Жълтък и попара - кога?

  • 2 123
  • 27
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 5 790
Жълтък след 1 г.
Попара и др. съдържащи глутен- може и след 6 м., но е рисковано, най-добре след 10 м.

Въпреки, че аз дадох яйце на 1г. и 7м., а попара е яла 1-2 пъти, при такова разнообразие от грис, овесени, пшенични ядки, елда, просо и т.н., мокрия хляб не ми се виждаше добра идея  Laughing

Отново съм напълно съгласна с Никол. Жълтъкът, колкото и да съветват педиатрите да се дава на 6 месеца, аз лично съм против. След 1 година е най-добре. Попара и Виктория не иска да помирише, камо ли да я накарам да яде. Опитах да й дам за първи път около 10-11 месеца и тя отказа. Вода с хляб и малко сирене. Не виждам никакъв смисъл да се дава.

# 16
  • Бургас
  • Мнения: 10 821
Жълтък дадох на 1г и 3м,а попара не съм давала.

# 17
  • София
  • Мнения: 6 011
bubu_tu,
ти като цяло явно си привърженик на много късното захранване.Аз пък съм за умереното захранване-4-6 месечна възраст.Естествено,и двете сме прави! Laughing
Относно глутена-10 месеца ми се вижда прекалено дълго изчакване.Имам една книга-"Грижи за малкото дете"под редакцията на проф. Д-р Величко Гатев.Книгата е съвсем съвременна и нова.Написана е от 7 български педиатъра.Та там относно глутена,д-р Анелия Буева е написала:
 "Целиакия.Целиакията е заболяване,резултат от чувствителност към глутена,хранителен протеин който може да увреди лигавицата на тънките черва.В резултат на това не се усвояват хранителните вещества,организмът отслабва,появява се железен дефицит.Глутенът е смес от протеини намиращи се в брашната.Токсичната за чревната лигавица е глиадиновата фракция на глутена,която предизвиква глутеновата ентеропатия или целиакията.Пшеницата съдържа най-много глиадин в сравнение с другите брашна.
 Целиакията се проявява най-често при захранването,когато детето за първи път поема храна съдържаща глутен.Ако има генетично предразположение за целиакия се препоръчва през първите 6 месеца от живота да не се дават храни съдържащи глутен.Това е една предпазна мярка за осигуряване на нормален растеж през този период на усилено физическо развитие на организма.
 Поради това не се препоръчва кърмачетата да получават глутен-съдържаща храна преди 6 месечна възраст."
"Диетична рецепта за храна без глутен-ориз,царевица,соя и брашна от тях.Хляб без глутен.Макарони без глутен."


Когато аз захранвах прочетох доста по въпроса за глутена и моето скромно мнение е,че страха от него е меко казано преувеличен.Не искам да споря с никого,както казах,това е моето мнение,опитвам се да помогна на авторката да се ориентира. Hug

# 18
  • Велико Търново
  • Мнения: 8 529
Тази тема не я ли срещнах и в подфорум кърмене

# 19
  • София
  • Мнения: 44 120
ами Ники, не е чак толкова много изчакване за глутена, нищо няма да му стане на детето от това, но пък може да му стане от ранното въвеждане...
а за яйцето, бих му дала и като по-малък, но от както забременях ми се гади само при мириса на яйца, в началото на кърменето изядох едно сварено яйце и той се обрина...реших да не рискувам, сега на великден той просто взе едно яйце и с все жълтък и белтък го изяде, та се самозахрани и с него, без последствия за моя радост...той е предрасположен към алергии и правеше атопични обриви...затова и така подходих към захранването Simple Smile иначе не съм за мн късното захранване, но не и преди 4, най-добре 5 месец.... Simple Smile

# 20
  • София
  • Мнения: 6 011
Уф,и моят син беше с атопичен дерматит като съвсем мъничко бебе.Добре,че нищо му няма от белтъка на твоя,мен от него ме е страх. Hug

# 21
  • Мнения: 27 524
Жълтък след годинката.
Попара досега не съм давала, но и нея я смятам за редна за въвеждане най-рано след 8-ми месец, предвид, че има в нея сирене и масло.

# 22
  • Bapнa
  • Мнения: 762
И моята педиатърка ме натиска  за жълтъка ... ooooh! късно било вече

# 23
  • Мнения: 865
И моята педиатърка ме натиска  за жълтъка ... ooooh! късно било вече
май е рано още,амааааааа..........аз мисля да дам попара другия месец,а ако не я харесала да давам сиренето в пюрето.аз жълтъка не знам още newsm78

# 24
  • Мнения: 1 264
Жълтък и попара дадох в седмия месец, но жълтъка в началото, попарата в края на 7-ми месец. Бях спокойна, когато захраних с попара, защото доста преди това по невнимание бях дала на Калоян пюре, което след като изяде забелязах, че съдържа глутен.  ooooh!

# 25
  • Мнения: 3 760
Жълтък дадох за първи път на 13-14 месеца.
Какво значи попара? Хляб, масло, сирене и течност?!?   newsm78 Не съм давала!

# 26
  • Мнения: 227
Аз дадох на 7 месеца и попара и жълтъка.Аз знам ,че белтъка не се дава до 1г и 5м.А  жълтъка се дава по схема от личния лекар и детската кухня.Ако не се лъжа беше така схемата
на 4 м на половинката половинката
на 9 м половинка
1 г целия ама не съм 100% сигурна.

# 27
  • Мнения: 535
И мен ме вълнуват тези въпроси, затова се записвам да чета  Peace

Общи условия

Активация на акаунт