За различното мислене при разпределяне на семейния бюджет

  • 6 475
  • 55
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 22 444
Не смятам това за особено нормално и никога не съм го одобрявала като поведение.
В крайна сметка има пенсионери, които се справят с толкова пари двама човека и няма кой да им помогне.
Има и работещи хора с деца, които взимат 250лв заплата, така че не смятам че с тези пари ще умреш от глад.
А и всичко е въпрос до навик. Когато тя знае, че синът и ще и плати сметките, защо да си ги плаща сама.
Това че родителите ни са се грижели за нас и ние трябва да отвръщаме със същото не означава, че трябва да е за сметка на семейството.

# 16
  • Мнения: X
Мисля, че за да решите проблема, без да има ощетени, е най-добре да разпределите разходите на вашата къща на две. Сметките, храната и всичко останало се делят на две. След това, от парите, които му остават, нека помага на майка си. Смятам, че така е справедливо и за теб и за майка му. Сега се дразниш, защото по-голямата част плащаш ти, а той каквото има, го дава навън.

Ние също сме имали моменти да помагаме на родителите си, но при нас двете заплати /когато бяхме на заплати/ се събираха първо заедно, плащаше се всичко и тогава, с каквото можехме да отделим, помагахме. Никога не е имало обидени, а и родителите си не бихме изоставили в нужда.

# 17
  • Мнения: 343
Мисля, че за да решите проблема, без да има ощетени, е най-добре да разпределите разходите на вашата къща на две. Сметките, храната и всичко останало се делят на две. След това, от парите, които му остават, нека помага на майка си. Смятам, че така е справедливо и за теб и за майка му. Сега се дразниш, защото по-голямата част плащаш ти, а той каквото има, го дава навън.


 Peace

Той може да е длъжен да подпомага майка си, но ти не си длъжна да издържаш него.

# 18
  • Мнения: 6 167
първо не се разбира, дали имате общ бюджет.
до колкото разбирам, не. което е грешка.
и второ, ако не искаш той да дава пари на майка си - кажи му го и спрете да й давате.
аз лично бих се радвала мъжът ми да помага на родителите си , щедро е, а щедростта е хубаво нещо,
особено и след като имат хората високи доходи. а и е добър пример за децата.

рина 77, говориш глупости. бракът не ти е познат, като понятие и отношения.

# 19
  • София
  • Мнения: 18 679
В крайна сметка има пенсионери, които се справят с толкова пари двама човека и няма кой да им помогне.
Не, не се справят, мизерстват.Лишават се от топло, от качествена храна, а и лекарствата за един възрастен човек/понеже между тях здрави няма почти/, са поне 30-50 лева месечно - от тях няма лишаване, защото спирането им знаете до какво води. Вие това ли искате за родителите си? Абе що за хора сте, честно, нямам думи Shocked
А пък това с деленето на парите съвсем не го разбирам...От първия ден, в който съм заживяла с мъжа си, мнооого преди да се оженим, парите са ни били общи. Адски странно ми е това  "аз платих еди какво си, той еди що си..." Rolling Eyes

# 20
  • Мнения: 22 444

Не, не се справят, мизерстват.Лишават се от топло, от качествена храна, а и лекарствата за един възрастен човек/понеже между тях здрави няма почти/, са поне 30-50 лева месечно - от тях няма лишаване, защото спирането им знаете до какво води. Вие това ли искате за родителите си? Абе що за хора сте, честно, нямам думи Shocked
А пък това с деленето на парите съвсем не го разбирам...От първия ден, в който съм заживяла с мъжа си, мнооого преди да се оженим, парите са ни били общи. Адски странно ми е това  "аз платих еди какво си, той еди що си..." Rolling Eyes

Да, но все пак живеят, нали. А на тях няма кой да им помогне.
Не казвам да не дава пари на майка си, но не и за сметка на семейството.
А и по думите на жената - тази баба пенсионерка едва ли е умряла от глад.

# 21
  • София
  • Мнения: 1 244
Аз до колкото разбрах семейството не търпи лишения за сметка на помощта за бабата.  Rolling Eyes Просто на Замислена й изглеждат тези пари като излишен разход... (с такова впечатление останах). Но пък всеки преценява - и на съпругът може (и сигурно е така) да му се струват излишни много неща, за които жената харчи пари, а според нея са оправдани.
Направете един примерен месечен разчет, щом ти е мерак - кой за какво колко е дал  - без караници, просто информативно. Пък ако ти се събират пари за ремонт - уведоми го, поговорете. Но и чисто математически, ако спестявате по 150 лв. месечно (джобните на бабата) - не знам кога ще съберете за ремонт... дори най елементарния.  Crazy Затова си мисля, че раздразнението ти не е чисто финансово... а заради бабето....  Thinking

# 22
  • Му Кинд Оф Плаце
  • Мнения: 4 033
Не мога да си представя какво би станало, ако мъжът ми закоментира такава тема. Но и не мисля, че ще го направи.
Животът е кръговрат, днес си с голямата заплата, утре с малката, а вдругиден с пенсия. Как възпитаваш детето си, ако се противиш на помощ към възрастните. При това не е за лукс, а за маааалко по-достоен живот.  ooooh! ooooh!
Плащала съм доста на бабите си и дядите, купувала съм храна и така нататък. Подобни неща карам и мъжът ми да прави и не подлежат на коментар.

# 23
  • Мнения: 343
Мисля си, че той трябва да отделя малко повече за себе си и за разходите ни, защото по този начин на него му е проблем дори дреха да си купи. Иска му се да отделя и за вкъщи повече, но е пряко силите му - въпрос на приоритет.

И да - на нас ни стигат моите пари, но не можем нищо да заделяме, ремонт на жилището например не е правен от поне 10 години.

olimpiia, в случая не става дума само за мен

Явно тези пари са реален проблем за семейния бюджет, а не просто повод за заяждане. А жената има и дете все пак, нормално е да й се иска да спестява по нещичко.

Lennie, под достойнството ми е да отговарям на лични нападки. Не че не ме сърбят пръстчетата...  Wink

# 24
  • Мнения: 1 761
Защо просто не кажеш на мъжа си,че искаш да направите ремонт?
След като можеш да плащаш сметките и парите са достатъчно за теб и детето,кое те притеснява?Наем ли очакваш мъжа ти да плаща,че живее в твоето жилище?
Ако това е сериозен проблем за теб-разделете се,прати мъжа си да живее при майка си, а ти си спести пари за ремонт.

# 25
  • в мъжки прегръдки
  • Мнения: 3 574
Не си представям мъжа ми да ми каже че не мога да давам пари на роднините си. Или пък да им купувам неща от първа необходимост. В момента съм в неплатен отпуск и харчим само неговата заплата. Сметките на свекърва ми са регистрирани до нашите в epay и без въпроси като плащам маркирам и тях. Купувала съм лекарства на мои роднини, всеки път като ходим минаваме през Метро и пълня една торба за нашите и една торба за свекърва ми. Втора година се каня да водя племенника ми на море с нас защото брат ми няма възможност. Не само че ще му платя всички разходи а и ще трябва мъжа ми да участва в грижите за него. Миналата неделя свекърва ми дойде да гледа малкия за да отидем на купон. Видях че е с едни и същи дрехи от предния път и на следващия ден направихме обиколка по магазините за да я облека. Сега чакам майка ми да дойде да го гледа защото ще ходя на зъболекар. Смятам да направя същото ако преценя че има нужда от нещо. Грижа се за всички около нас по равно и никога не е имало мрънкане. Не си представям че някога ще имам нужда от парите на сина ми за да си помогна с лекарства или храна и неговата жена ще има негативно отношение и аз ще съм повод за семейно неразбирателство. Имаме деца и нужда от пари, но имаме и родители и моя паркет не е по-важен от лекарствата или тока на родителите ни!

# 26
  • Smallville
  • Мнения: 994
Аз мисля,че в едно семейство трябва да се дели всичко по равно,в случая  трябва да се поемат всички разходи и тогава ако останат,да се подпомагат родителите или който си искаш,но да се поставят нещата така,както е описала авторката Thinking ами тя издържа още един човек.....
Мила,замисли се дали няма да ти е по добре без този човек,ами той с какво ти помага,или само го издържаш.
Извинявам се за крайното мнение,но такива муфтаджии не са ми по вкуса.Ами ако жената спре да получава тези си доходи,как ще се справи мамин,хем семейство,хем за мама Tired.Аз също съм учудена,че свекървата приема тези пари?
Моята майка е вдовица с пенсия 120лв.Да помагам и когато мога,но тя не се оплаква и не се държи сякаш съм и длъжна,защото когато се разведох,ако не беше тя,не знам какво бих правила.
Така мисля и няма да споря с никого Crossing Arms

# 27
  • София
  • Мнения: 397
не може един мъж да дава на семейството сисамо за пазар и то ако има в повече а другото да отива за мама ,която и без това е с висока пенсия/на фона на майчинството ми от 180 лв например/.това,че жената изкарва пари ,не значи че неговата отговорност към семейството отпада,айде стига инашите са пенсионери,но все с нещо гледат да ни помогнат,а не да ни вземат от средствата.ако не могат да се оправят бих им помогнала,но случаят с бабата не е такъв. Stop

# 28
  • Мнения: 236
 ами просто започни да си угаждаш,недей да плащаш всичко,нека ви спрат един път кабелната,интернета,телефона.като ти каже''абе мило що не си ги платила?''ами кажи му ''ма,мило защо си мислиш че съм длъжна.''заочни да  заделяш за ремонт,кажи му от еди кой си месец оставаме с еди колко си пари,защото ще заделям за ремонт.тези пари ти ги изкарваш и можеш да ги спестяваш ,ако прецениш че има нужда.Освен това не ги спестяваш за себе си/примерно да идеш на екскурзия/а за да направите ремонт,т.е за да е хубаво и приятно на цялото семейство.Да не говорим че той е мъжа и той трябва да помисли за ремонта/кога,как и с какви пари/и да го обсъди с теб после.И най-важното започни да си угаждаш,примерно иска ти се дреха,купи си я,искаш обувки-купи ги,/и да не платиш някоя сметка не е фатално,нека се научи,че и ти имаш нужди,да не приема всичко това за даденост/Това,че помага на майка си е супер,но нека помисли тогава да смени работа,допълнителен доход и така?Бъди малко егоистка,така и мъжа ти ще те уважава повече.Изисквай от него,за да се чувства пълноценен,а не ти да си мъжа и жената.
 Напоследък,много такива теми се навъдиха за мъжете,не мога да разбера какво им става бе,уж те били силния пол #2gunfireегати и децата.А по темата мисля,че и без него ще се справиш прекрасно,за какво ти е още едно дете в къщи? #Cussing out

# 29
  • Мнения: 516
Смятам, че е достойно да помагаш на родителите си и не бих упрекнала съпруга си, ако помага на неговите. Всъщност ие живеем заедно и сме поели по- голямата част от сметките и никога е ми е минавало през ума да се сърдя за това. 

Общи условия

Активация на акаунт