СНБМ - инициативи - 12 част

  • 16 722
  • 411
  •   1
Отговори
# 315
  • С питане до Цариград, стига се, но с ... отзад!
  • Мнения: 6 410
  Ето отговора от ФРГИ :
Zdraveite,
pishe vi Krasimira Velichkova.
Yuriy Vulkovsky veche ne raboti v Rabotilnicata. I moje za vaprosi da sa svarzvate s men.
Vie ste izpratili i mejdinen i kraen otchet. Taka che vsichko e nared po otnoshenie na dokumentaciyata.
MOlq vi obache da ni se obadite, zashtoto iskame da vi pokanim da doidete s nas v BTV v petak v predavaneto "Iskreno i lichno." i poneje trqbva speshno da govorim s redaktorite koj shte zavedem.
 
Nadqvam se da mojete da doidete.
 
POzravi,
Krasi

Ето и с превод:
Здравейте,
пише ви Красимира Величкова.
Юрий Vulkovsky вече не работи в Работилницата. И може за въпроси да са свързвате с мен.
Вие сте изпратили и междинен и краен отчет. Така че всичко е наред по отношение на документацията.
МОля ви обаче да ни се обадите, защото искаме да ви поканим да дойдете с нас в BTV в петък в предаването "Искрено и лично." и понеже трябва спешно да говорим с редакторите кой ще заведем.

Писмото е в общата поща. Peace

# 316
  • Мнения: 4 181
Момичета, на мен се пада честта като гледам Кали не е имала възможност да пише да ви съобщя , че официално близнаците от следващата година ще имат предимство при записване в детските градини и ОДЗ-тата newsm44
Беше много трудно на срещата, директорките, които присъстваха бяха почти всички против поради ред причини, но г-н Камен Йорданов отстояваше позицията ни, каза че има подкрепата и на г-жа Фандъкова. Ние с Кали обяснихме надълго и нашироко какви са ни мотивите и в крайна сметка вече е записано в системата   bouquet

Раде, ще се обадя във ФРГИ да видя за какво става въпрос.

# 317
  • Мнения: 1 895
Момичета, на мен се пада честта като гледам Кали не е имала възможност да пише да ви съобщя , че официално близнаците от следващата година ще имат предимство при записване в детските градини и ОДЗ-тата newsm44

СТРА - ХОТ - НИ СТЕ!!!  bouquet

# 318
  • Мнения: 2 070
Браво Хриси и Кали!
Много ми е интересно какви са им аргументите на директорките, добре че сте били там и честно казано добре, че успяхме с добра комуникация да си създадем добри отношения с Фандъкова и целият отдел. Пък и не виждам каво толкова ще ги затрудни това да са с предимство близнаците. Предполагам, че това ще се отнася и за яслите в крайна сметка, поне както досега за приема си бяха на едно...

# 319
  • Мнения: 4 181
Деси, аргументите им бяха най-вече , че имало и дргуи групи, които щели да искат предимства  Rolling Eyes
А за яслите трябва да се говори с отдел Здравеопазване, те са друга губерния  ooooh! и електронния регистър няма да ги включва.
Ще включва само яслените групи в ОДЗ-тата.
Довечера ще напиша подробности за самия регистър, защото сега имам сто ангажимента  Crazy

# 320
  • София
  • Мнения: 12 284
   Супер, много се радвам че именно това ми е болна тема. А наистина включват ли се и яслите?
   Момичета нещо не мога да открия друга мама за участие в Искрено и Лично, а малките са настинали и съм сама, незнам как ще успея аз да дойда. Докога трябва да се отговори със сигурност кой ще присъства?

# 321
  • Мнения: 2 070
Еми прави са донякъде, че и други може да искат предимства, но аз сега не се сещам кои може да са тия групи честно казано. На доста е дадено предимство, най-вече семейства, които разчитат на заплатата на единият родител, защото другият е войник, студент, болен, инвалид и т.н. Родителите на близнаци трябва да имат комфорта да работят спокойно, защото грижите по децата и разходите са двойни по едно и също време и тва е положението. Дано наистина влезе в системата.

# 322
  • Мнения: 4 181
   Супер, много се радвам че именно това ми е болна тема. А наистина включват ли се и яслите?
   Момичета нещо не мога да открия друга мама за участие в Искрено и Лично, а малките са настинали и съм сама, незнам как ще успея аз да дойда. Докога трябва да се отговори със сигурност кой ще присъства?
Мими, написах в предния постинг, за яслите трябва да говорим отделно, но ако си подадеш молб в ОДЗ, тоест в което има и градински и яслени групи, имаш предимство  Peace
за Искрено и лично до 17 ч  Peace

# 323
  • Мнения: 3 336
Хриси, видях че си оставила на мен честта да информирам близнашките майки във форума, ето пуснатата тема http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=225998.0

Наистина до последно не вярвах, че ще стигнем до решение за предимство, бяхме 4 на 4, 4 директорки на детски градини срещу нас и 2 с нас, Камен Йорданов каза последната дума за което искрено му благодаря  bouquet

Момичета, за писмото, явно е от уиндоуса ми - последния модел и затова изисква инсталация. Не виждам друг вариант, освен да ви пейстна писмото тук, просто нямам идея как да го преформатирам, за да го виждате.

Ето го:

 Уважаеми г-н Министър,

На 19.06.2007г. в гр. София Сдружение „Настоящи и бъдещи майки” /СНБМ/ проведе Кръгла маса по проблемите на близнаците, на която присъстваха представители на ресорните интституции по различните поставени от нас теми.

Благодарим за Вашето писмо, прочетено от Вашата представителка Д-р Ташкова, в което изразявате готовност да си сътрудничим за подобряване на условията по време на бременност, раждане и отглеждане на близнаци в България.

В отговор на Вашето писмо, искаме да Ви информираме за обсъдените на Кръглата маса проблеми и предложения в сферата на здравеопазването, както и за поетите от страна на Д-р Ташкова ангажименти.

Статистика... ??? Да включим само кратко представяне или цялата статистика, дадена от Калчев, като приложение?

Майчино и детско здравеопазване
Проблеми:

- СНБМ се консултира със специалисти акушер–гинеколози и тяхното мнение е, че е недостатъчен броят на консултациите, прегледите и ехографиите по пътеките на НЗОК за доболнична помощ в случай на многоплодна бременност. Според специалистите в такъв случай се налага по-често наблюдение върху бременността, тъй като възможността от различни усложнения при многоплодна бременност и особено при бременност с еднояйчни близнаци с обща плацента е много по-голяма.

- Факт е, че близнаците обикновено се раждат недоносени и това налага по-дългия им престой в болница след раждането. В много случаи обаче майката бива изписана принудително доста по-рано, понякога дори месец преди децата й, след което бива забраняван достъпа й до децата, за да не пренася инфекции отвън или пък се ограничава достъпа й в определени часове. Това лишава майката и децата й от близък контакт, който е от първостепенна важност от психологическа гледна точка, и също така лишава децата от възможността да се хранят с най-доброто за тях – майчината кърма.

-   Много важно за всяка майка е да й бъде обяснено нагледно в болницата как да кърми децата си. За майките на близнаци е от особена важност и подкрепата на болничния персонал в това начинание, защото кърменето на повече от едно дете е доста трудна задача и много от майките на близнаци се отказват още в началото, ако няма кой да им помогне и подкрепи. За съжаление практиката показва, че в повечето болници никой не обяснява на майките как да кърмят децата си, персонала на детските отделения НЕ подкрепя и НЕ стимулира майките по никакъв начин, но дори има случаи в които персонала на детското отделение възпрепятства кърменето на децата, като ограничава времето за кърмене заради графика на отделението. В случаите, в които майка на близнаци трябва да накърми децата си в детското отделение по една или друга причина, времето за кърмене обикновено стига само за едно от децата.
-   Обикновено близнаците боледуват от една и съща болест едновременно или последователно. Това прави двоен разход за семейството за лекарства в един и същи период от време и натоварва неимоверно семейния бюджет.


Предложения на СНБМ:

1.   Майчино и детско здравеопазване

   Да се създаде специална пътека на НЗОК за доболнична помощ при многоплодна бременност, която да включва право на допълнителни консултации, изследвания и прегледи, включително с ехограф.

   Да се прекрати практиката с принудителното изписване на майката преди децата й от родилните домове, защото така децата губят правото си да бъдат кърмени.

   Да се назначат във всяко родилно отделение консултанти по кърмене или да бъде обучен специално персонал, който да отговаря за това.

   Да се въведе инструкция, съгласно която времето за кърмене да бъде съобразено с нуждите и броя на децата, а не с графика на детското отделение.

   Поемане от НЗОК на специалните скъпоструващи адаптирани млека при диагноза Гастроезофагеален рефлукс. Настояваме тази диагноза да бъде включена в Списъка с медицински изделия и диетични храни за специални медицински цели за домашно лечение, заплащани напълно или частично от НЗОК . В случаи, в които всеки от близнаците се нуждае от такова специално адаптирано мляко, родителите изнемогват финансово.

   При едновременно или последователно заболяване на близнаците от една и съща болест лекарствата за второто и всяко следващо близначе да се поемат от НЗОК с бележка от педиатъра.

На организираната от нас на 19.06.2007г. Кръгла маса по проблемите на близнаците, Д-р Ташева от Министерство на здравеопазването пое ангажимент:
- да се променят Стандартите за неонатологичните отделения , така че да се организира  достъпа на майките и храненето с кърма на децата.
- да повдигне въпроса за включването на диагноза Гастроезофагеален рефлукс в  Наредба № 38 на МЗ.

Също така ни информира, че в момента се изготвя и наредба за генетичните изследвания. Целта е да се прави масово генетичен скрининг. Една от идеите е при лоши резултати на  БХС (биохимичния скрининг) да се поема от касата феталната морфолгия. СНБМ подкрепя тази идея.




2.   Детски кухни, детски заведения – ясли и обединени детски заведения

   да има отстъпка за второ и всяко следващо дете от едно семейство, ползващо услугите на детските кухни по едно и също време по примера на отстъпките в детските заведения /50% за второ дете от същото семейство и безплатно за трето и следващо дете/.

   да има предимство и близнаците при прием в ясли и яслени групи на обединените детски заведения.

Д-р Кирилова от отдел „Здравеопазване” на Столична Община ни информира, че се подготвя нова Наредба за яслите от 01.01.2008г. от Министерство на здравеопазването, затова настояваме предложението ни за предимство при прием на близнаци да бъде разгледано и включено в наредбата и също така да разгледате предложението ни за отстъпка в детските кухни при едновременно ползване от две или повече деца от същото семейство.

На 24.09.2007г. присъствахме на среща с г-н Камен Йорданов от отдел "Образование" към Столична голяма община, във връзка с условията и начините на прием в обединените детски заведения и детските градини в София. Имаме неговото уверение, че от 1.1.2007г. близнаците ще ползват предимство при прием в детските заведения, възложени на отдел "Образование" към СГО. Вярваме, че не би представлявало проблем да бъде дадено предимство при прием а близнаци и в детските ясли, тъй като става въпрос за незначителен процент от общо родените деца. Тук нещо не ми го ражда главата, защото съм в еуфория днес, прощавайте Embarassed Laughing


Относно храненето трябва да измислим текстче. Може и за белината да сложим нещо профилактично Mr. Green

Долното съм го оставила за инфо като копи-пействах, може да потрябва:

Относно храненето РИОКОЗ един път годишно инспектира храната в яслите.
В закона за здравето е заложено да има яслени групи за деца на възраст от 3 до 10 месеца, които не е ясно как ще се организират.
В София има 27 детски ясли. През тази година са разкрити още 70 яслени места в съществуващи ясли. – НЕ Е ДОВЪРШНО и не знам какво да включим тук.

# 324
  • София
  • Мнения: 6 225
Момичета, в пресата нищо ли не излиза?
Сега разбрах от дамата в МТСП, че Масларова е казала, че ще предложат майчинството да бъде 220 догодина, това за близнаците също.
Някой въобще следи ли я тази преса  Rolling Eyes

Във в. "Сега" не е имало нищо.

# 325
  • София
  • Мнения: 12 284
   За Искрено и Лично, не мога да открия никоя друга мама която да участва. В този случай ще се опитам да дойда сама с тях с такси, настинали ненастинали... Друг вариант не виждам....

# 326
  • Мнения: 3 336
   За Искрено и Лично, не мога да открия никоя друга мама която да участва. В този случай ще се опитам да дойда сама с тях с такси, настинали ненастинали... Друг вариант не виждам....

Много се радвам, че се нави Hug Моите по това време спят и ако им се забави съня става революция Crazy

# 327
  • София
  • Мнения: 12 284
   То не е толкова до навиване. Да оставим че се притеснявам, но незнам как ще дойда сама с тях, още не ходят достатъчно стабилно за ръчичка и сама без количката ще откача. След скорошното им боледуване, по-лесно се разболяват и вече втори ден са храмави. Отделно и ние именно тогава спим. Явно ще ги побъркаме. Вече казали ли сте кои ще участват или има възможност все още някои друг да се съгласи? Колко време ще е участието и какво именно ще се коментира?

# 328
  • Мнения: 2 070
Кали, единственото, което ме притеснява е, че е дългичко писмото. Утре пак ще го видя, че сега не мога да пиша.

# 329
  • Мнения: 1 671
Цитат
Имаме неговото уверение, че от 1.1.2008г. близнаците ще ползват предимство при прием в детските заведения, възложени на отдел "Образование" към СГО.

Общи условия

Активация на акаунт