Ново лекарство за повишаване на концентрацията

  • 54 233
  • 77
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 3 504
Аз като се видя с доктора другата седмица,ще го разпитам най-подробно и ако някоя мама иска  подробности,ще ви пиша.
Да, ще ти бъдем благодарни ако споделиш.  Hug
FlutterЩе чакаме включване от твоя страна с подробна информация  Party

И аз да се наредя на опашката тогава за допълнително инфоооо!

# 16
  • Мнения: 74
След другата сряда очаквайте включване,с възможно най-големи подробности.

# 17
  • Мнения: 2 757
Като четох за Concerta останах с впечатление, че основното му предимство е, че се взема само едно хапче на ден и в стомаха се отделя лека полека регулирано активното вещество. От тук най-вече идва щадящият му ефект. Иначе страничните действия са нормални, всички лекарства ги имат.  Основната съставка си е опиат, като на Ritalin. Затова и действа - Риталин се води като магическо лекарство едва ли не. Най-големият му минус е че си е опиат и води до стан дартните последици от вземане на опият. Strattera е ново и не знам дали се продава масово изобщо. Рекламата му е, че не се води опиат, но пък действа. Кое е по-добро - аз лично се надявам да не ми се налага да ползвам нито едното  Peace

# 18
  • Мнения: 4 585
Благодаря ти, Никифин. Тово за мислите за самоубийство ми е достатъчно.
След една година рабона, синът ми може да влезе в стая, в която на видно място
има оставен нож. Вече може и да седне на маса и да се храни.
Може би някой ден ще си отреже филия хляб.

# 19
  • Мнения: 2 757
Благодаря ти, Никифин. Тово за мислите за самоубийство ми е достатъчно.
След една година рабона, синът ми може да влезе в стая, в която на видно място
има оставен нож. Вече може и да седне на маса и да се храни.
Може би някой ден ще си отреже филия хляб.

Аз не препоръчвам Strattera, а го пуснах само като инфо. Ако си чел страничните ефекти на Concerta  са дори повече и опитите за самоубийство и там присъстват

# 20
  • Мнения: 74
След другата сряда очаквайте включване,с възможно най-големи подробности.
Съжалявам,че все още не мога да ви дам информация,защото малката е с температура и повръщане и не съм ходила на консултацията с невролога.Сигурно ще стане другата седмица.

# 21
  • Мнения: 3 504
Не се притеснявай за това, когато стане!

Ние имаме цяло шише Бустер за пиене ощеее! Така, че аз имам време.

Хайде да оздравявате бързо! Hug

# 22
  • Мнения: 5 682
 FlutterВажното е малката да се оправи. Ние сме лесни. Ще почакаме. Успешно и бързо оздравяване ви пожелавам и повече целувки на сладураната  Hug

# 23
  • Мнения: 74
Благодаря ви за разбирането!!!Страхотни сте!!!!

# 24
# 25
  • Мнения: 74
Здравейте мили мами!Аз отново нямам отговор  Embarassedза вас,тъй като моята принцеска беше в болница до вчера.Вече сме си в къщи и лека-полека се възстановяваме.Когато оздравее напълно ще запиша час.Още веднъж много съжалявам,че ви забавих,но вие сте супер,така че предполагам,че няма да ми се сърдите!  love001  love001  love001  love001

# 26
  • Мнения: 1 234
Анджи, не се притеснявай за нас, важното е детенце да е добре. Когато имаш възможност. Ние сме тук  Hug

# 27
  • Мнения: 74
Здравейте отново мили мами!Съжалявам,че толкова време не се включих,но ми се изсипаха един куп проблеми на главата.
Относно лекарството,аз така и не успях да осъществя връзка с този лекар и нямам никаква информация,която мога да ви дам.
МНОГО СЪЖАЛЯВАМ!!!БЛАГОДАРЯ ВИ ЗА ТЪРПЕНИЕТО! Tired

# 28
  • Мнения: 798
Пускам превод за това ново лекарство Стратера. Преведох почти всичко, без последните два абзаца, в които се говори как и при какви условия лекарството е изпитвано при проблеми със затлъстяването и  като антидепресант. Има едно изречение , което е силно медицинско и аз не можах да го преведа. Някой да помага. Мисля, че нямам кардинални смислови грешки, но все пак ако някой намери да ме коригира. Нямам претнеции за безгрешност.  Simple Smile . Повечето коментари в скоби са мои, за да поясня някои места, които според мен остават неясни от буквалния превод.
Надявам се да е полезно

http://en.wikipedia.org/wiki/Atomoxetine - това е оригиналния източник

АТОМОКСЕТИН


Атомоксетин е първото невъзбуждащо /нестимулиращо/ лекарство, одобрено за лечение на ADHD. Продава се под формата на хидрохлоридна сол на атомоксетина. Произвежда се и се продава под търговското наименование Стратера от Ели Лили и Компания и като Атентин от Торент Фармасютикълс. В момента няма производно лекарство достъпно извън САЩ поради патентните ограничения.

Атомоксетин е класифициран като норепинефрин reuptake инхибитор. / Норадреналин reuptake инхибитор/ и е одобрено за използване при деца, младежи и възрастни. Обаче неговата ефикасност не е изучена при деца под 6 г. Неговите предимства пред стимулантите за лечението на ADHD е, че има по-малка възможност за потенциална злоупотреба отколкото стимулантите, не е категоризирано като контролирана субстанция и е доказано в клинични изпитвания 24 часово покриване /обхват на симптомите свързвани с ADHD при възрастни и деца

Атомоксетина оригинално е известен като томоксетин. Обаче американската Food and Drug administration / тяхната институция за одобрение на лекарства/ изисква да се смени името, поради, по тяхно мнение, близкото звучене между „томоксетин” и „ „тамоксифен” /лекарство за рак на гърдата/, което може да доведе до аптекарски грешки при продажбата.


Химия и състав

Атомоксетина е химически означен като (-)-N-methyl-3-phenyl-3-(o-tolyloxy)-propylamine hydrochloride и има молекулна маса 291.82. Неговата разтворимост във вода е 27.8мг./мл. Атомоксетина е бяло твърдо вещество, което съществува като гранулирана пудра вътре в капсула заедно с прежелатинизирано нишесте и диметикон. Капуслата съдържа желатин и содиум лаурил сулфат, FD&C Blue No. 2, синтетичен жълт железен оксид, титаниум диоксид, червен железен оксид, безвредно черно мастило и следи от други неактивни съставки.




Стратера първоначално е било предвиждано да бъде нов антидепресант; обаче в клиничните изпитвания не е била доказана такава полза. Тъй като норепинефрина се счита, че играе роля при ADHD, Стратера е бил тестван и последващо одобрен за лечение на ADHD.

Странични ефекти

Най-често срещания страничен ефект при възрастни е сънливост. Това може да бъде противодействано при някои пациенти с прости мерки като чаша кафе или упражнения за дишане. Но при други се наблюдава изтощение кратко време след приема и пациента може да спи до 10 и повече часа. Някои пациенти твърдят , че се чувстват замаяни, с виене на свят  като второстепенен страничен ефект, заедно със сънливостта.За да се намалят тези странични ефекти, които могат да пречат на дневната работа, учене и пр., часа за приемане на дозата е понякога променян на точно преди лягане.Тъй като Стратера е с продължително действие  не спира да действа изведнъж. / тук не съм сигурна/.  Леки халюцинации може да се усетят при високи дози /300мг/.

Друг много често срещан храносмилателен дискомфорт са киселините в стомаха. Най-често срещания страничен ефект при деца и възрастни / със/след сънливостта при възрастни/ е разстроен стомах, спорадични прилошавания и внезапно повръщане. Тенденцията лекарството да намалява апетита може да доведе до проблем, затова взимането на лекарството на празен стомах обикновено не се окуражва. Консумирането на млечни произведения може да доведе до по-нататъшни разстройства.

Значително малцинство/ това малко не се връзва, предполагам, че става въпрос за най-голямата група от най-малките при научните изпитвания/ от възрастните мъже- пациенти  , взимащи Стратера страдат от някои странични ефекти със сексуален характер, включително еректилна дисфункция, ретроградна еякулация, болезнен оргазъм, и разделяне във времето на оргазма и еякулацията като еякулацията става до 10 или повече секунди преди или след оргазма.
Два потвърдени случая на чернодробна увреда са били съобщени от Ели Лили и Компания при приблизително 2 милиона написани рецепти. И в двата случая след спиране на атомоксетина, чернодробната функция при пациентите се връща в нормата.


Неблагоприятни ефекти при спиране на лекарството

Централната нервна система се адаптира към присъствието на психоактивни лекарства. Такава адаптация обикновено кара неврорецепторите да се приспособят и да компенсират острото фармакологично действие на лекарството. This adaptation theory also explains why withdrawal symptoms and signs can occur on the discontinuation of such medications as clearance of drug can occur at a rate faster than the brain can readjust to the absence of medication. / Някой , който знае английски и е медицински грамотен може да помогне/ От тук , фармакодинамичните и фармакокинетичните фактори допринасят за риск от синдром  на отказването /тук може би става въпрос за абстинентен синдром/


Психиатрични реакции

През Септември 2005г., беше установено, че Стратера повишава риска от самоубийствени мисли при деца и младежи.  Един опит и 5 случая на сиуцидни мисли са докладвани от 1357 пациенти взимащи Стратера , докато нито един случай не е докладван при контролната група взимаща Плацебо. Комисията  за лекарства и храни изиска на всички лекарства антидепресанти да бъдат сложени оградени с черно етикети, които да предупреждават, че лекарството може да доведе до увеличаване риска от склонност към самоубийство при деца и младежи. Затова Стратера носи такова предупреждение. За по-малко от 3 години 10 988 неблагоприятни психиатрични реакции са били докладвани на Ели Лили и Компания за лекарството за хиперактивност Стратера, според Британската  Агенция за регулация на лекарствата и здравните продукти.

Възможности за злоупотреба


До днес , възможностите за злоупотреба със Стратера не са били изчерпателно проучени. Двете проучвания , които са били извършени предполагат, че при атомоксетина  има нисък до умерен риск за злоупотреба, тъй като има дълъг период на титрация / има се предвид, че може да няма ефект върху потребителя, освен ако не се взима редовно с дни/  и не предизвиква силен стимулиращ ефект като повечето лекарства за ADHD / които са обикновено допамин reuptake инхибитори/. Маймуните не приемат сами Атомоксетин при тестваните дози. / В смисъл, че не си го вземат сами при избор, т.е.ако могат да избират между атомокситен и кокаин например. /. Въпреки това, плъхове, гълъби и маймуни обучени да различават кокаин и метамфетамин от физиологичен разтвор показват, че атомоксетина предизвиква ефекти неразличими от ефекта на малки дози кокаин или метамфетамин, но в никакъв случай като високи дози кокаин. Не са били провеждани проучвания за предпочитания към Атомоксетин.






Последна редакция: пн, 17 сеп 2007, 15:13 от Jeni_Madj

# 29
  • Мнения: 1 234
Jeni_Madj, благодаря ти за превода  Hug
Разпечатах го, мисля да го прочета обстойно, и пак ще пиша, какво мисля.

Общи условия

Активация на акаунт