цяла България чака англичаните

  • 2 828
  • 35
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 46 518
Никол, прехвърлянето се извършва по данъчна оценка, а не по пазарна цена! Wink
Сещаш се нали? Истинска златна мина! Sunglasses

Да, ясно, то почти винаги е по данъчна оценка, но накрая всеки си прибира комплекта документи, в който има и допълнителна разписка от собственика, че си е получил парите (реалните) newsm78 

# 16
  • Germany
  • Мнения: 2 010
Не знам за около София, но наистина в Търновския  край има доста англичани. Скоро минавахме през едно село, Хотница мисля, брат ми каза, че имало около 7-8 английски семейства. Селото е много приятно, зелено и спокойно. Мои приятели имат къща в с. Росно и също има англичани, самите те продадоха едната си къща на ирландци. Брат ми има, много сладурска къща в близо до В. Търново село, ново строителство. Пусна обява в агенция и преди няколко седмици също я продаде на англичани. Той искаше доста пари и толкова си взе ( нямам идея, колко може да е взела агенцията). Може би тези продажби се чуват от хората и те се надяват и на тях да се случи. Но...аз не съм сигурна, че ще вземат кой знае, колко повече пари, ако става въпрос за някоя стара и неподдържана къща. Може би зависи и от агенцията.

# 17
  • Мнения: 364
Сега ще се опитам да обясня.

Значи, англичаните пращат запитване по интернет за съответни имоти. Известно време се води кореспонденция. Когато те все пак се решат, идват в България. Още от летището ги поема брокер, води ги до хотела, после по огледи.
Повечето агенции предлагат пакетна услуга, цената е около 350 евро. Състои се от - посрещане и изпращане до летището, настаняване в хотел за 3 дни, безплатни огледи.
По тази причина, поне 90% от чужденците идват за точно 3 дни. Те идват с цел да купуват, а не да си почиват.
За тези 3 дни какво може да се направи - да си изберат имот; с помощта на юрисконсулт, да задвижат учредяване на ЕООД или ООД; да сключат предварителен договор.
В предварителния договор се упоменава цената по данъчна оценка, клиента плаща капарото на собственика.
Всичко това става в агенцията. Нали се сещаш, че малцина собственици знаят английски! Болшинството са хора на средна възраст или пенсионери. Собственика и клиента чуват това, което брокера им каже.
Брокера обяснява на купувача, че дължимата сума по предварителен договор е тази / в нея влиза комисионната/, агенцията си спира комисионната от тази сума, остатъка дава на продавача. Не се издават никакви разписки! Повечето пъти парите се превеждат от сметка, разкрита специално за случая. Тогава продавача изобщо не знае какво е преведено!

След предварителният договор, чужденеца упълномощава брокера или юрисконсулта да оперира с авоарите от сметката, както и да финализира сделката от негово име. Така, остатъка от сумата, се превежда пак по сметка. Брокерът плаща дължимото на собственика, прибира остатъка и сметката се закрива.
Никакви разписки, нищо подобно! Нали има нотариален акт, няма нужда от разписки! Wink Освен това, когато англичанина чуе, че човекът, с когото комуникира, е юрисконсулт, той изпада в екстаз! Тези хора имат огромно доверие на юрисконсултите! Те си мислят, че няма начин точно юрисконсулт да ги прекара. Факта, че не познават българското законодателство, прави нещата още по-лесни! Чужденците приемат всичко, което им каже юрисконсулта за чиста монета!
Собственикът е щастлив, че е продал имот за 30 000лв., агенцията е доволна, че го е продала за 20-25 и повече хиляди евро. Чужденеца е толкова омотан, мисли, че е ударил кьоравото и е сключил изгодна сделка! Всички са щастливи!
След като вече е решил да си види имота и да поживее в България, чужденецът разбира, че нещата не стоят точно както се и мислел, но... вече е късно! Той притежава непродаваема съборетина!
Единствената възможност е, да прекара някой свой заблуден сънародник. Някой по-съобразителни клиенти го правят, а други оплакват съдбата си!
Разбира се, някой англичани идват предварително подготвени. Те не се лъжат никак. Баламурниците са доста повече!
Истинска помия!

В последно време всички се изхитриха! Бабите се консултират с внуците, те пък се ровят в интернет! Умря келепира на агенциите! Горницата вече е не повече от 4-5 хил. евро. Е, има и изключения, но те са все по-редки!

# 18
  • Мнения: 46 518
... Никакви разписки, нищо подобно! Нали има нотариален акт, няма нужда от разписки! Wink ...


Работила съм и с чужденци, и с всякакви, всеки иска за всяка стотинка да му се представят документи, като започнеш от таксата за проверка за тежести, минеш през нотариалните плащания и стигнеш до разписка от собственика за реалната сума. Ако има разминаване м/у сумата, която е поверена и сбора от всички плащания, разликата трябва да е по сметката.

Трябва човек да има сериозен здравословен проблем, да не казвам по-силна дума, че да остави за разплащане 30 000 евро и накрая да остане с празна сметка и разписка (в случая НА играе ролята на разписка) за 5 000 лв. (да кажем, че толкова е данъчната оценка, не съм запозната с оценките в Търново Blush).

Щом казваш, значи има болни хора, от моя опит мога да кажа, че най-недоверчиви са точно чужденците, а най-доверчиви и коректни, колкото и да не им се вярва на хората- циганите  Simple Smile

# 19
  • Мнения: 364
Никол,
права си! Чужденците са най-недоверчиви, особено в България.
Разказах това, което съм видяла. Но, може да не съм видяла всичко, защото офиса ни беше малък и повечето срещи се провеждаха в съседно кафене! Документите се изготвяха в офиса, но аз нямах досег до тях. Аз поемах клиентите в офиса, нищо, че бях технически сътрудник - вършех всичко, от оптимизация на сайта, до миене на тоалетната!
Тъй, като аз се грижех за сайта и поемах цялата информация, всичко минаваше през мен. Аз публикувах обявите, на мен продавача казваше исканата цена, преди да публикувам нов имот, собственика на агенцията ми казваше, на каква цена да я пусна.
Нали се сещаш, че аз няма как да не видя разликата. Факт е, че имотите се продаваха.  Каналния ред беше този. Дали е имало неща, за които не зная....сигурно. Зная само, че горниците бяха огромни и собственика си докарваше сериозни доходи.
Да не говоря, как, със задоволство,  се е коментирало пред мен, как са прекарали еди кой си!
Мътна история. За разписките - сигурно е имало и там начин, но не мога да дам конкретен пример!
За такива неща, колкото по-малко знае човек, толкова по-добре! Peace

# 20
  • Мнения: 5 178
Имаме подобен имот (по-точно два), но не смятам да го продаваме скоро Според мен търсенето на подобни имоти следващите 5 години ще се засили, навряхме се като сърдели в големите градове и все повече хора търсят място за отмора.
Рушащ се или не имота си е имот, собственика решава дали е за продан и на каква цена. Купувача решава дали го устройва
Така че Минзухар мераците няма да отшумят.. а и не може апартаментите да са по 500 EUR/m2,  и за 2-5 хил да купиш къща с двор

# 21
  • София
  • Мнения: 6 559
Имаме подобен имот (по-точно два), но не смятам да го продаваме скоро Според мен търсенето на подобни имоти следващите 5 години ще се засили, навряхме се като сърдели в големите градове и все повече хора търсят място за отмора.
Рушащ се или не имота си е имот, собственика решава дали е за продан и на каква цена. Купувача решава дали го устройва
Така че Минзухар мераците няма да отшумят.. а и не може апартаментите да са по 500 EUR/m2,  и за 2-5 хил да купиш къща с двор

През 2000-2001 г. баща ми (бог да го прости Praynig) ми купи къща в Долна Малина (30 мин с кола е от центъра на София)  за 10 000 лв. В момента моя приятелка, брокерка ми каза, че цената е 40 000 -50 000 евра. мястото е 1.5 дка и има 2 масивни постройки къща и лятна кухня. Цените определено са главозамайващи  ooooh! ooooh! ooooh!. Друга пък приятелка си купиха имот в Елин Пелин за около 35 хил. евро - 1.2 дка място и къща от гредоред, която ще бутат за да сторят нова. Нещо не мога да свикна с тез цени  Crazy.

# 22
  • Мнения: 5 178
биби, 2000-2001 апартамент във Варна можеше да се купи за 10-12 хил. USD и то не в краен квартал. НС се продаваше на зелено на пъпа на града до Катедралата за 200-230 USD/м2.
А преди 5 години вилните места над Възраждане стуваха по 4 хил лв, сега под 20К EUR няма и то доста по-далеко от асфалтов път и тн.

# 23
  • Мнения: 13 512
Само че във варна цените не се вдигнаха заради англичаните- цените на апартаментите имам предвид. те са една много малка част от купувачите. Не знам дали все още се продава НС за под 7-800 евро/кв.м.

# 24
  • Мнения: 5 178
Да не се вдигнаха заради англичаните, но като цяло цените в цяла България  се покачват..
Няма логика на цената на 5-6 м2 в големите градове да можеш да си купиш къща на село, че и с поне1 дка двор. Айде хората там знаят как да ядат доматите Simple Smile
Съсед на село си прави баня  с тоалетна външни  , само грубия строеж му глътна ок 3 хил. лв, айде сложете поне още 2 за о борудване плочкки, цукала, душ и тн .. е какво стана. Е как цяла къща поне с 3 стаи да я продаде човек за 5 хил, ами земята край нея ? тя не струва ли

# 25
  • Мнения: 13 512
аз преди година купих около 2 декара в Априлци  със стара къща, сега цената е двойна почти. С тези пари можех да си купя 40 кв.м. апартамент в центъра на Варна.

# 26
  • Мнения: 5 178
Е Монда нищо не каза, Априлци си е град със сравнително развит туризъм.. То преди да почнат да строят на Банско и там цените бяха смешни, но сега задминават Варна. Пък и 2дка са си 2 дка свобода, а не 40 кв съобразяване със съседите. После потенциала за печалба в Априлци ти е много по-голям, а апартамента -  даваш го под наем, колкото и да е луксозен повече от 500 лв не можеш да му искаш все пак  е 40 кв

# 27
  • Мнения: 13 512
имах предвид,че цените няма накъде да падат- или ще се задържат за глемите градове ,а ще скачат селските имоти, или  градските ще пъплят, селските  ще скачат. ако човек не  разполага с много пари, е добре да ги вложи в някой селски имот,като предварително вземе предвид местоположение,перспективи и  др. Аз купих преди година в Априлци, а преди 2 -бяха още наполовина цените. това е само за 2 години. така е и в Еленския балкан, и в габровския...къде по-бавно,къде много бързо..

# 28
  • France
  • Мнения: 726
Имам имот в Пирин, на 25км от шосето за Банско, и още 9км по асфалтов път нагоре в планината на 1500м. Пистите се виждат. Разполага с 9 стаи и две бани, камина. Има възможност за още 4 стаи. Но, след смъртта на баща ми, 1/4 от имота притежава и дъщеря му от първия брак. искам да го продам. Но как да стане?
В селото, освен англичани, има и едно американско семейство, което е купило съборетина за 35хил Е.

# 29
  • София
  • Мнения: 6 559
Но, след смъртта на баща ми, 1/4 от имота притежава и дъщеря му от първия брак. искам да го продам. Но как да стане?
Не съм юрист, но без нейно съгласие не можеш. Тя има същите права като теб. Може би ти тя имате по 1/4, а майка ти, ако му е била съпруга има 1/2 от всики имоти, които приживе е притежавал ?

Общи условия

Активация на акаунт