Ястие с тиквички на фурна ?

  • 71 682
  • 27
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 27 524
Ред тиквички нарязани на кръгчета, ред картофи на кръгчета, ред нарязани гъби (ако ти се занимава можеш преди това да ги задушиш с масълце на котлона). Между тях слагаш копър, може нарязан чесън, магданоз и натрошено сирене. Наливаш малко водичка и печеш. 10 минути преди да го извадиш отгоре настъргваш кашкавал. Поднася се с кисело мляко с чесън и копър. Вкусно е и студено.

Това ще направя довечера, много ми хареса като идея. Едно питане обаче, че хич ме няма по преценките на око - колко горе-долу водичка?  Blush

# 16
  • софия
  • Мнения: 25 464
Охххх и аз винаги го правя на око, но не повече от 1/3 ч.ч. Нали и тиквичките пускат.
И още нещо:
Най-долният ред (първият) е картофи.
Забравих да напиша: всеки ред леко се посолява, а за тези, които обичат може да заменят с вегета (ние не я тачим много). Аз понякога слагам зелечуков бульон вместо сол  Wink


Сега извадих и оригиналната рецепта:
Може сиренето да не го разпределяш между редовете, а отгоре да го настържеш на едро ренде, под кашкавала.
Пече се на 180 градуса около 30-40 минути.

Дано ви хареса. На мен ми е една от любимите летни манджи.

Последна редакция: сб, 23 юни 2007, 08:21 от zvanche

# 17
  • Мнения: 27 524
Разбрах, мерси. Да, не съобразих за тиквичките, пускат. Ние сме почитатели на вегетата, а и на бульона. После ще пиша отзиви  Peace

# 18
  • Някъде на път....
  • Мнения: 10 351
zvanche, ще пробвам, звучи ми апетитно!

# 19
  • Мнения: 258
Суфле от тиквички
1 кг.настъргани тиквички,1 к.ч грис,1/2 ч.ч кисело мляко,1 яйце,копър,чесън,50 г.сирене, 1/2к.ч олио.Всичко се разбърква Изсипва се в намазнена тава и се пече.

# 20
  • Бургас
  • Мнения: 3 553
Аз нарязвам 1 кг тиквички и 1 кг картофи, прибавям вегета, счуквам чесън и добавям 1 каф. чаша олио и 1 каф. чаша вода. Всичко това се разбърква добре в тавичка и се пече на 250 градуса до зачервяване. От време на време се разбърква.

Аз ги правя по същия начин, но с по-малко олио, слагам и гъби или ги заливам с картофен огретен, след като се запекат.

# 21
# 22
  • Мнения: 331
Нещо и от мен
3-4 тиквички;
1 кофичка кисело мляко
250гр. сирене
2-3 яйца
копър и чесън на вкус
Нарязваме тиквичките на филийки - изсипвам в тавата, посолявам, 1с.л. брашно и малко олио. Обърквам и мятам във фурната. Като омекнат тиквичките заливам с разбитите кисело мляко, яйца и натрошено сирене (копър и чесън пожелание), заливам запечените тиквички и запичам (по желание отгоре може за де настърже малко кашкавал).

P.S. киселото мляко може да се замени с прясно

# 23
  • Мнения: 1 290
вариациите ми за тиквички на фурна са много.
Ето последната ми "изгъзица" (както казва любимата ми баба), според наличностите в хладилника:

Тиквички
яйца
сирене
копър
чесън
зелен лук
пушени гърди
домат
кашкавал

прясно мляко
масло
брашно
чер пипер
сол

Тиквички (нарязани по дължина - количеството им - два реда на тавата) се попарват във вряща вода
Реди се един ред да покрие леко на-мазнената тава. Върху него разбити сирене и 3-4 яйца, много копър, нарязани около 1-2 главички пресен чесън, зелен лук, малко бекон или пушени гърди. После един ред нарязани на шайби домати. Върху тях следващия ред с попарени тиквички, а отгоре им малко настърган кашкавал

Залях с рядък сос Бешамел:
100 гр масло + 4 с.л. брашно се запържват. После при непрестанно бъркане се добавя 1 л. прясно мляко и част от бульона на тиквичките.
Подправих с малко сол, чер пипер и индийско орехче.

Полях ястието. Завих с фолио и за кртко във фурната

Това е - да ви сладко!
 

# 24
  • Мнения: 923
И аз съм фен на лодките, но ги пълня с ориз.
Издълбавам ги и нарязвам на ситно вътрешното. Задушавам в малко мазнина ориза, прибавям и вътрешното. Слагам много копър, подправки и ги пълня. Нареждам в тавичка с повече вода и пека във фурната. Много е вкусно, после всеки си ги залива с традиционното кисело мляко и чесън.

Аз също съм фен на лодките, но към ориза слагам и малко кайма и после с мноооого подлучено мляко

# 25
  • Мнения: 27 524
Аз също съм фен на лодките, но към ориза слагам и малко кайма и после с мноооого подлучено мляко

Да, майка ми така ги прави, с месо, вкусно е, разбира се, но аз не съм голям любител на месото и затова го пропускам.  Simple Smile

# 26
  • Мнения: 22 867
Една много бърза и вкусна рецепта:
1 - 1.5 кг. тиквички
300 гр. сирене
3 яйца
1 кис. мляко
олио
Настъргваш тиквичките и ги оставяш да се отцедят. Забъркваш сиренето с 1 яйце и добавяш при настърганите тиквички. Добавяш сол, черен пипер, олио. Останалите 2 яйца разбъркваш с кофичка кисело мляко. Мяткаш тиквите в тавичка и отгоре заливката и печеш.... Яде се със сос от кисело мляко, копър и чесън.  Grinning  Елементарно е, а има вкус на ... да кажем кюфтетата от тиквички.  Grinning

Наистина бърза и вкусна!  bouquet phil !!!

# 27
  • Мнения: 923
вариациите ми за тиквички на фурна са много.
Ето последната ми "изгъзица" (както казва любимата ми баба), според наличностите в хладилника:

Тиквички
яйца
сирене
копър
чесън
зелен лук
пушени гърди
домат
кашкавал

прясно мляко
масло
брашно
чер пипер
сол

Тиквички (нарязани по дължина - количеството им - два реда на тавата) се попарват във вряща вода
Реди се един ред да покрие леко на-мазнената тава. Върху него разбити сирене и 3-4 яйца, много копър, нарязани около 1-2 главички пресен чесън, зелен лук, малко бекон или пушени гърди. После един ред нарязани на шайби домати. Върху тях следващия ред с попарени тиквички, а отгоре им малко настърган кашкавал

Залях с рядък сос Бешамел:
100 гр масло + 4 с.л. брашно се запържват. После при непрестанно бъркане се добавя 1 л. прясно мляко и част от бульона на тиквичките.
Подправих с малко сол, чер пипер и индийско орехче.

Полях ястието. Завих с фолио и за кртко във фурната

Това е - да ви сладко!
 




вкуснооооо
само че аз имах малко кайма и я запържих с дом. пюре
облизоха си пръстите, а аз после не можех да дишам от преяждане

Общи условия

Активация на акаунт