Черни зъбки

  • 23 563
  • 55
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 8 769
Много ви благодаря з аотговорите.
Сина ми също пиеше много сокове, и се съмнявах дали не е и от това.Ограничих сокчетата до малко сок с прополис сутрин. Това е. Повече не давам, ако ще да се тръшка. Започнаха да посвикват.
Едва ли е от антибиотик-пил е само два пъти през живота си. newsm78
Aleksander, знаеш, че си имам лекар хомеопат, просто не съм споделиал с него. И това ще направя.
marychery, благодаря за споделения опит.
Ще тръпна докато отидем на зъболекар.... Confused

# 16
  • Мнения: 8 769
Bungichka,много ти благодая за включването!  bouquet
Не съм му давала биберон със сладко, но до около 5-6-я месец се хранеше и през нощта с биберон (тогава не го кърмех)...ееех, дано да не съм го увредила.... Confused

# 17
  • Мнения: 1 334

Според мен няма нищо кой знае какво за притеснение, това е само за млечните зъбки и не се отразява след това на постоянните. Wink

Без да искам да влизам в спор, искам да кажа че има много за притеснение когато зъбите почерняват, имат кариеси като кратери и следващият ход са гангрените.

И се отрязява на постоянните, ако състоянието е зле. И постоянните се развалят, не веднага, постепенно  до към пубертета вече са с пломби.

Има и друго състояние в което няма кариеси, и не се оголват зъбите откъм емаил, тогава и да са почернели не е страшно защото дори и да има черно черно на зъба , но той е здрав. Тогава съм съгласна,че е необходимо само посещение при зъболекар и той определя какво се прави по тататъка.

Но когато зъбите се рушат и когато няма друг изход, те се пломбират, слагат им се коронки, а ако не може да им сложат коронки, защото са много развалени се вадят, за да нямат допир до постоянните зъби. Освен това един такъв развален и нелекуван зъб неминуемо води до гангрена, нещо не особено приятно. Мазането със сребърен нитрат може даде резултат само на  зъб, който е слабо засегнат, ако забоялването е масово, няма смисъл да се маже с каквото и да е.

Естествено може и да има случаи в които след страшно развалени млечни зъби, децата имат нормални и здрави зъби, но са голяма рядкост.

И другите са го написали.
И на мен би ми било интересно какво ще отговори Александър.


# 18
  • София - Варна - Бургас
  • Мнения: 4 107
very nice
Цитат
ядях много сладко и не ги миех, пусти детски пубертет Twisted Evil добре, че после ми дойде ъкъла в главата

 Обяснението на нещата с ядене на захарни продукти е малко по-дълбока. Всъщност за изхвърлянето на излишните въглехидрати се черпи от запасите на Калций в кръвта, а попълването на Калция в кръвта става от....... костната система.

 Всъщност нещата са индивидуални, напр. и други деца консумират много въглехидрати, не си мият редовно зъбите и други вредни, но зъбките им са си екстра.
 (Това да не се тълкува, като препоръчване за не миене на зъбите!  Laughing)

 Просто едни деца имат предиспозиция към потъмняване на зъбите, други към кариеси, трети към парадонтоза, на четвърти зъбките са един върху друг, и докато тази предиспозиция не се промени към по-добро отвътре-навън, предпоставката остава...

# 19
  • Мнения: 580
На Димитър също му почерняха двата горни предни зъби преди около 5-6 месеца.Аз също като теб се притесних и го заведох на стоматолог.
Оказа се, че явно при едно от многото падания си е ударил зъбите и от там се е нарушило кръвоснабдяването им.Следващия етап било клатенето и падането на зъбите.Но това не е притеснително, защото така или иначе ще паднат млечните зъби.Хубавото е, че не е болест и не с предава на постоянните зъби.
А да ти кажа как точно изглеждат.....Емайла е абсолютно лъскав и гладък...просто бялото е "по-мръсно".

# 20
  • на село
  • Мнения: 3 917
Емайла е абсолютно лъскав и гладък...просто бялото е "по-мръсно".

При моята дъщеричка е долу -горе така, или по -скоро стоят като леко прозрачни в горната част /не до венеца/
и аз ще я водя на зъболекар, че много ме е страх да не и се проядат зъбите.
Виждала съм деца с такива зъбчета, едното беше наборче на голямата ми дъщеря още в градината докато бяха, после израстнаха постоянните зъбки и нямаше проблем, а другото детенце наскоро когато и вадихме третата сливица и винаги съм чувала, че е от АБ.
Сладки неща моята въобще не обича, но пък пие Нестле джуниър с шише  Blush.

# 21
  • Мнения: 3 537

Според мен няма нищо кой знае какво за притеснение, това е само за млечните зъбки и не се отразява след това на постоянните. Wink

Без да искам да влизам в спор, искам да кажа че има много за притеснение когато зъбите почерняват, имат кариеси като кратери и следващият ход са гангрените.

И се отрязява на постоянните, ако състоянието е зле. И постоянните се развалят, не веднага, постепенно  до към пубертета вече са с пломби.

................................................................

Ами аз такива подробности не знам, мерси много за разяснението , все пак човек се учи до като е жив  bouquet
А това с почерняването може ли да се предава и по наследство?! Защото аз също като малко млечните ми зъби са били чернички и в момента в който са ми изникнали постоянните, да чукна до ден днешен  почти нямам проблеми със зъбите, и през двете бременности особено изобщо проблеми нямах.Е, надявам се детето ми да се метне на мен в тома отношение.

# 22
  • Мнения: 700

Без да искам да влизам в спор, искам да кажа че има много за притеснение когато зъбите почерняват, имат кариеси като кратери и следващият ход са гангрените.

И се отрязява на постоянните, ако състоянието е зле. И постоянните се развалят, не веднага, постепенно  до към пубертета вече са с пломби.
Това не е написано точно и съвсем вярно,защото гангрената е локализирано състояние в зъба и в никакъв случай сама по-себе си не може да причини увреждане на зародиша на постоянния зъб.Периодонтита вече засяга и костта.За да мине възпалението през капсулата на постоянния зъб,трябва да има много напреднал и запуснат случай.Аз на такъв не съм попадала все още и дано не попадна.Така че това е много рядко и не се плашете,но водете децата си навреме на зъболекар,защото при тях се развиват по-бързо нещата пък и по-лесно е да се лекуват само кариеси,за да не се травмира детето от сложни и неприятни манипулации.
 

# 23
  • Мнения: 5 500
Доня Туфиня, какъв прополис давате? Клеева тинктура ли?
И да ви питам един тъп въпрос, на кои зъби казвате млечни? 16-20 ти зъби млечни ли са?

# 24
  • Мнения: 580
на кои зъби казвате млечни? 16-20 ти зъби млечни ли са?
Според мен всички първи зъби /предни, резци, кътници/ са млечни.Към 5-6-7 години тези зъби падат и израстват постоянните
Под първи имам в предвид тези, които израстват в бебешките години....ама и аз направих едно обяснение...

# 25
  • Мнения: 5 500
на кои зъби казвате млечни? 16-20 ти зъби млечни ли са?
Според мен всички първи зъби /предни, резци, кътници/ са млечни.Към 5-6-7 години тези зъби падат и израстват постоянните
Под първи имам в предвид тези, които израстват в бебешките години....ама и аз направих едно обяснение...
И аз така знам, ама 16-20 кътници сменят ли се, питам защото лично за себе си не си спомням?
Не се ли сменят само първите 8 зъбчета, около първи клас?

Последна редакция: вт, 26 юни 2007, 09:43 от AFRODDITA

# 26
  • Мнения: 700
 Всичките 20 млечни зъбчета се сменят.Около 1-ви клас първо поникват първите постоянни кътници(шестите зъби) и чак тогава започват да падат един по един млечните и на тяхно място да поникват съответните постоянни.Това продължава докъм 12-13 години.

# 27
  • Мнения: 1 334

Без да искам да влизам в спор, искам да кажа че има много за притеснение когато зъбите почерняват, имат кариеси като кратери и следващият ход са гангрените.

И се отрязява на постоянните, ако състоянието е зле. И постоянните се развалят, не веднага, постепенно  до към пубертета вече са с пломби.
Това не е написано точно и съвсем вярно,защото гангрената е локализирано състояние в зъба и в никакъв случай сама по-себе си не може да причини увреждане на зародиша на постоянния зъб.Периодонтита вече засяга и костта.За да мине възпалението през капсулата на постоянния зъб,трябва да има много напреднал и запуснат случай.Аз на такъв не съм попадала все още и дано не попадна.Така че това е много рядко и не се плашете,но водете децата си навреме на зъболекар,защото при тях се развиват по-бързо нещата пък и по-лесно е да се лекуват само кариеси,за да не се травмира детето от сложни и неприятни манипулации.
 

Аз не съм зъболекар. Затова обяснението ми е такова. Гангрени се получават. Да, те може да не увреждат постоянният зъб , но лечението им е продължително и свързано с много посещения при зъболекар. Което пак травмира детето.
Въпросът е да не се стига до гангрени, защото намазани зъби със сребърен нитрат и ако се разрушават много, те неминуемо стигат до гангрена, ако не се лекува кариеса.

Сменят се всички 20 зъба, а постоянните започват да изникват от 5 годишна възраст и посъщото време да се сменят предните. Това е индивидуално за всяко дете, едни сменят на 5 години, други на 7.

# 28
  • Мнения: 5 500
Ох, благодаря ви   bouquet

# 29
  • Мнения: 2 152
Туфи,спокойно Hug
За да не се шашкаш толкова го заведи на зъболекар
Аз съм била така до 2-3-ти клас.В основата на горните зъбки имаше доста черно,което много трудно с течение на времето се махна.Сега имам много здрави и бели зъби
За сведение първата пломба я направих на 22г.
Не се притеснявай излишно.Единственото кофти в случая е от естетична гледна точка Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт