Градивно чувство ли е завистта?

  • 1 460
  • 22
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 3 405
съседът тук е обобщен образ на дразнителя, на този, на когото човек завижда

# 16
  • Мнения: 27 524
Стимул е. За някои. За други - оправдание. За трети - цел в живота.
Готин подпис  Peace

# 17
  • Мнения: 4 585
Не е. Не е и здравословно.
Язва може да се получи.
От жлъч много и киселини.

# 18
  • Мнения: 25 620
Бялата завист е стимул. Черната - не е.
Под бяла завист разбирам: "Я, еди-кой си си купил еди-какво-си. И аз искам! Ама е много скъпо. Бах мааму, какво да направя, за да изкарам и аз толкова пари?"
Черна завист: " Я, еди-кой-си си купил еди-какво-си. Кой е тоя, бе? Като че ли не го знам, че до вчера пасеше овце на село, простакът му с простак! Я да му метна една шашка, да го питам после на какво ще ми се прави, пейзанът му с пейзан...? Аз нямам, той ще има, айде де!"

# 19
  • Мнения: 3 405
Как Сийке, каза това, което и аз, но разбираемо  Grinning

Блонди  Heart Eyes

# 20
  • tardis
  • Мнения: 329
Това, което е градивно, не бих го нарекла "завист". За мен завистта е разрушителна. Тя е и един вид оправдание за онзи, който я изпитва. Защото той винаги така ще извърти в ума си нещата, че да изкара по-успелия от него недостоен за това, което има. Завистта е яд, че нямаш нещо, което другите имат. И понеже е трудно да си признаеш, че си неспособен или мързелив, за да го постигнеш, по-добре е да припишеш на другите някакви негативи, заради които имат онова, което имат. И да си кажеш успокояващото :"Не е честно." И... да им завиждаш. Нищо повече.
Как' Сийка даде много добър пример xD

Градивно е ако последваш чуждия пример, за да се опиташ и ти да станеш като успелия.  Но не намирам точна дума за чувството.

# 21
  • Мнения: 78
Зависи какво градиш.... newsm78

# 22
  • Мнения: 6 167
завистта не е градивно, а разяждащо чувство.
градивни чувства са амбицията и спортната злоба. и те нямат нищо общо със завистта.

Общи условия

Активация на акаунт