Унгарска кухня

  • 3 582
  • 37
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 1 799
cathie, сладни доста, както писах в рецептата трябва да е колкото солено ,толкова и сладко. Ако не намериш сливи без костилки сложи с костилки, но трябва да сложиш малко повече от 1/2 кг.

savina_h, благодаря за отговора   bouquet

# 16
  • Мнения: 22 867
Правила съм такава унгарска салата, рецептата е от руски източник - Салата от тиквички "Янош", става за нашия вкус. 
/Понеже се чудех какво да правя тиквичките, които ми бяха донесли./

Лука и чесъна се нарязват, запържват се в мазнина. Добавят се тиквичките, нарязани на кубчета, заливат се с виното и се задушават около 5 мин. Подправя се със сол, чер пипер, оцет. Като изстине, се слага в чиния, наоколо се подреждат сварени яйца, някакъв колбас /аз сложих луканка/, магданоз.

/снимката е от руския сайт, копнала съм я с рецептата, на моята не съм се сетила да направя/

Необходими продукти:
тиквички - 300 гр
лук  - 2 глави
чесън - 2 скилидки /ама от големите глави!/
зехтин - 4 с. лъжици
вино бяло сухо - 125 г
оцет ароматизиран /аз сложих Кулинар, такъв имах/ - 2 с.л.
сол
смлян бял пипер /става и с черен/
салам, луканка, шунка /ако имате унгарски - още по-добре!/
твърдо сварени 4 яйца
 

# 17
  • Мнения: 1 726
Моята прабаба правеше така: когато пъпешът се окаже , че не е сладък го нарязва на парченца, поръсва го леко със сол и черен пипер и го оставя да се охлади. Има един сорт, които са много ароматни но нямат сладост, зелени са на цвят отвътре, много са подходящи за това. Страшно ми харесва за мезе на бяло вино или шампанско. cheers

# 18
  • Ах, морето
  • Мнения: 374
Ето и нещо от мен, изпитано и мноооого вкусно: Унгарска гъбена супа

# 19
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
Моята прабаба правеше така: когато пъпешът се окаже , че не е сладък го нарязва на парченца, поръсва го леко със сол и черен пипер и го оставя да се охлади. Има един сорт, които са много ароматни но нямат сладост, зелени са на цвят отвътре, много са подходящи за това. Страшно ми харесва за мезе на бяло вино или шампанско. cheers


мммм точно ей такъв съм си купила и се ядосвах. ей сега ще го изпробвам.

защо в унгарската кухня никой не споменава за гулаша? никой ли няма рецепта?
айде пишете...ако не да търся моята, дето ми я даде унгарката  Joy

# 20
  • Мнения: 22 867
И аз се надявам някой да напише изпитана рецепта за гулаш.

# 21
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
И аз се надявам някой да напише изпитана рецепта за гулаш.

рецептата имам от една унгарка. не съм го опитвала, защото не ям месо. половинката каза, че е супер и аз взех рецептата.

лук се нарязва на дребно и се запържва.
свинско и телешко месо (тя така го прави!!!) се наряза на дребни кубчета и се овалва в червен пипер и сол. запържва се при лука.
добавят се наситнени чушки, малко доматено пюре, червено вино. оставя се бавно да къкри. за подправки се слага дафинов лист и мащерка.

тя спомена, че могат да се добавят картофи и моркови по желание, пак на дребно. но нейното беше без.
може да се сгъсти с брашно.

според нея става най-добре, ако се готви на няколко пъти. т.е. запържва се месото, отлежава. после се добавя виното, къкри малко, пак отлежава. слагат се зеленчуците, къкри пак отлежава.
според нея това е тайната.

нейното не беше супа, а по-скоро като нашата яхния.


сега се сещам и нейната салата Снежанка.

краставици се настъргват на едро ренде
добавя се сол, малко захар, заквасена сметана и копър.
салатата беше сладникава.


сега опитах пъпешовото мезе.
направих го на кубчета, подправих със сол, черен пипер, лимонов сок и зехтин.
сервирах с топло-пушена шунка.

получи се много добре на вкус, но моя пъпеш беше твърд, зелен и без никакъв вкус...

# 22
  • Мнения: 1 726
Дано да ти е харесал, номера е точно да няма вкус ,но да има аромат Peace
В Испания се прави много пъпеша на хапки, забожда се на шишче пъпеш с кашкавал или пъпеш с хамон ,което е свинско осолено и оставено да съхне при определени условия, нещо като "Филе Елена", по същия начин правят и грозде.

# 23
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
Дано да ти е харесал, номера е точно да няма вкус ,но да има аромат Peace
В Испания се прави много пъпеша на хапки, забожда се на шишче пъпеш с кашкавал или пъпеш с хамон ,което е свинско осолено и оставено да съхне при определени условия, нещо като "Филе Елена", по същия начин правят и грозде.

знам какво е хамон. просто не ям месо.
пъпешът го ядах с някакво миризливо сирене  Peace

# 24
  • София /Абсурдистан
  • Мнения: 11 696
И аз ще пробвам гулаша.

# 25
  • далечно
  • Мнения: 1 029
Здравейте!
Аз живея в Унгария, половинката ми е унгарец. Рецептата на гулаша от Labrex е ок като процес, само липсват две много важни неща - червен пипер и много много ким (който отначало бърках с нашия кимион, но ким си е, мирише на ким и като го гледам на цели 'пръчици').

червеният пипер се запържва за съвсем кратко с лука, след което се добавя месото . Кимът се добавя когато месото е леко запържено, заедно с вода, малко чесън, малко червено вино. Зеленчуците се слагат когато месото е поомекнало.

Също става вкусно, ако запържите лука в разтопена сланина/бекон (вместо олио). Принципно гулашът се прави от телешко, ама често е телешко и свинско. И е яхния, а не супа.

надявам се да съм обяснила, аз не готвя много по книга, а по-скоро надничам мъжо като готви гулаш. Иначе ако ми остане време, довечера ще пусна още някоя рецепта.

Поздрави!

# 26
  • далечно
  • Мнения: 1 029
да, де исках да кажа рецептата на asyalein, сори  Embarassed

# 27
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
да, де исках да кажа рецептата на asyalein, сори  Embarassed

Лорелай, написала съм бе!!!! месото оваляно в червен пипер и запържено при лука...
за ким незнам, тя не ми каза. може и да не е имала Joy

# 28
  • далечно
  • Мнения: 1 029
asyalein, вярно, извинявай! Ама кимът е важен, поне според мъжо. А и аз съм яла гулаш без ким и не е същото. Всъщност въпросният kömény (абе, caraway е на английски) e доста неразривна част от местната куФня

# 29
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
Всъщност въпросният kömény (абе, caraway е на английски) e доста неразривна част от местната куФня

и в Германия се ползва и ми беше трудно да намеря кимион!!!!

иначе тук слагат ким на кисело зеле и е много вкусно Peace

сподели някоя друга рецепта от тяхната кухня Praynig

Общи условия

Активация на акаунт