захранване

  • 1 815
  • 37
  •   1
Отговори
# 15
  • северно море
  • Мнения: 321
Разбирам,4е не се заяждаш HugВ крайна сметка форумът е затова да си помагаме PeaceТук педиатрите са доста по-разли4ни от българските,те са за късно захранване.Така,4е на този етап ще се доверя на педиатарката ми.Благодаря ви  bouquet

# 16
  • Мнения: 274
Нашата педиатърка пък изобщо не ни е карала или подтиквала да пием сокчета. Директно каза да се захраним със зеленчуково пюре някъде към 4-ти месец, ние отложихме с 1 и запонах захранването на 5 месеца със зеленчуково пюре, две седмици след като заместих изцяло ядене със зеленчуково пюре въведох и плодовите пюрета.
keiti, аз направих точно това, което ти се чудиш дали да направиш и нямаме никакъв проблем  Peace , дори се храни по-добре от деца пили сокче или яли плодово пюре преди зеленчуковото!

# 17
  • Мнения: 683
Захраних голямата си дъщеря (по препоръка на педиатърката) по тази схема - сок, плодово, зеленчуково пюре, месно. Малко съжалявам, че съм избързала.
За второто (след като вече изчетох доста) след 4 м ще започна със зеленчуково, после плодово... и накрая сокове.  Peace

# 18
  • София
  • Мнения: 6 011
Относно соковете,ще цитирам д-р Анелия Буева,книга "Грижи за малкото дете":
                         
Плодови сокове
Те съдържат всички съставки на плода с изключение на целулозата и са добър източник на вит.С.Не се препоръчва да се дават плодови сокове през първите месеци от живота,тъй като чистият сок е кисел и повишава още повече киселинността на нормално киселото стомашно съдържимо.За да се приемат от кърмачетата се налага да се подслаждат,като по този начин се приема допълнително захар и се възпитава вкус към сладкото.
 Най-полезните са цитрусовите сокове/портокали,лимони и грейпфрут/,но след навършване на 1 годинка.Много предпочитани са също соковете от ябълка,грозде,кайсия,круша,праскова.Препоръчва се плодовите сокове да се въведат в менюто на детето,когато започне да пие от чаша,след 6-8 месечна възраст.


Иначе по темата-захраних на 4 месеца със зеленчуково пюре.След това въведох плодовите пюрета,после кашите и т.н.Досега най-много харесва зеленчуците,определено.Сок не желае да пие,а и аз не бързам с тях.Два пъти дневно му давам пасиран плод.

По-добре започни захранването със зеленчуково пюре. Много деца като опитат плодовото пюре, което е сладичко, после трудно приемат зеленчуковото, което е и по-гъсто.
Напълно съм съгласна,наистина много майки се оплакват.

# 19
  • Мнения: 4 111
Недоброто усвояване на карбохидратите в плодовите сокове може да доведе до хронична диария, метеоризъм, подуване и коремни болки. Няма причини да се дават плодови сокове на деца под шестмесечна възраст, тъй като те няма да бъдат добре усвоени и могат да нанесат вреди. Даването на сокове преди захранването с каши и пюрета може да доведе до заместване на кърмата със сок и в резултат от това - до намален прием на протеини, мазнини, витамини и минерали (желязо, калций и цинк). Недохранването, прехранването и ниският ръст се свързват с прекомерната употреба на сок.

Дори при бебета над 6 месеца се препоръчва даването на плодове, а не на плодови сокове. Около 20 мин. след изцеждането на плодовете или зеленчуците, сокът вече не съдържа почти никакви витамини! Точно затова, в т. нар. натурални сокове витамините са изкуствено добавени. В същото време, пресните плодове и зеленчуци доставят на организма не само витамини и минерали, но и фибри, които са особено важни за здравето на храносмилателната система. (По данни на ААП)

# 20
  • Мнения: 5 362
Майчета - имам следното питане - мога ли да захраня бебе на 5 месеца направо с пюрета или първо трябва да започна със сокчета. newsm78
Започни с пюрето Peace

# 21
  • Мнения: 344
Започни да захранваш със зеленчуково пюре.Едно не разбирам.Защо не давате на децата си плодов сок. newsm78 Аз на мойта й давам от както стана на два месеца.Не й купувам а й изцеждам.

# 22
  • Мнения: 4 111
Започни да захранваш със зеленчуково пюре.Едно не разбирам.Защо не давате на децата си плодов сок. newsm78 Аз на мойта й давам от както стана на два месеца.Не й купувам а й изцеждам.

Всеки е свободен да дава на детето си каквото и когато иска. Не може да обвиняваш хората защо не са дали сок, ако те мързи да отвориш библиотеката и да разбереш защо, аз ще ти копирам най-важното.


Захранването - още някои причини да изчакаме до 6-месечна възраст
Недоброто усвояване на карбохидратите в плодовите сокове може да доведе до хронична диария, метеоризъм, подуване и коремни болки. Няма причини да се дават плодови сокове на деца под шестмесечна възраст, тъй като те няма да бъдат добре усвоени и могат да нанесат вреди. Даването на сокове преди захранването с каши и пюрета може да доведе до заместване на кърмата със сок и в резултат от това - до намален прием на протеини, мазнини, витамини и минерали (желязо, калций и цинк). Недохранването, прехранването и ниският ръст се свързват с прекомерната употреба на сок.
Храносмилателната система на бебето още е незряла. Тя представлява филтър, който предпазва организма от потенциално опасни субстанции и пропуска полезните вещества, който обаче в ранните месеци от живота на бебето не работи добре.
За соковете
Единствената храна или напитка, от която се нуждае бебето през първите 6 месеца от живота си, е само и единствено кърмата.Даването на сок на изключително кърмено бебе често води до по-вяло сукане на следващото кърмене. При даване на по-големи количества сок, може да се стигне до заместване на кърменето със сок, съответно бебето няма да поема достатъчно кърма и ще започне да наддава недостатъчно на тегло.Дори при бебета над 6 месеца се препоръчва даването на плодове, а не на плодови сокове. Около 20 мин. след изцеждането на плодовете или зеленчуците, сокът вече не съдържа почти никакви витамини!

# 23
  • Мнения: 344
Аз не обвинявам никого.Всеки сам си преценява.Прочетох че някои им дават чак след годинка и ми се видя страмно.Аз веднага щом изцедя сокчето й го давам.На мойта нищо й няма от соковете.

# 24
  • Мнения: 4 111
Много се радвам, че твоето детенце няма проблеми, дано всички деца са така... Но не мисля че това е причина да поддтикваш останалите да правят като теб (не казвай, че не го правиш с постинга си). Мен са ме захранили с кисело мляко от 1-вия месец (и сок, разбира се), защото майка ми е нямала кърма, е, нищо ми е нямало, но днешното време позволява да даваме адаптирано мляко. Цял живот ще яде пържоли и наденици, ще пие сокове и бири, защо да натоварвам стомахчето му от рано? Чела съм, имам избор и съм го направила.

# 25
  • Мнения: 344
Много се радвам, че твоето детенце няма проблеми, дано всички деца са така... Но не мисля че това е причина да поддтикваш останалите да правят като теб (не казвай, че не го правиш с постинга си). Мен са ме захранили с кисело мляко от 1-вия месец (и сок, разбира се), защото майка ми е нямала кърма, е, нищо ми е нямало, но днешното време позволява да даваме адаптирано мляко. Цял живот ще яде пържоли и наденици, ще пие сокове и бири, защо да натоварвам стомахчето му от рано? Чела съм, имам избор и съм го направила.
Аз не съм от кърмещите майки.Храниме се с АМ.Аз съм захранила бебока си от много рано.Започнала съм с плодови сокове и после съм продължила със зеленчукови пюрета.Сега ядеме и каши.От другия месец ще й дам и попара.Аз не налагам мнението си.АМ наистина е обогатено с много витамини но аз съм на мнение че плодовите сокове са полезни и никой неможе да ме убеди в противното.

# 26
  • Мнения: 4 111
Едно не разбирам.Защо не давате на децата си плодов сок. newsm78 Аз на мойта й давам от както стана на два месеца.

Аз не налагам мнението си.АМ наистина е обогатено с много витамини но аз съм на мнение че плодовите сокове са полезни и никой неможе да ме убеди в противното.

 newsm78


 smile3505

# 27
  • Мнения: 4 447
Точно с пюре трябва да захраниш Peace
Сокчетата  ги остави за сега,дъщеря ми сок още не е пила!


 Peace Тъй, тъй!

Моя син не е кусвал сок:)

# 28
  • Мнения: 669
започни с пюре. ние започнахме с плодово  Peace

# 29
  • Пловдив
  • Мнения: 349
И аз мисля да захранвам със зеленчуково пюре след 4 месец (ако устискам още срещу свекървата и педиатърката ще е и по-късно). Въпросът ми е с колко трябва да започна, как се увеличава дозата и кое е най-подходящо? Аз си мисля за картофено или морковено пюре, но по-вероятно е да започнем с картофите (не за друго, но имаме домашни и им знам произхода), отколкото с пазарските моркови.
Питам тук, защото според моята педиатърка трябваше на 2 м. да дам сок, а от 3 м. плодови пюрета. Тя не знае, че не давам - като ми обяснява и аз само кимам, но слава богу че и тя не е настоятелна.

Общи условия

Активация на акаунт