Моля за приказка....

  • 1 206
  • 22
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 2 022
Филмчето "Цар Лъв" дава отговор на тези въпроси - подходящ за детската мисъл. Големият ми син беше на 5 г., когато почина майка ми, на 5,5, когато починаха чичо ми и баба ми (която го е гледала) и 6, когато почина неговия баща..... Казах му истината - че никога вече няма да види тези хора. Но казах също, че те го гледат от небето, плачат, когато той плаче, и се смеят, когато той се смее, а вечер може да види очите им горе на небето... Мисля, че той разбра. Плака много. И досега понякога плаче - най-много за майка ми, може би защото дотогава не беше получавал толкова тежък удар и той остави най-дълбоки следи в него...

Не крийте истината от децата си. Те рано или късно ще я научат и няма да ви бъдат благодарни. При по-чувствителните деца може да се стигне до трайна загуба на доверие към родителиите им.

# 16
  • Мнения: 967
МАКИЯТ ПРИНЦ  Peace
Там е най-хубавото обяснение на смъртта, което съм срещала, а и дъщеричката ти е достатъчно голяма, за да го разбере. Ще се опитам да преразкажа по памет идеята:
Малкият принц се сбогува и казва, че е време да се връща на своята планета, защото там го чака неговата роза и тя е самотна и той трябва да се върне при нея. Казва, че тялото му е прекалено тежко, а планетата му е далече и той не може да вземе това тяло със себе си - много е тежко, така че ще остави тялото тук. Това тяло ще изглежда като умряло, но не бива да се плашим, защото това е просто тяло, а самият малък принц не е умрял, а се е върнал у дома при своят роза. Ако ни стане мъчно за него трябва просто да вдигнем поглед към звездите и да видим тази, която блести най-ярко - той ни се усмихва от там и ни маха с ръка...
Разказах го много объркано и не съвсем точно, но исках само да предам идеята - купете си тази книжка и я четете заено с децата си - много мъдрост има в нея - както за деца, така и за възрастни.

# 17
  • дядовата ръкавичка
  • Мнения: 3 941
МАКИЯТ ПРИНЦ  Peace
Разказах го много объркано и не съвсем точно, но исках само да предам идеята - купете си тази книжка и я четете заено с децата си - много мъдрост има в нея - както за деца, така и за възрастни.
Малкият принц е прекрасна книга  Hug. Не знам доколко децата са в състояние да я разберат, обаче. Четох я на моите, когато бяха на 4 и на 6 г., водейки се от идеята, че на децата трябва да се чете хубава проза и поезия. Не знам доколко и какво са разбрали, по-скоро се надявам да са я усетили. А и аз правех дълги паузи на места и започваха едни въпроси "Мамо защо спря? Мамо, защо плачеш?" Blush, та развалях повествованието.

Относно смъртта, аз също съм на мнение, че трябва да се казва истината. Близък човек не сме губили. Но са умирали кучета, коте.  Мисля, че приемат смъртта като нещо естествено,  казвала съм им че хора и животни умират когато са много стари или много болни. По-скоро ги вълнува въпросът какво се случва след смъртта. А аз еднозначен отговор не мога да дам. Аз съм атеист - смятам че със смъртта си отиват и тялото и душата, но останалите в семейството ни са по-скоро будисти  Sunglasses - вярват в прераждането на душата. От друга страна,  детегледачката ми беше силно вярваща евангелистка и им говореше за Бог, рай, и т.н. В малките им главички сега е пълен хаос от въпроси и представи, за това какво става след смъртта. Аз предпочитам да са запознати с всички теории, а след време сами ще изберат в какво да вярват.

# 18
  • София
  • Мнения: 7 242
Благодаря на всички  bouquet. Получих много полезни съвети Hug

Прасчо е вече хоспитализиран. Ще си го взимаме през ноща, а през деня ще е при лекаря да му прави вливания, да му дава антибиотици и т.н. довечера ще ни обясни ние как да го топлим през нощта и каквото е необходимо... Не е добре според док. Има възпаление на горните дихателни пътища, със затруднено дишане, а в кабинета направи на няколко пъти и тикове. Все пак има надежда - док. бил оправял и по-болни прасенца. Цвети, за добро или за лошо, ще е в течение на нещата. Може би сте прави, че е по-добре да знае. Но поне смятам да й спестя излишния драматизъм и да говорим спокойно за това. Както й да и обасня, че колкото и да са ни мили животинките, те все пак не са хора и животът продължава...
Как`Сийка, мерси. Някъква апатия ме е обхванала. За малко да се дам без бой. Горкият свинчо, не е случил на стопанка.

# 19
  • Мнения: 25 615
Спокойно, може да му е писано още да живее добичето!
Нашият преживя една пневмония, няма страшно, стига да се хване навреме.  Hug

# 20
  • София
  • Мнения: 7 242
Да, бе.. Аз толкова прибързано го погребах, че и оплаках... Горкото добиче. Ще ви държа в течение. Дано се оправи животинката  bouquet

/общо взето е зле от вечера вечерта - 19 - 20 ч., така че се надявам да сме го хванали навреме/

# 21
  • Мнения: 25 615
Щом е живо, значи е навреме. Нали знаеш, при тях болестите протичат страшно бързо...
Консултирай се с лекаря за захранването - наистина е от голямо значение да има храна в стомахчето му, заради бифидус-бактериите.

# 22
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
Ух, бре... много страшни болести ги хващат свинките.
Дано се оправи НИА и дано нашето не се разболява  Praynig

Общи условия

Активация на акаунт