Пълномощно при пътуване на дете

  • 15 559
  • 33
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 2 452
Цитат на: aylin
Цитат на: Laura
Детето ми не е български гражданин (ако това има значение), но аз си направих пълномощно на английски, което заверихме при нотариус и толкова. За сведение, никой не ми го искал досега и аз им го казах при влизане на канадска земя на  границата, но те май не се впечатлиха особено.


Значи, щом детето не е български гражданин подлежи на законодателството на държавата чийто гражданин е! Провери от там какви са условията и задълженията.  Тази декларация която ще подписвате е за да може детето да напусне границите на държавата чийто гражданин е! При условие че имаш подписана тази декларация по вашите праила на Българската граница не могат да ти кажат нищо - детето не е български гражданин за да се заяждат! В тази декларация впишете задължително паспортните данни на детето и на майка ти както и точните имена + ЕГН на майка ти.
Пак ти казвам, на българска граница при напускане на страната могат са се заядат само ако детето е български гражданин!
Когато направите декларацията си направете няколко заверени копия за всеки случай. На границата като излиза от страната чийто гражданин е детето се взима копие от тази декларация. Даваш оригинала и копието, след като сверят данните ти връщат оригинала!

Дано съм била полезна

Лек път на детето и не се притеснявай не е толкова сложно колкото изглежда.


Благодаря, но ако отговаряш на мен, аз не съм задалата въпроса. Аз въпроса го проучих преди 3 години, когато дъщеря ми за пръв път напусна страната с мен без баща си и досега е пътувала 3-4 пъти така. Аз се възмутих, че на мен специално НИКОЙ НИКЪДЕ НЕ МИ ИСКА пълномощното! За мерн то не е формалност, а важен документ с който си предпазвам детето.

# 16
  • Мнения: 676
Цитат на: Laura

И тук бих казала браво на българските граничари, че спазват този закон, докатио на други граници не са ми го искали, обаче аз им го показвам.


Аз съм на абсолютно същото мнение и им свалям шапка на БГ митни4ари, 4е си гледат съвестно работата в това отношение.

# 17
  • Мнения: 3 394
В днешно време тези неща са много сериозни и е по-добре хората на границата да проверяват съвестно всичко.
Разбира се не трябва да се "заяждат", а да си вършат компетентно работата.

Наскоро дори четох във форумите за квартален, който допълнително ходи да види дали бебето отговаря на снимката на паспорта, защото родителите мислели да ходят на екскурзия в чужбина с малкото. Евала на човека! Така трябва!!!

# 18
  • Мнения: 239
Цитат на: Laura
Цитат на: Melicat
Пълномощно ти трябва само ако детето е български гражданин или с двойно гражданство. Ако е  чужд гражданин на българските граници нищо не ти искат. Аз съм пътувала сама с дъщеря ми, която не е бълг. гражданин и на излизане от БГ ме попитаха многозначително "тя има ли бълг. паспорт?".  Глупостите с пълномощното важат само за деца бълг. граждани.


Абсолютно грешиш! Не става въпрос за влизане и излизане от България, а за пътуване с детето без единия или двамата родители. По закон навсякъде са длъжни да ти изискват такова пълномощно. И за мен това не са глупости. Не се заяждам; ще се обоснова защо мисля така - ако (недай си боже) някой ти открадне детето, дори и да става въпрос за другия родител или за баби и дядовци, как ще го предпазиш от напускане на страната? Ето затова е необходимо това пълномощно; за да се докаже, че детето се извежда от страната (или се въвежда в другата страна) СЪС ЗНАНИЕТО НА РОДИТЕЛ/ите (попечителите). И тук бих казала браво на българските граничари, че спазват този закон, докатио на други граници не са ми го искали, обаче аз им го показвам.


Може би има значение в коя държава живееш. Аз говоря за Австрия и съм проверила с местната паспортната и граничната служба и никакво подобно пълномощно не се изисква за австрийски граждани. Тук децата до 12 години нямат дори собствен паспорт и са само вписани в паспорта на родителя, та камо ли да им искат пълномощно. Много се учудиха защо аз искам да вадя паспорт на бебе, който важи само 1 година. Полицаят дори ми каза, че той има бебе на същата възраст (вписано в паспорта) и на практика е възможно той да излезе с моето бебе от страната без на никой да му направи впечатление. Тук не следят за подобни неща. Дори е възможно детето да не е вписано в паспортите на двамата родители, но тогава не е желателно да пътува само с родителя, в чийто паспорт не фигурира.

# 19
  • Мнения: 1 283
И ние ще пращаме малкия това лято със стюардеса.Правихме 2 пълномощни-едно на български и едно на френски,като българското е за БГ границата,а другото-съответно за тукашната.Направиха ни ги в агенцията за самолетни билети,жената явно е оторизирана!Представлява свободен текст с имената на детето,номер на задграни4ния паспорт и останалите данни , нашите имена и подписите ни,4е сме съгласни да напусне страната с друг 4овек и после да напусне БГна връщане.

# 20
  • Мнения: 1 793
Цитат на: Krassy
Цитат на: Anna
ох, аз съвсем се обърках с тия пълномощни като чета. та значи такова се иска при напускане на България, а не при влизане в БГ.  така ли? защото ние планираме аз и малкия да пътуваме малко по-рано от татито. тогава не ми трябва пълномощно при влизане в БГ, нали? после ще се връщаме тримата, така че тук ми е ясно, че не трябва. ама като само аз и детето влизаме в БГ ще ми искат ли? сори, ама направо се сгелпих кое и как


За влизане в която и да е държава не се иска пълномощно, то е за напускане и излизане от страната.
В БГ на влизане определено няма да ти го искат, но не съм сигурна как ще стоят нещата когато излизаш от United Kingdom без таткото.


леле, да не се окаже, че сега трябва с пълномощни да се разправяме и пак да опираме до посолството. хич не ми се иска.

мами в UK, които сте извеждали децата от тук без таткото, споделете моля дали са ви искали такова нещо.

# 21
  • Мнения: 4 390
Цитат на: Adriana

Наскоро дори четох във форумите за квартален, който допълнително ходи да види дали бебето отговаря на снимката на паспорта, защото родителите мислели да ходят на екскурзия в чужбина с малкото. Евала на човека! Така трябва!!!


И в къщи е идвал полицай, за да установи дали бебето отговаря на снимката. Дъщеря ни беше на 15 дни, когато й подадохме документите за паспорт (в България).

# 22
  • Мнения: 1 116
Цитат на: diviana

И в къщи е идвал полицай, за да установи дали бебето отговаря на снимката. Дъщеря ни беше на 15 дни, когато й подадохме документите за паспорт (в България).

Предполагам сега сте пътували със същия паспорт, имаше ли някакъв проблем, щото и на Диана паспорта и е от когато беше на 20 дни и няма вече нищо общо със снимката в него.

# 23
  • Мнения: 4 390
Цитат на: Di5
Цитат на: diviana

И в къщи е идвал полицай, за да установи дали бебето отговаря на снимката. Дъщеря ни беше на 15 дни, когато й подадохме документите за паспорт (в България).

Предполагам сега сте пътували със същия паспорт, имаше ли някакъв проблем, щото и на Диана паспорта и е от когато беше на 20 дни и няма вече нищо общо със снимката в него.


Със същия паспорт пътувахме, да. Никакъв проблем нямаше, но тя има освен българския паспорт и канадска PR card,  с реална снимка. Показвах и двата документа, така изискваха (в България на излизане, в Канада на влизане).
Диана има ли някакъв американски документ със снимка (зелена карта?)

# 24
  • Мнения: 1 116
Цитат на: diviana
Със същия паспорт пътувахме, да. Никакъв проблем нямаше, но тя има освен българския паспорт и канадска PR card,  с реална снимка. Показвах и двата документа, така изискваха (в България на излизане, в Канада на влизане).
Диана има ли някакъв американски документ със снимка (зелена карта?)

Да има зелена карта, ама и на нея е същата снимка като на паспорта, т.е. от 20-я й ден!

# 25
  • Мнения: 1 399
Цитат на: Di5
Цитат на: diviana

И в къщи е идвал полицай, за да установи дали бебето отговаря на снимката. Дъщеря ни беше на 15 дни, когато й подадохме документите за паспорт (в България).

Предполагам сега сте пътували със същия паспорт, имаше ли някакъв проблем, щото и на Диана паспорта и е от когато беше на 20 дни и няма вече нищо общо със снимката в него.
Това се прави само при издаване на паспорта, не се притеснявайте. Така е по някакъв нов закон. Длъжни са да проверят. Звънят дори и на някой от съседите - и те да разпознаят детето Simple Smile

# 26
  • Мнения: 4 390
Цитат на: stella
Цитат на: Di5
Цитат на: diviana

И в къщи е идвал полицай, за да установи дали бебето отговаря на снимката. Дъщеря ни беше на 15 дни, когато й подадохме документите за паспорт (в България).

Предполагам сега сте пътували със същия паспорт, имаше ли някакъв проблем, щото и на Диана паспорта и е от когато беше на 20 дни и няма вече нищо общо със снимката в него.
Това се прави само при издаване на паспорта, не се притеснявайте. Така е по някакъв нов закон. Длъжни са да проверят. Звънят дори и на някой от съседите - и те да разпознаят детето Simple Smile


Не става въпрос за притеснение изобщо. Simple Smile  Радвам се, че е такава процедурата! Просто споделих опит по-горе. Simple Smile Wink

# 27
  • Мнения: 1 399
Цитат на: diviana

Не става въпрос за притеснение изобщо. Simple Smile  Радвам се, че е такава процедурата! Просто споделих опит по-горе. Simple Smile Wink
Аз си помислих че има леко притеснение при Di5 Simple Smile  Затова се включих #Silly Иначе и за мен процедурата е похвална, въпреки че случаите на злоупотреба са може би съвсем малко и понякога и с подобна мярка не могат да се предотвратят. Но като цяло е добре да има подобна проверка.

# 28
  • Мнения: 4 390
Цитат на: stella
Цитат на: diviana

Не става въпрос за притеснение изобщо. Simple Smile  Радвам се, че е такава процедурата! Просто споделих опит по-горе. Simple Smile Wink
Аз си помислих че има леко притеснение при Di5 Simple Smile  Затова се включих #Silly Иначе и за мен процедурата е похвална, въпреки че случаите на злоупотреба са може би съвсем малко и понякога и с подобна мярка не могат да се предотвратят. Но като цяло е добре да има подобна проверка.


На Di5 притеснението й е друго. Simple Smile

# 29
  • Мнения: 2 051
Джой, направи си пълномощното както вече са ти писали (на български със заверка в посолството). Съветвам те все пак да си го легализираш в Бг (в консулския отдел, докато си гостувате). Зависи на кого ще попаднете на границата. Според Бг изискванията всички пълномощни за пътувания на деца трябва да са преведени и легализирани. Друг е въпросът, че не винаги ги гледат, не винаги гледат изобщо дали има дете в колата, примерно Imp .
Също така, явно това не са само бг изисквания, за 40-ти път с риск да досадя ще напиша как веднъж ми искаха копие от пълномощното при транзитно кацане в Италия, как нямах и ...абе само да трепериш, не си е работа.
Направи си не копие на готовия док, а няколко КОПИЯ. Не се знае, знае ли се...
Анна, по принцип според изискванията на бг полиция (разбирай и гранична полиция и митници) всички живеещи на територията на Евросъюза заверяват пълномощни за пътувания не при чужд нотариус (плюс Апостил после), а в посолствата или консулствата на наш си роден език.
Меликат, твоя комшу полицаят сигурно пътува така с бебето си по евросъюза, между ЕС държавите са по-опростени нещата. Само с това си го обяснявам.

Общи условия

Активация на акаунт