Ще пътувам на море с дете и умирам от страх!

  • 2 815
  • 43
  •   1
Отговори
# 15
  • София
  • Мнения: 6 260
Сия, на палатка ли сте били?

А, не, не съм толкова смела  Joy, но съм ходила "на младини" много и на палатка или каравана из диви места и по къмпинги и на ученически (по-късно - студентски  Mr. Green) лагери на планина и море, та съм свикнала всичко да си нося. Ако си на някое "по-цивилизовано" място, можеш да не мъкнеш всичко и да си купиш някои неща на място. Трябва само да прецениш какво ще ти трябва за из-път.

# 16
  • Мнения: 575
Сигурно ставам досадна, но не мога да не коментирам: не бих оставила детето си да спи необезопасено на задната седалка. По-голямо, будно дете има някакъв шанс да се хване и предпази при удар, спящото бебе не може да го направи. Дори и през нощта има движение, особено сега, когато са в сила ограниченията за движение на камиони заради високите температури през деня. Да не говорим за прибиращите се от кръчма. Дори и трафикът да не е като в петък следобед, един малоумник на пътя стига.

Ревизирайте си бюджета и инвестирайте в колани на задната седалка. Ще си спестите много тревоги.

Сия, на палатка ли сте били?
Янита,
Аз също съм доста загрижена за това как ще пътуваме. Сигурността на детето ми е най - важната. Но пък искам да те питам друго -едно време твоите родители как се та обезопасявали? Моето детство не беше много много отдавна  и пак не си спомням да съм била обезопасявана.Смятам, че до голяма степен всичко зависи и от добрите реакции на съпруга ми на пътя. Имам му пълно доверие  И не става дума за ревизиране на бюджета...става дума за това , че имаме резервация и няма време за това. Когато купувахме колата не ни е пукало има ли колани или не.Не мога да изтичам сега и да си купя нова кола заради едното море. Пък и още нещо ми е чудно, само аз ли имам кола без колани на задната седалка???

# 17
  • София
  • Мнения: 4 867
Янита,
Но пък искам да те питам друго -едно време твоите родители как се та обезопасявали? Моето детство не беше много много отдавна  и пак не си спомням да съм била обезопасявана.Смятам, че до голяма степен всичко зависи и от добрите реакции на съпруга ми на пътя. Имам му пълно доверие  И не става дума за ревизиране на бюджета...става дума за това , че имаме резервация и няма време за това. Когато купувахме колата не ни е пукало има ли колани или не.Не мога да изтичам сега и да си купя нова кола заради едното море. Пък и още нещо ми е чудно, само аз ли имам кола без колани на задната седалка???

Ще ти отговоря с въпроси: едно време каква беше натовареността на пътищата и каква беше средната скорост? А максималната? И ако на волвото/мерцедеса/форда отсреща ламарините са специално конструирани да понесат удара и в определени параметри да не хлътват към купето, вашата кола дали може да му съперничи по здравина? Колко въздушни възглавници има колата ви? Съпругът ти, въпреки добрите си реакции, може ли да поеме отговорност и да гарантира за възможностите на останалите участници в движението?

Пишеш, че умираш от страх. Сведи до минимум причините за страха си и ще почиваш по-спокойно. Нали не си очаквала някой да ти отговори, че не е проблем детето да пътува необезопасено?

# 18
  • Мнения: 575
Не не съм очаквала някой да ми пише, че е не е проблем. Очаквах съвет как се процедира при подобна ситуация. Колата ми е достатъчно добре подсигурена. Има въздушни възглавници (които между другото са много противопоказни при возене на дете) Средната и максимална скорост не са ми проблем . Нямаме намерение да се правим на състезатели има нещо наречено дясна лента и смятам да я използваме по предназначение. Но се чудех какво ли правят хората с коли от типа "лада" "москвич" и тн. стари модели движещи се спокойно из нашите улици. Или тук сме се събрали хора с перфектни финансови възможности , каращи от "C" klasa на горе? 
Не че нещо, но от начина ти на писане излиза че едвали не подлагам детето си на сигурна гибел, защото съм си купила кола без задни колани. Наясно съм с опасностите по пътя, наясно съм с риска, че дори и с колани и суперобезопасено пак може да се случи нещо. Моля се това да не стане и питам за съвет. А от думите ти излиза да ида да си купя нова кола , едвали не.
И понеже се вслушвам в съветите на околните , още повече, когато ги сметна за правилни, завъртях няколко телефона на сервизи. Включително и официалния сервиз на марката кола, която караме. Дори те ми казаха, че такава опция не се предлага. Предлага се САМО смяна на машинката за заключване.
И така отново задавам въпроса си: какво правят тези които карат коли без задни колани? Не ходят на море, не пътуват ? И ако все пак се престрашат как се решава проблема със столчето?

# 19
  • Мнения: 3 116
Паниката ми най вече е за столчето. Дъщеря ми е на 10 месеца и в момента прохожда, не издържа на едно място, постоянно трябва да е изправена или най малкото да лази.... не знам какво ще правим на плажа и колко тона пясък ще изяде....

Може да пътувате през нощта, тогава е хладно, детето спи и се пътува много спокойно Simple Smile

Иначе малката я заведох на море когато беше на годинка и месец. Изкарахме си страхотно, много се забавляваше, там проходи Simple Smile Таз година живот и здраве сме на палатка  Sunglasses

За пясъка не се притеснявай, хапват си пясък вярно, но пък е полезно за храносмилането  Crazy

# 20
  • Мнения: 6 390
...Но пък искам да те питам друго -едно време твоите родители как се та обезопасявали? Моето детство не беше много много отдавна  и пак не си спомням да съм била обезопасявана.Смятам, че до голяма степен всичко зависи и от добрите реакции на съпруга ми на пътя. Имам му пълно доверие  ..........
О ОБЪРКВАЦИЯ  Mr. Green
много мразя такива пример... а едно време бабите ни какво са правили ...  Mr. Green

не мисля че с лошо чувство Янита е написала предния си постинг, в крайна сметка твое си е детето, и това на всички ни е ясно.
Едно време родителите ми 10г. чакаха да им дойде ред за да си купят кола, и накрая прередиха с връзки  Mr. Green
С други думи едно време е било едва ли не супер лукс да имаш кола в бг, и няма място за сравнение с днешно време  Grinning
Това че мъж ти е супер шофьор, въобще не означава, че срещу него не седи, пиян младеж без книжка- да не се случва  Peace
Нищо лично, и ми е все тая дали ползвате колани, пиша принципно  Wink
....
о не мога да публикувам, много пишете  Mr. Green
Цитат
И така отново задавам въпроса си: какво правят тези които карат коли без задни колани?
идея нямам, но сигурно пътуват с влак или автобус до морето  newsm78

Хайде пак ти пожелавам весела почивка, и не се шашкай и нервирай излишно   bouquet

# 21
  • София
  • Мнения: 7 038
Обърквация,  тези колани ще ви трябват не само за пътя  до морето, как ще возите детето в кола? А може и да ви глобят, просто търсете вариант за поставяне на колани по принцип. Иначе колата на приятелката ми също няма задни колани - возят малката си дъщеричка на седалката до шофьора в столче здраво закрепено с колана, според мен това е правилният вариант и за вас, а ти ще седиш отзад. Желая ти хубава почивка и много приятни емоции.

# 22
  • Мнения: 210
Е никога ама никога няма да си кача детето отпред,просто със сигурност е много по сигурно дори и без колан да седи зад шофьорската седалка,колкото отпред.
Обърквация , я не се ядосвай както си решиш така ще си возиш детето.
Иначе преди карах голф ,ми и той нямаше колани и на мен ми казаха че няма как да му сложа,е не е било пък чак толкова трагично.

# 23
  • София
  • Мнения: 4 867
Очаквах съвет как се процедира при подобна ситуация.
Намираш или начин, или оправдание.

Средната и максимална скорост не са ми проблем . Нямаме намерение да се правим на състезатели има нещо наречено дясна лента и смятам да я използваме по предназначение.
Твоите средна и максимална скорост сигурно не са ти проблем, но скоростта на другите може и да бъде. Новините от последните седмици го доказват.

Но се чудех какво ли правят хората с коли от типа "лада" "москвич" и тн. стари модели движещи се спокойно из нашите улици. Или тук сме се събрали хора с перфектни финансови възможности , каращи от "C" klasa на горе?  
Търсят или оправдание, или начин. Колата ми не е нова, не е скъпа, но при избора не сме правили компромис с безопасността.

Не че нещо, но от начина ти на писане излиза че едвали не подлагам детето си на сигурна гибел, защото съм си купила кола без задни колани. Наясно съм с опасностите по пътя, наясно съм с риска, че дори и с колани и суперобезопасено пак може да се случи нещо. Моля се това да не стане и питам за съвет. А от думите ти излиза да ида да си купя нова кола , едвали не.
Рискове винаги има. От нас като родители зависи да ги сведем до възможния минимум. Децата не могат да вземат тези решения сами. Аз също се моля за всяко пътуване. От думите ми излиза едно: от цялото си сърце те съветвам да сведеш рисковете до минимум. Как и дали решаваш ти - за твоето дете. Предполагам, че това няма да е единственото возене на детето в колата.

Съжалявам, ако тонът ти ми се е сторил твърде рязък, но сърцето ми се свива всеки път, когато видя някой, особено дете, да се вози без да са взети необходимите мерки за безопасност.
Тук във форума съм виждала да се коментира поставяне на колани, не ми се е налагало да го правя и затова не съм обърнала внимание кой и къде. Обещавам обаче да разпитам.
И разбира се, че ти решаваш, никой не може да ти го наложи, дори и с глоба. Става дума за твоята кола, твоето пътуване и твоето дете.

# 24
  • София
  • Мнения: 4 867
Каква е колата? Коя година е произведена?
Има ли фабрично отвори/болтове за поставяне на колани? При много коли ги има без да са монтирани колани. В такъв случай от първата автоморга си взимате комплект колани (или поне един) и монтирането става за минути.

# 25
  • Мнения: 57
Дано не ви подведа, може и да не съм на ясно, но съм виждала по детските магазини да продават едни столчета, които се "закачат" за облегалката, ако го обясних правилно, дори не знам дали са за кола и дали трябва да се обезопасят допълнително с колани. Просто го давам като идея, ако са за кола. Но на мен в този случай ми се вижда по-добре ти да пътуваш отзад с детето и да го държиш в скута си, докато пристигнете. Да не дава Господ, но ако се случи нещо, ти можеш да го предпазиш някакси, според ситуацията. Лично на нас ни се случи да катастрофираме в града със скорост, в рамките на нормалната за населено място, но един идиот реши да прави обратен завой, без да се огледа и ни сече пътя. Признавам си голяма грешка беше да седя тогава на предната седалка с детето Blush, /не че нямахме столче, но тогава от глупост не го взех, защото беше за малко в града/ но да ти кажа честно, това че я държах силно в скута си /с лице към мен, прекрачила ме/ я спаси, може би от разбиване на главата в стъклото или счупване на врата, или Бог знае още какво, а ако беше сама в столчето нямам представа какво щеше да й се случи с вратлето, тя нямаше как да си го задържи сама стабилно. Вярно, чукнахме си двете главите една в друга, но леко и нямаше проблем /веднага я заведох на лекар/, по време на удара и придържах кръстчето с едната ръка, а главичката - с другата, всичко стана по инстинкт, не съм обмисляла как да действам в такъв момент, защото съм си мислела, че няма да ми се случи. От тогава вече не  Naughtyсядам отпред с детето си /вече имам второ на 2 г., а първото ми е на 6 и полов., по него време беше на годинка и нещо/ и винаги си прехвърлям в главата случката и страха и стреса, които изпитах. Сигурно ще кажеш, че не можеш да я държиш през цялото пътуване, защото ще е горещо, няма да иска да стои и т. н., но повярвай ми това няма да има никакво значение, ако ти се беше случило нещо подобно, не ти го пожелавам! Сега си мисля, че няма нищо по-сигурно от моята "хватка", когато си държа децата /дори и голямата, е не в скута ми вече/ винаги мога да ги предпазя при евентуално рязко спиране, да не паднат между седалките и да се уплашат. Говоря за евентуален "лек" удар, разбира се, защото ако е нещо по-сериозно, тогава не аз, но и Господ няма да може да ми помогне. Та моята препоръка е да си я гушкаш, докато пътувате, вземи си две памучни, тънки пеленки, които да редуваш слагйки ги между теб и детето, защото със сигурност ще ви е горещо, а ти вече сама си решаваш. А ако колата ви има климатик или климатроник, можете да го пускате на не толкова ниска темп. и на най-бавните обороти.

ПП: Извинявам се за дългия постинг и за това, че насочих темата в по-друга посока, но надявам се да съм била полезна с нещо на теб, пък и на други мами във форума. И ако някой знае за тези столчета, които споменах по-горе може да сподели, за какво точно служат? Благодаря на тези, които имаха търпение да ми изчетат постинга!
А на теб весела и безинцидентна почивка!  Wink

Последна редакция: ср, 27 юни 2007, 14:50 от svetli_P

# 26
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 295
svetli_P, съжалявам за това, което се преживяли, но съветът за гушкането ми се струва много, много неудачен  Naughty
Колата на мои приятели също нямаше колани на седалките отзад, но правиха, струваха, намериха начин да сложат. Не вярвам да няма начин да няма начин  Crossing Arms

# 27
  • Мнения: 948
Никак не можеш да предпазиш при катастрофа детето, ако го държиш на ръце  Confused Изхвърча напред, и е безумно опасно. И деца на предната седалка не се возят; точно там са възглавниците. При висока скорост, ненадейно, "инстинкт" няма да те спаси.

Намерете как да сложите колани; столчетата са задължителни - и най-важното правилно монтирани, иначе никаква работа не вършат.

Просто не си струва експеримента; разбирам, че вярваш на съпруга си, ама не можеш да контролираш останалите на пътя. Примери - много, чак не ми се говори за това.

# 28
  • Мнения: 57
svetli_P, съжалявам за това, което се преживяли, но съветът за гушкането ми се струва много, много неудачен  Naughty
Колата на мои приятели също нямаше колани на седалките отзад, но правиха, струваха, намериха начин да сложат. Не вярвам да няма начин да няма начин  Crossing Arms
Не ме разбирайте погрешно, аз не я съветвам да не си слага колани, понеже разбрах, че при нея няма начин да има начин да й ги сложат /доколкото разбрах е питала за такава услуга и са й казали, че не предлагат/, пък и нямало време, за това й препоръчах "гушкането" като вариант, който при мен подейства, но само, защото ударът не беше "силен". Не я задължавам, тя ще прецени, но съгласете се, че е по-добре да си държи детето при липса на колан, отколкото да го остави в столчето само, да се лангърка наляво и надясно при всеки завой, което се съмнявам, че някоя майка би сторила.

# 29
  • Мнения: 57
Никак не можеш да предпазиш при катастрофа детето, ако го държиш на ръце  Confused Изхвърча напред, и е безумно опасно. И деца на предната седалка не се возят; точно там са възглавниците. При висока скорост, ненадейно, "инстинкт" няма да те спаси.
Извинявай, че се намесвам в коментара ти, но при мен точно това, че държах детето си го спаси да не изхвърчи, че е опасно никой не спори. Аз също знам, че деца не се возят отпред и надали някой майка не знае, но всеки си мисли, че за градско и за малко нищо няма да му се случи, което не е вярно, точно в града стават най-често катастрофи. И не съм съгласна, че инстинкта няма да те спаси, дори и при висока скорост /зависи на кой и какви са критериите за "висока" скорост/, е може би и с малко късмет. Нали природата ни е създала подобни инстинкти, за да ги използваме, когато се наложи - то си е подсъзнателно и при всеки е различно.  Не исках да насочвам темата в тази посока, но само който не е изпитал подобно нещо, не знае за какво точно става въпрос. Моля да ме извините отново!

Общи условия

Активация на акаунт