Макроаденом

  • 6 784
  • 65
  •   1
Отговори
  • Мнения: 268
Здравейте,
преди няколко дена научих,че имам Макроаденом на хипофизата с размер 13 мм. Лекарите казаха че трябва да се оперира.Ще съм благодарна ако някой знае нещо по темата и ми пише

# 1
  • Мнения: 2 657
мила,по -добре лягай и да го махат...макро е ,защото е пове4е от 1см...
на мен са ми махнати два за една година,сега има още newsm78
ако искаш ми про4ети темата за пролактина,която сега пуснах,4е не ми се разказва...
Вси4ки лекари са на мнение,щом има нещо да се маха,защото не се знае,кога може да се обърне Peace
Операцията се води козметична и по принцип се прави с местна упойка,ама аз съм бъзливка и двата пъти бях с пълна Wink
успех ти желая,ако имаш още въпроси питай Hug

# 2
  • Мнения: 4 700
ЗаЩо не пробваШ първо с медикаменти? АЗ не бих се подложила на операция. Има риск, а и никой не ти гарантира, че няма пак да се появи. Поне на мен са ми каzали така няколко лекари. Моят аденом беШе 8 мм, сега е три милиметра.

ПиШи от къде си. Да ти препоръчаме добри специалисти.


Йо, твоите колко големи са били, че са ти ги оперирали?

# 3
  • Мнения: 268
Благодаря ви за отговорите. От София съм.Незнам към кой лекар да се обърна. Чух,че Бусарски е бил добър, а също Маринов и Романски от неврохирургията " Св. Иван Рилски ". Вие кой бихте ми препоръчали. Имам и друго питане, ако се стигне до операция минават ли през здравната каса или се плаща и ако се плаща в какъв порядък е операцията.

# 4
  • Мнения: 4 700
Ами в София ходих при доц. Андреева в Бодимед. Но после zаминах zа чужбина и повече не съм била при нея. Знам, че операцията се прави преz носа и на мен тогава няколко специалиста ми каzаха, че дори след операцията аденомите може пак да се появи. Предполагам, че минава преz касата, но преди да се подложиШ на операция се порови малко иz форума. Ще намериШ много момичета с подобен проблем. Освен това zадължително поискай и второ мнение.  Peace

# 5
  • Мнения: 2 657
Моят първият беше станал с размери 4/4см-това за 2 години..вторият не помня,но май нямаше 1см,ама щом го видях и хоп в хирургията Peace
По принцип операцията се поема от здравната,ама зависи на към лекар попаднеш WinkАз не съм плащала нищо Peaceсамо за престой дето ме водиха 3 дни...Ина4е операцията е не пове4е от 30 мин и ставаш и си тръгваш Wink
Аз съм ходила и при Гаврилов,даже ако не успея този месец,другия ще съм при него да ме види....макър,4е при мен няма 6-5 и ще легна пак на всяка цена....Двете операции ми бяха на лявата гърда,но фиброаденомите на разли4ни места....Сега имам още един,пак на друго място+друг на другата гърда....
Ако искаш мога да ти дам телефоните на Гаврилов,той е завеждащ онкологията в Сф,ама е малко сецнат да знаеш Hug

# 6
  • Мнения: 4 700
Йо, при мен не се наложи операция, а съм само на медикаментоzно лечение. Но предполагам, че при 4 см е нормално да се направи веднага операция. Само да попитам след операцията вzемаШе ли някакви медикаменти? АЗ съм на достинекс и имам един аборт, каzаха ми, че е виновен може би аденома, zаЩото спрях достинекса и ниЩо не вzемах докато бях бременна. Ти вzемаШе ли неЩо по време на твоята бременност?

# 7
  • Мнения: 2 657
никога нищо не съм взимала PeaceИ след операцията нищо и преди това Grinning

# 8
  • Мнения: 268
Благодаря ви момичета!!! Не съм сигурна, но мисля че ми трябва неврохирург,онколозите мисля,че не ги отстраняват тези аденоми в главата, но не съм сигурна .Другата седмица ще ходя по доктори,и ще видиме, а доктор Андреева  е ендокринолог бях ходила при нея за щитовидната жлеза.Докторите ,които ми препоръчаха са Бусарски,Маринов и Романски , но не знам кой е най добрия,а също и Габровски от Пирогов.Някой чувал ли е нещо за тези лекари?

# 9
  • Чикаго / София
  • Мнения: 3 636
Йо извинявай, ама това от което теб са те оперирали е съвсем различно от аденом на хипофизата! Wink Теб са те оперилали от фиброаденоми в гърдите, а atyty пише за макроаденом на хипофизата! разликата е ОГРОМНА! Едното е в гърдите, а другото е в главата в непосредствена близост до мозъка и операцията съвсем не е безобидна! Недей да даваш съвети за толкова лесно лягане под ножа! Naughty

Аз имах микроаденом на хипофизата. Пих Достинекс една година и нещата се оправиха. Не съм специалист и не знам все пак при какъв размер аденома е добре да се оперира, но потърси още едно мнение и ако може да му се повлияе с лекарства пробвай това първо. Аз не бих се подложила на операция толкова лесно! Naughty

Аз също съм от София. Моят ендокринолог е д-р Каменов от Медицинска Академия. Работи и в МЦ Лора на Позитано 10.





# 10
  • Бг-мама
  • Мнения: 2 238
Извинявам се за намесата ,но може ли да ми обясните какви бяха симптомите и какви изследвания ви направиха за да ви остановят това нещо .При какъв лекар се ходи и снимка ли се прави или ехокардиография? Извинете ме ако въпросите са ми тъпи  Embarassed

# 11
  • Мнения: 268
Здравейте отново. На мен ми го откриха след като имах аменорея / липса на менструация / от 2 години. Предизвиквам я само с хапчета . Две години ходих от кабинет на кабинет при гинеколози , които ми казваха възпалени яйчници и ми изписваха хапчета. Накрая попаднах при друга гинеколожка, която ми предписа за 6 м. противозачатъчни. След като приключи терапията липсата на менструация пак беше на лице.Тя ми каза, че трябва да продължа с хаповете докато не реша да забременея, а като реша щяла да започне с други да ме тъпче.Отказах го този вариант и се обърнах към ендокринолог за да открия каква е причината. Приеха ме в София в ендокринологията и ми направиха всякакви хормонални изследвания в резултат на което ме изпратиха на ЯМР и макреаденома беше налице.

# 12
  • Чикаго / София
  • Мнения: 3 636
Извинявам се за намесата ,но може ли да ми обясните какви бяха симптомите и какви изследвания ви направиха за да ви остановят това нещо .При какъв лекар се ходи и снимка ли се прави или ехокардиография? Извинете ме ако въпросите са ми тъпи  Embarassed

Аз имах изтичане на нещо като коластра от гърдите, без да съм била някога бременна. Направиха ми изследване на Пролактина - беше висок. Приеха ме в Медицинска Академия в Ендокринологията и ми направиха ЯМР - Ядрено-магнитен резонанс и микроаденома беше налице!

Последна редакция: нд, 15 юли 2007, 14:06 от irka

# 13
  • Бг-мама
  • Мнения: 2 238
Благодаря ви за отговорите момичета!!!!!
Желая ви много здраве и решаване безоперативно на проблема ви!!!!!  bouquet  bouquet  bouquet Hug Hug Hug

# 14
  • Мнения: 4 700
Аz пък имах и двете (коластра и аменорея), но по едно и съЩо време. Така че доста б.рzо раzбрах какво ми. Веднага ми направиха ЯМР.

Йо, аz даже не се усетих да те питам, ама ирка е права. При аденом на хипофиzата става въпрос zа аденом в малкия моzък и той се оперира само когато е много голям. Затова и помислих, че ти си имала аденом на хипофиzата 4 см. Много се учудих като прочетаох, че съветваШ zа операция.  newsm78 Ами на теб правили ли са ти иzобЩо ЯМР, zа да се види в тоя zавиШен пролактин дали имаШ и аденом на хипофиzата?

# 15
  • Мнения: 268
Това, което прочетох във форумите е , че високите количества на промактин са маркер за наличието на аденом на хипофизата.Във вторник съм пред лекарските кабинети и ще видиме как ще се развият нещата.Надявам се да има и друго решение освен операция.

# 16
  • Мнения: 4 700
ГореЩо те съветвам преди да легнеШ под ножа да поискаШ няколко мнения. Моят аденом се сви с 5 мм само от медикаменти.  Peace

# 17
  • Мнения: 268
Благодаря ви за подкрепата. Ще се консултирам още другата седмица .

# 18
  • Мнения: 2 657
 Embarassedо боже,защо ли си мисля,4е не пишеше 4е е на хипофизата Embarassed Embarassed

# 19
  • Мнения: 2 657
нищо темата ми е от полза,защото и моят пролактин е завишен,та ще ходя пак на лекари....
съжалявам,4е оплесках темата Embarassed Hug

# 20
  • Мнения: 4 700
Няма ниЩо. Сега поне zнаеШ, какво трябва да направиШ. Аz самата съЩо не се усетих, че ти всъЩност имаШ предвид фиброаденоми.  Embarassed

# 21
  • Мнения: 2 657
Мацки в сряда съм при ендокринолог,ще пиша как вървят нещата Wink

# 22
  • Мнения: 4 700
Стискам палци.  Hug

# 23
  • Чикаго / София
  • Мнения: 3 636
Дано всичко е наред, ше стискаме палци!

# 24
  • Мнения: 268
Йо, ще стискам палци всичко да е наред !!!

# 25
  • Мнения: 2 657
Здравейте Hug
вчера бях при ендокриноложката,оказа се,4е има увели4енащитовидна жлеза от 1Б стебен...какво ли ще рече това?
днес ме прати на изследвания за ТСХ,МАТ,пролактин и скенер на главата...

какво да очаквам още според вас ooooh!
на 12-ти пролактина ми бе 626,1/29-513,04/

# 26
  • Мнения: 1 953
Здравейте Hug
вчера бях при ендокриноложката,оказа се,4е има увели4енащитовидна жлеза от 1Б стебен...какво ли ще рече това?
днес ме прати на изследвания за ТСХ,МАТ,пролактин и скенер на главата...

какво да очаквам още според вас ooooh!
на 12-ти пролактина ми бе 626,1/29-513,04/

1Б степен значи, че щитовидната жлеза се опипва като увеличена, а при изпъната назад шия е и видима.

Изследванията за пролактина и скенера на глава са за хипофизата.

# 27
  • Мнения: 2 657
на снимката няма нищо
а пролактина днес е489.32/45.6-621/
ТСХ0-0.44/0.47-5.01/

# 28
  • Мнения: 4 700
Ако са ти правили скенер, на него не може да се види аденом, ако е малък. Прави се ядреномагнитен реzонанс.  Peace

# 29
  • Мнения: 2 657
скенер ми правиха

# 30
  • Мнения: 4 700
Поискай си ЯМР. На преди 10 години ми правиха скенер и ниЩо не видяха, а на ЯМРто след това се окаzа, че е 8 мм. Верно, че беШе преди 10 години, но тогава имаШе само 2 ЯМР в България и zатова ме пратиха първо на скенер. Сега праЩат директно на ЯМР.

# 31
  • Мнения: 268
Здравейте,
на мене също ми направиха първо снимка на която нищо не се видя нищо .След ЯМР ми откриха аденома. Аз също бях на консултация при проф. Романски, като ми погледна снимките от ЯМР, ми каза че нестава дума за макроаденом , а за малък аденом който не трябвало да се оперира а да се изчака и да се наблюдава.В момента съм объркана и тепърва ми предстои ходене по консултации, едните казват че имам макроаденом 13 мм, а проф. Романски че имам малък около 3 мм. На кого да вярвам  newsm78

# 32
  • Мнения: 268
Йо, според мене трябва да отидеш и на ЯМР, от скенера не се виждат аденомите .

# 33
  • Мнения: 4 700
atyty , раzликата  от 3 до 13 мм си е голяма. Какво ти каzа тоzи/таzи, който прави ЯМР. На мен ми обясниха много подробно и даже аz раzпоzнах аденома. От страни на снимката имаШе при мен скала, по която можеШе да си иzмериШ аденома. Не можеШ ли да видиШ ти. Все пак Ще можеШ да раzличиШ далин става въпрос zа 3 или 13 мм. Иначе моят аденом е в момента 3 мм и пия достинекс. Преди 10 години беШе 8мм. Иzчакване и наблюдение няма да ти свърШат работа. Аденомът Ще се раzвива и Ще ти пречи при zабременяване. При мен дори предиzвика аборт. Окаzа се, че е трябвало да вzемам медикаменти и по време на бременността, а моите "добри" лекари ми каzаха да спря всичко. Реzултатът беШе аборт в 12 г.с. Така че не иzчаквай, а действай. Най добър zа сега е достинекс, но долкото zнам касата не го поема, а е доста скъп. Успех.   bouquet

# 34
  • Мнения: 2 657
да ви кажа 4естно,незнам тук дали има ЯМР Rolling Eyes

# 35
  • Чикаго / София
  • Мнения: 3 636
Да, ЯМР е по-прецизен и трябва да се мине на него с контрастно вещество! Йо, попитай ако ли няма там, в по-големите градове има, но непременно отиди на ЯМР.

atyty , не знам какво да ти кажа! Май трето мнение е необходимо при теб! По-добре питай няколко доктора, но не бързай с операцията. И аз пих Достинекс-аденома ми го няма вече, или поне не се видя абсолютно нищо на последния ЯМР, а ми го направиха два пъти в рамките на два дни. Докато бях бременна в началото пиех Парлодел, Достинекс не може да се пие по време на бременност. Но от Парлодела се чувствах много зле и го спрях. Пу, пу нищо ми няма - резултатите са налице! Simple Smile Но все пак при мен се касаеше за микро аденом и дори и не му знам размера, ама беше много малък!

Йо , тези хормони ще покажат какъв тип ти е гушата - дифузна струма, Хашимото или Базедова! Пиши какви са резултатите!

Успех!

# 36
  • Мнения: 2 657
В амбулаторния лист пише-дифузно увели4енаот 1 Б степен,за сметка на десния лоб,с прътно еластична консистенция.

ЯМР-то поема ли се от касата или не и колко пари е,ако не се поема newsm78

# 37
  • Мнения: 4 700
Доколкото zнам ЯМР се поема от касата, но трябва да се подаде молба, придружена с иzследвания на пролактина. Контрастното веЩество не се поема. Струва около 100 лева. Аz си правих преz април ЯМР като частен пациент, zаЩото не съм осигурена и платих обЩо 350 лева.

# 38
  • Мнения: 2 657
ок мерси за инфото Hug
на мен пролактина сега ми е в норма и лекарката каза,4е сега не е необходимо да правя.....но при тези изследвания в4ера,нито си бях пипала гърдите,нито бях правила секс и бях много спокойна.....
за първите бях кълбо от нерви и незнаех,за тези неща Embarassed

# 39
  • Мнения: 268
Здравейте,
гледайки снимката от ЯМР не мога да се ориентирам , на нея няма скала по ,която мога да му определя размера.В заключението пише , че е макроаденома с р-р 13 мм.Не съм се срещала след това с докторите които правиха изследването тъй, като една позната  ме заведе и след това ми даде снимките с епикриза от изследването в която пишеше за макроаденома.
Само ми каза , че при този размер трябва да се отстрани оперативно. Онзи ден след като бях при проф. Романски , не ми предписа никакви лекарства да пия, въпреки че го и попитах, каза че ще чакаме и след 6 м пак трябва да напрая ЯМР.Това малко ме учуди. Тези лекарства да не се пият само при високи стойности на пролактина??? Моя е в нормални граници.  newsm78

# 40
  • Мнения: 268
Йо, аз първо ходих при личната ми лекарка, тя ми даде направлени за невролог. При невролога занесох епикризата от клиниката по ендокринология и я замолих за ме запланува за талон за ЯМР, който се поема от здравната каса. Чаках един месец за него.Лошото е че талоните се отпускат на тримесечие и специално на нашата невроложка в поликлиниката и дават само 5 за три месеца.Контрастното вещество не се поема от касата и явно цената му е доста различна, аз платих 175 лв.

# 41
  • Мнения: 4 700
Щом пролактинът ти е в нормални граници, zначи аденомът ти е хормонално неактивен. Не zнам как се процедира в такъв случай. ИмаШе някъде една тема пак zа аденомите и там беШе писала една съфорумка, при която аденомът влияел на zрението и. Но не помня подробности. ИмаШ ли главоболие? Мен все това ме питат като ида на контролен преглед. Цикълът ти нормален ли е, имаШ ли овулация? Ако е  3 мм, можеШ да си поzволиШ да иzчакаШ 6 месеца, но 13 мм вече са много и трябва да се действа, според мен. Ако не те zатрудява, отиди при теzи, които ти правиха иzследването и поискай да ти обяснят всичко по подробно и да ти го покажат. На мен всичко ми покаzаха, от всички перспективи. И ми обясниха като на малоумна. Така че и áz да го видя тоя пусти аденом.  Mr. Green

# 42
  • Мнения: 268
Когато ми правиха изследвания единствените хормони, които са ми в долни граници са TSH и  LH , иначе нямам гинекологични проблеми , ултразвука показа че имам и яйцеклетки т.е проблема не е там. Зрението да чукам на дърво и то е добре.Нямам главоболие .Единствено цикъла ми идва с хапчета. Не бях пила известен период никакви и нямах менструация 8 месеца. Сега започнах фемоден и веднага ми дойде след първата опаковка.Предполагам ,че аденома колкото и да е голям притиска хипофизата. Казаха ми, че хипофизата не отделя необходимото количество хормони и  за това нямам цикъл . Така съм от 2 години, преди ми беше много редовен.

# 43
  • Мнения: 4 700
Интересна работа.  newsm78

Най вероятно проблемът е в ЛХ. Той трябва да расте, когато има овулация. А ФСХ в норма ли ти е? ЗаЩото уж каzват, че съотноШението на ЛХ/ФСХ трябва да е около 1/1.

# 44
  • Мнения: 268
ЛХ и ФСХ са ми долни граници. Правиха ми тест, венозно ми вляха разтвор и ми взимаха кръв на половин час, оказа се при този тест няма никаква промяна на тези хормони.Лекарката много се учуди ,че имам аденом много не разбирам ,но явно нямам типичните показатели за него.

# 45
  • Мнения: 4 700
Oпределено нямаШ типичните симптоми.  Thinking

# 46
  • Мнения: 30
 ThinkingКакви симптоми има при вас който имате макроаденом? Някаква бучка ли напипвате и колко голяма е тя? Какво е пък микроаденом и има ли някакви симптоми той? Само чрез изследвания ли се установява и какви са те? Благодаря предварително за информацията. Rolling Eyes

# 47
  • Мнения: 268
Става въпрос за аденом на хипофизата.Може да се установи за наличие на такъв чрез ЯМР  Разликата между микро и макроаденомите са в размерите.Симптомите от това, което съм чела до момента е високи нива на пролактин.

# 48
  • Мнения: 4 700
pipata , аденом на хипофиzата не може да се опипа. Хипофиzата се намира до малкия моzък. При първите симпоми бяха, че имах коластра. Отидох на ендокринолог и той ми каzа да иzследвам пролактина, който беШе zавиШен. От там ме пратиха на ЯМР и така се откри аденомът. При много от жените няма никакви симптоми. Други нямат овулация и цикълът е нередовен. Прави ми впечатление, че много гинеколоzи поставят диагноzа ПКЯ. И мен един гинеколог се опитваШе да ме убеди, че имам поликистоzа. Добре че не му се върzах.  #2gunfire ЗавиШеният пролактин влияе и на ЛХ и ФСХ.

# 49
  • Мнения: 30
 ThinkingМен ме интересува в  гърдите могат ли да се отрият тези аденоми? Защото нагоре прочетох точно за тях. Това точно не разбрах и затова питам.

# 50
  • Мнения: 4 700
Това, което можеШ да откриеШ в гърдите е фиброаденом (поправете ме, ако се бъркам) и няма ниЩо обЩо с хипофиzата и пролактина. Йо ги беШе объркала двата. А авторката на темата се интересува на макроаденом на хипофиzата. Ако се интересуваШ zа фиброаденом, таzи тема не ти помага.  Peace Тук всичко се отнася zа аденома на хипофиzата (освен първия постинг на Йо)

# 51
  • Мнения: 4 150
Цитат
Когато ми правиха изследвания единствените хормони, които са ми в долни граници са TSH и  LH , иначе нямам гинекологични проблеми , ултразвука показа че имам и яйцеклетки т.е проблема не е там. Зрението да чукам на дърво и то е добре.Нямам главоболие .Единствено цикъла ми идва с хапчета. Не бях пила известен период никакви и нямах менструация 8 месеца. Сега започнах фемоден и веднага ми дойде след първата опаковка.Предполагам ,че аденома колкото и да е голям притиска хипофизата. Казаха ми, че хипофизата не отделя необходимото количество хормони и  за това нямам цикъл . Така съм от 2 години, преди ми беше много редовен
Атити,
Не бьрzайте с подобно реШение zа операция.Самата интервенция крие 100кратно по висок риск от това да имате проблеми с аденома на хипофиzата.Хипофиzните аденоми са 99,99% доброкачествени и ако не пречат на някои центрове в моzька не се пипат Naughty
Минават от само себе си.Заради симптома аменорея да си правите операция с аргумент "Щом има неЩо,то се реже непременно" е диваЩина.
Аменорея не оzначава стерилитет. Peace Напьлно е вьzможно zабременяване.

# 52
  • Мнения: 4 700
Christian, съгласна с мнението ти, че не е хубаво да се оперират.  Peace Но не съм съгласна, че минават от само себе си. Каzвам го от личен опит. Преди 10 години ми го откриха, беШе 8 мм. Сега е 3. Преz цялото време съм вzемала медикаменти. Спрях ги само докато бях бременна и в края на трети месец пометнах. Вероятно точно zаЩото не съм вzемала ниЩо преz това време.   Sad

# 53
  • Мнения: 4 150
Няма вероятности.Има научни докаzателства,че минават от само себе си.
Сьжалявам zа помятането ти.Не мисля,че е от това,че си спряла лекарствата,нито от това,че си имала аденом.
Нито мисля,че аденома ти е намалял от лекарствата.
Но това си е мое мнение. Peace

# 54
  • Мнения: 2 657
ThinkingМен ме интересува в  гърдите могат ли да се отрият тези аденоми? Защото нагоре прочетох точно за тях. Това точно не разбрах и затова питам.

аз мойте си ги опипвам сама,няма нищо видимо,не болят,ако те интересува още нещо,пиши на лични......да не объркваме темата допълнително Laughing

# 55
  • Мнения: 1 953
Това, което можеШ да откриеШ в гърдите е фиброаденом (поправете ме, ако се бъркам) и няма ниЩо обЩо с хипофиzата и пролактина. Йо ги беШе объркала двата. А авторката на темата се интересува на макроаденом на хипофиzата. Ако се интересуваШ zа фиброаденом, таzи тема не ти помага.  Peace Тук всичко се отнася zа аденома на хипофиzата (освен първия постинг на Йо)

Абсолютно права си  Peace

# 56
  • Мнения: 30
 HugБлагодаря за пояснението.Може ли да ви попитам milepetrova дали знаете нещо за фиброаденома. Има ли я някъде във форума тази тема. Кажете, ако знаете. Благодаря предварително. Party

# 57
  • Мнения: 4 700
Christian

Имам снимки от ЯМР, правени преди 10 години. Тогава аденомът е бил 8 мм. Едните снимки са правени в България, другите в Германия. Имам и снимки от септември миналата година, правени в Германия и снимки от април таzи година правени в България. И на двете аденомът е 3 мм. Това, че аденомът е намалял е ФАКТ.
Дали помятането е било zаради аденома никой не може да каже, но е факт, че пролактинът ми беШе 10 пъти увеличен по време на бременността. Не е било кухо яйце нито прогестеронов дефицит, това го zнам със сигурност. Консултирала съм се с много лекари както в Германия, така и в България. С иzключение на таzи, която ми следеШе бременността, всички каzват, че е трябвало да продължа лечението, но с друг медикамент. И че най вероятно това е била причината. Знам от опит и че ако не вzемам ниЩо нямам овулация, zначи не мога и да zабременея. Така е поне при мен.

pipata , ниЩо не zнам zа фиброаденома. Просто съм го среЩала. ПиШи на лични на Йо, тя сигурно Ще ти обясни.  Peace

# 58
  • Мнения: 1 953
milepetrova , по време на бременност пролактина достига много високи стойности. Това си е физиологична хиперпролактинемия.

pipata, виж тук http://www.art.bg/temp/vita.bg/zab.php?zab=23&d=10 А ако ползваш търсачката ще намериш много теми  Peace

# 59
  • Мнения: 4 700
дикси, zнам че пролактинът се вдига много, но в края на бременността. Все пак той е отговерен zа кърмата. Но 10 пъти увеличен във втори месец ми каzаха, че не е нормално. Иzчела съм доста по таzи тема, включително и научна литература. В епикриzата ми пиШе, че аденомът ми е хормонално активен. Както и да е. Вече zнам, че при следваЩа бременност Ще пия парлодел или бромкриптин до седми месец.  Другото е божа работа.

# 60
  • Мнения: 268
Момичета имам и друг въпрос, нормално ли е при наличието на аденом да имам понижено либидо newsm78

# 61
  • Мнения: 1 407
atyty, 1.възможно е да ти е понижено либидото от това. 2.Бусарски и Романски са може би най-добрите неврохирурзи в България- ако можеш да се свържеш с някой от тях, направи го 3.Щом е макроаденом,т.е. над 1см, трябва да се оперираш, той уви!няма да изчезне ей-така...Важно е и какъв е вида му- кои хормони са ти завишени...Аз не смея да се изказвам повече , макар че съм учила 6 години, чудя се как някои са толкова категорични за неща, които са важни и които не разбират Желая ти успех!
П.С.А за това колко е голям, трябва да вярваш на лекаря, който ти е правил ЯМР-то. Така че Романски явно отпада...

Последна редакция: пн, 23 юли 2007, 23:43 от Fancy N

# 62
  • Мнения: 4 150
Милепетрова,
Не оспорвам факта,4е аденома ти е намалял,а че намалял от лекарствата. Peace
Виж тук неЩо...
http://www.pilhar.com/Hamer/NeuMed/Tabelle/Stammh/G02.HTM

# 63
  • Мнения: 4 700
Christian , не zнам от какво е намалял, zнам че е намалял. Това е по важно zа мен. А честно да ти кажа малко ме е Шубе да спра медикаментите, така че продължавам да ги пия с надеждата един ден да ми кажат, че нямам аденом.  Peace

# 64
  • Мнения: 268
Здравей Fancy, ощо взето нямам повишени нива на никой от хормоните. Клиничната диагноза ми е " Хипогонадотропен хипогонадизъм.Пролактина ми е в норма, имам долногранични стойности на LH и TSH, и в хода на ЛХ-РХ теста липсва реакция. В надбъбречнокоровата функция  не са установени отклонения.ЯМР ми е направен в правителствена болница и това което съм чъвала за там е, че не са много добри специалисти. Така, че ще търся и друго мнение.Смятам да отида при проф. Бусарски, но в момента е отпуска и малко ще поизчакам.

# 65
  • Мнения: 1 407
atyty, оставих ти лично съобщение

Общи условия

Активация на акаунт