раничка на шийката на матката

  • 33 706
  • 127
  •   1
Отговори
# 15
  • София
  • Мнения: 13 206
Правиха ми кюртаж с хистология, не заради раничката  Wink
А ПАП2 с множество еритроцити беше резултата от хубаво натъркване точно от кървящата раничка

Нали го знаеш онзи виц, дето се возили програмист, хардуерист и механик в колата?
Колта като закъсала механикът казал "проблема е нещо по механиката", хардуерстът казала "проблемът е нещо по електрониката"....

Не, не.. не става дума за кюртаж. За биопсия на шийката. Взима се материал от самата шийка, от мястото където е мозайката. После си се изследва за ракови клетки. Това няма нищо общо с вътрешността на матката и кюртирането. Мисълта ми беше, че и с цитонамазки (които не са грешни) ПАП 1 и 2 пак може да си има преканцероза... но това се вижда с колпоскоп и изследване на материала

# 16
  • София
  • Мнения: 13 206
искам да попитам,но незнам кои да ми отговори.родих преди 5 месеца обаче преди това ми казаха,че имам рани4ка на шийката на матката.при самата операция ми намериха миома.искам да ми кажете кога трябва да отида на преглед ?перди или след като ми свърши цикъла?предварително благодаря

За шийката няма значение кога ще отидеш на преглед! Ако се изгаря раничка тогава се ходи в първите 3 дни чисти след цикъл. Има значение цикъла и когат се гледа тялото на матката. Ама там е в зависимост какво се гледа Wink

# 17
  • Мнения: 668
благодаря !ще отида кам средата на месеца да вида какво став с тая гадна миома

# 18
  • София
  • Мнения: 13 206
благодаря !ще отида кам средата на месеца да вида какво став с тая гадна миома

За миомата.. тя се влияе от лигавицата на матката, затова има значение кога се гледа. Моя приятелка ходи и по мои спомени беше в средата на цикъла. Най-добре питай лекар, той да каже. Grinning

# 19
  • Мнения: 656
Не, не.. не става дума за кюртаж. За биопсия на шийката. Взима се материал от самата шийка, от мястото където е мозайката. После си се изследва за ракови клетки. Това няма нищо общо с вътрешността на матката и кюртирането. Мисълта ми беше, че и с цитонамазки (които не са грешни) ПАП 1 и 2 пак може да си има преканцероза... но това се вижда с колпоскоп и изследване на материала
Биопсия (или хистологично изследване) са правили на участък от матката и шийката.
Самата цитонамазка взимат от 2места - достатъчно запозната си.
При 2 цитонамазки в разстояние от 1 месец да покаже резултат ПАП 2, не е голяма вероятността да има ракови.
Кюртажа го направиха по друг повод (2 години по-късно), нещо от рода на "секретите и неизлющената матка" на питащата, защото и полип имах, резултата хистологията - възпаление на шийката на матката (ендоцервицит), по ПАП класификацията попада в ПАП 3, но пак няма ракови клетки.
Това, че гинеколог и е казал, че и няма нищо може да означава 2 неща - или наистина и няма нищо, или не иска да я притеснява предварително без да е сигурен в резултата - нещо което вие тук обезмисляте.
Та от тези 2 цитонамазки до кюртажа минаха 2 години и кървящата нелекувана по никакъв начин раничка вече не кърви, дори напоследък и бялото течение ми изчезна. Така че не всяка раничка, която кърви задължително означава нещо лошо.

Подобни на описаното болки съм имала и аз - същите болки бяха и по време на преглед, гинеколожката каза че са от незатворена добре матка. Но не съм гинеколог да кажа какво и е, нито пък гинеколог ще даде диагноза по мрежата без преглед. Защото освен болките имах и други симптоми.

Всеки лекувал някакво заболяване съпоставя чуждите симптоми със своите и си мисли различни неща. Аз давам пример, който показва, че кървяща раничка може да мине и без лечение и без да означава рак. Коя от двете ни е права и доказва ли твоето твърдение, че моя или на питащата гинеколога е некомпетентен?

# 20
  • Мнения: 656
благодаря !ще отида кам средата на месеца да вида какво став с тая гадна миома

За миомата.. тя се влияе от лигавицата на матката, затова има значение кога се гледа. Моя приятелка ходи и по мои спомени беше в средата на цикъла. Най-добре питай лекар, той да каже. Grinning
За миомите ми гинеколозите казаха " с тях и 100 години можеш да си живееш".
98% от миомите били доброкачествени образувания.

# 21
А аз искам да питам раничката само с цитонамазка ли се открива,с вагинален ехограф или с обикновен преглед възможно ли е да се открие?

# 22
  • Вече в моята си приказка...
  • Мнения: 4 371
А аз искам да питам раничката само с цитонамазка ли се открива,с вагинален ехограф или с обикновен преглед възможно ли е да се открие?

Доколкото знам цитонамазката не открива ранички. По скоро се откриват с обикновен преглед при гинеколог.

# 23
  • София
  • Мнения: 13 206
благодаря !ще отида кам средата на месеца да вида какво став с тая гадна миома

За миомата.. тя се влияе от лигавицата на матката, затова има значение кога се гледа. Моя приятелка ходи и по мои спомени беше в средата на цикъла. Най-добре питай лекар, той да каже. Grinning
За миомите ми гинеколозите казаха " с тях и 100 години можеш да си живееш".
98% от миомите били доброкачествени образувания.

ОК, но ти си ходи на прегледи. Миомите по правило са доброкачествени!

# 24
  • Мнения: 656
ОК, но ти си ходи на прегледи. Миомите по правило са доброкачествени!
На мен по-скоро ми прозвуча като "ако не лекуваш другия си проблем може и да не изкараш още 100 години"...  Laughing така че си спазвам предписанията.
Миомите били 3 вида - от страната на лигавицата, в стената на матката и от външната страна на матката. В зависимост от големината им и разположението им гинеколозите си казват дали трябва да бъдат наблюдавани и на колко време.
Процентно изразено полипите имат по-голям шанс да се окажат злокачествени образувания отколкото миомите.

Информцията ми е главно от чужбински сайтове, предимно на английски, не е от форуми. Има много сайтове с въпроси и отговори на руски език също, където отговарящите са лекари, някои от които и гинеколози. От тях също съм черпила иформация. Няма голяма разлика в съдържанието на прочетеното в руските и английските/американските сайтове.

# 25
  • София
  • Мнения: 13 206
Да, има разлика, но профилактика му е майката! За всичко!  Grinning Аз всяка година ходя с голямо шубе на всеки профилактичен преглед, но това е положението! Но ми прави впечатление, че много лекари правят единствено и само цитонамазка. А когато има раничка трябва да се прави колпоскопия!!! Някои виждат раничката и ПАП 1 или 2 и айде, давай да горим. Ми и аз бях с ПАП 1 и 2 и не пречеше да имам в единия случай дисплазия, а след това и полипозно образувание. Ей затова пиша всичко това. За да искат жените да им правят това изследване. Ще си спестят доста неприятности!

# 26
  • Мнения: 656
Жената е писала, че първо ще и правят цитонамазка. Hug
Според мен я плашите излишно.

# 27
  • Мнения: 9 095
извинявйте че повдигам темата, но имам едно питане и не си струва май да почвам нова тема- при прегледи вече втора гинеколожка ми забелязва раничка, едната каза като родя да се маха, другата иска да я тушира, вероятно с медикамент, в крайна сметка днес имам час, не са ми правени изследвания и доколкото знам иска днес да я лекуваме, от доста време имам разни болки и все лекувам някакви бактерии и си мисля че раничката може да е причината, сега чета за цитонамазка и се чудя да искам ли първо изследване ако тя не предприеме такова или направо да лекуваме Rolling Eyes

# 28
  • Мнения: 230
А колпоскопията поема ли се от Здр. каса,? Ако не- колко струва? Кажете повече за това, моля.

# 29
  • Мнения: 1 817
Здравейте! И аз искам да кажа, че при наличието на раничка, прегледът трябва да бъде по-обстоен! Първо се взима цитонамазка, после се прави колпоскопски преглед, който освен оглеждане с колпоскоп, включва и проба с оцетна киселина и ако се наложи, проба с йод след това. Ако се открият клетки с променен строеж, се взима биопсия с щипка. Освен това се прави пълна микробиология, изследване за гъбички и днк тест за наличие на човешки папилома вирус. Едва след като всички резултати са на лице, може да се направи заключение за състоянието на раничката и да се вземе решение какво следва. Според последните проучвания раничките трябва да се лекуват само с лазер, с токова нишка или с криотерапия (замръзяване). Тези методи дават най-добър резултат при лечението на проблема и имат най-малко странични ефекти!
Обикновенно, когато раничката не е в напреднал стадий, може да се изчака около 1 година (или по-дълго), през която раничката се следи на 3 месеца. При 80% от жените в рамките на 1 година организмът сам се справя с проблема!

Общи условия

Активация на акаунт