Дайте ми съвет.

  • 1 713
  • 25
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 7 263
Додо, вече сте разговаряли и то с точните думи. Моето мнение е да оставите случката зад гърба си или да говорите за нея само ако той пожелае. Колкото до напишкването, мисля че детето е стресирано на някакво подсъзнателно ниво и ще отиде известно време докато отново се върне пълното му спокойствие. Това, последното, го пиша като преживяла, макар и в по-различна ситуация. Детето ми беше така стресирано, че въпреки разговорите в течение на почти два месеца се напикаваше всяка вечер. Преобувах я докато спи и в нищо не казвах за напишкването.
Съжалявам за случката и желая бързо възстановяване на усмивката на малчо. Ако бях на твое място бих отложила гостуването при баба със седмица.

Така мисля и аз. Имахме подобна случка с Боби като беше дори малко по-малък от Денис сега.
Не можеш да направиш нищо повече просто остави времето да си каже своето. Според мен дори това че заминават е положителна промяна, защото ще сменят обстановката и ще има нови емоции, които ще поизтикат на заден план тази отврат от съзнанието му.
Кофтито е че децата / или поне някои от тях / са доста раними и чувствителни, реакцията на Денис ми подсказва че най-вероятно и той е от тези деца. За жалост понякога с години помнят случката  ooooh! ooooh! ooooh! поне при нас беше така.

# 16
  • Sofia
  • Мнения: 4 222
и да оправдая един вид постъпката на онзи човек, като и придам случаен характер, хем да запазя поуката за него, че е добре да бъде предпазлив с непознатите ?  Cry

Додо, а какъв е смисалът да я оправдаваш?  Просто обясни на детето, че човекът е бил пиян и тогава някои хора стават по-раздразнителни и не могат да се контролират. И затова не е хубаво да се пие и т.н. Ако й придадеш случаен характер, мислиш ли, че синът ти ще се чувства вбъдеще сигурен? Щом не му даваш причина, той ще има основание да очаква от всеки възрастен подобно отношение.

Нямах предвид да я оправдавам целенасочено. Един вид да я оправдам, защото случайността или инцидентността донякъде оправдават.
Твърде малък е според мен, за да проумее какво означава пиянство. Може да е удобен случай от който да започнем да говорим и за тези неща от живота, но не съм сигурна, че веднага ще разбере. А на мен е необходимо детето веднага да има отговори на въпросите, защото има конкретна ситуираност.
А и дори да разбере, пиянството е причина, както сте написали. Аз не искам да му давам причини. Искам да изградя предпазливост у него, не само към пияните, а към непознатите изобщо. Защото освен на пияници, може да попадне на педофили, на психичноболни, на зловредни хора, лоши. Искам да бъде внимателен, предпазлив, дори мнителен към хората, които не познава. Страхувам се за децата си, признавам. С риск да ги лиша от непосредственост, нека бъдат мнителни - това е превантивна мярка в дългосрочен аспект.

# 17
  • Sofia
  • Мнения: 4 222
Май аз обърках Додо с този инцидент. Нямах предвид да оправдаеш човека, а в смисъла на написаното от Лекси (под инцидент имах предвид злополука, защото човекът е бил пиян/невъздържан/невъзпитан и каквото се сетиш - не го оправдавай, но обясни поведението му и това, че има различни хора и различни ситуации, но ти това вече си го направила още в първия разговор).

Това не е злополука. Злополуката носи именно този случаен характер от който аз искам за избягам.
Пиянството, невъздържаността и невъзпитанието не са злополуки. Риска да попадне и утре на такива хора не е малък. Затова е по-добре да бъде предпазлив с всички непознати.

# 18
  • Sofia
  • Мнения: 4 222

П.П. Додо-додо, честно аз ако бях на твое място нямаше да съм толкова толерантна, нямаше да го преглътна лесно. Много сили ти пожелавам.


Не беше съсед. Написах, че е непознат.
Какво имаш предвид с последното?

# 19
  • В тъмната гора.
  • Мнения: 2 343
.

Последна редакция: пт, 29 юни 2007, 21:23 от Mishel_

# 20
  • София
  • Мнения: 2 079
Говори с детето за случката. Успокой го, че това не е нормално, но понякога се случва. Че възрастните изперкват и че се случват такива неща, но не премълчавай разговора. Детето го чака и то точно от теб.
Прегърни го, изкажи му любовта си, независимо дали е виновен или невинен. И прегръщай, целувай, дарявай обич, когато обясняваш, а не с назидателния тон. Защото в момента детето се чувства виновно и търси път да си обясни случката със своя 5 годишен житейски опит.

# 21
  • София
  • Мнения: 7 097
Би могла да се консултираш с детски психолог. Мисля, обаче, че трябва и да разговаряш отново с него. Опитай се да му задаваш "отразяващи" въпроси /Уплашен ли си? Уплашен си, защото...? и т.н./, така ще го предразположиш и ще стигнете до същността на проблема.

Успех  Hug

# 22
  • Sofia
  • Мнения: 4 222

Ами нанесъл е средна телесна повреда и трябва да си отговаря за  постъпката. Светът не е сборище от пияници и ние не сме длъжни да им изучаваме привичките и да се пазим.

Ти си много интересна.  Grinning
И в предната тема, сега отново не се концентрираш в зададения проблем, а започваш да търсиш други аспекти по темата по които си правиш някакви твои изводи.
Питането ми е как да преодолея травмата на детето, а не как да постъпя с въпросния човек и дали и какво правя изобщо. Последното изобщо не е предмет на дискусията и не съм споделяла абсолютно нищо. Тъй, че не зная от къде си вадиш изводите за налична толерантност. Всъщност казах, че е извикана полиция. Това предполага и намеква нещо сякаш  newsm78

П.П.....абсурд е да се говори за средна телесна повреда в случая.

# 23
  • Мнения: 5 370
Додо....направо настръхнах. Само едно мога да кажа от далеч по-малкия си опит-остави го да замине при баба. Малчовците намират в бабите и дядовците си пристан на успокоение.....снощи го разбрах по моя син, ако имаш желание, ще ти го разкажа на ЛС.
И сега съм ги оставила двамата на спокойствие, иначе можех да се заинатя и да си постигна моето, щото нали аз съм майката....но реших соломоновски да изчакам.
Според мене, би трябвало да фокусираш вниманието му натам. Да излезе на преден план предстоящото приятно събитие-предполагам, много обича баба си. Един вид-това да компенсира частично изживените от него крайно негативни емоции.
П.С. Предварително се извинявам за оффтопика, но аз сигурно щях да отвърна с ответен физически удар!!!! Ти ме познаваш и знаеш, че съм 'тежка категория" в буквалния смисъл на думата.

# 24
  • Мнения: 1 113
Преди нямах много време да пиша и да обясня защо предложих детето да отложи със седмица почивката при баба си. От една страна това е добре за него - ще има нови, положителни емоции, но от друга страна случката е още прясна. Той вътрешно ще продължава да я осмисля, евентуално ще има въпроси, страхове, за които Додо може да му помогне в преодоляването.
За нов разговор започнат от Додо, си мисля, че няма нужда, защото от това, което тя писа, е намерила точните думи. Ако детето е намерило в тях своите отговори, всяко едно напомняне за случката, ще връща ужаса на изживяното. Ако пък първият разговор му е недостатъчен той би трябвало по някакъв начин да покаже, че все още я мисли и преживява случката. Нощното напикаване, обаче, за мен не е такъв признак. То е по-скоро в резултат на незрялата нервна система при децата.
 

Последна редакция: сб, 30 юни 2007, 09:35 от Safo

# 25
  • Мнения: 994
Ужасно неприятно. Аз съм за заминаването при баба. Баба ще наблюдава внимателно, ако трябва ще отговаря на въпроси, ако се наложи (трябва да е подготвена), пък ако наистина стане нещо спешно, предполагам ще можете да идете да видите детето.
Дано се оправи по-бързо от шока!

Общи условия

Активация на акаунт