забелиха ни чурката

  • 11 639
  • 36
  •   1
Отговори
# 15
  • София
  • Мнения: 3 188
Ами аз пак ще кажа: в "Пирогов" има детски хирурзи и детски уролози. Те са в различни кабинети.
И при нас, както и при уролозите, има хора, които не са в час.
Иначе принципът е следния - манипулация за забелване се прави след 2-годишна възраст и то под
обща упойка.
Не е грешка, ако дотогава кожичката леко се придърпва при къпане, нещо като подготовка за спонтанно
или лекарско забелване.

# 16
  • Мнения: 48
нашата чурка пак не се забелва.днес го водих на лекар и ми казаха че пръстенчето на главичката било тясно и ако не се отпусне до септември-октомври,ще го цепят

# 17
  • Варна, България
  • Мнения: 730
Извинявайте, че се намесвам в темата, но и аз съм притеснена!
Имам син на 1 г и 9 м Неговата педиатърката му заголи чурката на няколко етапа между 6 и 10 месец. На всяка консултация по малко издърпваше кожичката. Последният път беше много болезнено. Чурката беше заголена и добре се откриваше главичката. Но въпреки всекидневното миене сутрин и вечер, но заголване през зимата - през вечер и когато е бил болен няколко последователни дни не съм го къпала, кожичката му пак зарастна и в момента главичката е заголена наполовина. Тези дни се замислих какво да правя  newsm78 Дали пак да го водя на хирург или да го оставя от самосебе си да се заголи /както пише в статията/?
ПП. Имам и въпрос към доктор Оги- Нима общата упойка за такава наглед рутинна манипулация не е опасна и вредна? Вярно е, че остава прихическа травма, но ако вариантът е до 1 г да се направи манипулацията и детето, дори и да го боли, да няма някакъв психологически проблем, или да се чака да навърши 2 години и пак да се стигне до същата манипулация в добавка с пълна упойка?

Последна редакция: пн, 09 юли 2007, 22:43 от voltage13

# 18
  • густо майна Филибето
  • Мнения: 8 539
На нас д-р Йонков от Детска хирургия в Пловдив ни даде срок 3г (ходех като беше на 2г) и после - мазане с крем (не помня името), ако не се получи, тогава хирургическа намеса. Затова пък джипито ме смята за много безотговорна майка.
 Аз не съм правила никакви манипулации, отвора беше много тесен, но напоследък ми прави впечатление, че започна да се увеличава.

# 19
  • София
  • Мнения: 3 188
ПП. Имам и въпрос към доктор Оги- Нима общата упойка за такава наглед рутинна манипулация не е опасна и вредна?
Общата упойка е краткотрайна и безвредна. Опасност има за организма, ако упойките са много чести.
Иначе се спестява не само психическия стрес на детето, но и на родителите. Пък и се работи по-спокойно, без дърпане и напъване.

# 20
  • София
  • Мнения: 3 188
... и после - мазане с крем (не помня името), ако не се получи, тогава хирургическа намеса.
При по-големи деца със изменения на кожичката, довели до фимоза, се прилага Дипрозон 0,05 за около 4-5 седмици.
Ако тяма ефект, тогава се прибягва към хирургична манипулация.

# 21
  • Добрич
  • Мнения: 3 223
Благодаря на д-р Оги за консултите!

... и после - мазане с крем (не помня името), ако не се получи, тогава хирургическа намеса.
При по-големи деца със изменения на кожичката, довели до фимоза, се прилага Дипрозон 0,05 за около 4-5 седмици.
Ако тяма ефект, тогава се прибягва към хирургична манипулация.

Какво се разбира под по- големи деца?
В този ред на мисли, синът ми е на 3 г. и 2 месеца, но не съм правила нищо по въпроса за забелването. Само поддържам хигиена. Съответно, главичката е заголена толкова, колкото беше и при раждането му, почти никак. Може би около мах 25 % е забелена.
Нямал е никакво възпаление, нито проблеми при уриниране, затова съм оставила нещата на "самотек".
Сега си мисля, дали вече не е време да се разреши този "проблем". Убедена съм, че при когото и да отида от специалистите в нашия град, ще ми препоръчат хирургическа намеса.
Започнах малко да се притеснявам....

# 22
  • София
  • Мнения: 3 188
Става дума за мазане с крем на деформирана кожичка, която води до фимоза.
При Вашето дете нещата се оправят естествено и няма нужда да прибързвате.

# 23
  • Добрич
  • Мнения: 3 223
Става дума за мазане с крем на деформирана кожичка, която води до фимоза.
При Вашето дете нещата се оправят естествено и няма нужда да прибързвате.


Т.е. считате, че поведението ми ( ненамесата ми ) е правилно за момента, нали?
А каква е долу- горе "крайната" възраст, на която все пак главичката трябва да е заголена?
Много съм Ви благодарна за консултаа!   bouquet

# 24
  • София
  • Мнения: 3 188
Няма строго определени граници за възрастта. Щом кожичката е свободна, естественото отлепване става постепенно. При някои момчета и до по-късна възраст. Аз съм се убежсавал лично, че издърпването насила унищожава нежния лигавичен слой. Ако Вие желаете да приключите с този въпрос, манипулацията трябва да стане под обща упойка с финни инструменти за отделяне на слоевете. 

# 25
  • Мнения: 1 976
С моя син следвах съветите на Doktor Ogi , на когото съм искрено благодарна   bouquet. Когато Марти навърши година и половина, педиатърката ни каза, че при всички положения ще се наложи операция, защото кожичката е много стеснена. Заведох го при Doktor Ogi и той ни каза да изчакаме с операцията. Днес (Марти навърши 2 годинки) отново бяхме при него и във вторник ще я направим.
anuschka, при Мартин главичката е заголена също толкова, колкото и при раждането. Може би трябва да отидете при специалист, който да прецени дали е необходима някаква хирургична намеса или нещата ще се случат без подобни манипулации. Няма нужда да се притесняваш, а съветът от добър лекар определено е много по-добро решение от големите чуденки, които се въртят в главите на майките. Оперативното отделяне не е  най-лошото решение, а възможно най-доброто, както е писал и Doktor Ogi, когато става въпрос за стеснена кожичка и невъзможност за естественото й отлепяне.
Ще се възползвам отново да благодаря за исключителната отзивчивост и внимание от страна на доцент Бранков!  newsm51

# 26
  • Мнения: 48
Доктор Оги при нас главичката е отлепена / поне така  ми казаха/,проблема бил че пръстенчето на кожичката било тясно .Казаха ми всеки ден да се опитвам да я заголвам,но на мен ми е проблем въобще не поддава

# 27
  • Мнения: 1 976
Доктор Оги при нас главичката е отлепена / поне така  ми казаха/,проблема бил че пръстенчето на кожичката било тясно .Казаха ми всеки ден да се опитвам да я заголвам,но на мен ми е проблем въобще не поддава
И при нас пръстенчето на кожичката  е тясно и не поддава по никакъв начин! При някои деца обаче започва поддаване и всичко си идва на мястото. 

# 28
  • Мнения: 78
Д-р Оги, днес водих сина си на консултация при неговото джи пи. Докато разбера какво става докторът му заголи пениса, а аз бях взела точно обратното решение. Сега не знам трябва ли да продължавам с тази манипулация всеки ден след като е започната вече  Sad Не знам дали ще мога изобщо да му причинявам тази болка при положение, че не съм убедена, че е правилно. Грешно ли ще е ако сега оставя нещата така и просто го мажа с Лидокаин за болката? Много ще съм благодарна за отговора. В момента сме като серия от сериал. Той плаче и аз след него  Blush

# 29
  • Мнения: 108
Здравейте д- р Оги, с радост бихме Ви посетили, но сме от Бургас, моят син е на 1г.6м. личната лекарка видя пишлето и ни прати на хирург каза, че до година и 8м. трябва да е приключил въпросът, за да не се стига до възпаление.
 Аз и мъжът изчетохме статиите за т.нар."забелване" и решихме, че след баня едно почистване и леко издръпване без натиск ще помогне, но сега сме притеснени какво да правим, моля помагайте до кога да продължаваме.Последно прочетох до 2г. или Вие какво ще ни посъветвате?

Общи условия

Активация на акаунт