Секс, насилие и убийства за „Лека нощ, деца!”

  • 9 415
  • 96
  •   1
Отговори
# 15
  • Кацнала на едно дърво.
  • Мнения: 3 192
Да отговоря на "Кой причинява това на детето ми."
Причини го Кирчо Гоцев преди няколко години, като спря "Лека нощ, деца". После уж върнаха рубриката, ама на уж. В БНТ на никого не му пука какво се излъчва, стига програма да върви някаква. И много личи вече. Детските предавания винаги са на опашката - не само за финансиране.
Знам какво пиша. Сума ти години бях автор на тази телевизия. Имам над 400 сценария (заснети и излъчени) за детски предавания.
Преди една година напуснах, защото ми писна да се боря като прасе с тиква.

# 16
  • Мнения: 247
Може да ви се види драстично, но ние от Нова година нямаме телевизия. Първоначално беше по принуда заради неразбории с прокарването на цифрова телевизия. Изведнъж, в затишието, осъзнахме, колко много ни отнема висенето с провиснала уста пред телевизора и най-вече това, че имаме време един за друг. Със съпругът ми сме много натоварени с информация в работата си и вечер като се прибирахме най-лесно беше да гледаме тв и да си мислим, че почиваме. Сега компенсираме с ходене на кино, ДВД. Имаме далеч повече време и внимание за детето и за нас самите. Говорим си и се гледаме повече  Simple Smile
Стана ми смешно онзи ден, когато бяхме на гости и Алекс попита : Защо тези хора се стрелят? Всъщност даваха един съвсем традиционен екшън, но детето не можеше да схване защо някой ще иска да убива друг. Изведнъж се замислих дали пък не съм го сложила под стъклен похлупак. От друга страна пък той ходи на градина, гледа всичко, което излиза като детски аним.филми (има повече от 150 диска) и не ми се струва изостанал в развитието си.
Ще ми е интересно да разбера дали адмирирате моето решение .  Simple Smile

# 17
  • Кацнала на едно дърво.
  • Мнения: 3 192
Даниела, ние също сме така.
На детето пускаме детски филми на диск. Аз не гледам телевизия, а таткото понякога гледа Юроспорт. Телевизорът го използваме само заради ДВД-то и да играем с конзолите.
Да не говорим, че дребният има строго определено време за гледане или игра.
Никога не съм пускала телевизора за "фон". Предпочитам музика.
Категорично съм против това, да се използва телевизорът като бавачка.

# 18
  • Мнения: 4 841
Имаме далеч повече време и внимание за детето и за нас самите. Говорим си и се гледаме повече  Simple Smile

 smile3521 А-ха, точно за това иде реч!

Щом детето гледа детски филчмета, четат му се книжки и т.н. не виждам за какъв "похлупак" може да става въпрос. Това, че не знае наизуст рекламите на "Своге" или "Кока кола" определено не е загуба, а по-скоро предимство. Наслаждавайте се на ИСТИНСКОТО ОБЩУВАНЕ, колкото по-късно се гмурнат децата ни във виртуалната реалност, толкова по-добре  Peace

# 19
  • София
  • Мнения: 5 190
    Като съм имала неблагоразумието да покажа на детето си Сънчо, сега ще трябва да го отрязвам от реклами преди и след , а и да чета мислите на някой буквално заспал в БНТ, който ще забрави да го пусне, та да не включвам телевизора... или пък ако ни пробутат песничка, да успокоявам... а пък ако е и руската анимация за възрастни за двама корабокрушенци на един остров, дето и човекоядци имаше ...или като пуснат едно и също филмче през няколко дни?... а като е само началото на епизодчето и то въобще няма смисъл?... и т.н. и т.н....

   Моля, обърнете внимание, че темата ми е за ИНСТИТУЦИЯТА "Сънчо", а пък телевизията е и национална и бюджетна!
   Вчера лично  подадох оплакване до Програмния директор на БНТ в деловодството от свое име. Ако някой се чувства съпричастен, моля да даде знак по тази тема.
   Моля за помощ някой в бранша, за да подадем оплакване и в СЕМ.

# 20
  • София
  • Мнения: 5 190
Ние гледаме на dvd избрани филмчета и понякога късните новини. Само събота сутрин има хубави детски по всички ефирни телевизии...Телевизорът ни е придатък към dvd-то.

# 21
  • Мнения: 247
Не съм от идейните хора (ама никак), особено по обществените инициативи. Иначе пък ентусиазирано се включвам в такива, които ми харесват.  Мисля си дали няма да има някакъв отзвук, ако се подпише петиция, която да се адресира до СЕМ (на първо място защото той е този, който може да налагат регулаторни мерки), до самата БНТ, копие до по-големите медии (мисля си че бтв и Нова услужливо ще го разпространят-нали все пак е конкуренция), и също така до Агенцията по защита правата на детето (в нея работят много читави хора и според мен, доколкото детската агресия се провокира по всеобщо признание в голяма степен и от това, което се излъчва по тв, ще подемат една такава иниацитива). Сигурно е доста изтъркано като начин да се задейства нещо и със съмнителен ефект, но това ми хрумва. С удоволствие ще се включа в това, което измислите.
И още нещо, аз лично съм поколението, което израсна със Сънчо в 8 без 10ч. и се отнасям с голяма носталгия по златните му години, когато имаше истински приказни драматизации, а не просто безразборни излъчвания на .. (не знам как да ги определя- може би Василиса Умница ще каже най-точно). Може би в петицията трябва да се включи и искане да присъства неизменно това детско предаване, защото твърде малко са тези предавания, които са за малки деца. А и има нещо много смислено в това да научиш детето си, че след Сънчо трябва да се ляга. При нас лягането е толкова болна тема, че направо не ми се говори.

# 22
  • Мнения: 14 654
Детето ми не е гледало никога "Сънчо". От година някъде и телевизия почти не гледаме. Не мога да се ядосвам заради тъпата телевизия, предпочитам да я избягвам.
Но си спомням като дете колко много обичах "Сънчо"- приказките на педя човек-лакът брада, козлето Боц, зайците Боб и Бобек... а "Милион и едно желание" с кака Лара, в събота преди обяд и всеки ден от 17, 30 имаше предавания за децата, а сега - нищо за тях или най-много нещо нескопосано и неподходящо.

# 23
  • София
  • Мнения: 5 190
В БНТ на никого не му пука какво се излъчва, стига програма да върви някаква.
  Да отчета резултатите от моите жалбички:
     1. прочели са ги
     2. учтива беще секретарката на Програмния директор Геронтиев
     3.щом искам, ще ми изпратят отговор в писмен вид...
   Но много ми е интересно какво ще пише, т.к. от телефонните разговори разбрах парадоксални неща:

   В редакция Детски предавания не знаят какво се излъчва в Сънчо,както и за проблемните моменти, които се случват понякога, например:
     1.филмчето е анимация, но за възрастни;
     2. подменено е с песничка - хубава, но не е филмче;
     3.пускат само началото на филмчето - няма смисъл, и е "отрязано" нескопосано;
     4.въобще няма Сънчо, а има закъснение с програмата, но реклами винаги има; едностранната договорка със зрителя не се спазва и вместо от понеделник до събота да има винаги Сънчо, често има нарочно ПОЛИТИКА, спорт, безкрайни реклами; 
     5.не започва в  точен час  ...

   Секретарката на Програмния директор Геронтиев  каза, че от него не зависи кой и какви РЕКЛАМИ ще пуска преди Сънчо. Когато настоях, че точно тези с насилието са реклами за филми на БНТ, леко се замисли. Исках й тел. на шефа на  Отдел  Реклами –той не отговарял за рекламите. Ха сега де!

   Въобще в БНТ никой не отговаря за нищо!
   Хайде да проверим дали в СЕМ някой отговаря за нещо! Трябва ни грамотен текст! Василиса Умница, можеш ли да го напишеш?

# 24
  • София
  • Мнения: 1 074
Eто моето предложение за Писмо до СЕМ:

Уважаеми г-жи и г-да,
Към вас се обръщат група разгневени майки с настояването за качествен контрол върху дейността на БНТ в политиката на националната ни медия, свързана с детските предавания и най-вече с програмата „Сънчо”. От години насам в това любимо за децата предаване се излъчват:
1.   Анимационни филмчета с неподходящо за деца съдържание;
2.   Често вместо анимационно филмче се пуска песничка, децата са разстроени и чакат следващата вечер;
3.   Пуска се само началото на филмче, отрязват го твърде нескопосано, филмчето на следващата вечер не продължава;
4.   Не започва в точен час;
5.   Вместо „Сънчо” често има политически, спортни и др. предавания и изобщо не бива излъчена програма за деца;
6.   Децата биват заливани с реклама, изпълнена често с неподходящо, понякога откровено просташко съдържание;
7.   Често вървят анонси на самата БНТ за филми от програмата й. Когато това са екшъни, децата виждат отвратителни кървави сцени на насилие.

При разговори със секретарката на програмния директор Геронтиев, въпросната особа заяви, че от него не зависи кой и какви реклами пуска около „Сънчо”. На въпроса как стоят нещата с анонсите на самата телевизия, не можа да отговори разумно. При настояване да ни свърже с ръководителя на отдел реклами, обясни, че той не бил отговарял за рекламите.

След жалби и телефонни разговори от наша страна се установи следното:

Създава се впечатлението, че в отдела за детски предавания никой не знае какво гледат децата. Случва се филмчетата да се повтарят през няколко дена, нямат логическа връзка помежду си. Особено наболял е проблемът със съдържанието на тези филмчета и несъобразеността му с нуждите на малките зрители.
 
Безхаберието цари на всички равнища, очевидна е липсата на интерес от Националната ни медия към детските предавания. Забравена е напълно ролята на тази телевизия за възпитанието на подрастващото поколение и защитата на моралните ценности на обществото.

Никой в БНТ очевидно не отговаря за нищо. Има прекомерно много служители, които не си вършат работата, но получават заплатите си от парите на данъкоплатците. Като работодатели на тези лица, настояваме за спазване на етика и поемане на отговорност.


Обръщаме се към СЕМ за спешни мерки в областта на политиката на БНТ относно младежта. Призоваваме ви към анализ на ситуацията и наказания за провинилите се. Молим ви за защита на интересите на нашите деца и пресичане на некоректни меркантилни практики, които пряко рефлектират върху съзнанието на бъдещите граждани на нашата държава.

Молим за отговор в най-кратък срок и за реални действия.

С уважение:

.....




Можем да приложим и подписка.

Последна редакция: нд, 22 юли 2007, 09:35 от Zanda Ksurik

# 25
  • София
  • Мнения: 5 190
Трогнах се, че Zanda Ksurik взе присърце молбата ми. Благодаря ти! А още повече твоето дете е бебче и още не си пряко потърпевша! Но всъщност всички сме потърпевши, когато нашето дете попадне в обсега на облъчените вече от телевизията. Бях чула, че в някои държави има строг контрол и напр. до 21.00ч. няма начин да видиш сцена неподходяща за деца. У нас обаче е задължително БНТ-то да си рекламира филмите точно около Сънчо. И да отбележа: една и съща реклама се пуска по 2 пъти през една реклама време!!!! Самият маниер на излъчване на рекламата е насилие. Точно преди да се активизирам напоследък, ме провокираха като рекламираха филм със заглавие нещо за убийства, показваха и описваха убийства. Думата убийство чух десетина пъти за броени секунди  и ми е ясно как се забива в мозъка на най-малките.
Моля те, Zanda Ksurik наблегни на недоволството от рекламите- тяхното съдържание и часовите пояси на излъчване.

 
Дори сутрин и по обед дават трейлъри на филми, които ще излъчват късно вечер, със специално селектирани най-брутални сцени.


Също така се чудя - отдавна се говореше да се забрани рекламата на алкохол и лекарства, но тя продължава да е огромна част от телевизионното време.
   Последното не съм забелязала, защото аз не гледам освен Сънчо и понякога новини, а се старая да изрязвам всички реклами. Но е много важно и май също трябва да напишем.

"Често филмчетата се повтарят през няколко дена, нямат логическа връзка помежду си, няма подходящи по съдържание програми."-аз лично само 2 пъти съм засичала повторение, като единия път беше през няколко дни (за семейство Нес) , същото важи и за липсата на логическа връзка. А че няма подходящи по съдържание програми няма кой да ни отговори май, но ние сме длъжни да си ги искаме.
Благодаря ти и ти пожелава приятна работа по това писмо. Дано и други да се включат със съвети...

# 26
  • София
  • Мнения: 1 074
Билянам, трябва ни подписка.
Аз и преди пусках една тема за идиотско филмче по "Лека нощ, деца", но, учудващо, твърде малко майки ме подкрепиха. Сякаш не е тяхна работа.

Не знам как се правят петиции в БГ петиции, иначе щях да направя. Можем да напишем Отворено писмо и до Президента, Министър председателя, Министерски съвет, СЕМ, ръководството на БНТ. Но това трябва да бъде много добре подкрепено с подписи.

# 27
  • София
  • Мнения: 5 190
Zanda Ksurik, дай ми твоята тема да я прочета- за руската анимация ли беше?
Забеляза ли, че много хора са прочели сегашната тема? Хрумна ми че е заради фрапантното й заглавие, а не заради същината- да си търсим правата.
Като получа отговора на БНТ, ще измислим стратегия.
Не искам да се лишаваме от нещо с толкова голям потенциал.

# 28
  • Мнения: 1 873
Аз в присъствието на детето не включвам телевизора, не само "Лека нощ, деца" е агресивно, била съм на лекция по детска психология и там дават като един от най - големите агресори филмчето "Том и Джери" - котката бие мишката, мишката я дразни и т.н. Да не говорим за идиотските по Картон -а... #Cussing out

# 29
  • Кацнала на едно дърво.
  • Мнения: 3 192
Чудесно го е написала Занда.   bouquet
Ако има някой в БНТ, който може да направи нещо по въпроса, това е Борислав Геронтиев.
Поне той навремето върна "Лека нощ" в ефир. Но нищо не може да направи за рекламния блок, защото там има объркани много интереси (и пари, както съм чувала).
Това, че в "Детска редакция" не знаят какво се излъчва, ми се струва странно. Аз съм правила години предаване всяка седмица и това предаване се гледаше предварително, преди да се излъчи.

Общи условия

Активация на акаунт