Идея за подарък от страна на кумовете

  • 18 619
  • 35
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 795
А защо обзавеждането за детска стая да е "изхвърляне "Thinking Не струваше повече от 700-800 лв, а един телевизор или печка АЕГ е дори повече? В крайна сметка това са харесали младоженците, никой не им е бутал обзавеждането насила!
Придържам се към мнението на Xenia Peace, ако ми се наложи да кумувам няма да го раздавам скромно.

# 16
  • в Tara
  • Мнения: 3 287
ами не ги берем по дърветата, ние сме по-модерни, пускат ни направо чека с парите в пощата.  Laughing
не знам, вие направо ме шашнахте с тез модерни телевизори и обзавеждания Crazy
един модерен телевизор по мой вкус струва 1200 евро най-малко. все пак не бих била способна да купя някой NEO или ЕЛИТ ли къв беше там. това наричам отбиване на номера.
на всички наши приятели включително и нашите сватби с кумове и кумци не е имало подобна традиция - купуване на була, родопски одеала, булченски (обирджийски) хорА, съобщаване на даровете по микрофона. мислих, че отдавна са отживелица.
да, кумовете са най-специалните гости, но не мисля, че трябва да са най-богатите.
още повече, че самия младоженец ни е предупредил, че за него е важно ние да сме там, между другото и той самият доскоро  получаваше така парите си, по пощата, та знае колко лесно става.
а какво означава скромно по ваши разбирания? и това, че живея в чужбина предполага ли, че трябва да обсипя сватбата с диаманти.
това не са въпроси, стана ми нтересно просто. смятах, че 1000 български лева са достатъчни. още повече, че ни предстои и друга сватба и кръщене, на което сме кръстници ние пак...

аз явно съм живяла в друг свят...почвам да се шашкам  и да се чудя  колко като сума би била достатъчно за да не вляза в  устите на хората Grinning

благодаря ви отново  bouquet

# 17
  • Мнения: 4 380
Цитат
на всички наши приятели включително и нашите сватби с кумове и кумци не е имало подобна традиция - купуване на була, родопски одеала, булченски (обирджийски) хорА, съобщаване на даровете по микрофона. мислих, че отдавна са отживелица.

Май никой не е споменавал за такива традиции... newsm78
И освен тях ще си имаш доста неща за плащане, защото традиции за ръсене на кума има предостатъчно и в най-съвременния вариант. Горе ти казаха минимума- църквата, свещите, букета, късметчетата. Това покрай подаръка. Но 1000 лв би трябвало да стигнат за подарък де. Ако не включваш в цената и вашите собствени тоалети. Дуралекса съгласи се, струва мнооого по-малко (от къде пък тоя дуралекс измисли?).

# 18
  • в Tara
  • Мнения: 3 287
ами на моята сватба получих завидно количество от този сервиз, затуй.
тоалетите са отделно...май ще трябва да питаме за подаръка, най-добре ми се струва.

за какви късметчета става дума?

# 19
  • Мнения: 4 380
Цитат
за какви късметчета става дума?

За онези, които се хвърлят след църквата. Разни бонбонки и жито увити във вуалче.

# 20
  • Мнения: 22 433
Всеки си има собствено мнение за сватбата, както неговата, така и на останалите.
Добре е да речем ако подаръците са донякъде равностойни като цена - сега няма да се издребнява разбира се и да се гледат касовите бележки, но примерно.
Всичко останала - което се приема като "задължение" на кумовете от едно време си е въпрос на договорка. От нас като кумове не са искали нищо - да купуваме букети, чаши и т.н. глупости. В крайна сметка смятам, че това трябва да си го избере булката. В краен случай, може да се плати от кумовете, но нищо повече.
Още повече, че вие няма как да носите подобни неща щом сте от чужбина.
Макар че в другите страни има разкошни аксесоари, които в БГ примерно ги няма.

# 21
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Разни бонбонки и жито увити във вуалче.

В какво са увити?

# 22
  • Мнения: 26
Ние също бхме кумове преди няколко месеца.Младоженците не ни ангажираха с никакви задължения.Просто искаха да сме там.Подарък категорично отказаха.На тях им било стигало,че сме се вдигнали от други край на света за да ги уважим.
Най добре ще е да ги питате лично от какво имат нужда.Може да не е етично,но е практично. Peace

# 23
  • Мнения: 26
Разни бонбонки и жито увити във вуалче.

В какво са увити?
Воалче , коприна или дантела. bowuu

# 24
  • в Tara
  • Мнения: 3 287
аз се чудя newsm78
хора, които не са платежоспособни не могат ли да кумуват?
нима и тук е важно да те бие парата в джоба за да си достоен кум?

никога не съм изискавала нищо от нашите кумове както и когато ние кумувахме не са изискали от нас. миналата година правихме кръщене на малката ми дъщеря, поканих кръстницата й като изрично й забраних да купува салтанати Laughing
е, тя все пак купи жената някои неща, но къде ми е златния кръст? Mr. Green
за голямата пък имаше само едно костюмче едно време, което не е облякла нито веднъж.
все така си я уважавам и се радвам, че е кръстница на децата ми.
толкова може жената, като няма пари да не би да не е достойна за моето приятелство.

на нашата сватба хвърляха жито пред църквата. тези късметчета, ако са 1 стотинка с бонбон и воал както разбирам си го спомням от сватбите през 80-те. тогава все още даряваха хавлии на сватбарите Laughing

# 25
  • Мнения: 4 380
Всъщност, сигурно е некоректно да се обсъжда оптимално приемлива сума за подарък. Има сватби за които и 1000 лв. биха били нищо, и други за които и 200 са много. Хора различни, възможности различни и видове сватби също. Но честно казано, за пръв път чувам кум да ходи съвсем без подарък. Shocked Късметчетата не са никаква отживелица- това си е традиция и във всеки сватбен салон се продават. И е работа на кумата да ги купи и разпръсне след църковния брак (или след гражданския в някои случаи).

# 26
  • Мнения: 26
Всъщност, сигурно е некоректно да се обсъжда оптимално приемлива сума за подарък. Има сватби за които и 1000 лв. биха били нищо, и други за които и 200 са много. Хора различни, възможности различни и видове сватби също. Но честно казано, за пръв път чувам кум да ходи съвсем без подарък. Shocked Късметчетата не са никаква отживелица- това си е традиция и във всеки сватбен салон се продават. И е работа на кумата да ги купи и разпръсне след църковния брак (или след гражданския в някои случаи).
xenia,предполагам,че визираш мен в случая,затова се доуточнявам. NaughtyПодарък имаше,не сме отишли с празни ръце,но за младоженците,ние самите бяхме подаръкът.

# 27
  • У дома... някъде
  • Мнения: 2 367
На нашата сватба от кумовете нищо не сме искали Peace,те си казаха че нямат възможност,но ние си искахме те да станат а са и наши дългогодишни приятели WinkКупиха ми само букета,който носих и дори той не ми е спомен,защото увяхна но не това е важното PeaceХубаво е да получиш 1000лв,но не всеки има тази възможност,ние не избирахме кумовете по пари Mr. Green,а хора с които можем да се събираме и помагаме винаги bowuu
А относно подаръците най-добре питай семейството от какво имат нужда и вие ще си изберете на кой подарък точно да се спрете Peace

# 28
  • Мнения: 43
Хора, като ви слушам, се шашкам. Все едно живея в друга България. 1000лв. са си изхвърляне и честно казано не го казвам от позицията на човек, който ги няма.  Някой хора за 1000лв. сватба дигат.
На нашата сватба от кумовете не искахме нищо и то не защото те нямаха възможност или пък не са предложили, напротив. Щом сме решили да правим сватба, значи имаме възможност и да я финансираме. Разбрахме се да не си подаряваме подаръци, защото честно казано около организацията около сватбата не ни се занимаваше да умуваме, избираме и пр.
Пак казвам за мен 1000лв. са си изхвърляне и ако младоженците са подготвили по-скромен подарък или никакъв може да се получи доста неприятна ситуация и да бъдат поставени в неудобно положение.
За мен максимума за подарък е 500лв., като дори и това ми се струва много, но хайде.
А иначе нещо за спомен, без особена практична стойност (от типа на микровълнова, печка и т.н.) за подарък ми се струва най-удачен – като картина, скулптура или пр., но за това трябва да имаш май представа как им изглежда дома. Може и нещо, което символизира брака, новото начало. Наши приятели бяха подарили скулптура - лебед на Swarowski, защото лебедите цяла живот остават с един партньор.

# 29
  • София, център
  • Мнения: 3 455

...смятах, че 1000 български лева са достатъчни...


Пъхай ги тогава в плик и приключвай с терзанията!

Общи условия

Активация на акаунт