към мамите на деца с небългарски имена

  • 15 394
  • 228
  •   1
Отговори
# 150
  • Мнения: 2 567
Напълно съм съгласна с Лени. И аз това често съм си го мислила. Това с българските имена си стана точно мода. И поне аз я отчетох малко след раждането на моята. Няма да забравя Рада на Мартина Вачкова родена около година след моята. И като се почнаха Яна, Ния, Мина, Неда, Ивана..... Не мисля, че всички кръстили така децата си са го направили заради това, че са по българи от тези кръстили децата си с по чуждо звучащи имена. Повечето от тях са следвали модата.

# 151
  • под жаркото слънце
  • Мнения: 2 565
Аз съм от руско-бг произход, името ми е Олимпия - на руската ми баба Олимпиада Кудрявцева. Много странно са ме гледали като малка, исках да се прекръстя на Илиана  Grinning А и с фамилия Митева -  Mr. Green Сега обаче съм Папас - съпругът ми е грък.
Дъщеря ми е Джулиана - вариация на Юлиана (родена е юли месец).
Синът ми е Константинос, на гръцкия си дядо.
Ако живот и здраве имам трето дете, името за момиче е измислено - свекърва ми е Георгия, ще го префасонираме на Джорджия.

# 152
  • Мнения: 3 740
Не разбрах кое е лошото на имената Рада, Яна, Ния, Мина, Неда, Ивана... newsm78
Лесно се произнасят, звучни са, пишат се на всякакви езици - въобще, отговарят на всички критерии, които изтъквате, когато обяснявате избора си на небългарско име за детето си.
А и имат едно голямо предимство - уникалност - на фона един свят, залят от какви ли не англоезични варианти на библейски имена (е, от време на време се мяркат и франкофонски варианти).
Какво му е лошото името ти да носи националната ти идентичност?

една Мария е всичко друго , но не и хубаво българско име.
За мен е хубаво. И при всички случаи е по-българско от Мери, Мари или Марая.

# 153
  • Мнения: 2 567
Тъй като аз споменах тези имена предполагам питането е към мене.
Никъде не съм казала, че не са хубави. Ставаше дума за определена мода, а не толкова за търсене на българското.
А и специално аз нито съм изтъквала, нито съм имала критерии за избор на небългарското име на детето си.
Така ми хареса, така го кръстих.
Никога не съм се чудила как ще стои до нечия фамилия, или кой ще може или не може да го произнася, или че един ден ще живее в чужбина и така ще му е по лесно. Чак пък толкова да разсъждавам за едно име. Харесва ти и кръщаваш. Какво толкова има да го премисляш.

# 154
  • Мнения: 486
... не мога да измисля още едно име, което хем на български, хем на английски да звучи добре, и да не е Алекс, Виктор, Мартин и вариация на Кристиян.

А, Филип? Може би не е българско, но е достатъчно популярно в БГ.

Летисия, имам приятелка, горе долу мой набор и тя се казва така  :flutter

Аз пък имах съученичка, само че тя беше побългарена на ЕлизабетА.

# 155
  • Мнения: 391
Тъй като аз споменах тези имена предполагам питането е към мене.
Никъде не съм казала, че не са хубави. Ставаше дума за определена мода, а не толкова за търсене на българското.

Мисля ,че не е мода ,а е именно стремеж да се потърси хубаво ,кратко българско име.
Има нещо  общо между хората от едно поколение,за това и в определен момент повечето се ориентират към  едни и същи ценности  ,в случая към кратки и красиви български имена.


# 156
  • Варна
  • Мнения: 11 340
Симона също не е българско име, но се е възприело в България. Никой не ме е питал защо съм я кръстила с чуждо име, но често са ми задавали въпрос "На кого е кръстена?". Ами, на никого - с баща й отворихме един именник, всеки отбелязваше имената, които харесва, и на "Симона" вкуса ни съвпадна.

А, Филип? Може би не е българско, но е достатъчно популярно в БГ.

Ако някой ден имаме момченце, точно така ще го кръстим.

# 157
  • Мнения: 3 326
Е какво е лошото да има такава мода? Ми много хубави имена са това! По времето когато се роди големия ми син, беше мода на сапунките. Тогава почти цялата бременност си изкарах в МД, що Розалинди, Хесуси и Матилди се родиха.... Аз, пък  държах да е българин моя син, да знае своя род и минало... Знам, че името е от Стария завет, На иврит звучи - Самуел, на арабски Исмаил....Но, е носено от един от най достойните българи! Българите не са били все християни - да не бъркаме понятията, нали, все пак!

# 158
  • Мнения: 2 567
Хе-хе, нещата стават все по интересни. Значи излиза, че само кръстили децата си с възприети в България от време оно имена, но все пак не с български произход държат те да се гордеят, че са българи и да познават своето минало. Този довод за мене е най-смешния и най-обидния и затова само на него бих отговорила.
Дъщеря ми както се видя, носи англоезичния вариант на еврейско име, но това ни най-малко не означава, че не е горда с това, че е българка. Де да можеше името да прави човека родолюбец.... Но уви това е пълна глупост. Всичко зависи от възпитанието, а аз макар и също с чуждоземско име съм се постарала да възпитам дъщеря си като горда българка.
Няма по известен хан или цар от историята ни, който тя да не знае и да не го свързва с това, което е направил. Знае за будителите ни, за борците ни за свобода и то не само да им каже имената. Рецитира Вазови стихотворения и почита рода си така, както аз и баща им сме я учили.
Лично аз носейки чуждоезично име никога не съм смятала, че Сийка, Куна, Гица и Стоянка са по родолюбци от мене. Би било глупаво да си правя изводи по името на човека, колко обича и уважава родината си.

И не виждам разлика да си кръстиш детето с българското звучение на едно еврейско или гръцко име или със звучението на същото на английски или френски. Името няма да стане с по български произход.

Последна редакция: сб, 16 юни 2007, 18:47 от Летисия

# 159
  • София
  • Мнения: 6 999
Като гледам темата доста се е изместила от първоначалната идея  Laughing

Всъщност до колкото виждам в цял свят има модни течения, които минават на периоди и определени имена стават модни, а други старомодни.

Преди няколко години мой клиент немец беше кръстил дъщеря си Лара-Светлана и ми каза, че в Германия славянските имена били много модерни.  Rolling Eyes
Когато аз съм се раждала моето име явно е било много модерно, защото в класа ми винаги е имало поне още 2, че и 3 момичета, които се казваха като мен.
Ако Дариа беше момче, щеше да се казва Давид по простата причина, че в предългите списъци с имена, които съставихме с бившия, не намерихме име, което да харесаме и двамата, но веднъж чухме по ТВ нещо за цар Давид и двамата възкликнахме в един глас: "Какво хубаво име!". Изобщо не ме интересуваше дали е модерно или това, че никой около нас не го хареса...

Някои имена ми се виждат супер идиотски, обикновено обаче питам какво значи името или от къде идва ако е по-особено или рядко срещано - от чисто любопитство, а не за да се заяждам.  Peace

# 160
  • Мнения: 2 567
Isa, ти да не е да си очаквала нещо друго  Laughing

Това за модата в Германия е интересно. На съпругът ми шефа е немец и също носи славянско име, но по популярно и след не славянските народи, но виж брат му си носи типично славянско име -  Димитрий. А някой по нагоре беше казал, че в другите държави не си кръщавали децата с чужди имена. Да, да  Simple Smile
Представям си как са били гледани тези хора кръстили децата си с руски имена и то след наследството на Втората световна война. Ами как. Никак. На запад хората са много по широко скроени и не отдават такова значение на едно име.
Май само ние тука си се вживяваме в тези неща. А докога.... и аз не знам.

# 161
  • Мнения: 3 740
Летисия, знаеш за симпатията ми към теб и твоето дете. Няма лични нападки в постинга ми.

Сигурна съм, че Бети познава отлично както историята, така и културата на България. И заслугата за това е твоя (и на баща й вероятно  Simple Smile  )

Моята идея (а предполагам и на пешеходката Wink  ) е, че името е още една връзка с историята и културата на народа ни. От твоя гледна точка точно тази връзка може би е излишна. От моя е важна - както езика, песните, танците, приказките - всички те носят навявания от други традиции, но не ги копират, а ги пречупват по специфичен начин. И това ги прави уникални.
Искаме децата ни да говорят свободно английски, френски и още 2-3-5 езика. Но това значи ли, че не искаме да знаят български? Приятно ни е, ако споделят нашите вкусове за световните музикални образци, но не ни ли вълнува по особен начин, ако запеят "Руфинка" или "Море сокол пие"? За препратка към такива неща говоря.

# 162
  • Мнения: 6 167
Е какво е лошото да има такава мода? Ми много хубави имена са това! ...

абсолютно нищо лошо няма. но да не бъркаме модата с патриотизма. 
аз съм родена 74та година и нямаше 'кьорава' Ния, Рада или Яна в радиус от няколко училища.  Laughing
за сметка на това имаше безброй Десислави, например.
в имената има моди , факт. защо иначе никой не си кръщава момчето Еньо? защото не е модерно
в момента, смята се архаично ( сигурно), апък все си мисля, че е много българско  Wink

пс: Олимпия е страхотно име, жалко, че мъжът ми не споделя увлечението ми по имена с гръцки корен.

# 163
  • Мнения: 2 567
Цвета, симпатиите са взаимни, но вижданията ни по тази тема се разминават  Hug

За мен името просто не е връзка с историята и културата ни и не влияе върху родолюбието ни. За тебе може и да е, но съм сигурна, че за болшинството не е. В противен случай хората с български имена щяха да са най- големите родолюбци, а това съвсем не е така. Ето заради това не мога да я видя тази връзка. И всичко пак за мене опира до възпитанието дадено от мама и тати.
Да не говорим, че някой от оплюващите изказвания идват от хора не кръстили децата си с наистина български имена. Тогава за каква връзка може да иде реч  Thinking И от какъв зор тези хора имат право да ме поучават  Stop Кръсти си детето с наистина българско име пък пак ела да си говорим. (това не е специално към тебе. говоря си по принцип  Simple Smile ).
Имам чувството, че в такива теми се иска да се покаже колко ние кръстили децата си с чуждозвучащи имена сме родоотстъпници. Е да, ама това просто не е така и бъди сигурна, че е доста обидно.


# 164
  • Мнения: 6 167
"Море сокол пие"? За препратка към такива неща говоря.

офф, извинявай, но не се ли казва тази песен " морен сокол пие". винаги съм се чудила какво прави на вардаро този сокол. и все си мисля, че е уморен. ама не му отбирам от македонския  Laughing моля, който знае да ми отговори, може и на лични да си изясня ситуацията с тоз сокол.

Общи условия

Активация на акаунт