Съкращават отпуска за майчинство!!!

  • 10 479
  • 215
  •   1
Отговори
# 165
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
Мамице, права си за другите страни, но те там имат и преференции, в знак за това, че са млади родители. И по отношение на тяхното раб. време и по отношение на яслата за бебетата/децата.

Едно време майчинството е било 3м. за 1-во дете и 6(или9м.) за 2-ро дете, но майка ми е работела на 6ч. раб. ден. Ми ако баба ми не е живяла с нас, за да ни(мен и брат ми) гледа?!  Thinking Просто се чудя как са се оправяли майките.

НИКОЯ РАБОТА, НЕ МОЖЕ ДА ТИ ДОСТАВИ ТАКОВА УДОВОЛСТВИЕ, КАКТО КОГАТО ВИДИШ ПРОРЯЗАЛ ЗЪБ, ПЪЛЗЕНЕ, ХОДЕНЕ И СРИЧАНЕ ЗА ПРЪВ ПЪТ! Да не говорим, че и после всяка новост е страхотно преживяване за родителите и в частност майката.

Ами ако все пак този идиотски закон стане факт!? Какво ще е обяснението на майката, при положение, че 2-рото й дете е ощетено от нейно присъствие. А - кажете ми сега?! Дали на едното дете му се полагат 2г. грижовна майка, а на другото-хоп: 1г., поради зле сковани закони! Ужасия и безотговорност!
Никакво насърчаване на раждаемост няма в Б-я  Imp !

# 166
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 855
Цитат на: Mamica
Мисля че ако времето стане 1 година , а се увеличи двойно майчинството, ще е по-добре.
Незнам при вас как е, но 90% от моите познати се върнаха на работа след 5-6 м.

Мамице, де факто с новото предложение не се увеличават парите нито с лев, а се намалят:

Сега за осигурените майки е 3м. болнични (90% от заплатата) + 21м майчинство x 130 лв = 3x(90% от заплатата) + 2730 лв
Предлага се: 3м болнични (90% от заплатата) + 9м x 260 лв = 3x(90% от заплатата) + 2340 лв
----------------------------------------------------------------
т.е. 390 лв по-малко ще получат майките

Подобна е сметката и за неосигурените майки.


Всъщност просто искат двете патки в парламента да съкратят срока за майчинство (а не както е в момента - всяка майка се връща на работа, когато прецени - ако иска на 6м, ако иска - на 24м), като "увеличените" пари всъщност са дори по-малко от досега.
Според мен трябва да се промени закона така:
-- 12 месеца майчинство, за които да се получават по 260 лв на месец (макар че сметката така излиза пак с 390 лв по-малко) / (6 месеца по 260 лв за неосигурените)
или
-- 24 месеца майчинство, за които да се получават по 130 лв на месец /(12 месеца за неосигурените)
всяка майка да може да избере между двата варианта и да прецени кой е по-добрият за нея.
-- за близнаци, три- и четиризнаци, както и за породени деца да се получава пълен размер майчинство за всяко дете.

# 167
  • Мнения: 4 414
аз пък мисля, че са ни натиснали от ЕС... ако още не са, се опитваме сами "да се представим добре"...
много ми е интересно, обаче какво ще се случи с детето ми, ако имам 1 год. майчинство Thinking ...бабите работят и са далече...Ния още не може да ходи - в кое детско заведение ще и зачислят една лелка да я разхожда по цял ден за ръцете Confused:  аз хубаво ще се върна на работа, ама трябва да работя, за да си давам заплатата на бавачка - е, това, ако не е глупост!
а също и какво става с децата с хранителни алергии - никой няма да се съобразява с тяхното меню в яслата.
ами ние бяхме с 2-ра степен ЦКС и трябваше всеки ден по 3 пъти да и се прави рехабилитация...за тези деца някой помисли ли? защото те не се водят инвалиди, нямат и диагноза даже...те са "застрашени"...не стига, че лечението им излиза минимум 120 лв. на месец, ами и като съкратят майчинството, а майките им не могат да ходят на работа, за да им правят процедурите, какво се случва?
има още много въпроси да се решат преди да се съкрати майчинството Imp  всички тези въпроси в другите държави, на които се опитваме да приличаме, са решени...ама у нас, както обикновено, всичко се прави от краката за главата.
извинете за разбъркания постинг, ама много се ядосвам на недомислици #Cussing out

# 168
  • Няма такава държава!
  • Мнения: 1 308
Не са ни натиснали от ЕС - този въпрос е оставен на всяка страна да решава за себе си, затова и са различните срокове в различните страни. Не се безпокойте за това - така или иначе до изборите нищо не могат да направят, не мисля, че ще смогнат с процедурите, за да го вкарат в народното събрание. А след това - я камилата, я камиларя  Mr. Green  Grinning  Mr. Green

# 169
  • Мнения: 3 042
Токущо го даваха репортажа с Милка! Гледахте ли го?

# 170
  • Няма такава държава!
  • Мнения: 1 308
Да, все пак го показаха  Simple Smile Съжелявам, че не ви предопредих по-рано, но и аз самата не знаех, че ще го излъчат тази вечер. Представителят на работодателите не каза нищо особено - трябвало да се обсъди внимателно  Thinking това пък какво означава?

# 171
  • София
  • Мнения: 11 788
Дааааа,но не знам дали някой ще вземе в предвид нашето мнение.Особено ако ги натискат от ЕС.Ще кажат ето имаше дебат и дотам...

# 172
  • Мнения: 3 146
Да не би от Марс да падате - наистина ли си вярвате, че можете да въздействате по някакъв начин на волята "царска"?

# 173
  • Мнения: 271
Ето линк към едно интервю с мнението на министърката Христова:

http://www.mlsp.government.bg/bg/news/news.asp?newsid=7070&catid=10

# 174
Цитат на: milka dimitrova
Не са ни натиснали от ЕС - този въпрос е оставен на всяка страна да решава за себе си, затова и са различните срокове в различните страни. Не се безпокойте за това - така или иначе до изборите нищо не могат да направят, не мисля, че ще смогнат с процедурите, за да го вкарат в народното събрание. А след това - я камилата, я камиларя  Mr. Green  Grinning  Mr. Green


Първо искам да ти благодаря, че каза всичко много ясно и кратко.

А пък по въпроса с работодателите - ами наистина трябва и те да участват и май хванаха човека неподготвен. Все пак той не е като В.Д. да изказва мнение без да се е допитал до хората, които са му оказали честа да бъде на този пост Wink

Доколкото знам работодателите също не са много съгласни, защото ранното идване на работа означава и повече болнични, а едно е да намериш заместник за 2 години, съвсем друго всяка седмица по някой ден, нали?

# 175
  • Няма такава държава!
  • Мнения: 1 308
От това интервю излиза, че Христина Христова е на нашето мнение - да има избор за майките, тогава къде е проблема? А обществената дискусия течала още от 2002 г. - наистина ли?
Мамо Кенга, може и да не сме в състояние да променим  "царската воля", но може поне да опитаме, нали? Или е по-добре да седнем и да скръстим ръце?

# 176
  • София
  • Мнения: 6 578
Цитат на: boo

Според мен трябва да се промени закона така:
-- 12 месеца майчинство, за които да се получават по 260 лв на месец (макар че сметката така излиза пак с 390 лв по-малко) / (6 месеца по 260 лв за неосигурените)
или
-- 24 месеца майчинство, за които да се получават по 130 лв на месец /(12 месеца за неосигурените)
всяка майка да може да избере между двата варианта и да прецени кой е по-добрият за нея.
-- за близнаци, три- и четиризнаци, както и за породени деца да се получава пълен размер майчинство за всяко дете.

Бу, сметките ти са верни, но ако си седя в къщи и вземам двойно майчинство 1 година, ще получа двойно повече пари, отколкото ако си седя в къщи 1 година и вземам 130 лв, дори и да не е двойно, а да е 150 лв пак за 1 година ще взема повече пари - това е, въпросът е че в момента лично аз нямам право на избор.
Говорих и с човек от МТСП на доста висок пост, с когото имам конкакти от години (бившата ми работа беше такава), ако знаете ЕС какво ги притиска да направят и то ще стане, въпросът е кога а не дали, направо не е истина - ако го пусна тук ( но нямам право), така ще подскочите и ще се разпишете, че сървъра ще изгърми най много до час.
Съвети не обичам да давам, но който иска повече деца и се ослушва за момента - да бърза да го прави до 1.5 години за да хавне стария закон.

# 177
  • Мнения: 8 769
Цитат на: bibi
Говорих и с човек от МТСП на доста висок пост, с когото имам конкакти от години ( бившата ми работа беше такава), ако знаете ЕС какво ги притиска да направят и то ще стане, въпросът е кога а не дали, направо не е истина - ако го пусна тук ( но нямам право), така ще подскочите и ще се разпишете, че сървъра ще изгърми най много до час.
Съвети не обичам да давам, но който иска повече деца и се ослушва за момента - да бърза да го прави до 1.5 години за да хавне стария закон.

Е, bibi, недей така де! Или цялата истина, или нищо! Сега ще се чудим и маем каква е следващата голяма брадва Rolling Eyes

# 178
  • Мнения: 1 077
Цитат
така ще подскочите и ще се разпишете, че сървъра ще изгърми най много до час.
Съвети не обичам да давам, но който иска повече деца и се ослушва за момента - да бърза да го прави до 1.5 години за да хавне стария закон.


Ееее, айде сега Grinning .
това му е хубавото на форума от една страна - изливаш си първосигналния яд или въодушевление и после мислиш трезво...Ми да гръмне сървърът. Сефте.... Mr. Green

Едва ли ще измислят нещо обаче, което да ме откаже да имам второ дете, когато реша. Grinning
Нямам нужда от стимул, за да имам дете, но и едва ли ще измислят такава пречка, че да ме разколебаят.
Я малко повече оптимизъм! Grinning  Grinning  Grinning
Стегнете се, бе хора!

# 179
  • Мнения: 955
Цитат на: Zmily
Ето линк към едно интервю с мнението на министърката Христова:

http://www.mlsp.government.bg/bg/news/news.asp?newsid=7070&catid=10


След прочетеното тук мисля, че каквото и да кажа ще бъде безпочвено.

31% се връщат на работа след 8 месеца, едва 18 процента ползват въпросните 2 години майчинство. Когато фактите говорят и боговете мълчат.

Общи условия

Активация на акаунт