри - 6 според тях, а после вече нямало смисъл, защото съм била на финалната права.

Да,и на мен ми казваха подобни неща,но никой не ме е разубеждавал да слагам упойка.Просто ме предупредиха.
Сложиха ми епидуралната на 6 сантиметра разкритие.С доктора се бяхме разбрали и повече да имам,пак да ми я сложат.
Родих без нито един шев,без епизотомия,без разкъсвания.С 3 напъна.И си усещах абсолютно всичко,само болката не беше толкова силна Wink

Аз за плащането на упойката-аз я платих в счетоводния отдел на болницата,не на доктора.И ми дадоха бележка за нея Mr. Green

# 23
  • Мнения: 200
Второто ми раждане беше с епидорална. Имах същите опасения преди това.
Болките в кръста и т.н. Тук в Испания предварително се правят изследвания от анестезиолога за анестезията и там попитах дали ще окаже някакви последствия.Бяха категорични Не.

# 24
  • Мнения: 5 370


Faithless, мен не ме предупредиха, но понеже бях дочула и 100 пъти питах, все отговаряха уклончиво, докато накрая си поисках прост отговор- да или не  Crazy
Друг е въпросът, че на мене ми се наложи директно ПЪЛНА. Mr. Green Twisted Evil
Но не съжалявам, де, аз по принцип не съм за естествено раждане с тия мои нерви. Embarassed

# 25
  • Мнения: 4 300
Едва ли аргументът е само финансов. Говорих с една лекарка от Правителствена и по нейните думи в 15-20% от случаите когато се използва епидурална упойка се налага използване на форцепс или вакуум ( чела съм го и в книга на Др Спок, но процентът беше малко по нисък). Не знам дали е вярно, както и не знам дали употребата на форцепс се дължи точно на епидуралната. Сигурно и докторите не го знаят, но ако аз бях лекар бих предпочела пациентката да я боли, но сигурността да е по голяма.
Като пациент не знам кое бих предпочела обаче newsm78

# 26
  • Мнения: 5 370
Едва ли аргументът е само финансов. Говорих с една лекарка от Правителствена и по нейните думи в 15-20% от случаите когато се използва епидурална упойка се налага използване на форцепс или вакуум ( чела съм го и в книга на Др Спок, но процентът беше малко по нисък). Не знам дали е вярно, както и не знам дали употребата на форцепс се дължи точно на епидуралната. Сигурно и докторите не го знаят, но ако аз бях лекар бих предпочела пациентката да я боли, но сигурността да е по голяма.
Като пациент не знам кое бих предпочела обаче newsm78

Точно за Правителствена говоря и аз! Heart Eyes Heart Eyes Heart Eyes
Ако искаш-може да обменим мнения на ЛС, за да не спамим тук.

# 27
  • Мнения: 7 186
Това, че някой лекар те е разубедил, означава, че или самият той не харесва епидуралната анестезия /има такива лекари, както гинеколози, така и анестезиолози/ или че в болницата, където ще се състои раждането, е невъзможно да се осигури анестезиолог от дежурните екипи.
Да, в Селена вероятно няма проблеми за епидурална, защото си имат собствени анестезиологични екипи.
За да стане това и в държавните болници, трябва да се осигури денонощен анестезиологичен екип само за Родилно, което наистина е непосилно да стане, поради липса на персонал. Не може да се ангажира единствения дежурен анестезиологичен екип за болницата за епидурална анестезия, при положение, че през това време може да възникне спешно секцио, клинична смърт някъде по др. отделения или нещо друго, изискващо незабавна намеса.

# 28
  • Мнения: 561
при правилно поставена упойка и вярна доза не би трябвало да губите цялата си чувствителност. Лично при мен изчезна много силната болка, но съвсем реално усещах контракциите си и родих много лесно. След това не съм имала никакви болки никъде. При поставянето на такъв вид упойка трябва да се пие много вода, за да се изведе бързо от организма и да нямате проблеми.
Също така ми е много любопитно кой чака 6 см. разкритие, за да сложи упойката? Това е повече от невежество! Къде, бе мами стават тия неща??? Аз си мислех, че целта на развитието в медицината е да помага на хората, а не да се отрича и да ни връщат в каменната ера. Да, на чужд гръб и 100 тояги са много! Какво толкова, като горката жена се мъчи 100 часа от болки...да не е първата!

Аман от недоучили лекари!!!
Peace

# 29
  • Мнения: X
ето един прост пример

една приятелка ражда близнаци в Дания, раждането е предизвикано (децата бяха много големи и тя направо се беше издула) и много болезнено
тя иска епидурална - екипа се нуждае от 30 мин за да им обяснят + и - и да подпишат една камара документи, че са наясно с всичко и е по тяхно желание

та идеята ми е, че ако е толкова безвредна, тази процедура нямаше да я има, нали?

а тук доскоро някои си плащат на черно под масата за това нещо, без грам информация за риска

Общи условия

Активация на акаунт