Отговори
# 15
  • Мнения: 326
lilfi, според мен това ограничение, ако може така да се нарече, се дава за да е сигурно, че ще има достатъчна стимулация на гърдите и съответно достатъчно количество мляко. При ПЗ няма ограничения на броя на кърменията, т.е кърмене ден и нощ Grinning. Аз лично се възхищавам на майките кърмещи от шише .. иска се голяма воря. Ако майката мисли, че може да поддържа достатъчна лактация с цедене .. защо пък не. Нямам представа колко дълго може да се кърми от шише, но да кажа, че ние вече на 1 годинка и почти 3 месеца като цяло сучем пак на 3, че и понякога на 2 часа. За буденето нощем няма да споменавам Mr. Green. Тъй като гледам с темповете, с които се храмим с твърда храна скоро няма да се отбием.. до 2 годинки не ни мърда .. пък после колкото дойде Heart Eyes Мамите, кърмещи от шише си мисля, че може да комбинират елементи от ПЗ със стандартно късно захранване.

Да допълня и още една особеност на ПЗ:
не се пюрира храната, дават се миниатюрни парченца, при което детето се учи да дъвче от самото начало на захранването. Знам, че на повечето хора им се вижда абсурдно едно бебе на 6-7 месеца да дъвче, но мога да кажа от личен опит, че Алекс на 8 - 9 месеца съвсем добре предъвкваше всяка хапка. Беше много смешен  hahaha.
Също така се насърчава детето да се храни само. Ние вече запчнахме да се храним с лъжица самостоятелно. Колкото влезе в устата .. толкова, после суче (ако желае разбира се) и храненето приключва.

# 16
  • Мнения: 131
Уфффффффффффффф
Дъщеря ми е на 5м и лудо се интересувам от предстоящото й захранване. И тъкмо си съставих неква система от правила от лудницата от информация и сега попаднах на тази статия и съм тотално объркана  #Crazy
Ами добре де и аз искам естествено да я захраня, ама колкото и здравословно да ям - не се храня с картофено пюре или оризова каша или плодово пюре...Храните вкъщи са си сготвени със зеленчуци, олио, месце и т.н. Ми тогава къде отива захранването с 1 продукт с цел следене за алергична реакция?  newsm78
Вече тотално се омотах и това е  Embarassed

# 17
  • Мнения: 257
svetla_altevs, в тази тема има линкове и към други статии по педагогическо захранване, ако се интересуваш - Практикуващи педагогическо захранване-да се преброим - част 2

Ами добре де и аз искам естествено да я захраня, ама колкото и здравословно да ям - не се храня с картофено пюре или оризова каша или плодово пюре...Храните вкъщи са си сготвени със зеленчуци, олио, месце и т.н. Ми тогава къде отива захранването с 1 продукт с цел следене за алергична реакция?  newsm78
Ами и няма нужда да се храниш с пюрета, и детето също няма нужда от тях. Пюрета са измислени за да могат бебета да изяждат по-големи количества колкото може по-скоро, за да се заместват кърмения.
А педагогическо захранване е естествено продължение на организирано по естествен начин кърмене. Ако кърмиш на поискване и не бързаш да отбиваш - нямаш нужда от пюрета.

Виж и тази тема за размисъл Тотално обърках захранването! Има ли шанс ПЗ?!. Една мама там има много типичен проблем при захранване с пюрета по таблици и режими.

При алергични деца ПЗ се въвежда по същия принцип, както и при всички останали деца, само че по-бавно. Има малко инфо за това някъде в статиите, за които споменах горе.

Ако детето ти досега не е имало проблем с алергии - няма нужда да се тормозиш излишно. При ПЗ на детето се дават парченца твърда храна (така наречени микро дози с размер на кибритена главичка), като за начало първите седмици се дават не повече от 3 микро дози от един продукт наведнъж. Тези парчета имат много малка повърхност на съприкосновение с повърхността на стомахчето и червата в отличие от пюрето, което "се размазва" и полепва по стените им. И без това отначало чревно-стомашната система на едно бебе не може да смели нова, отлична от мляко храна, способността да усвоява друга храна идва постепенно и доста бавно. В този ред на мисли няколко твърди парченца са по-подходящи за първа храна отколкото няколко лъжици пюре-образна маса, защото парченца само преминават транзитно през стомаха и червата на бебето, оставяйки информация и "събуждайки" ферментната система, и след това ги видиш на "изхода" почти в същия вид, в който са попаднали вътре Hug Пюрета също не се усвояват в началото, но няма как да го видиш, защото те и на влизане вече изглеждат така, все едно са на излизане Crazy 


# 18
  • Мнения: 326
svetla_altevs, ето още една интересна статия:
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=201065.0

дискусията в темата сякаш малко се отклони и всички се хванаха за думата "отбиване" и не се обърна много внимание на основния замисъл на статията относно факта, че бебета могат и е нормално да се гледат без пюрета.

My_Moonka, защо не включиш тази статия и темата на pearly  в началото на нашата темичка за ПЗ. Може да има графа теми за ПЗ и да се включат пуснатите теми по въпроса

Последна редакция: сб, 07 юли 2007, 14:29 от kony

# 19
  • Мнения: 1 117
На нас ни предстои захранване след около 2 месеца. Още ни е рано , но аз се разчетох , за да зная как да процедирам. ПЗ ми хареса като цяло , само че при нас има една особеност. Кърмим се на поискване, няма режим и през нощта Боби суче някога и по пет пъти . Вода и чайове не пие , но има моменти , когато усилено си търси залъгалката ConfusedЗаспива , когато суче , но като го сложа в кушетката и веднага започва да мрънка за биберона- залъгалка.
Това дали ще е пречка , ако избера да захраня ПЗ . newsm78

# 20
  • Мнения: 257
bopsi, мисля че залъгалка няма да е проблем в вашия случай.


kony, не мога да редактирам горната тема, не знам защо не ми излиза копче "редактирай" newsm78 Да не би  админите да са изключили тази опция?

# 21
  • Мнения: 1 691
My_Moonka, не са изключили опцията "Редактирай", просто тя е валидна само определен период след пускане на темата (мисля, че няколко седмици). За съжаление!

# 22
  • Мнения: 2 616
Аз пак да питам, че много искам да се захранваме педагогически, обаче имам куп притеснения. Първо аз ям много месо, защо беб е чувствителен към кравия белтък и това е единствения ми източник на белтъчини, ама бебетата нали не трябвало да ядат месо до 8-9 месеца. Давам му картофи и ориз, както и оризови спагети, аз май основно това ям. Домати, краставици от салатата-сурови може ли. Пържено, пикантно? Нещо не мога да си я подредя схемата и да отсея какво от менюто си мога да му дам. Всъщност на мен основния ми проблем е неговата чувствителност към храните и предразположеността му към алергии, както е не особено богатото на продукти мое меню пак по същата причина. Какво ще ме посъветвате?

# 23
  • Мнения: 2 829
Ивелина, мисля, че можеш да му даваш каквото ядеш-нали ти ядеш именно това, което не алергизира бебето. Само че трябва да даваш по 1-2 нови неща на седмица. Можеш да даваш и месо, хляб, пикантно-нали именно в това е смисъла на ПЗ-когато даваш толкова малки дози и помагаш на стомахчето да ги смели със готови ензими в кърмата ти няма проблем. Но по принцип отсега нататък все пак ще трябва да се съобразявате с това, че заедно с вас ще хапва дете-захранването е добър момент да започнете да готвите "семейно" ядене Grinning

# 24
  • Мнения: 2 616
Много ми се щеда готвя вкусни манджички, обаче гледам да сме по цял ден в Морската градина на въздух и като се прибера, докато се оправя, да го изкъпя и то станало 21ч, та скалъпваме нещо дето става за 10-30 мин, лапам на крак и отиваме да спим, щото човекът без мен не мигва  #Crazy #Crazy #Crazy Та по тази причина ядем ориз, картофи и оризови спагети, правя пилешкото с едни тайландки маринати, не ми е давал "странични" ефекти засега.

Опитах да давам пюрета разни, Тц, нИ ще човека, определно си предпочита педагогически да се захранва и да не му е пюрирана храната. Аз затова от време на време се поошашквам, че питам ,да не опетлая работите ....

# 25
  • Мнения: 11 004
...

Последна редакция: пн, 17 сеп 2007, 08:11 от Гигилче

Общи условия

Активация на акаунт