Вярно ли е, че кърмените бебета по-малко боледуват?

  • 11 622
  • 162
  •   1
Отговори
# 150
  • Мнения: 1 043
ами аз съм убедена и от личен опит казвам че е така - какта ми я кърмих само 3 месец и най големият разход месечно беше за лекарства / друг е въпросът с прости родители и още по прости баби и доброжелатели колко капки за нос и уши сме и налели без да трябва /
с малката сега не се е налагало да давам нищо повече от витамин ц и осцилококциум и понякога някое хомеопатично лекарство за носле

# 151
  • Мнения: 3 591
nova_badeshta_mama , в това, че питаш няма нищо лошо, напротив - похвално е. Ако повече майчета могат да осъзнаят, че ВСЯКА, ама ВСЯКА майка може да произведе толкова мляко колкото и трябва на бебето, и че това е храната, която е подходяща за детето и, и нито едно мляко в света неможе дори и на стотни да се доближи до това света ще е малко по усмихнат...
Това е като да ядеш пресни продове или да пиеш витамини на хапчета - после може да се спори часове кое е по полезно.... И с двете ще оцелееш - спор няма.  Избора правиш ти. Никой няма право да ти се бърка дали ще кърмиш или не детето си. Това е твое решение. Но е добре да вземеш информирано такова.
И точно защото чакаш първо бебе - да прочетеш статиите в библиотеката - да разбереш за какво става дума. За това че "нямам достатъчно мляко" или "кърмата ми не е хранителна" са огромни глупости и няма майка на света която да не може да кърми детето си и да му дава хранителна кърма. В това число влизат и майките осиновили дете - да, не е необходимо да родиш рожбата си за да я кърмиш... Мен лично това най-много ме мотивира да се справя и да кърмя дълго детето си - щом те могат да осигурят всичкото мляко от което детето им се нуждае - защо аз да не мога.
Предварителната подготовка за това е много важна - получаването на правилната информация. За жалост нея неможеш да получиш нито от педиатри, нито от акушерки...или поне от много малко от тях. Години наред ни е насаждано, че млякото ни може да не стига, може да не е хранително, че гърдите ни са малки, големи, зърната плоски и т.н.и т.н.....знаеш ли - преди малко повече от 100 години е нямало майки на които кърмата да не им стига, нито такива, на които млякото е било нехранително. Просто защото е нямало АМ. И всяка майка е полагала усилия да поддържа лактацията си. Децата на които майките им не са оцелявали са били отглеждани от близки които са ги кърмели - понякога дори и бабите са релактирали за да ги изхранят... Днес имаме алтернатива за това. Ни при жива и здрава майка - да си задаваш въпроса  с какво да храниш детето си днес е продиктувано повече от получаването на грешна информация....

Всяка майка се страхува, че детето и може да гладува, да не получи най -доброто и т.н. Още повече майката на първо дете... Кърмила съм големи си син 3 месеца и половина...после реших, че не му стига. Второто си дете отбих на 8 месеца и половина - аз го отбих. От някакви предразсъдъци че кърмя голямо дете и вече не му е необходимо млякото. Третото си дете кърмех почти 2 години  - отбих го защото започнах да пия токсични лекарства. Чаках до последно за да може да суче поне толкова - отбих го с много болка в сърцето си и много трудно се разделих с кърменето. Защото чак с 3тото си дете осъзнах колко е важно то да бъде кърмено.
Средното ми детенце, макар и кърмено почти 9 месеца е с АБКМ, Астма, екзема....до ден днешен неможе да приема никакви млечни продукти - вече е на 5г. Големия ми син също е алергичен. Най-мъничкия не е. Той се роди само 2.5кг и съвсем скоро  също започна със спазми на дробчетата, но с дългото кърмене всичко отшумя. Започна да яде други храни по около 50мл на ден чак на година и половина. Т.е. до тогава оцеля само на кърма и нищо друго. При положение, че аз се върнах когато беше само ня 2 седмици на работа на 10 часов работен ден. Сега е изключително здраво дете. Защото макар и късно ми дойде акъла в главата. Моето мляко със всичките му отрови вътре беше по-ценно за него отколкото всички други млека. Защото му осигуриха здравето.

Не ме разбирай погрешно - не всяко дете реагира на АМ. Но кърменето - дори и само първата седмица играе огромна роля за здравето на детето - то запечатва стомахчето тогава, когато то е най-уязвимо. Затова и кърмещите майки тук изглеждат като фанатички - едва ли не биейки се с персонала в болниците детето им да не получи дори и капка АМ първите дни....
Но зад това стоят много научни изследвания и са доказали, че децата захранени с кърма са много по-здрави от останалите бебета.

Дано и ти получиш отговор на въпросите си преди да родиш  Hug

# 152
  • София
  • Мнения: 1 724
Деси, би ли споделила как кърмиш при 10 часов работен ден. Аз също трябва да работя и се чудя какво да правя...

# 153
  • София
  • Мнения: 6 702
............Аз го давам на Ева заради нещо, което сигурно би било класифицирано като форма на атопичен дерматит - има го от 5-месечна и много се влошава зимата (лятото изчезва напълно). Никога не съм я водила на лекар, защото успявам да го държа под контрол с къпане само с вода..........
Малко off-topic, но можеш да опиташ да разтваряш хума във водата, и Анна има лека форма на АД и я поддържам с къпане само с хума и мазане със Мустела Стелатопиа от 3 месечна досега. Лекар ми препоръча до 1 год. да го правя, но май и по-дълго ще избягвам сапуна.

А по темата - не зная дали заради кърменето, но досега е боледувала само веднъж от висрусна инфекция, всички у дома бяхме болни, но я изкара доста леко, само малко хрема и кашлица.

# 154
  • Мнения: 3 591
Деси, би ли споделила как кърмиш при 10 часов работен ден.
аз много съм писала за това преди тук във форума, но накратко - бебето много бързо започна да яде само като съм у дома - чакаше ме да се върна и се залепяше да папка и така докато замина на работа сутринта...Опитвахме да го храним с изцедена кърма с чашка, със шише, с лъжичка.... но стигахме до накакви 50 максимум 80мл за целия ден. Той просто отказа да яде докато ме няма и си наваксваше като съм у дома вечер, през нощта и събота и неделя. Докато стана на година и половина не ядеше повече от 3-5 лъжички твърда храна на ден - та явно си му е стигало млякото.
Но аз цедях 1 година мляко поне по 3 пъти на ден от двете гърди докато съм на работа за да поддържам лактацията.

# 155
  • Мнения: 313
Не мога да каже, че боледуват по- малко, но бих казала, че боледуват по- леко. Като сравнявам с големия ми син, той когато боледуваше, като по малък, не приемаше никакви течности и храна. Беше кошмар. И ако това се съчетае с повръщане, не ни мърдаше система за оводняване. Малкия, сега го гледам, и да повръща няма проблен, защото непрекъснато суче и така поема течности. Също спира да се храни, но започва да суче по- усилено. При всички случаи съм по- спокойна с малкия, защото знам, че има нещо, което няма да откаже и му действа като лек.

# 156
  • Мнения: 1 045


Цитат
Коя е правилната дума, която използвате, когато слагате бебето на гърда? Кърмя. А не храня. Много е важно да правите разлика. Вие не храните бебето си, вие го кърмите. Ако правите разлика, няма да се чувствате объркани, когато започнете да мислите за това. Много хора бъркат кърменето с храненето, а те са две различни неща. Даването на шише на бебето е хранене. Кърменето е тотално различно, уникално само по себе си и е абсолютно необходимо за майката и бебето.

АМИН !

# 157
  • България, Велико Търново
  • Мнения: 213
Относно кърменето и боледуването мога да кажа, че досега сме имали само малко хрема и кашлица, които бързо отшумяха. Няма спор, че най-доброто за детето е естественото хранене. Ние все още не можем да заместим хранене и сме пристрастени цокачи, но си наддаваме добре и се чувстваме добре  Joy

# 158
  • Мнения: 378
Мисля, че е вярно. Бинко го кърмих до 2 години и 8 месеца, на 2 години и 1 месец тръгна на градина. В групата имаха варицела, скарлатина - не се разболя. Цветай го кърмих до 1 година и 3 месеца, до 4-5 годишен не е вдигал температура. Чела съм, че в кърмата има имунни тела - предпазват детето. Независимо колко приема - може и 20 мл. Затова - кърмете и успех!

# 159
  • Мнения: 388
Всички казват, че кърмените бебета боледуват по-рядко.... Аз не съм кърмила и един ден - нямах кърма. В продължение на месец и половина слагах детето по шест пъти на ден по 20мин. на гърдата и накрая си изяждаше необходимото количество АМ. За този период не успях да изцедя повече от 5мл! Но ми казаха, че антигените се съдържат и в това количество. Дъщеря ми докато не тръгна тази зима на ясла /на 2 години/ не беше вдигала дори температура. Не го отдавам на кърмата. Докато на моя приятелка детенцето беше кърмено изключително 6 месеца, когато направи тежка анемия, а да не говорим колко пъти боледуваше през първата си година... За мен всяко дете е различен индивид и не може под един общ знаменател да се поставят всички, тъй като за да е здрав един човек роля има и наследствеността и условията на живот.

# 160
  • Мнения: 751
Ако по време на бременността майката е съблюдавала режима си на хранене.....
Ако по време на кърменето продължава да се храни здравословно....
Ако калява детето си...
Ако няма силна генетична предразположеност към заболявания.....


......, ДА , кърмените бебета боледуват по-малко Peace

# 161
  • София
  • Мнения: 1 724
Деси, би ли споделила как кърмиш при 10 часов работен ден.
аз много съм писала за това преди тук във форума, но накратко - бебето много бързо започна да яде само като съм у дома - чакаше ме да се върна и се залепяше да папка и така докато замина на работа сутринта...Опитвахме да го храним с изцедена кърма с чашка, със шише, с лъжичка.... но стигахме до накакви 50 максимум 80мл за целия ден. Той просто отказа да яде докато ме няма и си наваксваше като съм у дома вечер, през нощта и събота и неделя. Докато стана на година и половина не ядеше повече от 3-5 лъжички твърда храна на ден - та явно си му е стигало млякото.
Но аз цедях 1 година мляко поне по 3 пъти на ден от двете гърди докато съм на работа за да поддържам лактацията.

Още един въпрос- до каква възраст кърми най-малкото си детенце. Сори за офф-а!

# 162
  • Мнения: 3 591
Почти 2 години. Аз го отбих, той все още си мляска, като ме види гола  Joy

Общи условия

Активация на акаунт