Нормално или не на 15 месеца не ходи?

  • 19 774
  • 162
  •   1
Отговори
# 135
  • Мнения: 6 029
Наистина най-добре ще е да завдеш детето при лекар. Според ме не би трябвало да е ненормално като се има в предвид, че е по-пално. Малкият ми брат тежи 11 килограма и едва преди няколко дена ( на 13 месеца и половина е) проходи. Ако забелязваш и други неизправности в двигателната му система го заведи на лекар. Или за всеки случай може да го заведеш още сега. С нищо няма да му навреди един преглед

Детето проходи. Прочети последната страница, все пак.

# 136
  • Sofia
  • Мнения: 8 221
Ами честито ! Да тичка много без да пада!

# 137
  • Мнения: 1 161
Благодаря на всички за хубавите пожелания. Нека децата ни носят само Добро, Мир и духовно Възраждане в света!

# 138
да, темата е стара. Какво стана, проходи ли детето?
Ура, ура!
Проходи!
Ето го, тича напред-назад между мен и Мирена: http://ludmil.multiply.com/photos/hi-res/3/58?xurl=%2Fphotos%2Fphoto%2F3%2F58


Браво на пакостника!
Здравейте! Пиша ви, защото и моят син има същия проблем с прохождането. На 15 месеца е още не ходи самостоятелно. Изчетох всичко, което сте писали за вашия юнак и много се надявам и моя Симеон да направи скоро първите си крачки. Можете ли да кажете точно кога се пусна и водихте ли го на лекари, за да изкажат мнение:) Моят син върви само, когато го държа за две ръце. Не се изправя, не се движи по мебелите. Той беше вързан доста дълго със стремена за дисплазия на тазобедрената става и може би това е оказало влияние. Ще съм благодарна ако ми отговорите Simple Smile

# 139
  • Мнения: 953
Побут :>

Темата е стара, но и мен ме вълнува.
Искам да попитам какво е определението за " Прохождане " ?
Дъщеря ми прави около десетина метра самостоятелни стъпчици като залита, но след това непременно следва падане на дупе.

# 140
  • Мнения: 1 161
да, темата е стара. Какво стана, проходи ли детето?
Ура, ура!
Проходи!
Ето го, тича напред-назад между мен и Мирена: http://ludmil.multiply.com/photos/hi-res/3/58?xurl=%2Fphotos%2Fphoto%2F3%2F58


Браво на пакостника!
Здравейте! Пиша ви, защото и моят син има същия проблем с прохождането. На 15 месеца е още не ходи самостоятелно. Изчетох всичко, което сте писали за вашия юнак и много се надявам и моя Симеон да направи скоро първите си крачки. Можете ли да кажете точно кога се пусна и водихте ли го на лекари, за да изкажат мнение:) Моят син върви само, когато го държа за две ръце. Не се изправя, не се движи по мебелите. Той беше вързан доста дълго със стремена за дисплазия на тазобедрената става и може би това е оказало влияние. Ще съм благодарна ако ми отговорите Simple Smile
Той проходи към 19-ти месец, водихме го поне на трима детски ортопеди, дори в София в клиниката по церебрална парализа. Но никой не откри нещо нередно.

Първо заставахме в двата края на стаята и го подтиквахме да занесе топката при мама или тати ето така. Много важно е обувките да са леки и да не хлопат.

И точно беше проходил, когато отказа да ходи, може би след падане, не знам. Няколко месеца ходеше само за ръка, щом го пуснем и веднага сяда на земята. Наложи се да започнем всичко отначало. Постепенно се отпусна и вече искаше сам да ходи, да катери стълби, да опита всичко. Сега няма спиране.

Паданията са неизбежни, така че реагирайте сякаш нищо не е станало, за да не се плаши детето. Просто го прегърнете и успокойте.

Последна редакция: пн, 05 май 2008, 11:03 от Ludmil

# 141
Благодаря за отговора. Да ви е жив и здрав и много да ви радва!
Аз се отказвам вече да следя месеци и граници на "нормалното". Явно при всички деца е индивидуално. И ние сме го водили и при ортопеди и при невролози. Засега не виждат нещо притеснително, така че ще се въоръжа с търпение:)

# 142
  • Мнения: 4 362
Моята щерка тръгна стабилно да ходи и сама на точно 15 месеца,не се притеснявай,но го заведи на лекар.Знам ,че до година и половина е нормално да тръгне  Hug

# 143
  • София
  • Мнения: 3 760
За пръв път да прочета цялата тема от начало до край. Много беше интересно.Поздравявам всички участници!

# 144
  • София
  • Мнения: 2 356
Candy girl нямате никакъв проблем според мен. Вероятно скоро ще проходи, ако вече не е Simple Smile


Desilavaiv, а не ви ли показаха някаква гимнастика с която да стимулирате детето? Някои деца имат нужда просто малко да им се покаже, както беше моята напр.
Не се изправя, а пълзи ли? От седнало положение свива ли краката настрани и подпирайки се на ръцете може ли да мине по корем или на коленца като за лазене? Ако не може мисля трябва да се прави гимнастика. С играчки играе ли, опитва ли да ги достигне, отказва ли се, ако не може?

# 145
Candy girl нямате никакъв проблем според мен. Вероятно скоро ще проходи, ако вече не е Simple Smile


Desilavaiv, а не ви ли показаха някаква гимнастика с която да стимулирате детето? Някои деца имат нужда просто малко да им се покаже, както беше моята напр.
Не се изправя, а пълзи ли? От седнало положение свива ли краката настрани и подпирайки се на ръцете може ли да мине по корем или на коленца като за лазене? Ако не може мисля трябва да се прави гимнастика. С играчки играе ли, опитва ли да ги достигне, отказва ли се, ако не може?
Ходихме на рехабилитация няколко пъти и според физиотерапевтът детето няма проблем, но е мързелив.
Изправя се когато му подадеш ръце. Не пълзи. Свива си краката настрани, подпира се на ръце, но не преминава на корем или на колене. Играе с играчки, но като види, че са надалеч не се опитва да ги стига. По-скоро недоволства, за да му ги подам. Стабилен стои прав само като е подпрян. Иначе се страхува и сяда.

# 146
  • София
  • Мнения: 2 356
Аз винаги препоръчвам една книжка на Доротея Пантелеева:
http://bg1.msrv.store.bg/d-prdimages/prd/4518.jpg
Аз имам може би по старо издание от това /струваше 4 лв/, но гимнастиката показана вътре е почти същата като тази, която ни правиха за прохождане, с изключение на Войтата, и е чудесна за стимулиране. Има подробни обяснения и снимки.

# 147
  • Мнения: 24
Имам съседско циганско семейство, което много обичам и искам да им помогна. Момиченцето е на 17 месеца и не може да проходи. Стъпва само НА ПРЪСТИ!! и криви леко крачета. Иначе стои права хваната за нещо или за ръка, но ходи на пръсти, това е. Дават им час при ортопед по направление чак в края на юни и затова реших да питам във форума.

# 148
  • густо майна Филибето
  • Мнения: 8 540
Не е зле да вземат направление и за детски невролог, за да бъде отхвърлена (или недай Боже потвърдена) диагноза ДЦП . Първото, което ортопедите предлагат, е операция ooooh!

# 149
  • вкъщи
  • Мнения: 704
да имам позната и нейното проходи много късно и му няма нищо

Общи условия

Активация на акаунт