Расист ли е Българинът?

  • 5 865
  • 139
  •   1
Отговори
# 105
  • Мнения: 1 425
и къде написах всички?
Ако са над 50% стига.

# 106
  • Мнения: 505
и къде написах всички?
Ако са над 50% стига.

не стига  Hug

# 107
# 108
  • Мнения: 720
За българина не знам. Обобщенията ме дразнят. Аз лично не съм расист. По-скоро няма да го / я забележа, отколкото да ми направи впечатление цветът на кожата.






  bouquet  bouquet  bouquet

# 109
  • Мнения: 505
това значи че съм умна и средноинтелигентна ли Laughing Laughing Laughing Laughing

юл4е  Hug

# 110
  • Мнения: 2 051
Но ако политиката на страната продължава в същата посока - скоро много голяма част от българското неселение ще бъде съвсем определено с расистки наклонности.

Ъ-хъ. Тъжно е колко си прав...

# 111
  • Мнения: 10
Мислите ли че българинът  е расист?

Да, за съжаление.
Подкрепям.
Не обичам да генерализирам и се включвам в темата само защото току-що на Skype ми се включи някакъв младеж от Турция, който ми изпрати клипче от Ю Тюб с танцуващо цигане и откровено ми заяви, че съм бяла циганка и всички в България сме такива.  #Crazy За пръв път ми се случва подобно нещо. Игнорирах го и забраних съобщенията от всички, които не са ми в листа. Но какво от това - горчивия вкус остана...Макар че няма логика да се впрягам толкова. Та, явно, каквото повикало, такова се обадило....  newsm78
Защо не му каза,че е заблуден чифут и не му удари майните.Незнам за кво се впрягаш,даже да ти остава и горчилка.Тва са тъпи,шибани,малоумни чифути които са достойни да ядът лайна!

# 112
  • Мнения: 3 423
Все пак тук не живеем съвместно с други раси (негри, азиатци) и това ни позволява да сме по-толерантни.

Да не се заблуждаваме!!!
Не сме толерантни, ама никак!
Българинът е расист!
И точно сега, когато България ще
се наводни с желаещи да живеят в
Европа, ще лъсне расисткият ни гъз.
Българинът никога не е бил отворен
към различните. Независимо за какви
различия става дума. Знам, че съм права.
Консерватор! Ръб! Обикновен страхливец!

# 113
  • Мнения: 720
Все пак тук не живеем съвместно с други раси (негри, азиатци) и това ни позволява да сме по-толерантни.

Да не се заблуждаваме!!!
Не сме толерантни, ама никак!
Българинът е расист!
И точно сега, когато България ще
се наводни с желаещи да живеят в
Европа, ще лъсне расисткият ни гъз.
Българинът никога не е бил отворен
към различните. Независимо за какви
различия става дума. Знам, че съм права.
Консерватор! Ръб! Обикновен страхливец!



жалко ама .....такива работи yes

# 114
  • Мнения: 335
То отговорът става и за другата тема - „Тъп ли е българинът”... И понеже и авторът й е тук, та...
Тъп е, разбира се, ако се върже да го бъзикат и на „расизъм”!

Той 500 години кротко кре’пил чужди задници на главата си (преди туй – още 200 така). А когато въпросните „етноси” скочили от главата му (не, че българинът много ги гонел оттам), казал им: „Сакън, не се сърдете, не ви гониме! Тука стойте, ще си правим чиста и свята република с вас”.
И пак си карал со кротце, со благо „с всички, които го пожелаха”...
Та чак до деня на психоанализата, т.е. до днес.

Идват днес някакви излекувани от расизъм и викат на българина: „Ало, българинът, не трябва да си расист! Виж мен – аз вече бях. Но се излекувах. Обаче първо признах.
Така е в психоанализата. Извиках: „Расист съм”, „Резах главите на индианците”, „Резах главите на негрите”, „Резах главите на цели народи, понеже и империя бях”..., ама си признах. Казах го! И оздравях.
Айде, българинът, почвай сега да се лекуваш и ти. Признавай си, че си расист... По-живо обаче, че сеансът е платен”...

Тъй викат на българина некви излекувани.
А българинът тъпо мълчи. Добре, че са политиците му. Пак те да свършат нещата – да парцелират народа „по етноси” (по научному – да „интегрират малцинства”). И да продължават да копат. 
Остава само това – редовият „тъп” българин да признае. Да се извини на когото е бил „роб” и на тези, дето го разиграват както мечката си - с халка през носа. Също да поръси с пепел „тъпата” си глава, че напрактика е техен „палач”.
НЕ Е НУЖНО НЕПРЕМЕННО ДА СИ ПОЛИТИК, ЗА ДА СХВАНЕШ ЗАЩО СЕ ПРАВИ, НО ПОМАГА.


ПП Като гледах темата за любимите автори, не видях ни един да каже – Любимите ми текстове са без автор. Сигурно, щото... малко селско звучи, понеже им викат „народна мъдрост”. „От болната глава на здравата” е неква такава.
Е не е ли селско, а? А?
(туй с „а”-тата - мноо свежо, бе).

Последна редакция: пт, 15 юни 2007, 19:11 от Холограма

# 115
  • Мнения: 5 877
Ами ние сме едно смесено семейство. И мога да говоря от личен опит. Не бих определила българите като цяло - има и расисти и не расисти. Неприятна срещата с вторите. Според мене просто сме неосведомени. И самият факт, че наричаме афро-американците или африканците "негри" говори достатъчно по въпроса.  Laughing
Без да искам никого да засегна, в българския език думата "негър" не се смята за обидна и в нея не се влага негативен смисъл.
Обидната дума е "черен" и производните й, докато в други езикови среди, напр. в САЩ, "черен" се използва без каквито и да било притеснения и в официални документи.  Не black-skinned. Black.

Така че е езиково неточно да се прехвърля същата политическа коректност в българския, натоварвайки с негативен смисъл дума, която досега си е била напълно неутрална.
Аз съм преводач и винаги превеждам "black" с "негър". "Чернокож" е съвсем друг регистър и означава официозно говорене. В пряка реч например е изключено.
Говоря за традициите в езика ни от десетки години насам, при това традиции абсолютно добронамерени спрямо тези хора.

Иначе по темата - расата сама по себе си не ми прави впечатление. Малцинствените етноси - също.
По-скоро разпространеният страх е от непознатата култура, а не с физическата принадлежност към даден народ или раса.
Ако някой разпознава друг човек като принадлежащ към чужда и несводима с неговата култура (например приемаща кражбата и т.н.), нормално е да бъде по-внимателен.
Не е нормално да си позволи обобщаване, агресивно действие, заплахи, обиди, расистки изказвания и т.н.

# 116
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Не е.

Колко раси има в България, че да говорим за расизъм?

Омразата ми към циганите не ме прави расист.

# 117
  • Мнения: 843
    Всъщност, ако някой посочи точните определения на  "раса",  "етнос" ,"Национализъм"  и производните../ Подчертавам : В България/  ще може да се отговори коректно на въпроса.
     Ще отговоря коректно, според  разбиранията ми.
     Расист не съм.   Имам нЕкои забележки за нЕкои етноси  и то за малка част от тях.
     Ще ми е странно, ако дъщеря ми се омъжи за афроамериканец или африканец, азиатец също...  но, представете си какви шоколадови бебчета,  а??! Или  с евро-азиатски черти... Страхотно.Simple Smile) Важното е  Да н`  я  бийй и да н`  пийй,  зетя де.

# 118
  • Мнения: 720
      Ще ми е странно, ако дъщеря ми се омъжи за афроамериканец или африканец, азиатец също...  но, представете си какви шоколадови бебчета,  а??! Или  с евро-азиатски черти... Страхотно.Simple Smile) Важното е  Да н`  я  бийй и да н`  пийй,  зетя де.




 smile3525страхотно красиви и сладки са такива деца.....повярвай ми.... Peace
 и благодаря ти 4е подхождаш толкова широко скроено като майка на дъщеря... Peace

# 119
Българинът има страхотния шанс да не бъде обременен от някакви исторически проблеми и да може да даде безпристрастна оценка за другите раси. Защо?
Защото десетилетия наред да видиш негър на улицата беше почти невъзможно, защото не сме участвали в робския бизнес от едно време, защото нямаме стари неволи с расизма.

Когато някой реагира с едно хубаво 'ах ти, мръсна маймуно' у нас, това значи, че няма никакъв расизъм ами хората са искрени.

Общи условия

Активация на акаунт