"Мамо, защо?"

  • 2 431
  • 43
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 4 806
наскоро четох, че за децата не е задължително да гледат към говорещия, за да възприемат информацията, т.е. това, което им се говори. това ме накара да не се заблуждавам от разсеяния и вид, когато и говоря ... после внимателно проследих и установих, че няма пропуски - винаги е чувала и запомняла неща, които съм и говорила, дакто рисува или прави нещо с моделина ...

# 16
  • по пътеката
  • Мнения: 3 149
асса, то4но това исках да наблегна за себе си, като дадох примера с  баща ми, той беше моето доверено лице, ако 4уех нещо и ме интересуваше, веднага  проверявах инфото с него и му имах тотално доверие, защото бе наистина много на4етен,  у4ен с авторитет и изклю4ително търпелив! ако е е трябвало да ми обясни нещо извън сферата на познанията, се е подготвял и ми го е  дообяснявал! само, 4е никога не е  казвал не знам, ами ще нау4а и ще ти го кажа! никога не загубих и за миг доверие за пълната  опора и доверие м/у нас до края, либерален и уважаваше ме дори на 3 г  като голям 4овек!аз го правя максимално с моите деца, само да питат,там съм! питала ме е за вятъра преди 1 г, обясних й за да и й ясно приложната сила и последствията, самата при4ина не съм я обяснила!

# 17
  • Мнения: 3 367
още нещо..понякога питат едно и също нещо по 300 пъти (защо спираме сега-защото е 4ервено);установих 4е много работи не да  отговоря за 301 път ,а на свой ред аз питам-ти ми кажи,защо спираме.. тя отговаря много гордо..
сякаш тестват дали съм последователна или не знам и аз какво..
4есто ми казва-"питай ме ти защо слагаме колан като караме"-аз питам-тя отговаря-похала..явно така им се гради усещане за сигурност и повторяемост..

# 18
  • София
  • Мнения: 6 999
още нещо..понякога питат едно и също нещо по 300 пъти (защо спираме сега-защото е 4ервено);установих 4е много работи не да  отговоря за 301 път ,а на свой ред аз питам-ти ми кажи,защо спираме.. тя отговаря много гордо..
сякаш тестват дали съм последователна или не знам и аз какво..
4есто ми казва-"питай ме ти защо слагаме колан като караме"-аз питам-тя отговаря-похала..явно така им се гради усещане за сигурност и повторяемост..

Четох, че е за да изградят точно усещане за сигурност...
Но наистина е много досадно да слушаш все едни и същи въпроси  ooooh!

Много мразя и верижни "защо"- та Пита "Защо?" аз отговарям и тя намира за какво да попита "Защо? в отговора ми и така... добезкрай.

# 19
  • Мнения: 1 230
Истината е, че едно "защо" никога не идва само и от отговора ни зависи дали ще има 2ро, 3то и 10то.

напр. относно дъжда - облачето плаче - следва "защо плаче" и т.н.

# 20
  • Мнения: 4 806
по повод "не знам" - винаги правя доуточнения, че се случва и мама (и тати) нещо да не знаят; това е нормално; но могат да научат и да и разкажат. Мисля, че е добре да знае, че родителите могат да си признават незнанието (както и грешките).

тактиката на обратно задаване на въпроси също я прилагам. Всъщност от момента, в който започна да говори, аз започнах да я питам "защо искаш това?" или "защо правиш онова?" и сега пак продължавам. Не само за да се стимулира нейното "защо", но и за да започва сама да си дава сметка, че нещата в света са свързани помежду си и тя има роля макар и в малки, нейни си, но все пак взаимосвързани последователности.

да, тръгне ли се в една посока на обяснение, непременно трябва да има готовност за задълбаване ... поредицата е неограничена.

# 21
  • София
  • Мнения: 1 511
От около 1 месец и аз си имам Г-н Защотко.

...на тази възраст в коя посока според вас е добре да се тръгва:
а) вали дъжд, защото облачето е сърдито и сега плаче. Ей го, какво е мрачно ... и т.н. - с фантастичен приказен елемент, но не отговаря на истината
или
б) вали, защото в облачето се е събрала вода, която трябва някъде да се изтече и ... и.т.н. - по - вярно е, но не е толкова забавно
...

При наскорошните бури имахме много цветен диалог:
    -Защо небето бумка? (Защо гърми?) - Обяснявам,че облачетата се карат,застанали едно срещу друго. Едното не отстъпва,другото не отстъпва,накрая като две козлета се кюснат и се чува грохот.
    -А защо се карат облачетата? - Защото едното иска да мине  по този път,и другото иска да мине точно по този път и се карат.
    -Как се карат? - Карат се като едно казва - аз ще мина от тук,а другото - Нееее,аз ще мина от тук и така докато мнооого се разсърдят.
    -Защо мамите на облачетата не им кажат,че не е хубаво да си удрят главичките! Ти нали не ми даваш да си удряме главичките с Жорко като козлета? - Защото техните майки не са сега при тях.
    -Имат ли очи облачетата?
    -Имат ли пашурани? Как пишкат облачетата?
 Crazy  Crazy  Crazy







# 22
  • Мнения: 293
ха ха извор са на интересни " защо"-та. от малки съм се старала да им обяснявам всичко достатъчно достоверно, но и така, че да го разберат. Но каката дойде до "защо"периода/дръще се/ на 7-8 год. като малко все ще се измъкнеш, но при нея това беше НЕВЪЗМОЖНО  smile3506 . виждала съм се в чудо  #Crazy и това продължи почти година.... добре,че вече свърши . като беше на 2-2.5 год.ме питаше-какво е това? отг.-крава.   а защо е крава? Joy имахме много интересна случка- разхождаме се пак с нея-Габи и виждаме една коза. аз тихичко и казвам- виж Габка- коза. а тя с цяло гърло- това не е крава бе мамо това е козааааа  .  smile3538 човека с козата така ме изгледа,че... help

# 23
  • Мнения: 179
Малко да отклоним темата.
 С Милен се снимахме в зоопарка, на фона на красиви бели гълъби. Тогава беше на 1 г. и половина. След седмица-две ни гостува племеницата и разглежда снимките (тогава 10г.). Като стигна до въпросната снимка възкликна: "Мамо! Каква красива кокошка!" ooooh!
 Иначе е отличничка. Но тази изцепка, още й тежи на душата. Joy

# 24
  • Пловдив
  • Мнения: 704
Какво да му отговоря? Защо момчетата не носят рокли?

# 25
  • София
  • Мнения: 6 999
blekuta, не знам, но имам зададен същия въпрос, на който първо отговорих тъпото: "Защото така е прието." След което се сетих да й разкажа, че примерно шотлондците носят поли  Flutter

Имам и: Защо момчетата не ходят с дълга коса? Не носят обеци? ....

# 26
  • Мнения: 4 806
за полите при момчетата: "защото момчетата и мъжете имат/искат да тичат повече, да ритат топка, а с пола е неудобно - мотае се в краката, пък и на пързалката пари на дупето"... всъщност, трябва да има някаква историческа основа за това, че мъжете носят панталони - пак в лова и движението е разковничето, а пък жената си е стояла у дома, често е била бременна ... ако се представи под формата на приказка за едно време, ще се получи ...

всъщност част от мъжете вече ходят и с дълга коса, и с обеци ... за косата не знам, но за украшенията - ами жените по принцип искат да са красиви, пада им се по природа и затова носят всякакви украшения в повече от мъжете.

само се чудя, какво ще отговарям на моята, защо другите момичета имат обеци, а тя - не ... трябва да и обяснявам, че искам тя сама да реши дали иска или не (тя пък си мисли, че е взела решението и иска  Mr. Green )

# 27
  • Мнения: 3 456
за полите при момчетата: "защото момчетата и мъжете имат/искат да тичат повече, да ритат топка, а с пола е неудобно - мотае се в краката, пък и на пързалката пари на дупето"... всъщност, трябва да има някаква историческа основа за това, че мъжете носят панталони - пак в лова и движението е разковничето, а пък жената си е стояла у дома, често е била бременна ... ако се представи под формата на приказка за едно време, ще се получи ...


Наскоро гледахме с баща й някакъв исторически филм- героите бяха по тоги. Беше нещо от времето на древен Рим. Лорена пита:"Тоя защо ходи с рокля"- следва рев-"Ти нали каза, че мъжете не ходят с рокли"-тъкмо преди няколко дни бяхме приключили обясненията, че мъжете не ходят с рокли...Направо блокирах- честно- не можах да измисля, защо ТОЗИ е с рокля.

Последна редакция: пн, 09 юли 2007, 14:34 от lorka barborka

# 28
  • Мнения: 179
Е какво има да му мислиш? Такива са им били дрехите тогава. Или просто кажи, че панталонът е къс и не се вижда.

# 29
  • Пловдив
  • Мнения: 704
мислим,я! оттам идва цялата работа.. много мислим.
ама какво точно да отговорим,ама как точно да отговорим, в кой точно момент....

ей го днес подслушвам разговор между него и баба му (ура! имаме си баба за няколко дни!):
-защо да не пипам там?
-защото има ток!
-защо?
-защото ще те удари
-защо?
-защото ще умреш и няма да те има вече!
...гробно мълчание... (баси,черния хумор се получи)

тя си го изпраска ей-така,без да мисли, аз се ужасих,тя:е,какво толкова съм казала.

много му мислим,момичетааа

Общи условия

Активация на акаунт