За осоляването на бебета

  • 13 280
  • 48
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 19 307
reni82,дори солта да се слага само във водата ,без да се осолява цялото бебе ,пак е вредно.солта изсушава невероятно много кожата.а бебешката кожа е 5пъти по-тънка от тази на възрастен.прочети повече по темата и обясни на мъжа ти

# 16
  • София
  • Мнения: 3 688
От баба ми съм чувала че едно време осолявали децата ,за да не се изпотяват като порастнат.Не вярвам на тези неща,не бих го направила с детето си(а дали не са го прилагали върху мен:))

# 17
  • Мнения: 46 526
Не се слага НИЩО във водата!
Освен бебешки шампоан.

Става дума да се слага сол във водата когато се къпе  ...

Виж какво е отговорила на този въпрос и д-р Слънчева, Майчин дом, София:

Цитат на: Доктор NIVEA Baby
... солената вода може да дразни кожата на бебето и доведе до възпалението й.

# 18
  • Мнения: 2 677
Не се осоляват!
Ще копирам тук една статия по повод въпроса:

"Лекари спасяват осолено бебе

Лекари от Шумен водят борба за живота на бебе на един месец. То е разтрито със сол и от това кожата по цялото му тяло е силно разранена. Малката Минка Тодорова е от с. Янково. Тя е трето дете и по стара българска традиция кожата й била натрита със сол – за да не се изпотявала, когато порасне. Майката на момиченцето не е искала да се прави това, но свекървата настоявала и се наложила.
Кожата на Минка е като попарена и очакваме да тръгнат инфекции, каза вчера д-р Парашкева Вичева, шеф на детското отделение. Преди време медиците не успяха да спасят тримесечния Денис от с. Марково. Бебето починало в адски мъки след солидно осоляване вкъщи.
Миналата година от осоляване са починали 7 бебета в страната. Безумната традиция новородените да се разтриват със сол продължава да се шири в малките градове и села. Понякога педиатрите са безсилни да въздействат на родителите.
Доц. Емилия Христова, шеф на клиниката по неонатология:
''Осоляването на новородени бебета, което продължава в някои райони на страната, е изключително сериозен проблем.

От солта се получават тежка дехидратизация на нежния детски организъм, инфекции, имаме случаи и на внезапна смърт на бебето.
Тази стара българска традиция говори за ниската ни медицинска култура. Ние, детските лекари, просто не можем да се справим с осоляването на бебетата. След няколко смъртни случая проведохме курсове за обучение на неонатолози и педиатри.''

# 19
  • Мнения: 441
Чувала съм за осоляване на бебенцата,но никога не съм го правила  Peace

# 20
  • София
  • Мнения: 1 423
Не си "осолявай" детето!  Naughty Няма такова нещо, това са бабини деветини!  Peace

# 21
  • Мнения: 4 451
Никаква сол във водата! Stop Това са бабешки методи, които медицината отдавна е отхвърлила, като се е обосновала научно.
Имам позната, която на времето лекарите едва са я спасили от подобно "осоляване".

# 22
  • Габрово
  • Мнения: 1 220
Я не се занимавай с глупости. Whistling

# 23
  • Мнения: 545
Това с осоляването е страшна глупост. Жалко е, че иднес има хора, които го правят - в родилния дом едно момиче твърдеше най-сериозно, че се слага сол в коритото при къпане, за да не мирише детето. Аз се опитах да поспоря, но тя упорито повтаряше, че на нея са й слагали сол и затова не миришела (все едно пък ние миришем, дето не са ни осолявали, така ми звучеше). Кажи на мъжа си да не се бърка в неща, дето не са му работа. Аман от съвети! И аз получавам непрекъснато такива, за какво ли не - от мушкато при запек до палене на клечка при продължителен рев. Бабини деветини!

# 24
  • Бургас
  • Мнения: 702
Едно време, когато е нямало бебешки сапуни, децата са се миели със солена вода. По своя състав солта е съединение, което разтворено във вода се разпада на положителен метален йон и отрицателен йон - киселинен остатък. Може би някои от отговорилите (съдейки по реакциите им) не си спомнят от часовете по химия, но всеки сапун също е сол! И всеки шампоан - също. Явно хората едно време са разбрали, че е по-щадящо да използват за бебешката баня готварската сол, отколкото солта - домашен сапун. И както след  насапунисване бебето се изплаква, така и ако решиш да го къпеш в солена вода, трябва след това да направиш същото. Освен това както сапуна, така и готварската сол, оставени по-дълго върху кожата, я дразнят и дори разраняват. Т.е. за осоляване и държане в сол и дума не може да става! Сигурно на всяка жена се е случвало сапун, попаднал под пръстен или халка, да разрани кожата на пръста.
Накратко: при положение, че има бебешки, съвсем меки сапуни, не е необходимо да го къпеш в солена вода, но ако все пак решиш, можеш да го правиш от време навреме, като след това изплакваш с чиста вода.
Предлагам разните съвети за оцет, олио, чубрица и т.н. да ги прескочиш. От тях полза не можеш да извлечеш, но би могла да си направиш извод за авторката.

# 25
  • Мнения: 1 878
Evgenia*, от "термина" осоляване на бебета - аз не бих си извадила извод за къпане в леко  newsm78 (колко леко) осолена вода, а бих си представила бебе оваляно обилно в сол (както баща ми си приготвя някой видове мезета за вино) Затова за авторката на оцета, чубрицата и ..............не бих помислила нищо друго освен, че не е учител по химия (както повечето тук апропо), а нормален човек с нормална реакция на поредна подобна тема, но пък бих казала и нека ги има тия теми, че иначе невежеството води до доста опасни, нежелани последици, за съжаление и до съвсем крайни  Confused

Когато решиш да се подиграеш на някой пак, първо помисли, че не сме длъжни да сме химици, физици, математици.............. и че сарказмът си е напълно оправдан ако ще попречи на едно нещастно същество да бъде овъргаляно в сол като за сушеница  ooooh!, за да не се поти в бъдеще  Mr. Green

# 26
  • Бургас
  • Мнения: 702
Sunnily* странно е, че ме упрекваш в сарказъм. Всъщност точно подигравките, които преливат от повечето постинги ме провокираха да отговоря. Няколко пъти съм попадала на подобни теми и винаги съм се чудила как е възможно хора с претенции да използват такъв тон.
И да, не сме длъжни да сме физици и химици, но тези неща се учат в средното училище. И аз го помня, въпреки че не съм учила химия на родния си език (езикова гимназия).

Професията и образованието ми по никакъв начин не са свързани с химията - икономист съм    Mr. Green

# 27
  • Мнения: 4 138
Едно време, когато е нямало бебешки сапуни, децата са се миели със солена вода. По своя състав солта е съединение, което разтворено във вода се разпада на положителен метален йон и отрицателен йон - киселинен остатък. Може би някои от отговорилите (съдейки по реакциите им) не си спомнят от часовете по химия, но всеки сапун също е сол! И всеки шампоан - също. Явно хората едно време са разбрали, че е по-щадящо да използват за бебешката баня готварската сол, отколкото солта - домашен сапун. И както след  насапунисване бебето се изплаква, така и ако решиш да го къпеш в солена вода, трябва след това да направиш същото. Освен това както сапуна, така и готварската сол, оставени по-дълго върху кожата, я дразнят и дори разраняват. Т.е. за осоляване и държане в сол и дума не може да става! Сигурно на всяка жена се е случвало сапун, попаднал под пръстен или халка, да разрани кожата на пръста.
Накратко: при положение, че има бебешки, съвсем меки сапуни, не е необходимо да го къпеш в солена вода, но ако все пак решиш, можеш да го правиш от време навреме, като след това изплакваш с чиста вода.
Предлагам разните съвети за оцет, олио, чубрица и т.н. да ги прескочиш. От тях полза не можеш да извлечеш, но би могла да си направиш извод за авторката.
а ти какъв извод си направи, ако не е тайна. положителен предполагам, иначе ще си помисля, че се заяждаш с мен. как предценяваш леко подсолена вода, моля. и след като си такъв капацитет, какво значи изплакване с чиста вода. литри, сантилитри или децилитри. всеки сапун е сол. е, той е и сода каустик, ама не я пием на закуска, нали? не давай съвети никому, че може да къпе детето си в леко подсолена вода, че побеснявам. от натриев хлорид за готвене, до натриев хлорид в козметика има огромна разлика. козметиката се тества. и можеш ако стане фал да съдиш фирмата. теб никой не може да те съди, че даваш велемудри съвети. за един леко подсолена вода са няколко кристала на 20 литра, за друг половин кило на същото количество течност.
никви подсолени води и това е, ни слабо ни силно.
и аз не съм учила химия на родния си език. също езикова гимназия.СОФИЯ. ама в училище се научих да не давам съвети за нещо, в което не съм тесен специалист и професионалист. ни в педиатрия, ни в химия. майка ми, която е професор по химия, ми го наби също в главата.

Последна редакция: сб, 02 юни 2007, 15:40 от matakosmata

# 28
  • Бургас
  • Мнения: 10 822
Навремето найстина бебетата са ги къпели във солена вода.Нормално е съпругът ти да не знае,че в днешно време тези методи не се практикуват/не вярвам да няма изключения/.Такива"съвети "са ми давани и на мен,така че много време ще мине /2-3 поколения/ докато вече няма да има кой да ги дава.

# 29
  • Бургас
  • Мнения: 702

Трудно ми е да си направя положителен извод от изказване като твоето. И не знам защо се възмущаваш, че някой се заяжда с теб при положение, че ти правиш същото с авторката. Ако не се заяждаш, то значи се подиграваш с нея, което също не говори добре за теб.
Право да давам съвети имам точно толкова, колкото и ти.
А какво значи чиста или пък леко подсолена вода човек на 20 и няколко години не може да не знае. Common sense, както се казва.

Общи условия

Активация на акаунт