За значението на името и защо трябва да се кръсти на дядото или бабата?

  • 18 601
  • 147
  •   1
Отговори
# 120
  • Мнения: 7 201
На мен ми харесва тази традиция, да се кръщава на човек, който цениш и обичаш...
И когато имам друго дете ще го кръстя така както  Аз искам,понеже първото беше както мъжът ми искаше! ooooh!

# 121
  • София, център
  • Мнения: 3 455
Правото на вето трябва да принадлежи на майката по отношение имената на децата й. Точка.

# 122
  • София
  • Мнения: 369
мноооого ме е яд на татковци, които не уважават жена си!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
тя е дума безгласна, а!!!!!

неговите родители са всичко, а нейните не са....
тя като мнение по въпроса - не се отчита, така ли???? само той ли е меродавен?!?!????
 аз бих спорила с такъв мъж... ама все си мисля, че нямаше да си избера мъж с който да не мога да общувам.... или който да ме подтиска, или пък сам да решава за цялото семейство....

живи и здрави да сте... ама ако не можеш да общуваш с мъжа си, защо си го взела.... не те обвинявам... просто това е най-важното за мен - да се разбираме, да се чуваме, да се обичаме

успех и късмет!!!

# 123
  • Мнения: 19 326
Еее хубаво е да кажеш - Аз раждам, аз кръщавам.
Аз също ще кръстя сина си на свекър ми - .... това е желаниео на съпруга ми. Името е остаряло, не ми харесва сега и .... не харесвам тъпата традиция.... но отстъпих и така ще го кръстя. Просто го приех. Не знам кое е по-правилното в случая /не търся и съвет/. Просто се надявам, че детето мин ще приеме името си, мъжът ми ще е доволен.... и няма да има караници около раждането ми.
В нашия случай вариант с буква няма - или - или. Говорихме много с мъжа ми по темата... всеки мой познат като чуе името ме пита - Ти луда ли си да си кръстиш детето така... ами може би да. Може да се дължи на факта че аз самата не успях да се наложа на мъжа ми... може да е защото все пак аз съм по-склонна на компромиси... не знам. Надявам се че няма да съжалявам един ден.
Иначе и аз смятам че никой няма право да се сърди как ще е кръстен внука му.. това е най-голямата проститя.... Вместо да си щастлив че ти се е родило внуче да се сърдиш че не е кръстено на теб... - старчески егоизъм ли що ли???? Всеки решава кое е най-доброто за детето... в моя случай е отсъпката - поне според мен.
Има всякакви ситуации и семейства - много хора са ми казвали - Допуснеш ли веднжъ да ти се наложат край - постоянно ще го правят.... Ами аз не страдам от комплекст че ми се месят свекърите... а и в случая се наложи мъжа ми....

не мисли,че сега като правиш ти компромис следващият път ще направи мъжът ти или родителите му.може да не е за име,а за нещо друго.един компромис води след себе си и други.надявам се да не се обидиш,че ти го казвам,но знам от личен опит,че с компромиси човек по-хубав не става.ако имаето  не ти харесва,споразумейте се да е само на първата буква или на първите три букви.така компромисът ще е от двете страни.

# 124
  • Brokenpromiseland
  • Мнения: 1 432
По принцип много харесвах имената Наталия, Анелия, и Ивон, но тъй като бабите се казват Иванка и Недялка категорично отказах да кръстя детето си с някое от тези имена, за да няма сръдни.След като явно никой не може да направи компромис, името е по свободен избор.
Кръщаването на детето с име на някой от родителите за мен не е етично спрямо другият родител....с какво единият заслужава повече от другият.
А и това че детето е Петър,точно както дядо си напр....не го прави повече внук от другите внучето... и не го намирам като основание да си обичаш повече това внуче и заради едно име да му предпишеш в повече апартамент,кола и 100 декара ниви....например. Mr. Green

Последна редакция: пт, 13 юли 2007, 13:23 от Angel^wings

# 125
  • Мнения: 8 769
Надявам се че няма да съжалявам един ден.
Важното е да си сама убедена, че си взела правилно решение.
Вътрешно да нямаш терзания, за компромиса, който си направила!

# 126
  • Мнения: 139
според мен е по-важно как ще се чувства детето с това име. Щом като още от сега всеки пита "как ще си кръстиш детето с такова име" /макар че точното име не се споменава/, как ли ще се чувства самото дете като му се наложи да си каже името /или ще си измисли някакво близко до рожденото за пред хората/
За мен по-важно би било как ще чувства детето, а не свекъра и свекървата ако не го кръстя на тях /или мъжа ми/
Мисля си, че ако седнеш да поговориш с мъжа си и му изложиш твоите доводи ще се разберете за някакъв среден вариант-само буквата например или част от името. Нали го правите заради детето в крайна сметка.
Желая ти успех!!!

# 127
  • Мнения: 2 978
За мен на първо място е с бащата на детето да сме на едно мнение, да знаем как ще наричаме НАШЕТО дете на галено, как ще си го гледаме и т.н.

Не мога и не искам да разбера хората, които се карат за някакви имена. Да се налагат мнения, да се казва, първо ще е моето, а второто дете ще е с твоето име....ужас ooooh!

Да не говорим за родителите, които си налагат мнението.
Радвам се, че моите и на съпруга ми родители не си наложиха мненията. Радвам се, че само с една дума се разбрахме и за името.


Дано и вие изберете име, което харесва и на двама ви.  bouquet

# 128
  • Мнения: 1 555
Никога не бих си кръстила децата на никой роднина, мъжът ми никога не е повдигал въпроса и досега заедно сме си мислили имената !
Не мога да си представа някой да ми се налага с мнението си особено когато това е свързано с децата ни !! Naughty

# 129
Аз не мога да разбера защо бързате да се карате при положение, че даже не знаете пола на бебето? Ами ако е момиче? Всички тези дрязги ще се окажат излишни Hug



важен е принципа и това, отсега да бъдем на едно мнение, на някои хора им трябва повече време, за да приемат такова нещо и де започнат да го приемат, а иначе за момиче сме си избрали Милица.

# 130
  • Мнения: 175
Ох много се ядосвам на такива глупости. Не може ли да сме нормални и да сме малко по-интелигентни в тази наша откачена държава. Всичко това ми е толкова селско - тези ритуали и традиции. Ами аз както виждам те не са направени за да се чувстваме добре, а само да ни затормозяват и да създават конфликти. Всички тези глупости на кого било кръстено детето, разни там щурави погачи, на които не ходели мъже   Laughing Това ми е много смешно да Ви кажа. Все едно аз каня една двойка да ми види детето и казвам на мъжа - тебе не те харесвам ти отивай някъде, ще влезе само жена ти. А това с имената също много ме вбесява. Сядат си родителите и си избират името. Никакви баби и дядовци не играят в играта. Това си е тяхно дете -  те ще си го гледат, възпитават, ще се грижат за него и изобщо ще си правят каквото си решат. Направо не знам тези родители, които се месят в семействата на децата си как не ги е срам да създават конфликти.  #2gunfire
Според мен всяко семейство трябва да си взема само решенията, а близките им да се съобразяват с това.   bouquet

# 131
  • БГ
  • Мнения: 735
подкрепям yana_divrova Peace
за мен избора на име си е индивидуален, можеш още от сега д а подготвиш родата с изявление че няма да е на никого кръстено smile3513,да не се надяват, аз така направих и казах че им стига че беба ще носи тяхната фамилия,щото може да си я запиша с моята, от което реакцията беше- #Shocked
успех  bouquet

# 132
  • Мнения: 174
Би ми било обидно и унизително да ми натрапват име което не харесвам.
Недей да правиш компромис със себе си.
 NaughtyЩом не ти харесва името, не отстъпвай!

# 133
  • Мнения: 887
Моето мнение, е че е абсолютна отживелица да се кръщават децата на бабата или дядото, заради традицията. Разбира се, че името трябва да се избере с единното съгласие на двамата родители - независимо дали е име на роднона или не. Смятам, че никой няма право да отнема правото на личен избор каквото в случая е изборът на име.

# 134
  • Мнения: 134
за мен също е отживелица  Crossing Arms
бях в началото на бременността си когато заявих, че имам ли момиче ще се казва Ивайла, не се прие радушно, но .... името си ми харесва това си ми е детска мечта може да се каже и реших да не отстъпвам  Naughty Съпругът ми сподели желанието си да кръстим детето на баща му, щял да се надява  Rolling Eyes не бях съгласна и си го казах. Бях готова да отстъпя тъй като всички видеозони показаха- момче, да носи името на баща си, понеже нашият тати е скромен и това отпадна и влязох в родилно без да имаме избрано име за чакания син...
Роди се момИче  Joy hahaha и за мен въпроса беше приключен. Без да го коментираме по телефон на 2-рия ден акушерките ми донесоха да подпиша бланка, попълнена от мъжа ми за името на детето пишеше с големи букви Ивайла ... това беше нашия случай, компромис тогава направи таткото, което не му е присъщо   Heart Eyes

Общи условия

Активация на акаунт