"Мамо, защо?"

  • 2 447
  • 43
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • 3
  • Всички
  • Мнения: 4 806
За мен и моята дъщеря (2г8м) започна ерата "защо?" от няколко седмици, може би два месеца вече.

За много от нещата ми е лесно да обяснявам.

Появяват се и въпроси от типа "защо?", на които не мога да дам отговор. По - точно, не мога да дам обяснение, което да удовлетворително и разбираемо за нея.

Започвам с първия пример от снощи. Не е същостно важен, просто за да формулирам темата, в която очаквам да се появят множество подобни "сценарии". Ще се радвам да обменим ценни съвети в тази област, която считам за изключително важна в израстването на децата.

Случаят е следният...
Седим двете, допрели крака. Аз съм лакирана. Малката казва "Мамо, искам и аз лак". Отговарям "За теб няма смисъл да имаш лак, имаш хубави малки крачета... ", "Защо? Нали вече съм голяма?".

За да стане по - ясно, откъде идва затруднението ми. Преди 10 дена махнахме памперса. Основното мото на кампанията беше "Ти вече си голяма и правиш като големите". Добре, как да почна да обяснявам, че е голяма за гърнето, а за лакиране е малка?

Какво бихте предложили за един такъв случай?

# 1
  • Мнения: 1 753
Аз в такива случаи казвам `Когато станеш висока колкото мен тогава ще се лакираш и гримираш. Сега си голяма, но още не си висока`  Laughing
Абе трудно е. При нас също започна периода на Защо-тването и вечер не можем да заспим по 1 час от множеството въпроси, които я вълнуват....  Crazy

# 2
  • Мнения: 3 367
..4етох 4е децата доста пъти защо-ткат за да водят разговор и да им се обръща внимание,та аз отдавна не отговарям 100% на хилядите защо-та,подбирам тези които наистина ми се струват смислени..пишеше 4е голям процент родители дават дълги и ненужни за детето в момента обяснения,като то съвсем ок би се задоволило с 2-3 думи
отговорът на Ал ползвам и аз,или казвам 4е ходя на работа и там трябва да съм с ........

# 3
  • Мнения: 4 806
благодаря, и двата варианта ще ми свършат работа.

това, че излишно се товарим с отговори на всичките "защо?" ми е ново
винаги съм смятала, че е важно да се отговори на всеки въпрос, по възможност изчерпателно и във всички случаи без да се лъже.

# 4
  • по пътеката
  • Мнения: 3 149
асса, на мене са  ми давали подробни отговори като малка, много съм попила,не съжалявам, 4е съм мъ4ила баща ми основно! голям мозък беше, имаше да се у4а още много! обяснявай,но да се разбира! какво да кажа аз - отиваме в магазина и тя ми заявява без капка притеснение: отивам да си избера боя за косата, коя да избера ,мамо?лак, грим и каквото е за мене е пробвала, парфюми, кремове, ина4е се обяснява за какво се ползват и от  кого- за бръ4ките, 4е има кремове за лице, тяло, за подси4ане(дупе), детски, на тати, на мама!за слънце и тн! най- ми е смешна с времето и разстоянията! аз искам да пита, имам отговори, само да има желание да знае! Hug Peace

# 5
  • Мнения: 3 367
благодаря, и двата варианта ще ми свършат работа.

това, че излишно се товарим с отговори на всичките "защо?" ми е ново
винаги съм смятала, че е важно да се отговори на всеки въпрос, по възможност изчерпателно и във всички случаи без да се лъже.


i аз така, но в л-рата е добре обяснено и мотвирано..отнасям се с голямо уважение към децата ни и много се измъ4вах в на4алото,но фактът си е факт,може би 30% от слу4аите защо-то е само за да си говорим
и не става дума за игнориране и не-отговаряне,по-скоро за отместване на темата ,особено при верига от защо-та(това е специалитет на дъщеря ни,реди ги по 15ина едно подир друго)
даденият пример беше как децата казват мамо с повод и без повод,за да ни викат или не,просто им е като залепена таз дума за езика..като порастнат и видят 4е им се обръща внимание на защо-то запо4ват да го ползват като мамо-то в по-малка възраст..
из4ерпателно също не е нужно за малки деца,защото от много думи губят смисъла, но 4естно-да,независимо от възрастта..

# 6
  • Мнения: 8 769
Специално с лакирането-бих й сложила лак, за да види как не отива на малките деца. Правила съм го, и Кейти сега не се тръшка за лак.
По същия начин имаме спорове колко голяма в съност е тя-за едни неща е голяма,за други не. И обяснявам.
винаги съм смятала, че е важно да се отговори на всеки въпрос, по възможност изчерпателно и във всички случаи без да се лъже.
Да, аз също смятам така и го правя. Не ми тежи.
и вечер не можем да заспим по 1 час от множеството въпроси, които я вълнуват....  Crazy
Да, когато започне да прекалява особено преди заспиване, й обещавам, че утре ще продължим, а сега много ми се спи. Ако тя настоява, започвам да се правя на заспала (и понякога съвсем наистина си заспивам преди нея....).

# 7
  • Мнения: 3 367
..явно говорим за разли4ни неща..за мен из4ерпателен отговор на "защо вали" е 30 мин лекция за кондензацията и пр,явления..не го намирам за уместно при дете на 3 години и не го правя..

# 8
  • Мнения: 4 806
о, аз също не считам, че лекцията за кондензация и прочие е уместна Simple Smile

хареса ми идеята за дъжда, като тема...

на тази възраст в коя посока според вас е добре да се тръгва:
а) вали дъжд, защото облачето е сърдито и сега плаче. Ей го, какво е мрачно ... и т.н. - с фантастичен приказен елемент, но не отговаря на истината
или
б) вали, защото в облачето се е събрала вода, която трябва някъде да се изтече и ... и.т.н. - по - вярно е, но не е толкова забавно

рискуваме ли с първото да стимулираме нездрава приказност?
рискуваме ли с второто да пресушим извора на любознателността?

# 9
  • Мнения: 8 769
на тази възраст в коя посока според вас е добре да се тръгва:
а) вали дъжд, защото облачето е сърдито и сега плаче. Ей го, какво е мрачно ... и т.н. - с фантастичен приказен елемент, но не отговаря на истината
или

рискуваме ли с първото да стимулираме нездрава приказност?
рискуваме ли с второто да пресушим извора на любознателността?
Предпочитам този вариант за малко детенце.
Нездрава приказност? Не, нали в тази възраст се четат приказки?
Не смятам, че с вторият вариант се пресушава извора на любознателност, ако е обяснено като приказка.
Точно по тази тема, Кейти харесва приказката за Франклин и гръмотевичната буря. Тя самата много се страхува от гръмотевици, та книжката преди около две години тойде точно навреме.
По-късно, т.е. сега, вече обяснявам по малко по-различен начин за насъбралото се електричество в облаците и защо са светкавиците. Интересно й е, но все още се страхува от гръмотевиците.  Grinning

# 10
  • Мнения: 7 106
Ох, много навреме ми идва тази тема. Дъщеря ми е едно ужасно любопитно и любознателно дете. Тя проговори с въпрос: "това какво йе?  Laughing" и от тогава не е спряла да пита за какво ли не. Изобщо като се замисля, около 80% от ежедневното ни общуване (а аз съм с нея по 24ч. в денонощието) са въпроси и отговори.

децата доста пъти защо-ткат за да водят разговор и да им се обръща внимание

Мисля, че това твърдение е много вярно, поне в нашият случай.
Аз се опитвам да дам подробен отговор, естествено така че да ме разбере. Има обаче въпроси, на които ми е трудно да измисля на момента какво да отговоря. Например "защо луната се е скъсала?"  Laughing.
Въпроса с лака на ноктите и при нас се обсъжда. Аз съм и обяснила, че само майките и големите какички си слагат лак, но действителността, която тя вижда е друга. Почти всичките и приятелки-наборчета са с лакирани нокти я на краката, я комплект с ръцете. Тази сутрин видяхме даже едно момиченце с кърваво червен лак на всички нокти. Да не говорим, че и едно момченце се появява с тук-там лакирн нокът, нашарен от 10 годишната му кака за забавление. И на мен ми е трудно да и обясня как хем тя е малка за лак, хем в същото време и по-малки от нея са лакирани  Confused. Ще взема накрая да я намацам и да решим проблема  Thinking.

# 11
  • Мнения: 179
Винаги съм отговаряла на въпросите, на сина ми. Къде задоволително, къде не. Стигна се до въпроси от области, в които не съм компетентна. И тогава се получи това.
 Милен:- Защо тиранозавърът е кръстен Рекс?
 Аз:- Не зная.
 Милен: -Е, нали уж всичко знаеш!?!!
.... newsm12

# 12
  • Мнения: 4 806
 Laughing  май стратегията ти е успяла.

аз на моята и казвам, че не знам нещо, ако никак не го знам, а не защото не искам да и отговоря

всъщност, честността ценя повече, отколкото да отговарям всеки път

лошото е, че не мога да науча всички около нея да мислят, какво и казват ... да не я лъжат, да не я подвеждат - ако не искат нещо да и дадат, да не и казват, че ще стане утре.

# 13
  • Мнения: 8 769
Аз напоследък на няколко пъти се улових с това "Не знам" само и само да ме остави на мира, защото е твърде сложно за обяснение и не ми се мисли, или защото наистина не зная. И се замислих дълбоко, за това колко огорчено може да е детето от моето незнание. А може би и зле прикрита досада.
След което взех решение да не казвам не знам. Отговарям с "предполагам че", "Не съм много сигурна, но мисля, че", "Не съм го гледала/виждала, но съм чувала, че"...и т.н.  По-късно, когато намеря някаква информация по случая я споделям с нея. Предполагам, че така тя се радва, че двете учим нещо заедно.

# 14
  • Мнения: 6 206
..4етох 4е децата доста пъти защо-ткат за да водят разговор и да им се обръща внимание,та аз отдавна не отговарям 100% на хилядите защо-та,подбирам тези които наистина ми се струват смислени..пишеше 4е голям процент родители дават дълги и ненужни за детето в момента обяснения,като то съвсем ок би се задоволило с 2-3 думи
отговорът на Ал ползвам и аз,или казвам 4е ходя на работа и там трябва да съм с ........

Да, и аз улавям, че "ама защо" "е как така" "защо пък това" и всичките му производни всъщност често се задават, за да поддържаме разговора... И не винаги ме слуша какво точно му говоря.

# 15
  • Мнения: 4 806
наскоро четох, че за децата не е задължително да гледат към говорещия, за да възприемат информацията, т.е. това, което им се говори. това ме накара да не се заблуждавам от разсеяния и вид, когато и говоря ... после внимателно проследих и установих, че няма пропуски - винаги е чувала и запомняла неща, които съм и говорила, дакто рисува или прави нещо с моделина ...

# 16
  • по пътеката
  • Мнения: 3 149
асса, то4но това исках да наблегна за себе си, като дадох примера с  баща ми, той беше моето доверено лице, ако 4уех нещо и ме интересуваше, веднага  проверявах инфото с него и му имах тотално доверие, защото бе наистина много на4етен,  у4ен с авторитет и изклю4ително търпелив! ако е е трябвало да ми обясни нещо извън сферата на познанията, се е подготвял и ми го е  дообяснявал! само, 4е никога не е  казвал не знам, ами ще нау4а и ще ти го кажа! никога не загубих и за миг доверие за пълната  опора и доверие м/у нас до края, либерален и уважаваше ме дори на 3 г  като голям 4овек!аз го правя максимално с моите деца, само да питат,там съм! питала ме е за вятъра преди 1 г, обясних й за да и й ясно приложната сила и последствията, самата при4ина не съм я обяснила!

# 17
  • Мнения: 3 367
още нещо..понякога питат едно и също нещо по 300 пъти (защо спираме сега-защото е 4ервено);установих 4е много работи не да  отговоря за 301 път ,а на свой ред аз питам-ти ми кажи,защо спираме.. тя отговаря много гордо..
сякаш тестват дали съм последователна или не знам и аз какво..
4есто ми казва-"питай ме ти защо слагаме колан като караме"-аз питам-тя отговаря-похала..явно така им се гради усещане за сигурност и повторяемост..

# 18
  • София
  • Мнения: 6 999
още нещо..понякога питат едно и също нещо по 300 пъти (защо спираме сега-защото е 4ервено);установих 4е много работи не да  отговоря за 301 път ,а на свой ред аз питам-ти ми кажи,защо спираме.. тя отговаря много гордо..
сякаш тестват дали съм последователна или не знам и аз какво..
4есто ми казва-"питай ме ти защо слагаме колан като караме"-аз питам-тя отговаря-похала..явно така им се гради усещане за сигурност и повторяемост..

Четох, че е за да изградят точно усещане за сигурност...
Но наистина е много досадно да слушаш все едни и същи въпроси  ooooh!

Много мразя и верижни "защо"- та Пита "Защо?" аз отговарям и тя намира за какво да попита "Защо? в отговора ми и така... добезкрай.

# 19
  • Мнения: 1 230
Истината е, че едно "защо" никога не идва само и от отговора ни зависи дали ще има 2ро, 3то и 10то.

напр. относно дъжда - облачето плаче - следва "защо плаче" и т.н.

# 20
  • Мнения: 4 806
по повод "не знам" - винаги правя доуточнения, че се случва и мама (и тати) нещо да не знаят; това е нормално; но могат да научат и да и разкажат. Мисля, че е добре да знае, че родителите могат да си признават незнанието (както и грешките).

тактиката на обратно задаване на въпроси също я прилагам. Всъщност от момента, в който започна да говори, аз започнах да я питам "защо искаш това?" или "защо правиш онова?" и сега пак продължавам. Не само за да се стимулира нейното "защо", но и за да започва сама да си дава сметка, че нещата в света са свързани помежду си и тя има роля макар и в малки, нейни си, но все пак взаимосвързани последователности.

да, тръгне ли се в една посока на обяснение, непременно трябва да има готовност за задълбаване ... поредицата е неограничена.

# 21
  • София
  • Мнения: 1 511
От около 1 месец и аз си имам Г-н Защотко.

...на тази възраст в коя посока според вас е добре да се тръгва:
а) вали дъжд, защото облачето е сърдито и сега плаче. Ей го, какво е мрачно ... и т.н. - с фантастичен приказен елемент, но не отговаря на истината
или
б) вали, защото в облачето се е събрала вода, която трябва някъде да се изтече и ... и.т.н. - по - вярно е, но не е толкова забавно
...

При наскорошните бури имахме много цветен диалог:
    -Защо небето бумка? (Защо гърми?) - Обяснявам,че облачетата се карат,застанали едно срещу друго. Едното не отстъпва,другото не отстъпва,накрая като две козлета се кюснат и се чува грохот.
    -А защо се карат облачетата? - Защото едното иска да мине  по този път,и другото иска да мине точно по този път и се карат.
    -Как се карат? - Карат се като едно казва - аз ще мина от тук,а другото - Нееее,аз ще мина от тук и така докато мнооого се разсърдят.
    -Защо мамите на облачетата не им кажат,че не е хубаво да си удрят главичките! Ти нали не ми даваш да си удряме главичките с Жорко като козлета? - Защото техните майки не са сега при тях.
    -Имат ли очи облачетата?
    -Имат ли пашурани? Как пишкат облачетата?
 Crazy  Crazy  Crazy







# 22
  • Мнения: 293
ха ха извор са на интересни " защо"-та. от малки съм се старала да им обяснявам всичко достатъчно достоверно, но и така, че да го разберат. Но каката дойде до "защо"периода/дръще се/ на 7-8 год. като малко все ще се измъкнеш, но при нея това беше НЕВЪЗМОЖНО  smile3506 . виждала съм се в чудо  #Crazy и това продължи почти година.... добре,че вече свърши . като беше на 2-2.5 год.ме питаше-какво е това? отг.-крава.   а защо е крава? Joy имахме много интересна случка- разхождаме се пак с нея-Габи и виждаме една коза. аз тихичко и казвам- виж Габка- коза. а тя с цяло гърло- това не е крава бе мамо това е козааааа  .  smile3538 човека с козата така ме изгледа,че... help

# 23
  • Мнения: 179
Малко да отклоним темата.
 С Милен се снимахме в зоопарка, на фона на красиви бели гълъби. Тогава беше на 1 г. и половина. След седмица-две ни гостува племеницата и разглежда снимките (тогава 10г.). Като стигна до въпросната снимка възкликна: "Мамо! Каква красива кокошка!" ooooh!
 Иначе е отличничка. Но тази изцепка, още й тежи на душата. Joy

# 24
  • Пловдив
  • Мнения: 704
Какво да му отговоря? Защо момчетата не носят рокли?

# 25
  • София
  • Мнения: 6 999
blekuta, не знам, но имам зададен същия въпрос, на който първо отговорих тъпото: "Защото така е прието." След което се сетих да й разкажа, че примерно шотлондците носят поли  Flutter

Имам и: Защо момчетата не ходят с дълга коса? Не носят обеци? ....

# 26
  • Мнения: 4 806
за полите при момчетата: "защото момчетата и мъжете имат/искат да тичат повече, да ритат топка, а с пола е неудобно - мотае се в краката, пък и на пързалката пари на дупето"... всъщност, трябва да има някаква историческа основа за това, че мъжете носят панталони - пак в лова и движението е разковничето, а пък жената си е стояла у дома, често е била бременна ... ако се представи под формата на приказка за едно време, ще се получи ...

всъщност част от мъжете вече ходят и с дълга коса, и с обеци ... за косата не знам, но за украшенията - ами жените по принцип искат да са красиви, пада им се по природа и затова носят всякакви украшения в повече от мъжете.

само се чудя, какво ще отговарям на моята, защо другите момичета имат обеци, а тя - не ... трябва да и обяснявам, че искам тя сама да реши дали иска или не (тя пък си мисли, че е взела решението и иска  Mr. Green )

# 27
  • Мнения: 3 456
за полите при момчетата: "защото момчетата и мъжете имат/искат да тичат повече, да ритат топка, а с пола е неудобно - мотае се в краката, пък и на пързалката пари на дупето"... всъщност, трябва да има някаква историческа основа за това, че мъжете носят панталони - пак в лова и движението е разковничето, а пък жената си е стояла у дома, често е била бременна ... ако се представи под формата на приказка за едно време, ще се получи ...


Наскоро гледахме с баща й някакъв исторически филм- героите бяха по тоги. Беше нещо от времето на древен Рим. Лорена пита:"Тоя защо ходи с рокля"- следва рев-"Ти нали каза, че мъжете не ходят с рокли"-тъкмо преди няколко дни бяхме приключили обясненията, че мъжете не ходят с рокли...Направо блокирах- честно- не можах да измисля, защо ТОЗИ е с рокля.

Последна редакция: пн, 09 юли 2007, 14:34 от lorka barborka

# 28
  • Мнения: 179
Е какво има да му мислиш? Такива са им били дрехите тогава. Или просто кажи, че панталонът е къс и не се вижда.

# 29
  • Пловдив
  • Мнения: 704
мислим,я! оттам идва цялата работа.. много мислим.
ама какво точно да отговорим,ама как точно да отговорим, в кой точно момент....

ей го днес подслушвам разговор между него и баба му (ура! имаме си баба за няколко дни!):
-защо да не пипам там?
-защото има ток!
-защо?
-защото ще те удари
-защо?
-защото ще умреш и няма да те има вече!
...гробно мълчание... (баси,черния хумор се получи)

тя си го изпраска ей-така,без да мисли, аз се ужасих,тя:е,какво толкова съм казала.

много му мислим,момичетааа

# 30
  • Мнения: 4 806
нали уж все за добро го правим - това за мисленето Simple Smile
не знам, дали е много моето, обаче на обкръжението на дъщеря ми май е малко ...
не мога и не мога да обясня уж простички неща - трябва да се обяснява, не трябва да се лъже детето

болна тема ми е
 

# 31
  • Мнения: 3 456
Е какво има да му мислиш? Такива са им били дрехите тогава. Или просто кажи, че панталонът е къс и не се вижда.
[/b]
 hahaha hahaha hahaha
Е, за това не се сетих.

# 32
  • Мнения: 3 456
нали уж все за добро го правим - това за мисленето Simple Smile
не знам, дали е много моето, обаче на обкръжението на дъщеря ми май е малко ...
не мога и не мога да обясня уж простички неща - трябва да се обяснява, не трябва да се лъже детето

болна тема ми е
 
Спомням си, че за мен баща ми беше голям авторитет. Никога не ни лъжеше ( мен и сестра ми)- ЗА НИЩО- За браняваше на всички да го правят и им правеше забележка в наше присъсвие. Никога не обещаваше неща, в които не беше сигурен. От малка знаех, че щом каже:"Не обещавам, но ще направя всичко възможно", наистина ще направи всичко възможно- такова доверие му имахме със сестра ми, че когато не успееше да изпълни нещо ( изключително рядко), никога не се тръшкахме, не правехме фасони, знаехме, бяхме сигурни, че наистина е направил ВСИЧКО възможно, но не е успял...Винаги отговаряше на всичките ни въпроси. Просто спираше да прави това, което върши в момента и отговаряше- за разлика от майка ни, която редовно отговаряше или с "Не знам" или "Оф, .... ooooh!...." Имах чувството, че баща ми знае всичко...
Днес обаче си задавам въпроса - било ли е нужно от съвсем малки да знаем отговорите на всички "защота";например,  че дядо Мраз не съществува, че това е преоблечен мъж, че такъв костюм можеш да намериш в театъра...

# 33
  • Мнения: 3 367
с обеците-като можеш да си ги слагаш сама-тогава
дадох и да пробва моите,то аз едва ги слагам..не се полу4и,отказа се много бързо
*

# 34
  • Мнения: 5 539
Ха, и при нас го имаше същия проблем с лакирането. И с други неща - как така за едно нещо е голяма, за друго - малка.
Засега й обяснявам, че тя е голяма, но е дете, а само майките се лакират, гримират и прочее.
Но в детската градина много момиченца ходят лакирани и затова периодично Ева ми настоява да сложа и на нея лак.
Понякога отстъпвам, но ползвам само един почти безцветен блестящ лак, колкото да не е без хич.
Знам, че не трябва да отстъпвам, но не винаги издържам Embarassed Поне гледам да й обясня, че е по изключение.

За ЗАЩО-то: не се притеснявам понякога да отговарям с "не знам", много рядко всъщност.
Нека знае, че няма нищо срамно да си признаеш, че не знаеш нещо.

# 35
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
Това не го знам, но сега ще проверим в енциклопедията ... нещо такова ....
Rex не означаваше ли  "цар"  newsm78

# 36
  • Мнения: 3 323
За тиранозавъра бих изтъкнала, че така (например) се е казвал човека открил костите му....
За тогите - че още не са били измислили панталоните, защото светът е бил млад...
Облачетата се препълват с вода и я изливат - също когато ти се пишка...
А, на въпроса на моя син - кой казва на дърветата колко да растат - отговорих - природата.
Гледам да не лъжа, но пък и отговорите да са адекватни за възрастта...

# 37
  • Мнения: 819
Много интересна тема!Страхотна е!  Hug

Да се оплача и аз за лакирането - тъкмо мислех, че съм се справила и достатъчно ясно съм обяснила защо точно не може да се лакира още и защо не е редно още да си слага обеци...когато онзи ден отивам да я взема от градина и що да видя-госпожицата с лакирани нокти/при това с един ярко оранжев лак  Crazy /.Еди коя си я била лакирала  Crazy
При това беше много горда и щастлива.И пак се започна с обясненията защо не и разрешавам, че е грозно и т.н. Естествено,че говорих и с госпожата, тя не била забелязала   Shocked Но, темата не е за това,де...
Не знам вече как да и го обясня.Не искам просто да забранявам,искам тя самата да разбере,че не е хубаво...а на нея и харесва...?

# 38
  • Мнения: 8 769
Онзи ден ме караха да им разказвам отново за бурите и дъжда, по повод едно злополучно ходене на палатки и скорострелното ни прибиране, пораади дъжд.
Та някак си им измислих, че облачетата се събрали на това място и се скарали - едното искало да вали, а другото не. И се скарали така, както се скарали Франклин и Рошко (подобно на една от приказките), така както се карат и самите те (децата ми). Даже се и сбили, като при всеки удар се чувал гръм...започнали да се гонят, и тъй като били големи, разлюляли полилеите (пак от Франклин заемка) и започнали да светкат светкавиците... и накрая се разревали всички вкупом, та дъжда бил техните сълзички...
Голям смях падна, когато им го разказвах и сега всеки ден искат да слушат тази приказка...


А пък за лакирането да ви кажа, че сега се сетих-миналата година в дг имаха една учителка (заместничка), която беше лакирала всички момиченца в групата, за да мируват....

# 39
  • Мнения: 2 950
За лакиране, гримиране, пръскане с парфюм и т.н. съм измислила: "Това е само за майки!" И тя сега като ми поиска, й го повтарям и тя започва да си обяснява сама на себе си: "Нямам бебе в корема. После ще имам бебе в корема и ще бъда мама. Тогава ще имам лак и чевило!"

Но иначе се побърквам като ме пита защо 20 пъти за дено нещо, което го обяснявам 100 пъти. Вчера например: "защо се къпеш?". Аз отговарям: "Защото съм мръсна и искам да съм чиста" и тя казва: "Добре!" И след 5 сек пак: "защо се къпеш?"......

# 40
  • Мнения: 4 806
приказката за сърдитите облачета даде своя резултат Simple Smile
след предишната буря, днес моята мъничка възторжено ми я разказа по същия повод
довърших с подходящия извод (според мен): ето, видя ли защо не е хубаво човек да се сърди
голяма радост беше, вместо обичайния страх от гръмотевиците

при задаван за 101 път въпрос започнах да връщам с въпрос "а защо е така според теб" - знае отоговора в 90% от случаите
снощи по повод моето къпане бе проверено за пореден път



# 41
  • по пътеката
  • Мнения: 3 149
интересно ми е как се обяснявате за смъртта! моята е наясно, 4е петлите се колят и агнетата също, гледала е при дядо си! тъй като аз се стреснах, 4е може да е зле разбрано от нея и се панирах, като ми го обясни, тя реши, 4е ме е страх и още пове4е се  обяснява! имаше смърт наблизо и тя  обяснява много спокойно, 4е бабата умряла! дали наистина тук те приемат по друг на4ин смъртта, аз ли съм много 4увствителна на тази тема, но не искам да се плаши! дори от  малки гадинки и животни не си позволявам да  давам повод за страх и се по4ва, отива  пипа или ръ4ка и оглеждайки запо4ва с питанките, какво казва  ку4ето, защо не го разбираме, защо лае,котето за кого мявка, какво иска, защо има опашка, къде живее кум4о въл4о, баба меца в Peace компютъра ли живее?облаците кой ги прави, как духа вятъра, къде отива водата след  канала!още има време за много такива въпроси !

# 42
  • Бургас
  • Мнения: 537
Понеже и ние сме на фаза: "Защо?, Къде?, Какво?"и т.н. веднъж се изхитрих и и казах истината, в смисъл напр. "Къде отиваме, мамо?" - "Отиваме в малката болница докторката да ти боцне пръстчето и после ще ти даде памук." - "А ма голям ли?" - "Ще кажем да е голям." - "Добре." И това беше!!! newsm78 И реших да не я лъжа и да си измислям разни глупости и подейства Peace, вярно е, че след като и кажа нещо което и стане интересно, последва потоп от въпроси, но поне и на мен не ми е скучно Joy! Дори и действа и стимулиращо в някои моменти, в смисъл като и обясня плана за деня, много по-бързо си изяжда закуската и др. И по тази логика, понеже сега и е много интересно всички ли са били бебета, явно въобще не може да си представи, че аз или татко и сме били малки Joy, и обяснявам вчера:"Първо сме бебета, после ставаме малки каки/батковци, после големи каки/батковци, после лелки и чичковци, майки и татковци, после ставаме стари и умираме." Гледа ме 2 мин. умно и ми казва:"Ти като станеш стара, кой ще ме гледа, баба Кери ли /тя е пра баба и/?" - "Не, тя е стара" - "Като е стара, защо не е умряла?" И тук вече запецнах!!! #Crazy А най-гадното е, че днес баба Кери дойде да я види и тя и заби същия въпрос! Sick Явно за някои истини трябва да се изчака!!! Confused

# 43
  • Мнения: 8 769
интересно ми е как се обяснявате за смъртта!
Ето така:
Тема за смъртта 2

Общи условия

Активация на акаунт