Сирия

  • 5 470
  • 43
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • 3
  • Всички
  • Мнения: 274
Колебаем се дали да не отидем до Сирия за седмица, две. Притеснява ме фактът, че страната граничи с все конфликтни държави, от чиито имена направо тръпки ме побиват.
Ако се решим ще пътуваме през Турция, със самолет. Един полет до Истанбул (или Измир) и един до Дамаск.
Навярно паниката ми се засилва от повишеното внимание от опасности за атентати в някои страни.
Може би Турция-Сирия-Либия-Ирак нямат пререкания по между си, това повод ли е да съм по-спокойна?

Моля някой по-наясно от мен да се включи и да се изкаже по темата.

Предварително благодаря!  bouquet

# 1
  • Мнения: 13 512
Нямаш никакъв прблем с пътуването до Сирия. ТАм положението е спокойно, мирно и тихо. Можете и  до Бейрут да птскочите- ей така, за шик:-) там също е спокойно.Когато  в този район има конфликт, на нас ни изглежда много страшно, но всъщност те толкова са свикнали,че не им прави впечатление и животът си тече по същия начин/ Ливан имам предвид/. По едно време имше директни полети до Дамаск от софия. Няма ли в момента?
Друг начин е - От София до Ларнака със самолет, а от Ланака- с ферибот до Латакия- около 2-3 часа мисля,че беше. Не съм ходила там от дете и да ти кажа- малко ти завиждам,много искам пак да отида там...Благородно ти завиждам, дано да си изкарате страхотно!

# 2
  • Мнения: 274
Мисля, че няма директен полет - за съжаление. Плануваме седмица в Дамаск, и още една в Латакия.
Какви ли не филми са ми в главата. Много ти благодаря, че ме успокои Монда!

Бъди здрава!  bouquet

# 3
  • Мнения: 1 299
Когато беше войната в бивша Югославия много чужденьи си мислеха, че и в БГ е опасно - нали такъв бил района, а както знаеш нямаше поводи за притеснения, така че пътувай спокойно

виж тук за полети до Бейрут и от там връзка за Дамаск.

Вярвам, че ще имате стархотна екскурзия и завиждам...добре де...благородно  Mr. Green

# 4
  • Мнения: 13 512
Когато беше войната в бивша Югославия много чужденьи си мислеха, че и в БГ е опасно - нали такъв бил района, а както знаеш нямаше поводи за притеснения, така че пътувай спокойно

виж тук за полети до Бейрут и от там връзка за Дамаск.

Вярвам, че ще имате стархотна екскурзия и завиждам...добре де...благородно  Mr. Green
До Бейрут не ви съветвам да пътувате. По-добре до Дамаск или Ларнака.

# 5
  • Мнения: 274
До Бейрут със сигурност няма да пътуваме - имам спомени, че го бяха гърмяли летището, или взривявали да беше. newsm78
Това е маршрутът - София - Истанбул (или Измир) - Дамаск. Peace


Благодаря ви много!  bouquet

# 6
  • Мнения: 13 512
До Бейрут със сигурност няма да пътуваме - имам спомени, че го бяха гърмяли летището, или взривявали да беше. newsm78
Това е маршрутът - София - Истанбул (или Измир) - Дамаск. Peace


Благодаря ви много!  bouquet
Бомбандираха го -миналата година при конфликта с Израел. И извозваха българите до Сирия с автобус, а оттм- с кораб до Кипър. Като цяло районът е взривоопасен, но не е чак толкова страшно. Мен лично не ме плаши- била съм там в разгара на войната. А Сирия пък изобщо не е застрашена. Единствената заплаха е Израел- но  там нещата не стават от ден до пладне;. Реално военен конфликт между Сирия и Израел в момента там няма,така че се наслаждавайте.

# 7
  • Мнения: 274
Монда,   bouquet!!!

# 8
  • Мнения: 11 747
Миглена Аллауи,може да поразпиташ в "родители в чужбина" в арабската темичка - има 2 майки,които живеят в Дамаск.Аз също съм мислила да се поразходя до Сирия,но с автобус през Турция.Има редовни автобуси на смешно ниски цени.
Хайде да разказваш после и снимки! Simple Smile

# 9
  • Мнения: 1 728
Не съвсем по темата, но да те питам има ли вече редовни полети до Измир, понеже го спомена като вариант от маршрута ви. Аз знам само за сезонни чартъри в момента за тези, които ще почиват в Кушадасъ.

Иначе подкрепям pina,  в темата за арабските мами има едно момиче от Дамаск, ако те интересува по-вече информация за региона, предполагам би помогнала  Peace

# 10
  • Мнения: 1 655
Аз не виздам повод да се притеснявашточно за сирия!
Живяла съм и работила в арабска държава /кувейт и вупреки че ирак е много близо до нас никакви конфликти не сме имали!в верно спряха полетите до бейрут заради тези атентати, но всички други дестинаций си ги оеприрахме!А и полетите до дамаск бяха съвсем нормални!
Малко пресилваш нещата!сигурността по летищата е позасилена мисля! а защо не ползвате софия истамбул/дамаск!или софия атина дамск!
а доколкото знам има сега лятото чартъри до кувейт и от там да си вземете low cost-Al jazira! за дамск!но може и по скупичко да ви излезне незнма!
до колкото се сещам до кувейт беше 1000 лв , и на алджазира са по около 200 лв билетите!

# 11
  • Мнения: 274
um_sami, благодаря ти много!  bouquet
Вече купихме билетите и всичко е уредено.
Преди да родя бях голям непукист. Но сега, с толкова малко бебе - няма как да не преувеличавам малко от малко нещата. Blush

# 12
  • Мнения: 1 299
um_sami, благодаря ти много!  bouquet
Вече купихме билетите и всичко е уредено.
Преди да родя бях голям непукист. Но сега, с толкова малко бебе - няма как да не преувеличавам малко от малко нещата. Blush

Ехе, супер готино да си изкарате и после искаме инфо. А може и тъп да е въпроса - за там визи и такива има ли или просто се вдигаш и отиваш newsm78

# 13
  • Мнения: 11 747
Ланфеар,има визи.Получават се много лесно и не са скъпи.По-точно няма да се впускам да казвам,че съм позабравила,да не излъжа!Нека авторката на темата или друг да даде по-точно инфо.

# 14
  • сред маслини и портокалов цвят
  • Мнения: 1 268
Ланфеар,има визи.Получават се много лесно и не са скъпи.По-точно няма да се впускам да казвам,че съм позабравила,да не излъжа!Нека авторката на темата или друг да даде по-точно инфо.

Отива се преди обяд в посолството, попълва се молбата, оставят се паспортите и след 14 часа се получават подпечатаните паспорти. Не знам каква е цената на визите в момента, но са евтини.

Приятно прекарване! Дано до октомври и аз успея да се добера до Латакия. Simple Smile

# 15
  • Мнения: 13 512
Ланфеар,има визи.Получават се много лесно и не са скъпи.По-точно няма да се впускам да казвам,че съм позабравила,да не излъжа!Нека авторката на темата или друг да даде по-точно инфо.

Отива се преди обяд в посолството, попълва се молбата, оставят се паспортите и след 14 часа се получават подпечатаните паспорти. Не знам каква е цената на визите в момента, но са евтини.

Приятно прекарване! Дано до октомври и аз успея да се добера до Латакия. Simple Smile
Еееех, тази Латакия.....така да ми се ходи и на мен там... и до Палмира искам да отида...

# 16
  • сред маслини и портокалов цвят
  • Мнения: 1 268
Монда, защо верно не се замислиш за една екскурзия до Сирия? Ей го къде е.  Grinning Но в Палмира е най-добре да се ходи есента, сега е голяма жега.
И на мен ми се ходи там, ходила съм само веднъж и за малко.

# 17
  • Мнения: 13 512
Ами аз съм се замисляла,ама  не ми се ходи сама, нямам компания,не мога да убедя  никого да дойде с мен.. Трябва да се заема да си го организирам- пътуване,хотели, маршрут..

# 18
  • Мнения: 11 747
Монда,мене ми не требе убеждаване! LaughingАз за целия арабски свят съм безумно навита.Сирия много съм я гледала и планувала,точно Дамаск и Палмира си мислех.При възможност до Бейрут бих отскочила....,ама няма кинти.... Confused
Е,все някой ден!
Като имам кинти може да ти се обадя,ако още ти се ходи  Crazy

# 19
  • Мнения: 13 512
Монда,мене ми не требе убеждаване! LaughingАз за целия арабски свят съм безумно навита.Сирия много съм я гледала и планувала,точно Дамаск и Палмира си мислех.При възможност до Бейрут бих отскочила....,ама няма кинти.... Confused
Е,все някой ден!
Като имам кинти може да ти се обадя,ако още ти се ходи  Crazy
Пина, за Сирия не трябват много пари. Много е нисък стандарта там.Виж, Бейрут е друго нещо- цените са доста високи, но не ми се струва споккойна обстановката там и не бих тръгнала за Ливан скоро.

# 20
  • Мнения: 1 299
Монда,мене ми не требе убеждаване! LaughingАз за целия арабски свят съм безумно навита.Сирия много съм я гледала и планувала,точно Дамаск и Палмира си мислех.При възможност до Бейрут бих отскочила....,ама няма кинти.... Confused
Е,все някой ден!
Като имам кинти може да ти се обадя,ако още ти се ходи  Crazy

Същото... И сама бих тръгнала, ама пуста финансова страна на нещата - друго ми е приоритет сега  Cry

Всъщност не съм проверявала колко горе долу ще ми излезе една екскурзия до там  Thinking


А ей това място как искам да го посетя...

# 21
  • Мнения: 13 512
Монда,мене ми не требе убеждаване! LaughingАз за целия арабски свят съм безумно навита.Сирия много съм я гледала и планувала,точно Дамаск и Палмира си мислех.При възможност до Бейрут бих отскочила....,ама няма кинти.... Confused
Е,все някой ден!
Като имам кинти може да ти се обадя,ако още ти се ходи  Crazy

Същото... И сама бих тръгнала, ама пуста финансова страна на нещата - друго ми е приоритет сега  Cry

Всъщност не съм проверявала колко горе долу ще ми излезе една екскурзия до там  Thinking


А ей това място как искам да го посетя...


Petra i Palmira много си приличат, но са далечко един от друг. Трудно могат да се съчетаят Сирия и Йорданоия в едно пътуване. А Баалбек в Ливан вече е направо сравним само с Рим...там какви чудеса има...наистина чудеса, неразгадани и до днес, много добре запазени, за разлика от Рим.

# 22
  • Мнения: 11 747
Ами една пътешественичка от друг форум,беше си направила програма за Сирия и включваше от там да посети и Петра.Беше проучвала и твърдеше,че от Дамаск се предлагат двудневни екскурзийки с водач до Петра + нощувка и т.н. за примерно 100$.
Аз много наизуст я подкарах,защото не помня точно.Тогава си бях правила списък и сметки и бях изчислявала,но ми мина от дневен ред.
Та за 15-20 дни се предлагаше да се увършее Сирия,Ливан и Йордания с автобус.Не излизаше никак много пари,ама аз и толкова нямам.
Все пак мисля,че ще отида да ги видя аз тези чудесии,няма да се дам! Simple Smile


Допълвам
В този пост има най-много конкретно инфо,може да се прочете темата,за някаква представа.Много се паля като чета,брей....
http://clubs.dir.bg/showthreaded.php?Board=pateshestvia&Numb … amp;view=&sb=

Последна редакция: чт, 05 юли 2007, 10:32 от pina

# 23
  • Мнения: 13 512
това за автобуса е голямо, ама много голямо премеждие...ти в арабски автобус качвала ли си се? може би си виждала по филмите... не е добрата новина ... но пък  е екзотично Joy
Сега ми е много топло да си мисля за там...като захладнее, ще видм

# 24
  • Мнения: 1 299
Мда, и на мен ми е жега за тия държави...иначе и финансов не ми е всъщност проблема, а времето... Сега на север тръгвам...сиянията ме влечат повече...Но и арабско ще обиколя - зарекла съм се. Peace

А ако не с автобус там, тогава с какво? Влак, кола под наем?

# 25
  • Мнения: 11 747
Да,сега е много топло и дума не може да става!Аз съм си мислела за октомври,ноември.
И на живо съм виждала арабски автобус - екзотично е! Mr. GreenВажна е нагласата,мисля че мога да го преживея!

# 26
  • Мнения: 13 512
А ако не с автобус там, тогава с какво? Влак, кола под наем?
железопътната мрежа там не е добе развита. В Ливан влакове няма със сигурност. В Сирия...баща ми  правеха една железопътна линия, но не знам впоследствие дали я пуснаха. За йордания- не знам. Може би кола е нахй-удачен вариант, но мисля,че и с автобус е преживяемо, стига да си подготвен

# 27
  • Мнения: 1 299
Хех, че ние тук не сме ли си подготвени за всичко.... Какво представляват тия автобуси, зачудих се вече какво им е екзотичното  newsm78

# 28
# 29
  • Мнения: 1 299
 Shocked Вярно е екзотичен...  Laughing

# 30
  • Мнения: 13 512
Ама си го представи с много куфари отгоре,денкове,бохчи... Wink

# 31
  • Мнения: 1 299
Ама си го представи с много куфари отгоре,денкове,бохчи... Wink

Нещо като индийските влакове. Според мен това е част от региона и трябва поне веднъж да се качи човек - майната му на жега, пот, смрад, лудница - изживяване ми изглежда (и като се сетя, че дигам скландал ако шофьор на рейс ми хвърли сака, пък за повече да не говорим  Joy)

# 32
  • Мнения: 13 512
Ама когато става въпрос за стотици километри, не е  много лесно. Но- разбира се, отивайки в този район, трябва да сме подготвени. Иначе има и много модерни места там/ в Сирия по-малко, в Ливан-повече, в Йордания-също..

# 33
  • сред маслини и портокалов цвят
  • Мнения: 1 268
Такива автобуси като тоя на снимката в Сирия вече няма. Мъж ми каза, че на такъв се е возил като е бил войник и наистина е било екзотично Laughing
Сега всички междуградски автобуси са с климатици, раздават бонбони, кафета, вода. А туристическите са още по конфортни, задължително с тоалетна.
На влак съм се возила веднъж, между Халеп и Латакия. Страхотен беше, също с климатик и разни сервитьори дето разнасят вода и кафета, пушенето беше забранено. По другите линии незнам как е.
Единствения проблем с автобусите е, че карат като бесни, но пък в Сирия между големите градове пътната мрежа е много добра.

# 34
  • Мнения: 13 512
Моята информация е отпреди 10 и повече години, добре е,че тези неща са се оправили. В такъв случай може да се окаже  не толкова зле пътуването с автобус

# 35
  • Мнения: 11 747
jasmin,тоя автобус от Халеп до Дамаск,дето билета му струва 3лв. и той ли е с климатик?
За туристите ясно,че са с климатици,но ако се ползва междуградски транспорт,който е за местните,не специално за туристи,дали е много кофти??

# 36
  • Мнения: 13 512
имайки предвид стария автопарк в Сирия, сякаш ми е трудно да повярвам,че междуградските автобуси са като в европа, но- нека да каже някой, който е бил там преди година-две.

# 37
  • Мнения: 1 299
jasmin,тоя автобус от Халеп до Дамаск,дето билета му струва 3лв. и той ли е с климатик?

3 лв  Shocked Без пари бе Shocked

Такива автобуси като тоя на снимката в Сирия вече няма. Мъж ми каза, че на такъв се е возил като е бил войник и наистина е било екзотично Laughing
Сега всички междуградски автобуси са с климатици, раздават бонбони, кафета, вода. А туристическите са още по конфортни, задължително с тоалетна.
На влак съм се возила веднъж, между Халеп и Латакия. Страхотен беше, също с климатик и разни сервитьори дето разнасят вода и кафета, пушенето беше забранено. По другите линии незнам как е.
Единствения проблем с автобусите е, че карат като бесни, но пък в Сирия между големите градове пътната мрежа е много добра.

Наистина ли са толкова ниски цените????

# 38
  • Мнения: 11 747
Ланфеар,аз нали дадох линк да четете,ама явно не сте! Simple Smile
И аз се интересувам,наистина ли са толкова ниски цените?Макар,че вярвам на източника!
Има и директни автобуси от София до Дамаск.Те би трябвало да са нормални.За 20 часа (май беше) си в Дамаск,цената е ниска,не я помня точно.

# 39
  • сред маслини и портокалов цвят
  • Мнения: 1 268
jasmin,тоя автобус от Халеп до Дамаск,дето билета му струва 3лв. и той ли е с климатик?
За туристите ясно,че са с климатици,но ако се ползва междуградски транспорт,който е за местните,не специално за туристи,дали е много кофти??

Междуградските са с климатици, поне  тези между големите градове . По по-кратки линии не помня. Пътувала съм примерно между Тартус и Латакия. Не съм сигурна, че имаше климатик, но иначе си беше много удобен. Освен това в сирийските автобуси жените и децата са с предимство и им се предлагат най-добрите места, тези в предната част.
Освен това автобусния превоз е много евтин. От Дамаск до Латакия билета е 150 лири, което е 3 долара.
Друг вариант е да се вземе кола под наем. Незнам колко струва, но не е скъпо.

# 40
  • Мнения: 11 747
Значи са верни цените!
И хотели щом има за по 10$
Така ми се приходи,че направо не е за вярване! LaughingТръгвам! ooooh!

# 41
  • Мнения: 13 512
Да,но за чужденци има дрги цени,както беше в България.

# 42
  • сред маслини и портокалов цвят
  • Мнения: 1 268
Да, действително има разлика в цените.

Pina, това е сайта на министерството на туризма, има доста информация, включително за цени на хотели.

http://www.syriatourism.org

Последна редакция: чт, 05 юли 2007, 12:41 от monda

# 43
  • Мнения: 11 747
jasmin,поправила си го! Simple SmileБеше снимка.
Аз все пак видях адреса и го посетих.Хотелите,които там успях да видя са си луксознички и на съвсем европейски цени.
Аз да тръгна - нищо няма да ме спре.
Все пак някой ако иде,да даде малко снимки - да позяпаме,пък и да разкаже! Flutter

Общи условия

Активация на акаунт