За цитонамазката?

  • 1 738
  • 27
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 497
Незнам каква е практиката при твоя лекар. Навсякъде е различно. При моя лекар - аз си нося секрета (но лабораторията е в съседната врата)  , а след това той си  взема резултатите от лабораторията и се чуваме по телефона за резултатите или се ходи ня масто - зависи. Така, че трябва да попиташ как е при твоя лекар.
Просто по-горе беше писала, че направлението за цитонамазка се взима от гинеколога, а колкото до това дали ти си носиш секрета или не, няма никакво значение. Гинекологът е този, който ПРАВИ цитонамазката, а не дава направление. Направлението ЗА ГИНЕКОЛОГ го дава личния лекар.

Направление за безплатно изследване в лабораторията! Не за гинеколог!
Пробвай само с направление за гинеколог да си направиш изследвания по касата!

# 16
  • Мнения: 773
Незнам каква е практиката при твоя лекар. Навсякъде е различно. При моя лекар - аз си нося секрета (но лабораторията е в съседната врата)  , а след това той си  взема резултатите от лабораторията и се чуваме по телефона за резултатите или се ходи ня масто - зависи. Така, че трябва да попиташ как е при твоя лекар.
Просто по-горе беше писала, че направлението за цитонамазка се взима от гинеколога, а колкото до това дали ти си носиш секрета или не, няма никакво значение. Гинекологът е този, който ПРАВИ цитонамазката, а не дава направление. Направлението ЗА ГИНЕКОЛОГ го дава личния лекар.

Направление за безплатно изследване в лабораторията! Не за гинеколог!
Пробвай само с направление за гинеколог да си направиш изследвания по касата!

Не знам, ама ми звучи странно. Аз отивам с направление от личния лекар при гинеколога той ми взиме цитонамазка и това е..., след седмица някаде му звъня за резултата.

# 17
  • Мнения: 4 700
И при мен беШе така преди. Сега вече не съм осигурена, но преди просто си вzемах направлението от личната и това беШе. Како прави гинеколога с пробата и как я предава, дали пиШе напревление... не zнам.

# 18
  • Мнения: 1 216
Цитонамазката се прави профилактичко. Желателно е веднъж годишно, ако имаш грижи е добре на 6 месеца. Проверява се състоянието на маточната шийка.
Има различни начини на вземане на секрет. Може с памуче (тип клечка за уши, но по-дълга) и с четчица (тип спиралата от аркансила). Второто дава по-сигурни резултати, но е по-неприятно усещането. Различните доктори имат различни методи!

# 19
  • Мнения: 13 817
Здравей
виждам че си родила преди малко повече от 7 месеца - нещо като мен - моят син се роди преди 6 месеца.
Когато отидох на преглед при гинеколожката ми (било е някъде 3 месеца след раждането), тя ми каза, че било добре 8-9 месеца след раждането да се направи цитонамазка. Освен това ми взе проба за влагалищен секрет ( полагало се по здравна каса за родилките до 6 месеца, които се водели със специален статус ) в които се откри ПАП 2 .Тя обаче ме успокои че все още не съм се възстановила след раждането и затова състояние на шийката на матката е с ендоцервицит, а реално дали съм се възстановила ще стане ясно след вземане на цитонамазка. Така че според мен някъде след около месец би било добре да си направиш едно такова изследване, което ще покаже реалното ти състояние.
Дано съм ти била от полза.
Поздрави
 

# 20
  • Мнения: 274
Аз си я правя профилактично. На около малко повече от 6 месеца. Ходя редовно на гинеколог, така че предполагам, че ако той има някакви съмнения ще ми назначи съответното изследване. Peace

# 21
  • Мнения: 705
Явно ще си правиш цитонамазка. Не мога да намеря една статия, но съм сигурна, че беше в сайта на бг-мамма. Там един доктор съветва да се взимат предметните стъкла с изследваните проби. Поискай това от твоя лекар. Ако ти каже, че говориш глупости, бъди търпелива и упорита.

Не ти е първо посещение при гинеколог, но може да ти хареса тази разходка:
първото посещение при гинеколог

П.С. намерих статията:
Що е това цитонамазка?

# 22
  • София - Младост 1А
  • Мнения: 2 384
Тъй като ми е доста прясно ще споделя опит от миналата седмица. Преди да родя си ходех на частен прием в Майчин дом и там си ми правеха всички изследвания. След като родих пак ме следяха в болницата... сега ми дойде време за следващата регулярна цитонамазка. Лекарката при която мислех да ходя се оказа че работи със Здравната каса. Каза ми да си взема направление от личния лекар за прегледа и че цитонамазката струва 7 лева. Личната лекарка обаче ми даде 2 направления. Едното за прегледа и второто за цито-то. Каза че е ДЛЪЖНА веднъж годишно да ми дава направление за такова изследване.
Отидох си на лекар, взеха ми цитонамазката, дадох я в лабораторията на долния етаж и не платих нито стотинка. След това резултатите и други хартии ги занесох на личната лекарка за да си отчете разходите.

# 23
  • Мнения: 1 081
Като ви чета, май ще взема да си пусна и аз една цитонамазка. Преди 3 месеца и половина ходих на гинеколог, обаче никой не миказа за никакъв специален статут на раждалите жени през първите 6 месеца  #Cussing out #2gunfire #2gunfire Моля, посочете къде да го прочета това, за да си искам каквото ми се полага, че направо са си ме минали.  #Cussing out

# 24
  • всъщност в Габрово, а в сърцето си в Берлин
  • Мнения: 2 975
А цитонамазката има ли нещо общо със състояниео на шийката на матката, тоест свързани ли са двете неща....защото примерно ако нямаш раничка на шийката пак ли трябва профилактично цитонамазка?
Да има, дава данни за възможност за рак на шийката на матката, като после резултатите се групират по групи по риск за рак на шийката на матката.

# 25
  • Мнения: 133
Искам да кажа на тези , които тепърва започват , а и не само, да ходят на гинеколог. профилактични прегледи да си изискват да им се взема цитонамазка.Аз например съм на 30 г и до сега не ми беше правена, като се има напредвид и , че съм раждала #Cussing out.Вземала съм си направление от личния лекар, но гинеколозите не са ми правили такава, коетио изобщо не им прави чест , та трябваше ли да науча за цитонамазката от форумите..До колкото знам  имаме такова право на профилактичен преглед веднъж годишно от здравната каса .

# 26
  • Мнения: 690
Хубаво е да се прави веднъж на 6 м. , независимо на колко години си  Peace

# 27
  • София - Младост 1А
  • Мнения: 2 384
Искам да кажа на тези , които тепърва започват , а и не само, да ходят на гинеколог. профилактични прегледи да си изискват да им се взема цитонамазка.Аз например съм на 30 г и до сега не ми беше правена, като се има напредвид и , че съм раждала #Cussing out.Вземала съм си направление от личния лекар, но гинеколозите не са ми правили такава, коетио изобщо не им прави чест , та трябваше ли да науча за цитонамазката от форумите..До колкото знам  имаме такова право на профилактичен преглед веднъж годишно от здравната каса .

Абсолютно си права. Имаме право на направление за цитонамазка веднъж годишно. Но пак казвам... на мен личния лекар ми даде ДВЕ направления. Ако даде едно - само за консултация, цитонамазката не е включена. Има си и трябва да се даде отделно направление специално за цитонамазка.

Хубаво е да се прави веднъж на 6 м. , независимо на колко години си  Peace

На мен от както ходя на гинеколог (от 16-тата си година) са ми правили контролен преглед и микробиология на всеки 6 месеца и цитонамазка веднъж годишно. Тъй като съм имала проблеми си правя цито на 6 месеца. Проблема е че ако искаш на 6 месеца едната трябва да си я платиш. Друг е въпроса че за здравето пари не се жалят.

Общи условия

Активация на акаунт