Защо децата стават агресивни?

  • 2 645
  • 33
  •   1
Отговори
# 15
  • София
  • Мнения: 7 097
Дъщеря ми удряше мен и баща си, когато беше на около 2 години и повярвайте никой не я беше удрял или дори заплашвал с удряне до този момент, а и след него. Така че не съм съгласна с горните изявления.

И при нас е така - не бием, нито удряме Калина, нито пък сме се удряли един друг с баща й...Същевременно миналото лято тя беше толкова агресивно настроена, че започнах да се притеснявам и да си задавам същия въпрос - откъде се взе това агресивно поведение... Rolling Eyes Сега положението е много по-различно - много по-рядко посяга на някое дете и то в повечето случаи, когато първо то я е ударило или блъснало.

# 16
  • Мнения: 4 406
Блонди, какви са тези чудесии? направо не ми го побира ума...
май тука сме си много по- добре! има агресивни дечица, но досега винаги съм можела да им въздействам и поне докато аз съм на площадката, градинката, пазят приличие...
децата не се раждат агресивни, а стават такива по подражание

# 17
  • Мнения: 1 555
Ооо, любимата ми тема за агресията при децата ! За добро или за лошо я има във всеки у нас и съм учила, че се проявява като инстинкт за самосъхранение, но сега няма да давам научни обосновки  Sunglasses
Винаги съм се дразнила като някои майки казват с възмощение, че децата под 2 годишна възраст не са агресивни  Shocked а какви са тогава? Как се наричат тяхните прояви на насилие върху останалите деца ???  newsm78  За съжаление синът ми доста го тормозеха до преди 2-3 месеца -  то не бяха многократни удари с камък по главата от дете на 1г и 6-7 месеца, то не бяха умишлени ритници на пързалката, то не беше хапане, драскане, ритници от 2 годишни, а за блъскане по гърдите и съответно падане по глава да не говоря и то всичкото от деца, чиито родители не са ги удряли, а напротив позволяваха им прекален произвол, само и само да не се дразнят децата им ! Да си кажа право много се ядосвах тогава, че малкият стоеше и се чудеше какво става и как изневиделица някой го напада, а не проявяваше никаква самозащита или не отвръщаше на побоите, но се примирих тъй като знам че рано или късно по един или друг начин ще противодейства и времето наближава сега никой не го закача, макар че той все още никой не е удрял !

# 18
  • Мнения: 27 524
Винаги съм се дразнила като някои майки казват с възмощение, че децата под 2 годишна възраст не са агресивни  Shocked а какви са тогава? Как се наричат тяхните прояви на насилие върху останалите деца ???  newsm78 

Тук им казват забавни, емоционални и даже нормални  Grinning

# 19
  • Мнения: 639
Винаги съм се дразнила като някои майки казват с възмощение, че децата под 2 годишна възраст не са агресивни  Shocked а какви са тогава? Как се наричат тяхните прояви на насилие върху останалите деца ???  newsm78 

Тук им казват забавни, емоционални и даже нормални  Grinning
И моето е от тях Laughing. Няма сила,която да го накара да спре да удря Ивчето от горния етаж,която е на 1г. и 5м.При всяко излизане я търси,отначало я обгрижва(храни със солети,пази я да не падне) и след като му омръзне,следва неочакван сблъсък и двете майки тръгваме в противоположни посоки с разревани деца. Confused

# 20
  • Мнения: 2 978
Понякога агресията показва липса на внимание от страна на приятелчета, роднини, мама и тати.
Или просто безсилие.

Когато се скарам на малката и я виждам, че вътрешно се нерви, тя или тръгва да ме удря, но се усеща и спира, или ме щипе от яд. Нормално е....Просто ние родителите трябва да внимаваме, защото всичко зависи от нас.

# 21
  • Мнения: 773
Тук е момента да си призная, че доста съм го шамаросвала, понякога съжалявам, понякога не. На моменти никакви обяснения и приказки да не върши определена беля не помагат. Въпреки това досега нито веднъж не е ударил друго дете. По скоро той е бития, удрят го той поглежда разсърдено и веднага с плач идва при мама. Не ми се иска да бие, но не ми се иска и постоянно да ми млатят детето. Ето ти и избор да си науча ли датето и то да бие или да му обяснявам, че не това е начина и да не гледа, че другите деца го бият ,за да му вземат лопатката, той да не прави така. newsm78

# 22
  • Мнения: 25 619
Не ми се иска да бие, но не ми се иска и постоянно да ми млатят детето. Ето ти и избор да си науча ли датето и то да бие или да му обяснявам, че не това е начина и да не гледа, че другите деца го бият ,за да му вземат лопатката, той да не прави така. newsm78

Ох, и през това минахме!  ooooh!
Отчаяна, в един момент стигнах дотам, да го съветвам, че никога не трябва да посяга пръв, но пък удрят ли го - да удря за самозащита.  Embarassed А той ме погледна тъжно и ми каза: "Ами не искам да се бия!".  Tired
Проблемът се разреши в училищна възраст, когато започна сам да си подбира приятелите - все неагресивни деца като него.

# 23
  • Мнения: 2 292
защото родителите са изнервени и дори един към друг и защото са негативно настроени към много неща. Ако пред детето по цял ден коментираш ... този педераст, тази овца, онази мърла ... псуваш докато караш, нервишсе на продаваЧките,  обсъждаш колегите, карате се с мъжа си ...

# 24
  • Мнения: 341
Прави сте за това, че отношението на родителите се отразява директно. Друг фактор е насилието от страна на друго агресивно дете, което може да отключи подобно поведение у "жертвата". Аз имах такъв проблем и го пиша това след много главоблъсканици и след разговори с психолог. Детето ми - добронамерено към всички, на 2-рия си рожден ден беше буквално повалено на земята от един подобен "злодей" - негов приятел, ама и той нещо подивял. След време синът ми започна да блъска децата - де що види дете, отиваше да го блъсне. Ако знаете как съм се чувствала ред пъти да ме гледат на кръв побеснели майки, които са си съвсем прави. А в къщи е мир и любов. Детето ако е шляпнато има-няма 3-4 пъти общо, пак добре. Възпитавано е с изключителна любов и търпение. Най-много да му кресна от време на време, но и това е ужасно рядко - просто съм си търпелива по природа. И така, бях се претиснила много, четох статии, говорихме подробно ред пъти с моя позната - доктор по психология с над 30 г. стаж. Прилагах какви ли не подходи, мирно и търпеливо да се опитвам да му наливам в главицата да не прави така. Нищо не се получи. Докато в един момент тази "мода" просто отмина. Благодаря се за това! Така че е трудно да се отговори на въпроса защо се получава, а още по-трудно е да се открие точния начин за въздействие.

# 25
  • Мнения: 238
Според моите скромни наблюдения около 2 г. възраст децата изкарват една фаза на "съзряване". Характеризира се с личностна идентификация, че "аз мога, аз искам, аз еди какво си". Тогава са и що-годе физически укрепнали да атакуват света около тях. Съответно пробват и какъв ефект ще има бутане, блъскане, подвикване. Харесва им да се чустват значими и управляващи. И тук е мястото на родителите да се включат и да насочват енергията в правилната посока.
Това, че едно дете на 1 - 1,5 г. е усмихнато и лъчезарно изобщо не дава гаранция, че ще му се размине фазата на агресията. Големият номер е как ние да отреагираме.

При мен помага говоренето, че така не трябва, че по-слабият има други достойнства /сладък е, виж какви играчки носи - я си ги разменете да ги разгледате или някакво отвличане на вниманието в градивна посока/. Ако и това не помогне включвам предупреждение за наказание, което в най-тежката си фаза е изнасяне буквално на ръце от площадката, независимо от рев, тръшкане и т.н. протестни реакции. Помага, но е доста изнервящо понякога и се иска постоянство на подхода.

# 26
  • София
  • Мнения: 6 999
Rebeka, анджък  Peace

Самоутвърждаване му викат това на 2-годишните... А след това какво ще стане зависи вече от възпитанието, което му дават мама и татко и най-вече от това как те реагират, когато са нервни, ядосани или нещо не става на тяхната...

# 27
  • Мнения: 8 999
Аз пък не мисля, че агресивността при децата има нещо общо с поведението на родителите и изобщо, че това е някакъв модел на поведение, което те копират, поради съжителство с такъв. Всяко дете минава през разни периоди, но те се провокирани от растежа, сблъсъка с околния свят и неговото опознаване. Моят син имаше период, в който хапеше децата - мислите ли, че аз или баща му сме го хапали? По това време той не е ходел на ясла или детска градина, където да научи този мурафет - искам да кажа, че той не е бил хапан. Спря да го прави след като веднъж ми причерня от неудобство пред поредната огорчена майка, чието дете се появи с огромна синина, и АЗ ухапах детето си, за да му покажа, че така боли. Има и агресивни възрастни, но това не означава, че убиецът е отгледан от убийци или побойникът  - от побойници. И ако някой родител ошамароса отрочето си, това не означава, че автоматично го превръща в махленския вандал.
В този ред на мисли, чудя се, тинейджърите, които трошат пейки по градинките, дали са видели това у дома?

# 28
  • София
  • Мнения: 13 206
Първо.. дете на две години изобщо не може да е нарече побойник...
И .. ДА, агресивността се ражда в семейтвото, в средата. Ражда се от липсата на внимание. Децата така привличат внимание. И не се впечатлявай от думите на бащата "Ще те нашамаря" Знаеш ли колко родители никога не са удряли децата си, но отправят тази заплаха. Това не е агресия. Агресия е когато се стигне до действия. И при децата това не бива да се подтиска. Едно е да зплашват, друго е да приведат в изпълнение заплахите. Подтискането на този словесен израз води точно до ралните действия  Grinning

# 29
моето дете е ацки агресивно наванка като се приберем все едно не е моето дете слуша прави всичко каквото и кажа. не мога да разбера зашто така.

Общи условия

Активация на акаунт