Сол - дозировка?

  • 1 759
  • 21
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • Всички
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
та искам да Ви питам, Вас, дето сте супер добри готвачки...

Аз съм омъжена от над 10г. и от поне 15-ина години готвя. Ами така и не успях да се науча да си дозирам правилно солта за всяка тенджера/тава. Уж все опитвам и все се стремя, хем да е солено, хем да сложа малко солчица... Ама нали е казано, че ако манджата не се готви със сол, не става вкусна.

От няколко години ползваме Солина (всичко, което е с намалено съдържание на натриев хлорид) и дали това пък сега това не ми е проблем.  Thinking Те малко по друг начин се отразяват на ястието.  Rolling Eyes

Как сте Вие с дозировките? Схванахте ли цаката?  newsm78
Дайте някоя идея  Hug

# 1
  • Мнения: 2 591
Шани, аз нямам твоя стаж в брака, но си мисля, че напоследък солта просто е различна, т.е. не соли толкова, колкото би трябвало! чувала съм, че й слагат примеси разни  Rolling Eyes

аз слагам на око и опитвам! но има хора, като свекър ми или баща ми например, които ядат много солено и винаги добавят, или пък такива като леля ми, които ядат почти безсолно, така че е много трудно да уцелиш "точната доза" - поне според мен  Rolling Eyes

# 2
  • UK/София
  • Мнения: 7 681
   Никога не мога да налучкам солта.Аз манджа не ям и като я опитам ми се струва много солена.На останалите им е безсолна.
 По-добре да е с по-малко сол, отколкото да горчи.
 Но за тези които не знаят, да кажа, че манджа се обезсолямва с картофи.Слагат се 2-3 цели картофа да поврят в манджата и след 15мин. тя е безсолна.

# 3
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
Билянка, тоз трик го знам и съм го прилагала, но нещо кой знае какъв ефект не видях  Rolling Eyes
Сигурно много съм прекалила...

# 4
  • Мнения: 393
Аз винаги на око слагам солта, пресоляване рядко ми се е случвало, но много зависи и от солта има такава която не соли изобщо  Close

# 5
  • Мнения: 526
И аз слагам на око и опитвам веднъж,ако е малко-добавям и пак опитвам.Подхождам по-предпазливо с количеството просто и досега само няколко пъти съм пресолявала ядене.Предпочитам да е леко безсолно пред обратния вариант-да трови от сол.Пък на който му се вижда малко,ще си посоли допълнително.

# 6
  • София
  • Мнения: 903
Нямам точна дозировка за нито една тенджера/тава. Слагам малко сол, опитвам и ако е необходимо добавям още малко. Съобразявам се с това за кой готвя - аз обичам по-солено и затова в манджата слагам по-малко сол, отколкото на мен ми харесва, заради детето.

# 7
  • София
  • Мнения: 4 294
И аз слагам солта на око, без да меря  Peace
Рядко ми се е случвало да пресоля ( пу-пу), но предпочитам да е леко безсолно яденето и като сервирам всеки да си досложи според вкуса. Но казвам леко, а не въобще да няма сол.  Laughing
Все пак сол може да се сложи, но не и да се извади от готвеното ядене  Wink

# 8
  • София
  • Мнения: 462
Аз пък не соля хич докато готвя...после всеки си соли сам...не знам дали така трябва, ама на мен ми е вкусно Simple Smile

# 9
  • Мнения: 292
Винаги  соля и опитвам няколко пъти,но не пресолявам.На принципа съм който му е безсолно да си соли.

# 10
  • Пловдив Белащица
  • Мнения: 1 447
На мен ми е най-трудно осоляването на ориз в тава. А безсолен ориз, колкото и да солиш не е като да си е врял със солта.

# 11
  • Мнения: 7 106
Последният пакет сол който взех не соли изобщо  Rolling Eyes. За съжаление не видях опаковката и не я запомних, защото си държа солта в кутии, и сега незнам как да я избегна, да не си я купя пак  Thinking.
Аз принципно соля много малко, заради детето. После ако на някой не му е достатъчно солено, си го доовкусява. Но гледам че и съпружеството предпочита по-безсолничко.
Не че не ми се е случвало да "изтърва" солницата вътре, де  Laughing

# 12
  • София
  • Мнения: 10 825
Аз ям много безсолно и готвя по мой вкус. После, който иска си досолява (или пък досолва Rolling Eyes newsm78).

П.П. Доста често съвсем забравям да сложа сол и пак ми е вкусна манджата.  Sunglasses До навик е, според мен.

# 13
  • Мнения: 6 164
Има една такава сол, дето й викаме "безсолна сол". Rolling Eyes Ръсиш, ръсиш, побелява и пак безсолно! По принцип слагам малко, като готвя, колкото да не е без хич, защото наистина някои манджи си я "искат" по време на готвенето, за да станат по-вкусни, но принципно, гледам да е така, че после да можеш да добавиш. Бях чувала една приказка "Добрият готвач готви безсолно". Thinking Сигурно, защото винаги можеш да си добавиш сол, но не и да махнеш. Crazy
А иначе аз винаги опитвам в процеса на готвене... Whistling

# 14
  • Мнения: 4 546
не съм й хванала цаката. все на око слагам и гледам да не прекалявам. по-добре малко безсолно, отколкото пресолено. на който му е безсолно - да си соли.

# 15
  • Мнения: 647
Винаги слагам "на око".Гледам да остане дори малко безсолно. В последно време навъдихме много познати които се хранят без сол в храната и не спират да се хвалят колко добре им се е отразило , та в момента съм на тема "по-малко сол". Така имам винаги готов отговор защо ми е безсолна манджата smile3521

# 16
  • Мнения: 6 461
И аз до момента не съм хванала цаката Flutter
Гледам да слагам по - малко сол от колкото да изхабя ястието .Слагам я на око...де  Crazy
Е ,на който му е безсолно да си добави допълнително.

# 17
  • София
  • Мнения: 903
На мен ми е най-трудно осоляването на ориз в тава. А безсолен ориз, колкото и да солиш не е като да си е врял със солта.

Моята баба правеше ориза в тава по следния начин: След като си сложил всички необходими продукти  ( ориз, зеленчуци, месо,..) мериш в отделен съд вода  или бульон от месото в пропорция към ориза ( 3:1) , овкусяваш я на сол и я сипваш при ориза. Разбъркваш и слагаш да се пече.
Откакто използвам нейната техника за ориз никога не е останал безсолен или пък солен.

# 18
  • Мнения: 4 392
Много съм пестелива в солта. Около една щипка  на една тенджера.. Blush Който иска- да си досолява. Whistling


От няколко години ползваме Солина (всичко, което е с намалено съдържание на натриев хлорид)
Българска ли е тази сол? За първи път я чувам.. Thinking

# 19
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
Солина-та е нашенска, да.
Позлваме и тези гръцките... как се казваха  Rolling Eyes... уф, сега не мога да се сетя  Blush.

Те по-принцип не осоляват качествено.

И аз гледам да не пресолявам, че после всеки може да си доосоли. Да, но мъж ми кавюзва, че така той лично консумирал повече сол, отколкото ако съм улучила правилно дозата още при готвенето. Което май не е така.
Аз лично и по-безсолно да е, не соля допълнително. Вредно ми е.

# 20
  • Мнения: 647

Аз лично и по-безсолно да е, не соля допълнително. Вредно ми е.
Ами вредно ще ти е ! На 108 години си все пак  Mr. Green Mr. Green Mr. Green/ справка -профил Шани /

# 21
  • UK/София
  • Мнения: 7 681
Билянка, тоз трик го знам и съм го прилагала, но нещо кой знае какъв ефект не видях  Rolling Eyes
Става, става, гаранция давам LaughingЕдин път докато видя и детето изсипа шепа сол в манджата.С картофите се оправи ситуацията LaughingМоже би не си ги оставила да поврат хубаво за да поемат солта?

Общи условия

Активация на акаунт