Има ли право пациента да знае какво му е всъщност?

  • 4 859
  • 40
  •   1
Отговори
# 15
  • E-CLM & CH-VD
  • Мнения: 3 045
Чувала съм, че правят операции заради мними кисти и миоми, само и само да приберат парите от ЗК.  #2gunfire

Абсолютно вярно. За съжаление. Кумът ми работеше към ТЕЛК и е разказвал за много случаи, в които хора носят документи, в които пише, че някой е опериран от нещо си. И толкова. Не пише от какво, защо, липсва епикриза. Друг път пък пациентки казват, че са оперирани от киста/миома или каквото ви хрумне, а в картона въобще не е отбелязано, липсват каквито и да били изследвания. Отварят ги ей така, за да отчитат дейност  Sick
Приятелката ти непременно да поиска и второ мнение. Независимо. И дано се излекува.  Praynig

# 16
  • Мнения: 4 546
Чувала съм, че правят операции заради мними кисти и миоми, само и само да приберат парите от ЗК.  #2gunfire

на мен това лекар ми го е казвал.
а за лекарите в бургас просто нямам думи. масово вече всичките ми познати ходят на лекар в друг град, ако не се касае за нещо банално като обикновена настинка.
в конкретния случай - ако са затруднени с поставянето на диагнозата, би трябвало да информират хациента за това. не да се държат така, сякаш им е крив, че се е разболял и им нарушава спокойствието.

# 17

А примерите с бебето ми:
- аз преливам от кърма, не мога да се изцедя, а те без да ме питат дават на всяко ядене на бебето ми АМ, вода и не знам какво още. Резултат - получавам температура, бебето ми не суче от мен, на всяко носене да яде, то спи преяло и от устата му се излива АМ, докато акушерките отричат да са го хранили... .
Същата работа и при мен! Хранеха я и после я носеха заспала! Изобщо за Шейново има много какво да се каже, а и не само за там! Но вече се убедих, че не трябва да се доверявам само на едно лекарско мнение!
Дъщеря ми имаше бактерии в урината. Влязохме по спешност в Окръжна! Там я лекуваха 10 дни като през половината от тях не знаех от какво я лекуват - както и да е ! Изписват ни и ни предписват един антибиотик, който трябва да се пие 10 дни, след което да се почива два дни, да се вземе нова урина, която се чака от два до 5 дни, защото е стерилна и да се отиде на контролен преглед! Но аз реших да се консултирам и с частен лекар! Той ми каза същото, но с една важна подробност, която в ОКРЪЖНА БОЛНИЦА бяха така любезни да пропуснат- че докато пие този 10 дневен антибиотик ще изолира бактерията но ще се появи друга! Това е нормалният резултат след прием на толкова антибиотик. И когато взема новата урина още същият ден да започна нов антибиотик! Така и направих. В урината която взехме през двата дни и резултата излезе след 5дни имаше наистина нова бактерия, но тя вече пиеше антибиотика 6 ден предписан от частния лекар, за който в Окръжна не знаеха и като видяха новата бактерия започнаха да се ЧУДЯТ какво да правят и ми казаха, че ще трябва да я бодат. Но за всеки случай искат нови изследвания. Изчаках два дни да се изчисти организма от антибиотика и  пуснах урина- нямаме бактерия, но не и благодарение на лекарите от детското оделение на ОКРЪЖНА БОЛНИЦА!

# 18
а относно операциите за пари- това не е тайна за никого! и не само за мними кисти и миоми
Чувала съм, че правят операции заради мними кисти и миоми, само и само да приберат парите от ЗК.  #2gunfire

а и за мн др неща!

# 19
  • Мнения: 4 700
Боже, боже.

Ама какви са тия работи. Всеки пациент трябва да е информиран zа болеста си и zа лечението и да даде съгласието си zа това лечение. Това, че лекарите ги мърzи да обясняват или че те самите не zнаят какво правят не им дава правото да се държат така с пациентите си. Това да не е тяхното тяло, че така да се рzпореждат.  #2gunfire
Кажи на приятелката си да се маха от там и да ходи някъде другаде. В никакъв случай да не дава да я оперират беz да и кажат и покажат какво точно и има.
Аz като отидох с кървене в спе6ното и се окаzа, че плодът е мъртъв ми обясняваха 30 мин. каква е процедурата, как точно се прави абраzио, какви са евентуалните усложнения и какво ли о6те не. Даже и картинки ми покаzваха. Чак тогава ме накараха да се подпи6а, че съм съгласна. Ама докато това стане и в България доста пациенти 6те уморят.

 #2gunfire  #2gunfire  #2gunfire

# 20
  • София - Варна - Бургас
  • Мнения: 4 107
AQ
Цитат

Не, пациента е собственост на болницата и лекарите си правят каквото намерят за добре, без да ги вълнува мнението му. Например в Шейново:
- приемат ме да раждам с леки контракции, без никакво разкритие, без да ми кажат, че нямам такова.
- слагат ми система окситоцин и на въпроса ми "какво е това?" акушерката отговаря "Система!" и се фръцва на другата страна. Пък аз може и да си мисля, че е глюкоза, или всичко друго.
Резултат: без моята воля ми предизвикват изкуствено раждането, без никакви медицински показания.
  А примерите с бебето ми:
- аз преливам от кърма, не мога да се изцедя, а те без да ме питат дават на всяко ядене на бебето ми АМ, вода и не знам какво още. Резултат - получавам температура, бебето ми не суче от мен, на всяко носене да яде, то спи преяло и от устата му се излива АМ, докато акушерките отричат да са го хранили... Отбиват ми детето и кърмя само чрез помпа 9 месеца.  #2gunfire
- бият му ваксини без да ме уведомят кога точно и какви, просто накрая ми връчват документ пред свършен факт.
- взимат му кръв за изследвания няколко пъти, което е най-безобидното от всичко, но все пак не ме уведомяват за това.

AQ, Боже! това прилича на откъс от "Оруел 1981"!

# 21
  • Мнения: 4 392


AQ, Боже! това прилича на откъс от "Оруел 1981"!

Не, за съжаление това не е фикция, а реалност. Confused

# 22
  • Габрово
  • Мнения: 2 548
Не само че има право да знае каква е диагнозата и предприетото лечение, ами и дори с цената на скандали  да изкопчва информацията. Само така ще се промени манталитета на повечето лекари, които са забравили в какво са се клели.

# 23
  • Мнения: 1 494
И аз постоянно се сблъсквам с това. Имам чувство, че така ги учат в университета. И като гледам филми как лекарят сяда и спокойно разказва всичко до момента, как обсъжда вариантите за лечение и на всикото отгоре на го прави с досада, а със заинтересованост, ми става много неприятно. Тук си принуден да правиш политика, за да не се обиди лекаря и си готов да приемеш всякакъв тон и неприятно държание, да чакаш с часове, за да може светилото да намери време за теб и да му се откъснат от устата няколко думи.
Все пак познавам и свестни лекари и уважавам труда им. Тая надежда, че и там нещата се променят към добро.

И не е лошо ако някой не е чел, да прочете какво съдържа Хипократовата клетва. Ще видите, че това са общи приказки и е по-скоро някаква традиция или ритуал, който няма никаква сериозна стойност. Едва ли би могла да остави без сън който и да е прегрешил лекар.

# 24
  • Linz
  • Мнения: 11 619
Веднъж попитах за резултат от изследване (когато лежах за задържане) и ми отговориха, че докато лежи в болницата на пациента не се дава информация. Извиних се и се прибрах в стаята...

# 25
  • Мнения: 4 150
Цитат
Хипократовата клетва. Ще видите, че това са общи приказки и е по-скоро някаква традиция или ритуал, който няма никаква сериозна стойност. Едва ли би могла да остави без сън който и да е прегрешил лекар.
Много точно каzано Peace

# 26
  • Мнения: 4 700
Веднъж попитах за резултат от изследване (когато лежах за задържане) и ми отговориха, че докато лежи в болницата на пациента не се дава информация. Извиних се и се прибрах в стаята...

 #Crazy  #Crazy

Че чак и да се иzвини6. Ами така е като сме zависими от тях. За съжаление.

# 27
Някой тук беше казал, че пациента е собственост на болницата и много вярно.

# 28
  • Мнения: 5 362
И аз постоянно се сблъсквам с това. Имам чувство, че така ги учат в университета. И като гледам филми как лекарят сяда и спокойно разказва всичко до момента, как обсъжда вариантите за лечение и на всикото отгоре на го прави с досада, а със заинтересованост, ми става много неприятно. Тук си принуден да правиш политика, за да не се обиди лекаря и си готов да приемеш всякакъв тон и неприятно държание, да чакаш с часове, за да може светилото да намери време за теб и да му се откъснат от устата няколко думи.
Все пак познавам и свестни лекари и уважавам труда им. Тая надежда, че и там нещата се променят към добро.

И не е лошо ако някой не е чел, да прочете какво съдържа Хипократовата клетва. Ще видите, че това са общи приказки и е по-скоро някаква традиция или ритуал, който няма никаква сериозна стойност. Едва ли би могла да остави без сън който и да е прегрешил лекар.
Много,много вярно,за съжаление.

Навсякъде е така,не само в Бургас.Донякъде и ние сме си виновни - така сме ги научили.С вечният респект към тях,рушветчето,кимането доволно и подмазвачески с глава...жалко е,но е факт от време оно.
Докато не се промени цялата система,но от горе надолу,няма да има оправия.

# 29
  • София - Варна - Бургас
  • Мнения: 4 107
Dorka76
Цитат

Mari_anka, ще се опитам накратко да разкажа какво се случи в същата тази болница с моя татко. Вкараха го уж за изследвания, а въобще не излезна оттам, т.е. излезе, но в ковчег.

 - Абе тази Бургаска болница май вече доста се "прочу".
  За там ли писаха вестниците преди няколко години, че са тествали нови лекарства върху пенсионери?


Ted_Ka

Цитат
Докато не се промени цялата система,но от горе надолу,няма да има оправия.
- Система от самосебе си няма да се оправи, хеле пък тоталния Монополизъм в който спокойно си плуват и се люшкат...
                 И така ще е, докато не се подсигури, най-хубавото нещо на Капитализма - Честната Конкуренция!

Последна редакция: чт, 07 юни 2007, 11:47 от Aleksander

Общи условия

Активация на акаунт