Кризата на третата година

  • 20 088
  • 221
  •   1
Отговори
# 120
  • Мнения: 2 722
При нас може би също яслата отключи малко по-рано кризата на третата година - дадох го на ясла на 2,8 и тогава Принца на фамилията установи, че има още претенденти за стола му.
Може и да се лъжа, но като че ли това даде стартовия изстрел за тръшкането и опитите за манипулиране.

# 121
  • Мнения: 952
А защо точно яслята да е причина за тези кризи?..то вярно че си е до дете,но Виктолр беше почнал малко преди яслата да си показва ината, при него кризата се изразява в крещене.Сега също крещи като не му изнася и ляга на земята за да е по пълна драмата но му минава бързо и на втората минута вече е станал и забравил за какво е викал Rolling Eyes и това с бързото минаване е откакто ходи на ясла, преди му минаваше по бавно и ми изпробваше нервите като използва различни варианти да драматизира Rolling Eyes

# 122
  • Мнения: 2 722
Ината - да, това все пак си е част от характера - някои го имат, други по се водят, но тръшкането с рев преминаващ в истерия накрая започна в яслата.
Вярно че при нас може да е била и отключващ фактор за стресови спомени от преди осиновяването, знам ли.

# 123
  • Мнения: 8 999
Не се притеснявайте - кризата на третата година отминава неусетно, докато се обърнеш и хоп! - дошла кризата на четвъртата година, после на петата, шестата. Аз преживявам вече седма криза.

# 124
  • Мнения: 952
Не се притеснявайте - кризата на третата година отминава неусетно, докато се обърнеш и хоп! - дошла кризата на четвъртата година, после на петата, шестата. Аз преживявам вече седма криза.

да хората са го казали отдавна..малки деца, малки кахъри/ или кризи/ големи деца, големи кахъри/кризи/ Wink

# 125
  • Мнения: 2 270
хайде и ние да се запишем в кризата  Rolling Eyes.При мен най странното е ,че съм нямала такива проблеми с другите деца newsm78.
Първите 2 дена помислих,че е от антибиотика който пи и от 3-те зъба които му избиваха,но........всичко отмина ,а кризата остана.Вчера например е ходил с една обувка навън,защото баба му не е могла да му обуе другата,а е трябвало да излезе и така цяла сутрин е ходил с една обувка Joy Joy.
За мен всичко това си е до дете-нито яслите нито каквото и да е друго има значение.И трите си деца съм ги гледала по един и същ начин и трите са ходили на ясла и трите ги е гледала баба им отвреме на време и все пак и трите са толкова различни ,че все едно не са от едни родители/като изключим визуалната прилика/Сега само се моля да издържа психически на тръшканията и ревовете

# 126
  • Мнения: 2 761
Темата е много интересна,но за сега само се записвам.

# 127
  • Мнения: 2 761
Не знам откъде да запо4вам.Обикновенно съм кратка,но тук няма да стане.
И така,когато и моето дете запо4на да изпада в тези истерии в на4алото си помислих,4е полудява(не 4е не ги бях наблюдавала при други деца,но като ти дойде на главата е друго),после помислих,4е аз полудявам.После запо4нах да се ровя в какви ли не педагоги4ески книги,които ме уве6таваха,4е едва ли не това е най-нормалното не6то на земята.По едно време си въобразих,4е е Ингиго,докато накрая не осъзнах,4е за вси4ко съм виновна аз,или поскоро ние като родители.
Мился си,4е правя вси4ко правилно,водена от най-добри 4увства,оба4е дълбоко съм гре6ала.И си мисля,4е за това са виновни и тези "нови" на4ини,по които се опитваме да си гледаме децата и дето ни заливат разни западни моди.
Тези деца просто страдат.И то страдат,заради нас,4е не можем да им отредим правилните граници.Едно изследване твърди,4е такива властни деца,които искат да разиграват останалите е имало винаги,но не и в размерите,в които се сре6тат сега.
1.Дне6ните деца са презадоволени.
2.Подобни "изяви" се сре6тат 5 пъти пове4е при мом4етата,отколкото при моми4етата.
3.Понякога са изостанали от врътниците си,понякога са гениално надарени.
4.Родителите са съвсем обикновени хора,които имат най-обикновенни о4аквания от децата.
5.Майката е еманципирана жена,но обикновено се е отказала от професията си или не работи,за да даде най-доброто от себе си за възспитанието на детето си.Оба4е въпреки това се проваля.
6.Детето е единствено в семейството.
7.Детето е най-малкото в семейството,понякога има голяма разлика с останалите деца и се отглежда по "нов" на4ин.
8.Детето е осиновено.
9.Детето е с някакъв здравословен проблем,с който умело манипулира майка си.
10.Детето се държи като "голям",в семейства където ба6тата липсва,или не му отделя достатъ4но внимание,при което детето ре6ава да измести ба6тата от мястото му.

Понякога поведен4еските сму6тения настъпват много по-рано от фазата на А-за и съвсем не приклю4ват до 4-5г. възраст,както успокояват  пове4ето книги,а продължават и когато тръгне детето на у4или6те..
Работата е там,4е положението е "Изтървано" о6те в периода между 6-тия месец и втората година.Неусетно даваме на детето да завземе власта и тъкмо това го кара да страда,понеже през цялото време се 4увства застра6ено,4е ние като родители не можем да се справим с положението и то трябва да поеме управлението на не6тата.
Детето трябва да си знае мястото в йерархията на семейството-на първо място са родителите.Майката отрежда място най-напред на голямото си дете(в моя слу4ай това е мъжа ми),после следва второ,трето и т.н.
Най-сигурният ориентир за това,4е не гре6им е да  да сравняваме поведението на родителите от примитивните култури с на6ето.Установено е,4е при тези деца ги няма истери4ните  кризи и това се дължи на следното.
Първо когато едно дете се роди,то не се отделя от майка си,дава му се кърма,вместо изкуствено 6и6е,обикновено спи в леглото на  родителите си,или се полю6ва в люлка,расте с останалите си братя и сестри и се нау4ава да се съобразява с тях и да намира мястото си.През цялото време на опасния период(до към 2г.възраст) се носи плътно прикрепено към тялото на майка си в кърпа.През което време майката може да работи с детето си на гръб.Там то се нау4ава да се съобраява с майката,а не тя с него.
Ако иска да изкаже недоволството си от не6то то може да го направи само с уста-викове,крясъци,но не и да окаже съпротива по друг на4ин.
Освен това не може да избяга от мястото си и по този на4ин му се налага да разре6и конфликта си плътно притиснато до тялото на майката.
Правени са изследвания,4е и здраво стегнатите в пелена бебета не се отли4ават по ни6то в интелектулно и физи4еско развитие от свободно отглежданите с дре6ки деца.Даже ги изпреварват.По този на4ин с пелените о6те от самото на4ало децата се нау4ават да приемат някакви граници.
Съ6то така споменът за живота преди раждането и 4увството за сигурността озна4ават пове4е ,отколкото май4ината гърда или продължителното говорене.
Детето трябва да се съобразява и за яденето си с това,какво 6те му поднесът.Една индийика майка примерно не може да предложи на порастналото си дете не6то пове4е за ядене,освен ориз.Ако то откаже няма да полу4и ни6то пове4е и така трябва да избере дали да гладува или да си изяде това,което му се предлага.

Уморих се да пи6а.Кажете ми какво мислите за вси4ко това?
Не знам дали не стана малко объркано,4е искам много не6та да кажа наведнъж.

# 128
  • Мнения: 1 404
Ами аз съм съгласна с обобщенията,но конкретно?Да повивам бебе не искам,да го нося в слинг до 2 години много искам,но не мога,работя,остава само оризът значи.Много грубо и повърхностно извлечение,знам,но ако се абстрахираме от общия смисъл,не остава нищо като решение на проблема или аз бъркам?
П.с Ния изкара много,ама много тежък период и после изведнъж всичко спря.Четох много,консултирах се с психолог,хомеопат,йогин....не знам какво причини кризата,не знам и защо отмина...

# 129
  • Мнения: 2 722
Ех, Омега, къде си била до сега, да ми изясниш, че всички дивотии на тригодишния ми син идват от осиновяването.  newsm78

# 130
  • Мнения: 2 761
Ами съжалявам,4е така приемате написаното.6тях да продължа,но може би е по-добре да си мъл4а.В крйна сметка е ясно,4е не можем да си гледаме децата като първобитните народи,това е само едно сравнение и не вси4ко трябва да се приема буквално.Ина4е ре6ение има винаги,вклю4ително и в тези слу4аи.Има работе6та терапия за това и аз съм доста доволна от това,което виждам по сина ми.

П.С.Извле4енията,които написах не съм ги направила аз,а хора,които се занимават с проблемни деца!


# 131
  • Мнения: 2 722
Издразних се от определянето на рисковите групи за кризи на възрастта.

Всъщност, реално погледнато /и от позицията на човек който в началото се беше ошашкал, а сега просто приема нещата, опитвайки се да ги промени/ забелязвам, че по-емоционалните деца правят по-зрелищните тръшканици.

# 132
  • Мнения: 1 404
Омега,съжалявам ако съм те обидила,било е неволно,просто коментирах материала.На мен лично ще ми е интересно да продължиш,а също и да споделиш подробности за терапията при сина ти.Може да съм била по-рязка,просто безкрайно се уморих от теории,които обясняват защо е така,но не казват какво да направя,за да не е така.

# 133
  • Мнения: 2 761
 Mama Galya,няма ни6то ло6о в това,4е си осиновила дете.Аз като съм родила моето да не би да не попадам в рискови  групи?Само 4е гледам не6тата открито.


просто безкрайно се уморих от теории,които обясняват защо е така,но не казват какво да направя,за да не е така.

Знам,4е вси4ки са много изнервени и безпомо6тни.Ето тук има накратко описано за какво става дума:
http://club.biberonbg.com/read.php?8,615542

,но не ви съветвам да го опитвате на своя глава.
Не и преди да сте про4ели внимателно книгата:
http://www.helikon.bg/index.php?act=books&do=detailed&id=32003

Мисля,4e e изли6но да пи6а пове4е,там е казано вси4ко.Освен това,ако на някой не му хареса,няма да се сърди на мен.

# 134
  • Мнения: 1 181
как не съм видяла темата досега  newsm78  Записвам се да я следя, много полезна и интересна информация.

Общи условия

Активация на акаунт