Бясна съм - какво да правя?

  • 4 357
  • 83
  •   1
Отговори
# 15
  • Пловдив
  • Мнения: 2 141
Аз лично общ език трудно бих намерила с подобна персона. Не виждам разговор с какво би помогнал. Разговора, така както аз го разбирам, не би могъл да се проведе си мисля аз. Жената не реагира адекватно и, както казва Додо, ще вземе тя да си извлече поука ли, що ли?

Мисля си, че ако изчакате ден-два-пет и след това Ивета отново поднови опитите си за комуникация с децата, нещата биха могли да се нормализират. Аз бих водила детето другаде ден-два. Естествено, на Ивета трябва да се обясни ситуацията, което предполагам си направила вече.

И накрая - такива дами тепърва ще срещаш често. Като тръгнете по градини и училища става в пъти по-неприятно. Аз гледам да приемам нещата по-философски напоследък и така се стремя да уча и Наталия. Тя е много обидчива, трудно преглъща разочарования и много страда за какво ли не. Има напредък и сега в училище й е много от полза. Така че, такива гледай да ги пропускаш по допирателната. Колкото по-малко време, енергия и внимание им обръщате - и ти, и детето - толкова по-добре.

# 16
  • София
  • Мнения: 2 846
Проблемът е, че въпросната майка е склонна към демонстрации. Т.е. ако Ивета си стои тихо и кротко наоколо, тя може да се опита да я обиди отново по някакъв начин. Лошото е, че аз няма как да съм там, тъй като съм на работа. Но пък родителите ми са вече подготвени и ще я защитят, ако се наложи. ХУбавото е, че площадката е пред блока на наште - там стои тя през деня. Ние живеем наблизо, но в друг блок, където има други деца. А и от септември тръгва на градина, където ще има нови познанства.

Надявам се, че не мислите, че от мухата правя слон. Просто изумях от отмъстителността на един възрастен човек, още повече майка, която би трябвало да е достатъчно улегнала, за да приема за противник едно бебе. Стана ми гадно! Това е първата несправедливост, с която Ивета се сблъсква и не искам да бъде наранена! Tired

# 17
  • София
  • Мнения: 1 456
И аз не мисля , че разговор с майката би довел до някакво развитие.
По-скоро виж доколко истинска е реакцията на децата. След като твоето дете е на 3 години, то и децата с които си играе са на около тази възраст.
Не мисля, че на тази възраст децата могат да имат категорично изградено и твърдо отношение към другите деца.
По-скоро бих се опитала (по достъпен начин) да обясня на децата, когато гонят моето дете точно в този момент , че детенцето ми съвсем не е лошо и би се радвало да играят заедно. Това да гониш и да натъжаваш друго дете е лошо и с постъпката си те натъжават твоето дете. Заедно можете да играете много весело и никой да не е тъжен нали?
Накратко мисля с децата ще имаш гарантиран успех. Остави майката - тя едва ли би разбрала за какво става въпрос.

# 18
  • София
  • Мнения: 2 846
Децата са разнородни, всъщност повечето са по-големи. Просто майката кибичи по цял ден долу, където се събират и други малчугани на възраст до около 10 г. Нали знаете, има такива квартални общества, все са пред пейките на блоковете - познават се помежду си и като че ли това е основният им социален живот. Това е причината за нейното влияние - тя ги познава, близки са, а пък аз ходя на работа и живея в друг блок.

# 19
  • Мнения: 4 915
Извинявай, но що за пораженчески подход?

Въпрос на интерпретация е дали е пораженчески или стратегически ход. Аз го оценям като последното.
Ако искам да постигна целта си, ще постъпя така, както сметна, че ме удовлетворява.
Не ми тъпче самочувствието по никакъв начин. Не ми дреме за каква ще ме помисли отсрещната страна, важното е какво целя.

Понеже в стила ми е да подходя първо с добро, ще опитам с добро. Търпелива съм, затова ще пробвам с разговор. Все пак майката не е ступала детето ми, или да го е депресирала някак, че да изляза извън нерви.


Ще я заведе на кафе, ще я предразположи, може би и сметката ще и плати? И каква е целта ? Да разубеди децата, които е надъхала вече ли?

Ще седнем на кафе, за да я "вържа" да ме изслуша. Ще се овътря с 50 ст., ако трябва, голяма работа.
Е, колко ги е надъхала тези деца? Да не би да бягат от моето или да го освиркват?


Ще се опита да я убеди, пък ако не - ще сменя площадката и ще мъкне детето си в жегата по чуждите площадки?

Какви са тези "чужди площадки"? Ние в квартала обикаляме 5-6 площадки, не стоим само на една. Смяната е интересна и за детето, и нови запознанства има. Дали ще се мъкне детето по жегите е въпрос на преценка кога точно се излиза. Споменах за временна смяна на площадката, не за постоянна.

Какво излиза в такъв случай -  ще проси благоразположението на някаква приматка при положение, че се е държала така с едно 3 годишно дете?

За кого да излиза така? За майката? Не ме интересува какво си мисли. Простакът сигурно е велик за себе си. Дали ще сметне че прося нещо, като опитам да се разберем разумно, или че я избягвам, сякаш ме е страх от открит разговор - все ще се смята за велика. И в двата случая.
Но аз няма да постигна нищо, ако не направя нищо, нали?


И ще се надява тя да забрави с  времето??? А ако не забрави?

Не се надявам да забрави. Предполагам, че ще й омръзне. Затова, в случай, че разговор не помогне - временно изчезване от полезрението и после отново на площадката, но вече друг подход.

Простака не разбира от добро отношение и никога, никога не се сконфузва.

Сконфузва се, когато не умее да отговори достатъчно логично и интелигентно на интелигентно отношение. Имала съм сблъсък с такъв, не намираше думи да се аргументира. Накрая млъкна.
 Но има различни видове простаци, както писах също. Някои се разкрещяват. Понеже не ми е приятно да крещи и да пръска слюнки някой в лицето ми, ще приложа тактиката "да седнем и да говорим нормално, пък дори и на кафе".


Когато става въпрос за децата ми - нивото е последният ми приоритет.

Много зависи от ситуацията. Ако видя възрастен да блъска и да крещи на детето ми, естествено, че няма да го поканя на разумен диалог.
Но ако реагирам на нещо дни след случката, и имам време да обмисля реакцията си, мога да бъда сдържана и на ниво.


Защо не приемате, че хората са различни и търсят различни решения?

# 20
  • София
  • Мнения: 1 456
Ами тогава си харесайте друго място и оставете неприятните емоции
Да си стоят и да си заровят главите в пясъка такива квартални кокошки, които дори не знаят какво означава културно общуване, още повече с дете на 3г.

# 21
  • Пловдив
  • Мнения: 2 141
Да, децата са изключително непостоянни. При тях дневният ред е съвсем друг и едва ли трайно ще я изолират. Днес Кая е най-добра приятелка с Мина, утре Кая и Мина се ритат и дърпат, пък Мина е най-добра приятелка с Дидка, вдруги ден пък всички са "най-добри приятелки".

Докато майката наистина за мен е загубена кауза. Ако досега не си се вписала в обстановката, то едва ли е само защото ходиш на работа. Явно не ти е по вкуса. А може пък тази жена затова да е така нахъсана.

# 22
  • София
  • Мнения: 1 062
Хубаво, скандал или разговор между примати - ок. Но съществува и хипотезата тя да не е само една такава. Обикновено такива се движат по групи. По-смели са така. Подозирам, че случаят е точно такъв и децата, които гонят детето на Клер са техните деца...Имала съм абсолютно същата ситуация, но не заради конфликт между децата.
Аз, макар и в жегите, макар и трудно за мен, бих сменила площадката. Не защото не бих могла да я навра в миша дупка или защото не съм достатъчно настроена за защита и успех, а защото така ще е по-добре за детето ми. Най-малкото защото тези деца, ако са деца близки до онази жена, не само че няма да забравят, а по някое време гоненето ще се превърне в бутане, удряне и после смях....Не, благодаря. Предпочитам детето ми да се чувства добре и в приятна за него компания. Градинки бол. Деца също.

# 23
  • София
  • Мнения: 2 846
eleksir, честно казано и аз си мисля същото и ти си доста права.

dara, не ми се иска да навлизам в махленски подробности, но си нанюхала някои неща. Аз съм израснала в този блок и ме познават. Имат доста причини да ми завиждат и да го прехвърлят на детето ми. Но понеже винаги съм подхождала добронамерено, не съм си давала сметка, че може да стигнат до там, да воюват с едно бебе.

# 24
  • Sofia
  • Мнения: 4 222


Стратегията има смисъл, когато е целесъобразна. В случая за мен е излишен напън, защото както казах смисъл от нея не виждам.
Смяната на площадките ми е недопустимо, доколкото това ще създаде неудобство не на този на когото трябва. Лично аз нямам практика да обикалям площадките. Децата ми не познават тези по другите места, традиционалистка съм, а и ако трябва да бъда съвсем откровена площадките принципно не са ми слабост. Винаги съм ги избягвала, именно защото не ми се нравят тези общества на групи майки, които когато и да минеш винаги присъстват - зиме, лете, студ, пек. Те са там и знаят всичко и за всеки.
Но хубаво е, че Клер има резервен вариант. 
Написала си, че ако някой блъска и крещи на детето ти, няма да си склонна към разумен диалог.
В първия си постинг Клер е написала, че въпросната госпожа се е развикала и е заплашила Ивета.


# 25
  • София
  • Мнения: 1 062
Ясно е за всички, че който работи, не е привърженик на площадките. Но тук за друго иде реч и то е много съществено - детето не ходи на градина и го гледа баба му. Т.е. площадките за тях са всекидневие. Това от своя страна за мен означава от тук нататък тази конкретна площадка да е напрежение и за детето, и за бабата. Защото, Додо, повярвай ми, тази жена няма да спре. Тя ще навиква детето винаги и по всякакъв повод, ще обсъжда това с площадчените ( Simple Smile ) си приятелки, ще разхожда кучето си на същата тази площадка и няма да чисти след него, ще си гаси фаса точно под люлката и ще плюе обелки от семки по пързалката докато е жива. Независимо дали някой говори с нея, дали я заплашва, дали я черпи кафе.
Така мисля аз от собствен опит на тема простащина.

# 26
  • Мнения: 4 915
Смисълът е да накарам майката да престане да надъхва децата.
Аз също не се събирам по групички в градинките, обикаляме площадките за разнообразие на каката, на бебето му е все тая. Пък и аз да се раздвижа.  Wink
Майката се е развикала в конкретната ситуация, когато детето й е било блъснато. Този факт малко смекчава поведението й. Но разговорът, който аз бих предприела е заради последващото й поведение - наговаряне на децата против моето. Да й се развикам дни след нейното викане по моето дете, ще е напълно неадекватно...

Мисля, че се изяснихме.

В края на краищата, може би е най-лесно да се опита да се спечели благоразположението на децата, като детето на Клер занесе на площадката интересни играчки за споделяне. Листи хартия, шарени моливи, тебеширчета, балони...Докато възрастните се намъдруват, децата ще се наиграят.  Mr. Green

# 27
  • София
  • Мнения: 2 846
Това с играчките е интересна идея, но не знам дали разбрахте, че става дума за група от разнородни деца, някои от които доста по-големи.

# 28
  • Мнения: 227
А какво казват останалите майки.Тези на които децата са настроени срещу твоето дете.
С тази"простакеса"е ясно,че няма смисъл да общуваш.

# 29
  • София
  • Мнения: 1 062
Зависи дали си готова следващия път, когато Ивето бутне, дръпне, разплаче някое дете, а такъв ще има със сигурност, да донесеш за всяко дете по нещо, после за някоя майка.....Не знам, според мен тези "общества" не биха били полезни нито за нея, нито за вас като родители.

Общи условия

Активация на акаунт