Сушени домати

  • 18 567
  • 54
  •   1
Отговори
# 15
  • София
  • Мнения: 472
Момичета, благодаря, ще си изсуша и на фурна и на слънце- ще пиша, кои са по вкусни. А наистина, че сушените плодове са най- полезни.

# 16
  • Мнения: 176
а колко струват ако не е тайна?  newsm78

# 17
  • София
  • Мнения: 472
Маринованите в Халите са 29 лв. килограма. Бая скъпички, но при това дълго сушене.... А само сушените не знам - да пише някой който ги е купувал.

# 18
  • Мнения: 4 380
Иван Звездев на няколко пъти е показвал как се сушат във фурната. Но не стават така като изсушените със специални машини. Аз купувам пакет сушени немариновани и сама си ги мариновам. Излиза ми много по-евтино. Половин кило сушени домати ми е към 6 лв. някъде, а това са много бурканчета.
Освен това си ги мариновам по различни рецепти. с различни вкусове и определено моите си ми харесват повече от готовите.

# 19
  • Мнения: 399
xenia, откъде ги купуваш немаринованите домати?

# 20
  • Мнения: 4 380
xenia, откъде ги купуваш немаринованите домати?

Не съм в България Детелинка. Купувам  ги в италиански супермаркет. newsm78

# 21
  • Мнения: 399
ееееееех, жалко. Тогава ще се пробвам да си направя сама. Благодаря ти xenia!

# 22
  • BABYLAND
  • Мнения: 3 409
Виждала съм няколко рецепти на Иван Звездев с такива сушени домати, както и Ути. Мисля, че се използват за салати, ама не съм много сигурна  Thinking
   В Германия в доста от салатите слагат от тези домати. Изчанчена работа според мен, ма е и въпрос на вкус.

# 23
  • Мнения: 1 951
Аз си куувам само зимата, като ми се приядат домати и ги правя на салата.

# 24
  • София
  • Мнения: 472
Всички, дето си ги купувате само сушени и после си ги овкусявате, живеете в чужбина. А къде в България има? /София/

# 25
  • Мнения: 580
Пробвай по селата, навремето много баби сушаха домати.

Аз също суша във фурна по една рецепта на моя позната от Австрия:

Доматите се режат на филии или наполовина, зависи от сорта.
Нареждат се един до друг в тава и се пекат на 80°С около 4-5 часа, важно е да не се изсушават съвсем а да се леко "жилави".
Запържва се чесън (аз много слагам) в зехтин, добавят се ситно нарязани чили чушки, много босилек, сол и една щипка захар, сушените домати и се добавя възможно най - качествения зехтин.
Пълни се в бурканчета - от една голяма тава излиза в най добрия случай буркан от 1/2 кг.
Сушените домати могат да се замразят без да с в зехтин и после при нужда да се слагат в зехтин с най - различни подправки на вкус. Но на мен ми е най - вкусно с босилек.
Така доматите в зехтин могат да се използват за сос на паста, за пица или както аз най - обичам на филия бял хляб  eat.

Същата тази позната е сушила и на слънце, но това трае около една седмица и вечер трябва се прибират вътре. Ама като гледам температурите в България може на слънце по - бързо да станат   Nature Sunny

# 26
  • Мнения: 952
Много ми хареса темата. Ще продължавам да следя за рецепти.

# 27
  • Мнения: 4 380
Пробвай по селата, навремето много баби сушаха домати.

Аз също суша във фурна по една рецепта на моя позната от Австрия:

Доматите се режат на филии или наполовина, зависи от сорта.
Нареждат се един до друг в тава и се пекат на 80°С около 4-5 часа, важно е да не се изсушават съвсем а да се леко "жилави".
Запържва се чесън (аз много слагам) в зехтин, добавят се ситно нарязани чили чушки, много босилек, сол и една щипка захар, сушените домати и се добавя възможно най - качествения зехтин.
Пълни се в бурканчета - от една голяма тава излиза в най добрия случай буркан от 1/2 кг.
Сушените домати могат да се замразят без да с в зехтин и после при нужда да се слагат в зехтин с най - различни подправки на вкус. Но на мен ми е най - вкусно с босилек.
Така доматите в зехтин могат да се използват за сос на паста, за пица или както аз най - обичам на филия бял хляб  eat.

Същата тази позната е сушила и на слънце, но това трае около една седмица и вечер трябва се прибират вътре. Ама като гледам температурите в България може на слънце по - бързо да станат   Nature Sunny



Нищо не пържа за маринатата, еле пък чесън. Shocked Той си променя аромата от топлинна обработка. Не знам кой как, но аз чесън обичам само в суров вид. newsm78 Тъпча бурканчетата редувайки скилидки чесън (цели или нарязани на 2) и подправки. Накрая заливам със зехтин и държа в хладилника. Готови са за консумация след 3-4 дни, но стоят с месеци прекрасно и все по-ароматни стават. А най-харесвам с комбинация от мащерка+риган+ босилек (съвсем малко). Най-вече мащерка. Като свършат тези (имам 3 в хладилника), ще пробвам с провански треви. Мисля, че трябва също да стане хубаво. Thinking

# 28
  • Мнения: 580
Дай някоя рецепта Xenia, че имам сума ти домати  и обичам да експериментирам  Simple Smile

# 29
  • Мнения: 4 380
Дай някоя рецепта Xenia, че имам сума ти домати  и обичам да експериментирам  Simple Smile

Рецепта със сушени домати ли?  Много са...Аз ги добавям навсякъде освен в десерти. Laughing
Пробвай този хляб! Разкошен е. Може после да пусна още нещо ако се сетя. newsm78

http://www.bonapeti.tv/forum/viewtopic.php?t=1340&postdays=0 … =asc&start=15

Общи условия

Активация на акаунт