Как се справяте след като си купихте жилище на изплащане?

  • 30 365
  • 322
  •   1
Отговори
# 195
  • Мнения: 192
За мен кредитите изтеглени сега за покупка на апартамент са пълно безумие. Не напразно казвам "сега" допреди няколко години при ниските цени на жилищата беше изгодно.
Ако така и така сте решили си купете или постройте къща, там инвестицията си струва. За разлика от "кутийките" наречени гръмко "апартаменти".

# 196
  • София
  • Мнения: 62 595
Сега ще отговоря съвсем рационално.
Хората, на които доходите  са скочили драстично и случайно не са променили начина си на живот и поради товаса им останали свободни пари, са единици. Обикновено с повишаване на доходите се повишават и разходите точно заради промяна на начина на живот. С колко трябва да са скочили доходите на един човек, че да няма значение нито покачването на цените отвсякъде, нито инфлацията? И колко хора могат при такива обстоятелства могат да устоят на изкушението да не си променят начина на живот,? Който има повече, харчи повече.
Да, влагането в недвижим имот е инвестиция с минимален риск, но с ниска доходност (доколкото си спомням от финансите). Да, добър вариант е. Но, все пак, хората, които са успяли за кратко време да повишат драстично дохода си са и рискови натури и е напълно възможно вместо да влагат в имоти, да вложат в нещо с по-голям риск, но и с вероятна по-висока доходност.

В обичайния случай на купуване на жилище става въпрос за хора, които са пред дилемата дали да плащат наем или заем, нямат друго жилище и решават да оправят по някакъв начин жилищния проблем. А от тази гледна точка, свободните пари или липсват, или са малко.

# 197
  • Мнения: 4 965
RadostinaHZ,   bouquet.
Благодаря за отговора.
Имах предвид единствено ако не става въпрос за рискови натури или за доход, който се е увеличил благодарение на някакъв "ход".
Принципно си права.

# 198
  • Мнения: 1 172
Всъщност не мога да отговоря на въпроса на azaf, тъй като си падам по по-рисковите ходове. Не мога дълго да обмислям някакъв ход и да правя толкова дългосрочни инвестиции. Силата ми е в по-краткосрочните проекти и вземането на бързи решения Wink
Съгласна съм с написаното от RadostinaHZ.

Всъщност не ми пука за цените на имотите, за това че някои си купуват жилища за над 1000 Е за квадрат на зелено. Нашият апартамент е купен на 2,5-3 пъти по-ниска цена от сегашната му пазарна стойност. Мисля, че чак до там няма да се обезцени. Но и решението за него беше много импулсивно и не съжалявам за което.

# 199
  • Бургас
  • Мнения: 702
Не знам дали аторката следи темата си, но тя все повече се отдалечава от въпроса "Как се справяте...". Всъщност в нея хора, които не изплащат кредит не би трябвало да имат какво да кажат.

# 200
  • София
  • Мнения: 1 984
Добро утро на всички!

Темата става все по-интересна.

Селинджър, благодаря за милите думи, но не се подценявам:(

Dembi, не искам да се заяждам, но смятам, че изказваш много крайно мнение. Ако изключим изцяло финансовия аспект на въпроса може да разгледаш казуса "къща или апартамент" и като личен избор. Аз лично смятам, че съм прекалено млада за къща, искам да поживея в града, сред хората, а след години живот и здраве - може и къща. Така че, моля, не изказвай такива крайни мнения. Може да обидиш някого.

RadostinaHZ, аз лично не познавам някой на който да не му се променя стандарта при промяна на доходите. Но ако се наложи всеки би могъл да се свие малко без да се чувства гладен и жаден.

# 201
  • Мнения: 4 965
Не знам дали аторката следи темата си, но тя все повече се отдалечава от въпроса "Как се справяте...". Всъщност в нея хора, които не изплащат кредит не би трябвало да имат какво да кажат.

Да, темата се променя, разбира се, но по-скоро еволюира  Wink.
Амиии, справяме се и то добре. Просто работим в посока увеличаване на доходите, а не намаляване на разходите /както беше казал някой/.
Лично при нас - разходите не са се увеличили кой знае колко /да, позволяваме си по-качествени и по-скъпи неща, но принципно живеем по същия начин/. Промяната е основно в доходите.

И понеже стана въпрос за къщи: аз лично не бих могла да живея в къща - прекалено тихо и самотно ми е. Ходенето на вилата ме натоварва повече, отколкото да ме отморява. Виж, един подходящ апартамент, на подходящо място е перфектен за мен.  Peace

# 202
  • Мнения: 192

Dembi, не искам да се заяждам, но смятам, че изказваш много крайно мнение. Ако изключим изцяло финансовия аспект на въпроса може да разгледаш казуса "къща или апартамент" и като личен избор. Аз лично смятам, че съм прекалено млада за къща, искам да поживея в града, сред хората, а след години живот и здраве - може и къща. Така че, моля, не изказвай такива крайни мнения. Може да обидиш някого.

Извинявам се на всички обидени. Фактите са си факти - За желания от мен апартамент трябва да се изръся над 200К Евро от които поне 100К са печалбата на предприемача. Не говоря за маломерни кутийки из новостроящи се бетонни комплекси от сорта на ман. ливади и комплекс цариградски с минимални разстояния между блоковете.
Не говоря и за живот на село на 100 километра от София а за 25 километров радиус около града. Не ща и да чувам за колективен начин на живот в кооперация с малоумни съседи.
Всичко това е въпрос на личен избор и с удоволствие си изплащам кредита за луксозната и къща, който междувпрочем е точно двойно по малък от наем на такава. Мир и любов на всички! Hug Hug

# 203
  • София
  • Мнения: 1 984
Точно това исках да кажа - въпрос на виждане и избор!

Нашият апартамент струва наполовина на една прилична луксозна къща. Ако бяхме почакали година щяхме да можем да си позволим къща, но ние не искаме къща.

А колкото до маломните съседи - навсякъде ги има. Прекарах 20 години от живота си в къща в един модерен (в момента) софийски квартал и почерпих като се махнах.

Както казах- въпрос на виждане.

# 204
  • Мнения: 4 965
...Не говоря и за живот на село на 100 километра от София а за 25 километров радиус около града. Не ща и да чувам за колективен начин на живот в кооперация с малоумни съседи.
...

Амиии, въпрос на гледна точка. Нашата вила е точно това - всички удобства на по-малко от 25 км. от София - 30 мин. път от центъра на града /и то ако има задръстване, иначе е 15-тина/. Спокойствие, гора на 2 крачки, а вътре всичко необходимо за живот. Е, не мога и не мога да свикна.
А и не говорим за кооперация с малоумни съседи. Казах вече, че мястото и хората наоколо имат значение. Затова съм си подбрала апартамент, който е така разположен, че граничи точно с 1 семейство над нас и едно до нас, като общите стени с тези до нас са между коридорите, а тези отгоре ги чувам само ако правят купон /ама пък те са достатъчно културни хора и правиха един-единствен път, като преди това изрично ме попитаха дали имам нещо против и ни поканиха на купона  Mr. Green/.

# 205
 И аз бях обезпокоена , че трябваше да го изплащаме това жилище ,  но дойде вече краят на изплащането. Сега е сигурно едно , че имам покрив над главата си и не изплащам на хората жилищата.Радвам се че съм направила такава стъпка в живота си.Затова не се безпокойте не се живее много лесно когато се изплаща жилище , но си заслужава.

# 206
  • София
  • Мнения: 676
Според мен много зависи колко време ще се живее под наем и едновременно ще се изплаща кредит. За нас това време се удължи повече отколкото планирахме, но издържахме, то и няма къде да ходим.... Беше ни доста трудно, стандартът ни доста падна, но след като се преместихме вече няма толкова трудности.... Освен това доходите ни се повишиха междувременно.... Не знам колко би бил наемът за апартамент като нашия, но със сигурност би бил поне, колкото вноската ни...

# 207
  • Мнения: 1 427
Ако нямаш поне половината от сумата лични,по-добри хич не се хващай с покупка чрез кредит.Беше изгодно преди 2-3 години,но сега с новите цени на жилищата е направо убийствено...Една проста сметка: приличен апартамент в София и Варна излиза около 100000 евро. Ако намериш начин да ти отпуснат 100%/което е трудно/,за 20 год при 7% лихва вноската ти ще е 775евро на месец!!!

# 208
  • Мнения: 144
775 х 20 х 12 = 186 000лв. И то при положение, че ти е толкова ниска лихвата - 7%

# 209
  • Мнения: 386
И аз бях обезпокоена , че трябваше да го изплащаме това жилище ,  но дойде вече краят на изплащането. Сега е сигурно едно , че имам покрив над главата си и не изплащам на хората жилищата.Радвам се че съм направила такава стъпка в живота си.Затова не се безпокойте не се живее много лесно когато се изплаща жилище , но си заслужава.

Абсолютно подкрепям!

Още едно е сигурно - има кредити с фиксирана лихва за целия период, след като ви притесняват евентуални възходящи промени в лихвения процент. Така че всеки може сам да определи каква месечна вноска има възможност да покрива.
За месечния наем обаче никой не може да ви даде 100% сигурност, че ще остане непроменлив във времето, ами напротив.

Общи условия

Активация на акаунт