Как се дава нурофен за деца?

  • 48 429
  • 21
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 1 820
Може да даваш през 4 часа най-много 4 пъти за денонощие,но ако няма т.,защо ще даваш?Аз давам само в краен случай,независимо Нурофен или друго лекарство.А за зъбките-мажи с дентинокс или друго.Има и хомеопатични за никнене на зъби-не съм ползвала,но казват че облекчавали

# 16
Най-точната дозировка на Нурофен е според килограмите на детето.
 
Дозировката при Нурофен за деца е 20 мг ибупрофен /активната съставка в препарата/ на килограм тегло за 24 ч.

Сиропна форма:
Концентрацията на активната съставка /Ибупрофен/ е 20 мг / 1 мл от сиропчето. Правилото е 1мл/1кг тегло/1денонощие /т.е. така се помни лесно - 1:1:1/. Това означава че колкото килограми е детето, толкова милилитри от сиропчето е оптималната дневна доза. Тя трябва да бъде разпределена на 3 - 4 индивидуални приема с интервал помежду им 6-8 ч. /колкото е последействието на активната съставка/.

Така например ако детето тежи 12 кг дозировката на Нурофен сироп ще е 12 мл за едно денонощие, като би било правилно приемът да се разпредели на три пъти по 4 мл или на четири пъти по 3мл.  

Супозитории:
При супозиториите на Нурофен дозировката остава същата - 20 мг / кг тегло. Има две форми супозитории - 60 мг и 125 мг. Там поради характера на формата дозировката се изчислява по следния начин: килограмите на детето се умножават по две и се прибавя една нула /или ако ви харесва повече -  умножава се по 20/.

Ако използвам горния пример с 12 кг-овото дете, оптималната дневна доза ще е 240 мг. В случая ще е по-удачно да се ползват супозитории от 60 мг, въпреки че и по-големите имат този капацитет. Но тъй като е необходимо приемът да се разпрадели на 3 - 4 индивидуални дози ще е по-удачен вариантът да се използват 60 мг супозитории четири пъти в денонощие с интервал 6 - 8 часа /това трябва да се има пред вид при избора на супозиторната форма/.

Предимството на супозиторната форма по принцип е, че активната съставка се усвоява малко по-бързо и освен това не преминава през гастроинтестиналния тракт, като така се минимизира дразненето на стомахчето. Разбира се при повръщащи деца също е по-удачната форма, както и при съвсем малки бебета, при които е по-лесно да се приложи супозитория, отколкото да се кара да гълта нещо през устата.

Надявам се да съм била полезна и изчерпателна!

# 17
  • Мнения: 224
Дъщеря ми е 17 кг и аз давам 4 пъти х 4 mg Нурофен.

# 18
  • София
  • Мнения: 790
По принцип избягвам да давам Нурофен, защото знам че дразни стомаха, но понякога Панадола просто не сваля Т  Tired а като дам Нурофен и веднага спада .. Не знам защо става така... А иначе и аз знам че дозата се определя от кг на детето. В твоя случай,amber, аз щях да се обадя на педиатърката, за собствено спокойствие. Успех  Hug

# 19
  • Мнения: 2 957
Всъщност ... темата е от преди 1 година;)

# 20
  • Мнения: 126
Въпреки че темата е от преди 1 година, днес ми беше от полза, защото и аз се зачудих колко е дозата според указанието на лекарството. Изречението Деца от 1 до 3 години: Една доза от 5 мл. се приема 2-3 пъти за 24 часа аз го разбирам - 5 мл се дава за едно денонощие, защото според следващото указание Деца от 10 до 12 години: Две 5 мл. дози се приемат З пъти дневно за 24 часа. - за едно денонощие се приемат 10 мл newsm78
Ами много е неясно според мен, а педито нещо не отговаря по телефона, за да се консултирам newsm78
Сега дадох 3 мл на дете на близо 2 години и мисля да дам още толкоа след 4 часа.

# 21
  • Мнения: 126
А ето какво пише в един справочен сайт:
ДОЗИРОВКА И ПРИЛОЖЕНИЕ:
Дневната доза за деца е 20 мг/кг, разделена на отделни дози по следния начин:
Кърмачета от 3 до 6 мес.- 3х2,5мл
                      6 до 12 мес.- 4х2,5 мл
Деца на 1-3 год.- 2х5 мл
              4-6 год.- 3х5 мл
              7-9 год.- 3х7,5 мл
            10-12 год.- 3х10 мл

Общи условия

Активация на акаунт