Български крепости, кратка история и местоположение

  • 12 966
  • 42
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 11 315
Калиакра - http://photo-cult.com/album.php?aut=5rov&gal=8
Червен - http://photo-cult.com/showserie.php?id=1372

Последна редакция: пт, 06 юли 2007, 20:02 от Вечерница

# 16
# 17
  • Мнения: 1 299
Току що попаднах на следната новина (предпочитам да я копирам от сйта на www.investor.bg)

Възстановяват средновековна крепост в Родопите с 263 хил. евро
06.07.2007 16:55

Средновековната крепост Мнеакос (наричана още Моняк) край Кърджали ще се превърне в ключова забележителност в региона заедно с древния град на траките Перперикон и тракийското светилище Татул. Идеята се реализира по проект “Планината и морето - съвместни усилия за консервирането и насърчаването на културното наследство на регионите Кърджали, Самотраки – Родопи Еврос”, съобщиха от община Кърджали.

Проектът е по програма ФАР-Трансгранично сътрудничество България - Гърция 2004 и е с продължителност 12 месеца. Стойността му е близо 263 хил. евро, като 26 хил. от тях са съфинансиране от община Кърджали.


През следващите месеци ще бъде изграден автомобилен път до крепостта, паркинг, информационен център и други. По проекта вече се обучават 20 души за гидове и консервационна работа.


Предстои и разработване на три съвместни туристически пакета и промоционални материали - два видеоклипа, брошури, дискове, каталози и сайт на четири езика.


Проектът беше представен в конферентната зала на хотел “Перперикон” в Кърджали. До края на юли предстои втора среща по проекта, разработван от България и Гърция, която ще се проведе на остров Самотраки.


# 18
# 19
  • Мнения: 150
Малее, каква готина темичка се заформиии Simple Smile Много ви се кефя на всички, давайте все така! И май ще е най-добре да я преместят при туризма, наистина. Хайде, който е с връзки да помоли някой модератор. Аз само с три от тях се разбирам, ама нещо не мога да ги открия сега Simple Smile

# 20
  • Мнения: 25 643
Благодаря, Стояне!   bouquet
Между другото, наистина тази тема трябва да се пусне в Клюкарника, да я видят повече хора. Ето една идея за отпускарския период - който има възможност, да посети и снима някоя от изброените крепости, а защо не и някоя, която не е спомената?  Peace

# 21
  • София
  • Мнения: 983
Поздравления за чудесната тема  Peace

# 22
# 23
  • Мнения: 2 591
А от къде идва името на града? Свързано ли е по някакъв начин със средновековието, със стрели, с някаква голяма битка?

забравила съм  Blush може би трябва да се разтърси човек  Blush

тъкмо и аз мислех да добавям инфо за царевец, но виждам, че са ме изпреварили  Mr. Green учудих се, че го няма сред крепостите  #Crazy

# 24
  • Мнения: 150
Царевец, Червен (Русенско), Никопол и още няколко известни крепости ги няма, защото в копирания пост се разказва само за планински такива. Разбира се, Царевец е също в планината, но все пак това не е просто крепост, това е цял град Simple Smile

# 25
# 26
  • Мнения: 1 299
Царевец, Червен (Русенско), Никопол и още няколко известни крепости ги няма, защото в копирания пост се разказва само за планински такива. Разбира се, Царевец е също в планината, но все пак това не е просто крепост, това е цял град Simple Smile

Ами аз се извинявам, че добавих и не планински крепости като Баб Вида и Калиакра  Embarassed

# 27
  • Мнения: 150
Няма лошо Simple Smile Почнахме с планинските, следват равнинните и морските. Като морските можем да ги разделим на континентални и островни.

# 28
  • Мнения: 11 315
Вчера като открих този фотограф, за който споменах, бях забелязала 3-4 крепости.
Като го разгледах по-обстойно, се оказа, че е ходил да снима май почти всичките.
Наистина си заслужава човек да му разгледа всичките снимки от линка.
Аз се насладих вчера на комбинацията от разказа на 100ян и снимките на Архангел.

# 29
  • Мнения: 1 299
Ловешката крепост



Срамота е , но ще си призная - за повечето крепости научих от темата...малко от тях съм виждала... Ето, на Ловешката никога не съм била  Embarassed Embarassed Embarassed
Толкова искам да отделя 2 седмици (дали ще стигнат  Thinking) да обиколя Бг и да мина през всички тези места...срамота е, че не знам за тях и не съм ги посещавала  Embarassed

Общи условия

Активация на акаунт