Проблемите на детските градини във Варна-2

  • 43 343
  • 753
  •   1
Отговори
# 615
  • Мнения: 578
градината просто е много хубава ,климатик , ламинат, алум. дограма  свети направо. ама нещо искам да питам понеже никога не съм влизала в други детски градини.
а в тази сега докато я отворят си играем в двора и вътре  разгледах част от първия етаж
та за вътре групите са отделени в нещо като мини апартаменти , влизаш страхотни шкафчета в коридорчето ,в ляво тоалетни съобразени с ръста на децата и едно помещение като всекидневна  вътре са им и креватчетата .
а помещението никак не е голямо , къде ще се хранят децата ? където играят там ли ще спят?
ако групата е 20 деца просто незнам как ще се поберат , и ако наредат столчета и масички как ще се разминават ?
така ли е и по другите градини ? или тук аз нещо не съм догледала както трябва?

Мойте притеснения/и на други хора с повече опит/ са същите - че мястото отредено за хранене е игра е твърде малко за 27 деца.  newsm78 За 15 може и да е достатъчно, но 27 ще са като в птицеферма за бройлери.

В другите градини: По принцип в тези , които са строени специално за ДГ е по-широко, а в пригодените просто за целта е тесничко.

# 616
  • Мнения: 2 839
В нашата градина помещението за игра и хранене е 65-70кв. Спалното е отделено, макар и със символична преграда от цветя и етажерки, то е 50кв. Отделно са санитарните помещения и шкафчетата.
Казвам го, за да сравните, в случай, че някой знае размерите в помещенията на новата градина.

# 617
  • Мнения: 1 120
Сега отварям темата, бях в чужбина и не можах да присъствам на откриването на градината. Благодаря на Юлия за прекрасните снимки. Градината наистина изглежда чудесно.
Вики е приета в Ia група и от разказа и разбирам, че много и е харесало и няма търпение да бъде вече сред децата.
Моля някоя от мамите на приетите дечица да напише списък с всичко необходимо, което трябва да носим в понеделник на 5-ти. Малко се притеснявам баба и да не е пропуснала нещо, а знам , че на вас мога да разчитам Simple Smile

# 618
  • Мнения: 17 408
Много е красива, спор няма! Това обаче не е достатъчно, за да  се чувстват децата добре. Успех на всички и дано  сте попаднали на качествен персонал! Peace

# 619
  • Мнения: 595
ЗА Манди:

Изследвания-чревни,кръв,урина,васерман на единия родител.
Бележка от лекаря,че е здрава в момента на постъпването.
От личния картон ксерокопие на всички имунизации.
Лична здравна профилактична карта(личния ви лекар ще ви обясни подробно)

3бр. комплекта долно бельо
пантофи
2бр.пижами

таксата се плаща от 1-во до 10-то число

# 620
  • Варна
  • Мнения: 4 818
Васерман на родител е отпаднал, фърлих 10 лъва на вятъра.
Всички изследвания Джипи-то искаше да копирам и да оставя копията при нея, а оригиналите да дам в градината. Като отидох пък там се оказа, че нямаме някакво изследване за бацил, за което е необходима една гигантска клечка за уши, с която трябва да се бръкне в дупето на бедното, нещастно дете. В Лаборатория СитиЛаб бяха категорични, че само обработвали материала, на взимали пробата и затуй повече няма да изследвам паразити при тях.  Детето изпада в стрес, когато майка му се приближава с тая клечка, затуй е добре да имате друг родител наблизо или педиатъра да извърши таз процедура или вкъщи предварително, не знам. Казвам от опит, да вземете предвид. Crazy
Честита нова градина и весело детство на всички дечурлиги!

# 621
  • Мнения: 1 120
ЗА Манди:

Изследвания-чревни,кръв,урина,васерман на единия родител.
Бележка от лекаря,че е здрава в момента на постъпването.
От личния картон ксерокопие на всички имунизации.
Лична здравна профилактична карта(личния ви лекар ще ви обясни подробно)

3бр. комплекта долно бельо
пантофи
2бр.пижами

таксата се плаща от 1-во до 10-то число

  bouquet
Знаех си аз, че нещо ще е пропуснала бабата. Записала си е една пижама Simple Smile

# 622
  • Мнения: 578
За Васерман-а, лично говорих с мед.сестрата на новата градина - НЕ се изисква!

За неопитния персонал в яслата на Чаталджа - Не трябва да се водите от слухове, изчакайте, запознайте се с хората, които трябва да се грижат за детенце и тогава преценете дали да го поверявате.

Тъй като резултатите от изборите вече са ясни - града продължава да се управлява от същите хора, смени в дирекциите на общината не се очакват .... ще продължаваме ли да изискваме места в ДГ за всички желаещи деца, ще следим ли работата на хората в голямата сграда?
Проблема ДГ и ясли далеч не е приключил и след нова година нашите тазгодишни премеждия предстоят за много варненски родители.
Регистърът продължава да не е актуален, електронен прием на документи не се предвижда...

Въпрос на нашата инициативност е да изискваме информация за актуалното състояние на нещата и начина по който се работи за подобряването на сегашното положение.

# 623
  • Варна, морето и сините вълни!
  • Мнения: 2 618
За Васерман-а, лично говорих с мед.сестрата на новата градина - НЕ се изисква!

За неопитния персонал в яслата на Чаталджа - Не трябва да се водите от слухове, изчакайте, запознайте се с хората, които трябва да се грижат за детенце и тогава преценете дали да го поверявате.

Тъй като резултатите от изборите вече са ясни - града продължава да се управлява от същите хора, смени в дирекциите на общината не се очакват .... ще продължаваме ли да изискваме места в ДГ за всички желаещи деца, ще следим ли работата на хората в голямата сграда?
Проблема ДГ и ясли далеч не е приключил и след нова година нашите тазгодишни премеждия предстоят за много варненски родители.
Регистърът продължава да не е актуален, електронен прием на документи не се предвижда...

Въпрос на нашата инициативност е да изискваме информация за актуалното състояние на нещата и начина по който се работи за подобряването на сегашното положение.
Проблем има и с местата в ДГ.Днес слушах по радио Варна , стачкуващи учители в ДГ. Те протестират против раздутите бройки, против ниското финансиране на ДГ и ред други неразбории.
Лошото е че никой в платформите си не е вписал децата и учениците. Не им се работи в таз насока...

# 624
  • Мнения: 8 769
Проблем има и с местата в ДГ.Днес слушах по радио Варна , стачкуващи учители в ДГ. Те протестират против раздутите бройки, против ниското финансиране на ДГ и ред други неразбории.
В такъв случай, имам идея.   ideauu Да се свържем с местното ръководство на синдикати или каквито са там. Да им поискаме писмено исканията и след като ги огледаме, да застанем зад тях, подкрепяйки ги. И давайки идеи за решаването на проблемите.
Аз лично съм изключително песимистично настроена по отношение на родителско-гражданското общество.
Дори темата го показва-плюе се, мрънка се, а когато зачекнем сериозно въпросите се появява "странен" и удобен спад на пишещите....

# 625
  • Мнения: 578

Проблем има и с местата в ДГ.Днес слушах по радио Варна , стачкуващи учители в ДГ. Те протестират против раздутите бройки, против ниското финансиране на ДГ и ред други неразбории.
Лошото е че никой в платформите си не е вписал децата и учениците. Не им се работи в таз насока...

От коя детска градина бяха учителите?

Доня Туфиня е права, че трябва да се свържем с тях. На практика родителите, като цяло споделят мнението, че претъпканите групи създават безумни условия на труд за учителите, но си имат едно наум, ако именно тяхното дете трябва да не е на ДГ за да може групата да е по-малка.

Според мен момента е подходящ да се опитаме да организираме кръгла маса по всички проблеми, които дискутираме тук в темата. На нея трябва да поканим поканим Директорите на ДГ и ясли, учителите, представители на РИО, на Дирекция Образование и Родители. Резултатите, които се очакват от една подобна дискусия са най общо следните:
1. Гласност за съществуващите проблеми.
2. Набелязване начини за решаването им.
3. Ясен знак към хората, от които зависи, че трябва здраво да се работи по темата.
4. Обединяване на нас родителите в организация, която последователно и дългосрочно да осъществява контрол върху условията за отглеждане на деца в града ни, да генерира нови идеи и проекти за подобряването им .... .

# 626
  • Варна, морето и сините вълни!
  • Мнения: 2 618

Проблем има и с местата в ДГ.Днес слушах по радио Варна , стачкуващи учители в ДГ. Те протестират против раздутите бройки, против ниското финансиране на ДГ и ред други неразбории.
Лошото е че никой в платформите си не е вписал децата и учениците. Не им се работи в таз насока...

От коя детска градина бяха учителите?

Доня Туфиня е права, че трябва да се свържем с тях. На практика родителите, като цяло споделят мнението, че претъпканите групи създават безумни условия на труд за учителите, но си имат едно наум, ако именно тяхното дете трябва да не е на ДГ за да може групата да е по-малка.

Според мен момента е подходящ да се опитаме да организираме кръгла маса по всички проблеми, които дискутираме тук в темата. На нея трябва да поканим поканим Директорите на ДГ и ясли, учителите, представители на РИО, на Дирекция Образование и Родители. Резултатите, които се очакват от една подобна дискусия са най общо следните:
1. Гласност за съществуващите проблеми.
2. Набелязване начини за решаването им.
3. Ясен знак към хората, от които зависи, че трябва здраво да се работи по темата.
4. Обединяване на нас родителите в организация, която последователно и дългосрочно да осъществява контрол върху условията за отглеждане на деца в града ни, да генерира нови идеи и проекти за подобряването им .... .

Не казаха поименно ДГ.Запазиха анонимнодт до някъде, но имаше директор или учител от цялоседмична ДГ(мисля че е само една в града).Бегло ще кажа какво чух, защото по разбираеми причини имах двама мрънкащи у дома.
Първо субсидията за дете в ДГ да е различна от тази на ученик и да е по - висока, зашото на децата в ДГ им се полагат закуска, обяд и следобедна закуска. Има пране на бельо и покривки,има консумативи от кухнята.З целоседмичните градини цената ощ скача, защото децата там са от понеделник до петък. Не знам дали има градини за деца със специални грижи.Хубаво е и за тях да с епомисли. Нека не бъдат аутсайдери в обществото. Аз лично съ за интегриране на деца инвалиди в ДГ и в училищата. Но тов аизисква още повече пари, а на познавайки общинската машина .....едва ли ще искат да ги заделят.Ще ги боли душата..
Другото което беще е че децата в групите са завишени с около 30%. Учителката каза че не е нормално в стаята за сън да има 22 легла а децата да са примерно 30.

Начините за решаване на тези проблеми е с още нови и качествени ДГ.Градини в които има място за спално помещение +помещение за игра, санитарен бок и бокс за кухня към всяка група. Двор с подходяща настилка и играчки.

Относно подновяването на базите в съществуващите ДГ - пари Mr. Green
Най елементарното - дограмите са стари на по 20-30 години.Дори маджун няма по стъклата.....От това се губят пари за отопление....но за да се спести първо трябва да се отделят за дограма, а защо не и за модерна изолация...(май станах нахална  Mr. Green)

# 627
  • Мнения: 578

 ooooh! Наближава времето, когато родителите на набор 2005 ще се сблъскат със системата.

В електронният регистър никой не обновява информацията, която си е все същата от 31 май насам.

Гледам в т.2 от правилата за прием, нищо не пише за първия работен ден от новата година - може би на това се разчита да са по-малки опашките.

Иначе, ако вземем предвид раждаемостта за 2005 и механичният прираст, прогнозите са отново около 500 неприети деца в ДГ и още толкова неприети в ясла... с тази разлика, че в идната година на никой няма да му пука от протестите на недоволни родители.  Tired

# 628
  • Мнения: 578

Кабинетът дава 1 млн.лв.за детски градини във Варна

http://news.ibox.bg/news/id_212389788

# 629
  • Мнения: 5 178
Чудсно, само че ако тръгнат да купуват парцели за строежа изобщо няма да стигнат
Но все е нещо за каузата!!! И факт, че проблема е стигнал до правителството

Общи условия

Активация на акаунт