бебоците с двойно гражданство : педиатър в БГ

  • 1 576
  • 27
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 7 803
да кажа за моите премеждия преди няколко месеца. за да запиша педиатър в бг трябва да ходя да подавам един тон декларации в каса и незнам си кой институт беше. като си тръгвам трябва да ходя пак да подавам да спрат финанси на педиатъра за детето, щом няма да е в бг. и това се прави всеки път  Tired теоритично за спешна помощ не се плаща, НО зависи. детето ми вдига почти 40 градуса, слагам аз свещичка парацетамол и хуквам към детската клиника. там чакам, щото има по-спешни и като влезнах теди вече нямаше температура и казаха, че струва 20 лева, щото не е спешен случай  Shocked 

# 16
  • Мнения: 2 051
Моите са с двойно гражданство и в периода, в който живеехме в БГ имаха педиатър и направихме всички прегледи, консултации и имунизации, които следваха според бг-календара. Без разлика с другите деца, демек безплатно.
Записах педито в кварталната поликлиника с моята лична карта и с актовете за раждане на децата, помня че попълвах някакви молби за всяко дете да ни се определи лекар, дъра-бъра... ooooh!...
ЕС здравните карти няколко пъти ми ги гледаха умно, не сме ги ползвали нито един път, дори ни извадиха и БГ здравни книжки.
Преди да заминем ходих в НОИ (един страничен вход на малката пресечка на Стамболийски) да заявя, че спираме ползването на бг-лекари.
Спешни случаи не сме имали.

Последна редакция: пт, 15 юни 2007, 14:52 от Ведра

# 17
  • Мнения: 5 183
С бебе на 6 месеца си отидох в родината за 4 месеца. Какво ли не ни хвана - обриви, хрема, температура, круп ... Все на 4астно си го водех при добра педиатрка.

# 18
  • далечно
  • Мнения: 1 029
благодаря ви за споделения опит, дано не се налага, ама сега поне знам какви са ми правата - т.е. 4е детето ми има право на БГ осигуровка, макар 4е за внимание се плаща Rolling Eyes

# 19
  • Мнения: 7 803
не само за внимание, всеки си третира думичката спешно, както си иска  #2gunfire да не ти казвам как в нашия град се оказа, че спешната помощ е само в чатна клиника, тоест по празници и нощем в поликлиниката няма дежурен, а от съседния град не пращат линейки, а те пращат в частната  #Cussing out и не ги интересува дали е дете  #2gunfire това се оказа напълно законно  #Crazy платих си като поп, когато малката си разби главата в събота и я заведох във въпросния спешен кабинет кървяща

# 20
  • далечно
  • Мнения: 1 029
всевиждаща, много неприятна работа, от това се страхувам.

Зора, не че съм тенденциозно негатвно настроена: миналата година ме потресе случай с моя приятелка, която завела детето си в най-близката поликлиника тъй като видяла как кърлеж започнал да и се забива. В поликлиниката ОТКАЗАЛИ да извадят кърлежа и въобще да се занимават с малката, тъй като била записана другаде... #2gunfire Та кърлежа се забил както си трябва от едната лекарска грубост и простотия (е това е  негативно, но в случая оправдано, смятам)  #Cussing out

Та, за жалост връщат деца...Да не се налага на никого да се пробва да опровергае това твирдение, де

# 21
  • Мнения: 7 803
ами за малко и нас да върнат, щото грабнах детето, завих го с одеяло и хукнах към поликлиниката, не се бях сетила да взема пари  #Cussing out мъж ми също беше портфейла си, добре че се сети за едни пари дето са му в джоба, иначе щяха да ни върнат. а после в института по детска педиатрия, като ми казаха, че щом е свалила температурата, вече не е спешен случай, щях да я оставя на място. значи за да не плащам трябваше да го оставя детето с 40 градуса, там да чакам 2 часа да я прегледат и ако оцелее дотогава е спешен случай и не плащаш  Sick

# 22
  • Мнения: 2 051
Аз ти отговорих малко по диагонал - отиваш, записваш, имаш права, проблеми с правата няма и тн...
Всъщност сега включих, че си с бебе и ще ти трябват може би повече посещения на педиатър, затова ще ти пиша малко повече.
Сигурно хвърляш око на другите форуми и знаеш какви са обичайните проблеми - педиатри, които  са доста далеч от обичайните извън БГ практики свързани с кърменето и с храненето на бебето. Не знам към кой бг град се отправяш,   но намирането на информиран педиатър (в това отношение) не е лесна работа извън София. При това няма голямо значение дали е частен или поликлиничен.
Малките ми се родиха в БГ и първите си 9 месеца прекараха там, не е работа сега да се разпростирам надълго върху безумни съвети закърмене и изобщо за хранене на близнаци, които  получих.
Мен ако питаш, разтърси се отсега за надежден лекар отсега - ти оттук или твои близки там...
Едно притеснение по-малко.
Пък дано не оприраш до спешни кабинети.
Поздрави!

# 23
  • далечно
  • Мнения: 1 029
Здравей Ведра и мерси за отговора. Всъщност ще сме в София, Ямбол и Варна общо за 6 седмици (предимно в Ямбол). Нямаме имунизации, които да трябва да се слагат в този период и освен ако не ми се наложи не бих завела Мартин на рутинен (профилактичен) преглед или каквато и да е консултация.

Иначе знам за съветите за кърмене, ама Мартин е кърмен вече 13 месеца и смятам да изкараме още малко, та не бих слушала БГ педиатър по тези въпроси (и за изумление на вички роднини е захранен късно и го мъчим детето, то е ясно). ОБАЧЕ успях да убедя майка ми че кърменето е добра работа  Joy

дано не се налага  Praynig

# 24
  • Мнения: 1 147
Зора, не че съм тенденциозно негатвно настроена: миналата година ме потресе случай с моя приятелка, която завела детето си в най-близката поликлиника тъй като видяла как кърлеж започнал да и се забива. В поликлиниката ОТКАЗАЛИ да извадят кърлежа и въобще да се занимават с малката, тъй като била записана другаде... #2gunfire Та кърлежа се забил както си трябва от едната лекарска грубост и простотия (е това е  негативно, но в случая оправдано, смятам)  #Cussing out
Та, за жалост връщат деца...Да не се налага на никого да се пробва да опровергае това твирдение, де


Без да иска да защитавам българското здравеопазване, но напълно мога да си представя това нещо да се случи и тук (САЩ). Моя приятелка тук я ухапа куче (достатъчно зле, за да се налагат шевове), чака в спешно с часове, накрая й казаха, че не е за там, зашиха я, плати си, и се кара 20 мин с лекаря, че  трябва да се бие инжекция за тетанус.
Всички имаме случаи на немарливост на лекари, които можем да покажем в защита на тезата си. От позицията на човек, който съвсем доскоро е живял в България, не смятам, че някой ще откаже спешна помощ на дете.

# 25
  • далечно
  • Мнения: 1 029
ок, мирясвам, може би съм изпуснала последните 7 години разцвета на НЗОК и лекарското съсловие.

Обаче в САЩ ако нямаш застраховка е go home and die без оглед дете или каквото и да е, нали  newsm78 ? докато BG - уж солидарност, дъра-бъра, здравопазването на децата се поема от държавата - а като отидеш те гледат лошо и чакат да си платиш на черно (!)  Sad . Та сравнението със здравна система изградена на съвсем друга основа е странно.

НО това е съвсем друга тема и не ми се впуска във филосовски спорове (най-малко когато трябва да достягам куфари): благодаря на всички за споделения опит и инфо  Hug !

дано нямаме досег със здравните работници и да се върна толкова невежа по отношение на здравната система в БГ колкото съм е сега (или ако имаме досег, то във следващата такава тема аз пламенно да 'защитавам' БГ лекарското съсловие)  ooooh!

# 26
  • Мнения: 2 051
Здравей Ведра и мерси за отговора. Всъщност ще сме в София, Ямбол и Варна общо за 6 седмици (предимно в Ямбол).        ..... ама Мартин е кърмен вече 13 месеца и смятам да изкараме още малко, та не бих слушала БГ педиатър по тези въпроси

Браво, аз нещо не се ориентирах от лентичката,  пуста блондинка, мислех че си със съвсем малко бебе Laughing
Успех и да сте здрави!

# 27
  • Мнения: 1 817
Във всяка поликлиника има детски педиатри. Прегледът е от 5 до 20 лева. Има дежурен и в събота. Говоря за София, където проблем няма според мен! Peace

Общи условия

Активация на акаунт